PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Cabo Sao Vicente



klepyn
08-01-2018, 00:31
Witam, chciałbym poddać pod ocenę fotografię wykonaną na Przylądku Św. Wincentego w Portugalskim Algarve. Mam szczególne wątpliwości co do nieba....
3179

frogi
08-01-2018, 01:48
Mnie się wydaje że brakuje tego "nieba" z lewej strony. To słoneczko by się przydało na tym zdjęciu, ładnie zrównoważyło by tą prawą stronę ;)

2pompony
08-01-2018, 04:38
Mam szczególne wątpliwości co do nieba....

A nie masz większych wątpliwości co do budynku, którego biel ścian została wyżarta jak kwasem? Co w dodatku o tyle rzuca się w oczy, że tuż poniżej masz plamę czerni. Obwódka (halo) od zbyt dużego clarity widoczna na całej krawędzi klifu poniżej latarni też nei pomaga.

Jednocześnie jak na mój gust masz za dużo dynamiki na tym zdjęciu: w cieniach nic nie widać, bo za ciemno, w światłach momentami już za jasno. W tej sytuacji martwienie się o niebo to ostatnie o co bym się martwił - zresztą to zachód nad oceanem, takie nieba bywają.

Ja wiem, że na scenie dynamika była duża, ale tutaj obróbka nie poszła w kierunku poprawy landszaftu - da się, ale trzeba widzieć miejsca do poprawy i nie używać technik niszczących, jak nadmiar clarity czy podobnego efektu, w celu wzmocnienia kontrastu lokalnego. Wiem że jak się ma taki fajny pierwszy plan jak ten kamol i kolorowa trawka dookoła - to chciałoby się mieć też taką fajną latarnię stojącą daleko z tyłu, ale clarity tego nei załatwi. Ten efekt ostrości się nie doda tam, gdzie jej nie ma.

Słowem - za dużo obróbki która zapewne miała dodać smaku a okazała się niszcząca, za mało uwagi poświęconej detalom.

klepyn
08-01-2018, 15:27
A nie masz większych wątpliwości co do budynku, którego biel ścian została wyżarta jak kwasem? Co w dodatku o tyle rzuca się w oczy, że tuż poniżej masz plamę czerni. Obwódka (halo) od zbyt dużego clarity widoczna na całej krawędzi klifu poniżej latarni też nei pomaga.

Jednocześnie jak na mój gust masz za dużo dynamiki na tym zdjęciu: w cieniach nic nie widać, bo za ciemno, w światłach momentami już za jasno. W tej sytuacji martwienie się o niebo to ostatnie o co bym się martwił - zresztą to zachód nad oceanem, takie nieba bywają.

Ja wiem, że na scenie dynamika była duża, ale tutaj obróbka nie poszła w kierunku poprawy landszaftu - da się, ale trzeba widzieć miejsca do poprawy i nie używać technik niszczących, jak nadmiar clarity czy podobnego efektu, w celu wzmocnienia kontrastu lokalnego. Wiem że jak się ma taki fajny pierwszy plan jak ten kamol i kolorowa trawka dookoła - to chciałoby się mieć też taką fajną latarnię stojącą daleko z tyłu, ale clarity tego nei załatwi. Ten efekt ostrości się nie doda tam, gdzie jej nie ma.

Słowem - za dużo obróbki która zapewne miała dodać smaku a okazała się niszcząca, za mało uwagi poświęconej detalom.Dzięki za poświęcenie czasu i konstruktywną krytykę. Dokładnie po to wstawiłem zdjęcie , żeby ktoś wypunktował jasno błędy . Cenię sobie Twoją opinię , popracuję jeszcze nad tym zdjęciem na spokojnie. Jeśli ktoś ma coś jeszcze do dodania , to będę wdzięczny za wskazówki.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

MR
08-01-2018, 15:35
Dzięki za poświęcenie czasu i konstruktywną krytykę. Dokładnie po to wstawiłem zdjęcie , żeby ktoś wypunktował jasno błędy . Cenię sobie Twoją opinię , popracuję jeszcze nad tym zdjęciem na spokojnie. Jeśli ktoś ma coś jeszcze do dodania , to będę wdzięczny za wskazówki.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka



A niech to,,nawet Ci zazdroszczę takiej recenzji. Panie 2pompony bardzo milo czyta sie opinie.

co do zdjęcia, troche ciężko jest po prawej stronie. Brakuje mi detalu na 1 planie.