Zobacz pełną wersję : Dygitalizacja zdjęć przy pomocy lustrzanki i obiektywu macro
Witam
Chciałbym skompletować sprzęt do dygitalizacji klisz przy użyciu obiektywu marco z mocowaniem m42 i lustrzanki.
Obecnie posiadam lustrzankę z matrycą APS-C i obiektyw SMC/S-M-C/Super Takumar 50mm F1.4
Pytanie:
- czy do takumara lepiej dokupić pierścienie/miech czy kupić inny obiektyw(jeśli tak to jaki)?
- czy poza lampą błyskową potrzebuję jakiś dodatkowy sprzęt?
Będę wdzięczny za odpowiedź
Pozdrawiam
RobertON
04-02-2018, 22:51
Zainteresuj się takim narzędziem, jak poniżej, albo "wykonaj to samodzielnie" :)
https://www.amazon.de/Kaiser-Dia-Duplikator-Digital-digitale-Kompaktkameras/dp/B001JFHJPY
Takumar 50/1,4 nie jest obiektywem macro, lepiej poszukać takiego obiektywu z odwzorowaniem 1:1.
Temat niejednokrotnie był już poruszany na naszym forum. Mając tego Takumara i lustrzankę APS-c kupiłbym raczej komplet pierścieni pośrednich. W Twojej lustrzance z mała matrycą, aby objąć
w całości klatkę małoobrazkowego filmu potrzebna będzie skala odwzorowania ok 1:2. Odwzorowanie w skali 1:1 potrzebne by było gdybyś dysponował lustrzanka pełnoklatkową. Nie chce mi się
teraz dokładnie przeliczać jaki będzie potrzebny dodatkowy wyciąg obiektywu 50mm aby na matrycy APS-C zmieścić klatkę negatywu 24x36mm.Można przyjąć , że to będzie ok 25mm. Mieszek ze
względu na swoją konstrukcję trudno będzie ścisnąć do takiego wymiaru i po prostu objecie całej klatki będzie niemożliwe. Do tego celu wystarczą najzwyklejsze pierścienie bez żadnych styków.
Musisz też zbudować jakieś urządzenie do stabilnego trzymania i prowadzenia filmu. Do podświetlania nie koniecznie musi być lampa błyskowa, ja czasami używam smartfona ze świecącym na biało ekranem.
To , że twój Takumar nie jest przystosowany do makrofotografii nie znaczy wcale, że nie można go do takich celów używać. Mają one dobrą opinię i do takiego celu w zupełności wystarczy.
Na portalach aukcyjnych dość często są kompletne mieszki przystosowane do kopiowania filmów, ale w przypadku matrycy APS-C potrzebny by był obiektyw o znacznie większej ogniskowej.
Dzięki za wyczerpującą odpowiedźi, obiektywu chcę używać zarówno do małego jak i średniego obrazka, wiesz może gdzie znajdę wzory na obliczenie odpowiedniego wyciągu?
Z tego co widzę na aukcjach to pierścienie występują w różnych zestawieniach:
28mm 15mm i 7mm
http://allegro.pl/pierscienie-posrednie-makro-canon-1100d-600d-550d-i5559055167.html
czy
pierścień 7mm,
pierścień 14mm,
pierścień 24mm
http://allegro.pl/pierscienie-posrednie-makro-do-canon-100d-1000d-i7082548372.html
Czy precyzyjne obliczenie wyciągu jest konieczne przy zakupie pierścieni i czy dodatkowy adapter ef na m42 nie zmienia tych obliczeń?
I czy takumarem będę w stanie ująć średni format.
Pozdrawiam
Dokładne wyliczenia matematyczne nie są tu potrzebne, potrzebny pierścień dobierzesz doświadczalnie. Są one sprzedawane z reguły w komplecie składającym się z trzech sztuk.
Ich cena zależy od jakości wykonania i stopnia zaawansowania. Te najprostsze nie posiadają żadnych dodatkowych elementów, te bardziej zaawansowane posiadają mechanizm
przeniesienia przysłony, styki elektryczne albo wałek do przeniesienia napędu AF. W Twoim przypadku, jeżeli będziesz wykorzystywał je tylko z tym posiadanym Takumarem,
wystarczą najprostsze bez tych dodatków, nawet te z zalinkowanych aukcji. Będziesz jeszcze potrzebował dodatkowego pierścienia przejściowego umożliwiającego podpięcie obiektywu
pod bagnet posiadanego aparatu. Poradników na temat domowego skanowania filmów przy pomocy cyfrowego aparatu w sieci znajdziesz dość sporo, a leżeli interesuje Cię matematyka
fotograficzna to poniżej masz linkę, która dość jasno wyjaśnia te zagadnienie
http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady.php?p=1
Pierścień przejściowy nie powinien istotnie wpłynąć na zmianę odwzorowania.
Nie wiem po co te wzory, pierścienie itp. Slajdy można kopiować za pomocą takiego przyrządu: http://www.speedgraphic.co.uk/bellows__extension_tubes/novoflex_castelcop_digi_slide_copier/19206_p.html, a używać dowolnego obiektywu oddalając lub zbliżając ramkę do szkła. Podświetla się od tyłu. Nie potrzeba lampy błyskowej, starczy zwykła świetlówka o temperaturze barwowej zbliżonej do dziennej.
Zainteresuj się takim narzędziem, jak poniżej, albo "wykonaj to samodzielnie" :)
https://www.amazon.de/Kaiser-Dia-Duplikator-Digital-digitale-Kompaktkameras/dp/B001JFHJPY
Od lat wkurza mnie, że nie mogę znaleźć takiego urządzenia do prostej reprodukcji średniego formatu. Płaski skaner jest niewygodny, a reprodukcja ze statywu na podświelarce jeszcze bardziej.
Nie wiem po co te wzory, pierścienie itp. Slajdy można kopiować za pomocą takiego przyrządu: http://www.speedgraphic.co.uk/bellows__extension_tubes/novoflex_castelcop_digi_slide_copier/19206_p.html, a używać dowolnego obiektywu oddalając lub zbliżając ramkę do szkła. Podświetla się od tyłu. Nie potrzeba lampy błyskowej, starczy zwykła świetlówka o temperaturze barwowej zbliżonej do dziennej.
oj. oj ,. oj ..... calkowicie bledna wypowiedz.
to urzadzenie wymaga oczywiscie albo nasadki macro , albo pierscieni posrednich , albo obiektywu macro.
zwykla swietlowka ze wzgledu na nieciaglosc widma jest bodaj jednym z najmniej dopowiednich zrodel swiatla do tego celu , bardzo utrudni prace- nalezaloby stosowac oprofilowanie dla tego rodzaju swiatla - dodatkowe utrudnienie.
urzadzenie podane w poscie nr 2 - dia duplicator hama jest bardzo wygodne.
ma wbudowany macroconverter - niezly achromat. nakreca sie na dowolny obiektyw zoom standard ( albo stalke) i calkiem wygodnie fotografuje film.
zrodlo swiatla - idealna jest wbudowana lampa blyskowa , za tym duplikatorem umieszcza sie biala karke papieru ( biala sciana pelniaca role ekranu odbisjajacego) . Swiatlo z wbudowanej lampy odbija sie od ekranu , mamy podswietlenie od tylu swiatlem bialym , rozproszonym . Dziala ettl , kazdy negatyw / slajd zostanie prawidlowo naswietlony. Z tym, ze to jest tylko dla filmu 36 mm. Dla 6 cm nalezaloby zrobic sobie cos podobnego.
wzor jest trywialny:
d/f=s
d- dodatkowy wysow
f ogniskowa
s skala odwzorowania
i tak fotografujac 36 mm na aps-c mamay s = 24/36 = 0,66
dla obiektywu f= 50 mm potrzebujemy dodatkowy wysow ( w stosunku do nastawy odleglosci obiektywu na nieskonczonosc ):
d=50*0,66 tj ok 30 mm. Brakujaca grubosc pierscienie uzupelnia sie wysuwem tubusa obiektywu.
fotografujac , warto zadbac aby przestrzen pomiedzy filmem a obiektywem znajdowala sie w " tunelu " - np jakis tubus , oslona z czarnego kartonu itp. Dia duplicator to zapewnia.
oj. oj ,. oj ..... calkowicie bledna wypowiedz.
to urzadzenie wymaga oczywiscie albo nasadki macro , albo pierscieni posrednich , albo obiektywu macro.
zwykla swietlowka ze wzgledu na nieciaglosc widma jest bodaj jednym z najmniej dopowiednich zrodel swiatla do tego celu , bardzo utrudni prace- nalezaloby stosowac oprofilowanie dla tego rodzaju swiatla - dodatkowe utrudnienie.
Faktycznie przesadziłem. Co prawda można wyciągnąć to na odległość około 30 cm od przedniej soczewki, ale to chyba za mało dla normalnego obiektywu.
...urzadzenie podane w poscie nr 2 - dia duplicator hama jest bardzo wygodne.
ma wbudowany macroconverter - niezly achromat. nakreca sie na dowolny obiektyw zoom standard ( albo stalke)...
Czyli obiektyw najzwyklejszy bez makro, tak?
Czy efekty pracy z tym ustrojstwem są zadowalające?
Czy przysłaniając bardziej obiektyw głębia ostrości obejmie swoim zasięgiem całą powierzchnię slajdu często wybrzuszonego?
Czyli obiektyw najzwyklejszy bez makro, tak?
tak , w urzadzeniu jest wbudowany konwerter macro. Niezly achromat
Czy efekty pracy z tym ustrojstwem są zadowalające?
sa calkiem niezle.
I tak wypada pomniejszyc gotowe zdjecie do ok 2500 - 3000 px , spadek jakosci spowodowany konwerterem nie jest jakos widoczny.
w praktyce nie przeszkadza.
Czy przysłaniając bardziej obiektyw głębia ostrości obejmie swoim zasięgiem całą powierzchnię slajdu często wybrzuszonego?
oczywiscie im bardziej plasko tym lepiej , ale jak sadze gdzies 1 mm mozna pokryc zakresem GO
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.