PDA

Zobacz pełną wersję : Wadliwy obiektyw czy moze body ? bład f33



Beowulf123
09-01-2018, 12:15
Witam, dostałem w prezencie Body NIKON D90 (używany) i obiektyw NIKKOR LENS AF 50mm f/1.8D (nowy), problem polega na tym, że aparat jest kompatybilny z obiektywem tylko na przesłonie 22, a na pozostałych wyskakuje błąd F33 . Czy to jest kwestia braku umiejętności ustawienia czy wadliwego obiektywu. Dodam również że Autofokus też bardzo dziwnie reaguje, nie zawsze chodzi i sie zacina (dobrze działa tylko wtedy gdy mam ustawiona p. 22 na obiektywie i na body). Proszę o wyrozumiałość i pomoc.

delucjan
09-01-2018, 12:52
A zblokowałeś obiektyw na przysłonie 22, taki miniaturowy przełącznik tuż nad pierścieniem przysłon obiektywu (z pomarańczową kropką i kreską)?

Beowulf123
09-01-2018, 13:19
Na przesłonie 22 blokuję go z łatwością , na innych idzie to z oporem a nawet jeśli to wyskakuje błąd

delucjan
09-01-2018, 13:29
3338
Na przesłonie 22 blokuję go z łatwością , na innych idzie to z oporem a nawet jeśli to wyskakuje błąd

Nie rozumiem?
Przysłona ma być caly czas! (na stale!) zablokowana przełącznikiem na obiektywie (pomarańczowa kropka na przełaczniku na wysokości pomarańczowej kreski obok!) Przysłonę zmienia się wyłącznie przednim pokrętłem aparatu!

Beowulf123
09-01-2018, 14:39
czyli nie mogę otworzyć przesłony na obiektywie ( pokrętło ustawić np na 2.8, 1.8 ) ? ma być tak jak na zdjęciu tylko na 22 ?

jurkarol
09-01-2018, 14:46
Na przesłonie 22 blokuję go z łatwością , na innych idzie to z oporem a nawet jeśli to wyskakuje błąd
podstawa to zablokowac obiektyw D na minimalnej przysłonie.
nic na siłę w innych pozycjach. że też Ci się udało. nie urwałes trgo dzyndzla?

delucjan
09-01-2018, 14:50
TAK JAK NA ZDJĘCIU!
Z wszystkimi obiektywami Nikkora z pierścieniem przysłony (nikkor ... D)!
Przysłonę ustawia się wyłącznie w body!

PM.M
09-01-2018, 15:58
czyli nie mogę otworzyć przesłony na obiektywie ( pokrętło ustawić np na 2.8, 1.8 ) ? ma być tak jak na zdjęciu tylko na 22 ?
Można, ale z D90 tylko w trybie M i nie działa pomiar światła. Więc chyba lepiej ustawić na 22 i regulować pokrętłem w aparacie .

madebyzosiek
09-01-2018, 16:47
Przysłonę ustawiasz pokrętłem na aparacie (przednim) jak przysłona jest zablokowana (pozycja 22 na pierścieniu). W D90 nie ma innej opcji, bo nie masz symulatora przysłony. Podsumowując... Jak chcesz 1.8, to kręcisz przednim kółkiem aż zobaczysz 1.8, ale na pierścieniu masz mieć 22.

2pompony
09-01-2018, 22:48
A ja się spytam tak teoretycznie i na zapas: jak się nei zablokuje pierścienia tym dzyndzlem, tylko zapnie szkło z pierścieniem przysłony gdziekolwiek indziej niż na 22 - to uszkodzi się body, czy po prostu body wykryje że coś jest nie tak i wyświetli błąd?

PM.M
09-01-2018, 23:28
A ja się spytam tak teoretycznie i na zapas: jak się nei zablokuje pierścienia tym dzyndzlem, tylko zapnie szkło z pierścieniem przysłony gdziekolwiek indziej niż na 22 - to uszkodzi się body, czy po prostu body wykryje że coś jest nie tak i wyświetli błąd?
W D90 na dole po lewej stronie bagnetu (patrząc od przodu) jest taki dzyngiel, który wykrywa czy jest ustawione maksimum. Jak ten dzyngiel jest niedociśnięty (czyli pierścień jest gdzieś indziej) to sprawdziłem empirycznie blokuje spust migawki z błędem FEE. W lepszych body jest mniej więcej po przekątnej u góry po prawej podobny dzyngiel, tyle że na sprężynie powiązany ze światłomierzem, który jest przesuwany razem z pierścieniem przesłony. To służy do pomiaru ustawień dla obiektywów bez elektroniki. A jak się podepnie obiektyw z elektroniką i nie ustawi na max to też blokuje migawkę. Zepsuć nie da się nic, chyba że idąc tropem założyciela wątku siłowo przestawiać blokadę pierścienia.

2pompony
09-01-2018, 23:34
Uspokoiłeś mnie, dzięki.

madebyzosiek
10-01-2018, 01:15
A ja się spytam tak teoretycznie i na zapas: jak się nei zablokuje pierścienia tym dzyndzlem, tylko zapnie szkło z pierścieniem przysłony gdziekolwiek indziej niż na 22 - to uszkodzi się body, czy po prostu body wykryje że coś jest nie tak i wyświetli błąd?W aparatach z symulatorem przysłony możesz ustawić, żeby sterowanie przysłoną było z pierścienia na obiektywie, więc o uszkodzeniach nie może być mowy :) Jedynie błąd przysłony.

Nbogdan
10-01-2018, 09:06
W aparatach z symulatorem przysłony możesz ustawić, żeby sterowanie przysłoną było z pierścienia na obiektywie, więc o uszkodzeniach nie może być mowy :) Jedynie błąd przysłony.

Z małym wyjątkiem, nie podpinać szkieł z bagnetem NON-Ai, można uszkodzić symulator przysłony w aparacie.

madebyzosiek
10-01-2018, 09:43
Z małym wyjątkiem, nie podpinać szkieł z bagnetem NON-Ai, można uszkodzić symulator przysłony w aparacie.

No tak, nie pomyślałem że ktoś może mieć tak absurdalny pomysł ;) Jeżeli nonAi nie jest przypiłowany, to absolutnie nie można go podłączyć. Tyle, że taki nieprzerobiony nonAi zakładany na aparat z symulatorem przysłony będzie stawiał mega opór w trakcie próby przekręcania, więc może włączy się logika ;)

galileo2001
18-10-2019, 17:58
A zblokowałeś obiektyw na przysłonie 22, taki miniaturowy przełącznik tuż nad pierścieniem przysłon obiektywu (z pomarańczową kropką i kreską)?

Człowieku uratowałeś mi życie Wielkie dzięki