PDA

Zobacz pełną wersję : Mały lekki statyw na wakacje



Krzysztofh
27-02-2018, 15:13
Może temat zacząć wydawać się nudny bo zapytań o statywy jest sporo, ale postaram się dość precyzyjnie określić swoje potrzeby.
Chciałbym kupić statyw, mały i lekki na wyjazdy i tygodniowe łażenie ze sprzętem.
Moja pierwsza koncepcja to był Fotopro Mini M-5.
Waga 0,78 kg i wysokość prawie 50 cm. Głowica kulowa.
Dodatkowa zaleta jest taka, że już mam statyw tej firmy Fotopro MGA-584, więc podobna głowica i mocowanie płytki arca swiss, więc kompatybilnie z płytką od Paska PD Slide.
Cena może nie szokująca za tak mały statyw, ale zawsze.
Zastawiam się czy znajdę coś podobnego taniej. Nie jest to oczywiści must have, ale było miło mniej wydać na kolejny statyw.
Znalazłem Genesis Gear ABT KIT Mini z głowicą, ale tu waga trochę szokuje przy tych wymiarach, bo z głowicą to prawie 1,2kg. Tu cena jest o 100zł niżej.
Nie chciałbym kupować jakiegoś zupełnego karła, więc interesują mnie parametry z propozycji jak wyżej.
Statyw ma w miarę możliwości utrzymać to co w stopce.
Może macie jakieś propozycje w tym segmencie.

markB
27-02-2018, 16:27
Jest takie coś jak Velbon EX-macro w cenie poniżej 100 zł: https://www.ceneo.pl/25143744, ale podejrzewam, że jakość raczej niepowalająca.

Krzysztofh
27-02-2018, 17:47
Faktycznie nie ten standard. Przede wszystkim ograniczenia w rozstawie nóg tymi poprzeczkami oraz nie ten typ płytki montażowej, o dopuszczalnym obciążeniu nie wspomnę.

2pompony
27-02-2018, 17:59
Zobaczyłem ten mały, o jakim wspomniałeś w pierwszym poście (Mini M5) i jestem wprost wstrząśnięty jak daleko zaszła technika ludzka, jeśli idzie o statywologię. Okazuje się, czego zupełnie nie byłem świadom, że teraz m.in. korzysta się ze statywu opierając go sobie o cyce! :shock:

Krzysztofh
27-02-2018, 18:27
Zobaczyłem ten mały, o jakim wspomniałeś w pierwszym poście (Mini M5) i jestem wprost wstrząśnięty jak daleko zaszła technika ludzka, jeśli idzie o statywologię. Okazuje się, czego zupełnie nie byłem świadom, że teraz m.in. korzysta się ze statywu opierając go sobie o cyce! :shock:

Dziewczyny to mają fajnie, przynajmniej jest o co, a poważnie może się przydać w ciemnym kościele jak się nie chce ciągnąć ISO w nieskończoność.

poste
27-02-2018, 19:15
Jak dla mnie taka wysokość jednak ogranicza dość mocno zastosowanie. Czasem brałem taki mały statywik manfrotto i to jednak nijak się ma do zwykłego statywu.
W podobnej wadze, trochę dłuższy jest Sirui T-005, wersja alu minimalnie cięższa. Cena aktualnie dosyć odjechana, trzeba by szukać okazji, ale masz jednak wysokość prawie normalną.

black70
28-02-2018, 11:27
Mam tego mini Fotopro. Użyłem go może ze 2 razy. U mnie sprawdził się średnio. Z pewnością byłoby inaczej, gdybym miał odchylany ekran. Żeby nie schodzić do parteru albo nie zaliczać tzw. gleby, trzeba szukać w pobliżu jakichś statecznych przedmiotów (murek, kamień, przewyższenie...) aby toto na tym postawić. Jest to oczywiście jakieś ograniczenie, ale lepszy taki statyw, niż żaden. Po złożeniu zajmuje tyle miejsca, co dodatkowy obiektyw. Spokojnie utrzyma lustrzankę z przeciętnym (nie za ciężkim) szkłem typu 10-20, 18-105...

Krzysztofh
01-03-2018, 08:43
Mam tego mini Fotopro. Użyłem go może ze 2 razy. U mnie sprawdził się średnio. Z pewnością byłoby inaczej, gdybym miał odchylany ekran. Żeby nie schodzić do parteru albo nie zaliczać tzw. gleby, trzeba szukać w pobliżu jakichś statecznych przedmiotów (murek, kamień, przewyższenie...) aby toto na tym postawić. Jest to oczywiście jakieś ograniczenie, ale lepszy taki statyw, niż żaden. Po złożeniu zajmuje tyle miejsca, co dodatkowy obiektyw. Spokojnie utrzyma lustrzankę z przeciętnym (nie za ciężkim) szkłem typu 10-20, 18-105...

OK, skoro masz to mam pytanie odnośnie rozkładania nóg tego mini M5. Czy one rozkładają się do pełnych wymiarów kolejnej sekcji, czy można tak jak w większych statywach zablokować nogę na dowolnej długości?
Chodzi np. o możliwość postawienia go na nierównej powierzchni, aby bardzo się nie pochylał w którąś ze stron.

black70
01-03-2018, 09:51
Wszystkie sekcje rozkładane są jednym przekręceniem stopki. Działa to na zasadzie teleskopu w ten sposób, że ile i co ci się wysunie, to tak masz. Nie tak jak w dużym statywie, że każda sekcja jest oddzielnie. Tak więc jest możliwość wysunięcia każdej nogi na dowolną długość. Odkręcasz, wysuwasz, ile chcesz, zakręcasz.

Krzysztofh
01-03-2018, 10:13
Wszystkie sekcje rozkładane są jednym przekręceniem stopki. Działa to na zasadzie teleskopu w ten sposób, że ile i co ci się wysunie, to tak masz. Nie tak jak w dużym statywie, że każda sekcja jest oddzielnie. Tak więc jest możliwość wysunięcia każdej nogi na dowolną długość. Odkręcasz, wysuwasz, ile chcesz, zakręcasz.

To wiem, bo widziałem na filmie, ale mi chodzi o to, czy jak odblokuję jedną sekcję czy mogę ja zablokować na dowolnej jej wysokości, czy muszę ja wyciągnąć do końca aby zablokować.

black70
01-03-2018, 13:03
Nie odblokowuje się jednej sekcji, tylko wszystkie na raz. Możesz sobie wtedy powysuwać lub pochować to, co chcesz na dowolnej wysokości.

Krzysztofh
01-03-2018, 18:20
Dzięki, o to mi chodziło. Zamówiłem w cyfrowe.pl tego Fotopro mini i Genesisa mini. Zobaczymy co wybiorę. Zabiorę ze sobą dużego Fotopro, bo jak będzie środkowa kolumna miała identyczną średnicę w obu to będzie dodatkowa zaleta. Wtedy będę mógł całą kolumnę z głowicą podmienić i będzie wyżej, chociaż mniej stabilnie.

Krzysztofh
08-03-2018, 20:43
W sąsiednim wątku garść informacji o fotopro mini, który kupiłem.