PDA

Zobacz pełną wersję : Łączenie zdjęć - panoramy



Pabloo
25-02-2018, 19:32
Cześć,
Proszę o radę i pomoc co do narzędzia do amatorskiego tworzenia panoram. Będąc w podróży lubię porobić w ten sposób zdjęcia gór, miast, czy też innych krajobrazów a w domu złożyć i cieszyć oczy. Jednak od zawsze mam problem z użyciem programu do późniejszego łączenia zdjęć, a teraz doprowadza mnie to do szewskiej pasji.

Dawno temu korzystałem z programu ptgui, ale ciągłe błędy i częsta niemożność łączenia zdjęć skłoniły mnie do wypróbowania photoshopa. Był to krok naprzód, bo ze zdjęciami, których ptgui nie chciał połączyć lub robił to bardzo źle, photoshop radził sobie dobrze. Później skorzystałem z próbnej wersji lightrooma(chyba 6.8) i tam działało to jeszcze lepiej - łączenie było szybkie, wymagało tylko kilku kliknięć, program sam kadrował po przetworzeniu zdjęcia, a i to można było intuicyjnie poprawić. Jednocześnie łatwo było dokonać korekcji raw. Okres próbny minął, ja mam w tej chwili dostęp do wersji 5.4, która ma opcję robienia panoram wyłączoną(przynajmniej nie daje się u mnie kliknąć w nią). Pozostał mi CS6, który pozwala na robienie panoram, ale dla mnie(dla laika) jest to narzędzie bardzo siermiężne i niewygodne. Po pierwsze nie da się(albo ja nie potrafię) dokonać jednoczesnej korekcji raw, tak jak ma to miejsce w programie lightroom. Można użyć tylko standardowej edycji graficznej, a chciałbym jednak popracować na raw-ie. Po drugie cs6 sam nie kadruje ujęcia po połączeniu zdjęć, co bardzo wydłuża zabawę, tym bardziej, że podczas robienia tego ręcznie kadrowanie „przeskakuje" o bardzo duże odległości przy krawędziach zdjęcia.

Czy da się więc uprościć tworzenie panoram w photoshopie, tak by było to szybkie i przyjemne jak w lightroomie oraz umożliwiało korekcję raw? Lub czy da się zrobić to w lightroomie wersji 5.4? A może dla kogoś kto chce tylko dokonać podstawowej korekcji na plikach raw oraz połączyć zdjęcia w panoramę istnieje jeszcze inne, polecane przez Was narzędzie?

grizz
25-02-2018, 19:40
Hugin.
Ice od Microsoftu.

krzysztofz24
28-02-2018, 01:03
Ja mam CS5 i korzystam w nim w zasadzie tylko z ACR.
Tam przygotowuje rawy.
A JPG "wykanczam" w Photoshop Elements 15, tworze tez w nim panoramy.
Ten programik to swietny magazyn na zdjecia.
A z panoramami tez sobie dobrze radzi.
Powiedzmy ze 10-15% panoram sie wykrzacza przy sklejaniu lub program dodaje swoje fantazje do efektu koncowego niezbyt zgodne z rzeczywistoscia:-). Reszta elegancko wychodzi na full auto. Co uwazam za dobra skutecznosc.
Po prostu wybierasz JPG-i i klikasz "tworz panorame". Jak programowi cos wyjdzie dziwnego;-), to w ogromnej wiekszosci wypadkow wystarczy tylko powtorzyc polecenie "tworz panorame".
Proces auto mozna sobie troche poustawiac jak ktos chce. Np czy chcesz zeby automatycznie program wypelnial przy kadrowaniu czy nie.

Z tego co sie orientuje, mozna pobrac 30-dniowy trial.
A pozniej kosztuje kilkaset zl.

vid3
28-02-2018, 08:11
Ptgui ładnie robi panoramy,
ale nie cierpi paralaksy.

Zom53
28-02-2018, 10:24
Ja składam panoramy ręcznie i jest to największa frajda po zrobieniu zdjęć a przed naświetleniem na papierze.
Kolejność mam takę: zdjęcia składowe w NEF koryguję równocześnie w View NX2 i konwertuję do TIFF-ów, otwieram w PS nowy dokument i przenoszę do niego poszczególne zdjęcia.
Miejsca skladań dopasowuję w pow. 100%. Spłaszczam warstwy , kadruję i wyostrzam.

docxxx
28-02-2018, 16:46
Ice od Microsoftu.

Dokładnie. ICE wymiata, jest darmowy a na dodatek robi DeepZoom (zwane gigapanoramami):

https://www.microsoft.com/en-us/research/product/computational-photography-applications/image-composite-editor/

Zom53
14-03-2018, 16:34
Czy ktoś może się podzielić uwagami ze stosowania w/w programu ICE ?.

notdot
14-03-2018, 19:10
Używałem zanim w LR powstała opcja robienia panoram
nie jestem pro więc dla mnie było wystarczająco
czasami robiłem zdjęcia z ręki a potem wrzucałem w ice i działało poprawnie
znaczy robiło panoramę, chociaż pamiętam, że zbyt wielu opcji tam nie było

TOP67
14-03-2018, 20:51
ICE ma możliwość przesuwania panoramy po wstępnym złożeniu. Pozwala to zmieniać perspektywę, poziom horyzontu itp. Brakuje mi tego w ACR.

notdot
14-03-2018, 20:54
Faktycznie ma takie możliwości :D

Zom53
14-03-2018, 22:04
cyt.:"Czy ktoś może się podzielić uwagami ze stosowania w/w programu ICE ?."
Zadałem to pytanie, ponieważ zawsze składałem panoramy (cylindryczne) ręcznie w PS. Użyłem tego ICE i jestem zaskoczony jak szybko i dokładnie on to robi. Nie ma w ogóle śladów połączenia składowych zdjęć.
Ale jedna rzecz mnie zmartwiła. Porównałem w 100%-owym powiększeniu fragment panoramy złożonej ręcznie z takim samym fragmentem złożonym w ICE. Okazało się , że w ICE panorama jest lekko nieostra.
Aby "wyrównać" tą nieostrość należało by ją wyostrzyć już na starcie o ok. 50%.
Ciekawi mnie, czy ktoś to też zauważył.
Jako zdjęć składowych używałem TIFF-ów.

notdot
15-03-2018, 08:06
no to takich doświadczeń nie miałem, dla mnie było wystarczająco dobrze i nic już nie poprawiałem
obrabiałem raw w LR potem do jpg i łączenie w ICE

Zom53
15-03-2018, 12:46
Spróbuj porównać jedno ze zdjęć składowych z odpowiednim fragmentem w panoramie wykonanej w ICE w 100%-wym powiększeniu. Być może w JPG-ach tego nie będzie widać, ale w TIFF-ach na pewno będzie widać różnicę.

TOP67
15-03-2018, 15:06
Panoramy mają zwykle dużo większą rozdzielczość niż pojedyncza klatka, którą i tak zawsze zmniejszam. Nie jest to więc problemem.

Zom53
16-03-2018, 22:03
Może jestem zbytnio przewrażliwiony na punkcie ostrości. Dla przykładu wstawiam poniżej dla porównania : jako pierwsze zdjęcie składowe panoramy oraz jako drugie odpowiedni fragment panoramy w ICE. Wszystko w PSD.
6169
6170

I jeszcze linki do tych zdjęć aby powiększyć na 100% :
https://drive.google.com/file/d/1nAmnkbsIJb0khx7cNXK0IvxagV6ilUvV/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1BBGh2r97VPUOzYyTB-UuknG-2DIuNAq2/view?usp=sharing