PDA

Zobacz pełną wersję : zmiana trybu ustawienia ostrości d5600 bez wchodzenia w menu



Fr0z4
13-01-2018, 17:15
Cześć,
Czy w D5600 istnieje jakaś możliwość zmiany ustawienia trybu ostrości na przycisku ? Bardzo często zmieniam tryb z AF-A na AF-C i wchodzenie w ekran za każdym razem jest mocno irytujące a o automatycznym przełączaniu słyszałem negatywne opinie.
Nie widziałem takiej informacji w instrukcji.

Dziękuję

madebyzosiek
13-01-2018, 17:19
Zobacz czy nie możesz ustawić tego pod FN, choć ja wolałbym tam iso. Jeżeli nie, to się nie da.

Fr0z4
13-01-2018, 18:30
Pod FN mam iso i wolałbym tego nie ruszać. W takim razie zapytam może ktoś pracuje na tym automatycznym trybie przełączania z AF-A AF-C i czy zdaje egzamin ?

nikoniarz
13-01-2018, 18:38
W takim razie zapytam może ktoś pracuje na tym automatycznym trybie przełączania z AF-A AF-C i czy zdaje egzamin ?

Póki sam nie przetestujesz nie przekonasz się czy Tobie to przypasuje. Niestety ograniczenia jakie dyktuje seria D3xxx oraz D5xxx potrafią być upierdliwe...

madebyzosiek
13-01-2018, 19:05
W takim razie zapytam może ktoś pracuje na tym automatycznym trybie przełączania z AF-A AF-C i czy zdaje egzamin ?

U mnie kiedyś w D5000 nie zdawało za żadne skarby...
Tak jak pisze nikoniarz, musisz się pogodzić z ograniczeniami serii amatorskiej. Jest ich więcej i każde jest upierdliwe ;)

OjTam
13-01-2018, 19:42
A nie wygodniej było by ustawić AF na tylnym przycisku, i używać cały czas AF-C?

2pompony
13-01-2018, 20:54
A nie wygodniej było by ustawić AF na tylnym przycisku, i używać cały czas AF-C?

Ludzie czują do tego jakiś dziwny opór...

A jeśli się to poprawnie ustawi, na jednym guziku - tym z tyłu - ma się na raz dwa tryby: AF-C jeśli się go trzyma wduszonego i AF-S jeśli się go wciśnie i zaraz puści. Taki wygodny myk, a ludzie mają do tego wstręt.

- - - - kolejny post - - - - - -

A jeszcze mi się przypomniało - guzik Rec (ten do filmu, taka czerwona kropka koło spustu) jest do zaprogramowania w D5600?

ksh
13-01-2018, 21:38
A może ustawić na stałe AF-C z priorytetem ostrości ?

2pompony
13-01-2018, 21:47
Ale wtedy gość nei przekadruje tak normalnie (choć może nie zna i nei stosuje tej techniki, kto to wie).

1. Jak zmierzy ostrość, puści spust, przekadruje i będzie chciał zrobić zdjęćie, to AF mu się uruchomi zanim zrobi zdjęćie (bo wciśnie spust do połowy). Trzeba by wtedy używać AF-LOCK przy przekadrowaniu albo włączyć jakieś śledzenie 3D - sprawa zaczyna się komplikować.

2. Jak zmierzy ostrość i nei puści, wtedy przy przekadrowywaniu AF-C cały czas będzie mierzył ostrość, ale w coraz to nowych punktach, bo aparat będzie widział coraz to nowy kadr - czyli jeszcze gorzej...

ksh
13-01-2018, 21:51
No to wtedy nauczy się używać punkty af odpowiednio :)

2pompony
13-01-2018, 21:54
Też racja. :)

Przypominam, że chodziło mu o ułatwienie sobie życia, a nie utrudnianie, więc tak czy owak ten tylny AF i wyłączenie go spod spustu to chyba najlepsze wyjście. Wtedy ustawi sobie AF-C na stałe, a to czy AF działa ciągle czy pojedynczo ustawi sobie zginając odpowiednio własny paluszek.

Fr0z4
14-01-2018, 00:16
A jeśli się to poprawnie ustawi, na jednym guziku - tym z tyłu - ma się na raz dwa tryby: AF-C jeśli się go trzyma wduszonego i AF-S jeśli się go wciśnie i zaraz puści. Taki wygodny myk, a ludzie mają do tego wstręt.


Ale czy pozostawienie AFu na migawce nie działa tak samo ? Tzn. Jak ustawię tryb AF-C i wcisnę migawkę do połowy i zaraz puszczę to ostrzy tak samo jakbym ustawił to na tylnym przycisku ?

2pompony
14-01-2018, 00:28
Niezupełnie. Bo prawdą jest, że jak puścisz, to przestanie ostrzyc. A teraz co się stanie, jak będziesz chciał zrobić zdjęcie? Wciśniesz spust. I co się wtedy stanie, zanim zdjęcie się zrobi? AF się uruchomi ponownie, bo wcisnąłeś spust do połowy. I tu właśnie jest du.pa - nei zrobisz zdjęcia bez ponownego uruchamiania AFa - tej wady nie ma tylny guzik.

Jakbyś zechciał przeanalizować co się dzieje przy przekadrowywaniu (kilka postów dalej), to jaśniej do Ciebie dotrze, że albo AF-S i normalne przekadrowanie, albo AF-C i konieczność używania AF-LOCK z tyłu, albo po prostu AF-C na stałe i ostrzenie na tylnym guziku, co załatwia sprawę ciągłego przestawiania.

Fr0z4
14-01-2018, 10:51
Ok rozumiem dzięki sam bym do tego raczej nie doszedł :)
Pozdrawiam