PDA

Zobacz pełną wersję : "Radość Fotografowania" czy warta uwagi książka?



treash
08-06-2007, 06:22
Mam pytanie do wszystkich którzy mieli styczność z książką "Radość Fotografowania" (dodatkiem przy kupnie d40)..Czy warto się zainteresować tą pozycja czy to zwykły badziew..Cena to 99 pln.

Wojteksw
08-06-2007, 11:07
Kupiłem, książkę za pośrednictwem tego forum. Ksiązka była przeznaczona dla syna, lecz ja też korzystam. W każdej książce można się dowiedzieć coś więcej niż jest to napisane w instrukcji obsługi. Dobrze są opisane tryby ustawienia aparatu D40 i D80. Ja osobiście polecam.

kronos28
08-06-2007, 14:22
dobra książka nie jest zła , a ta ma wszystko co początkujący w temacie fotografii wiedzieć powinien - podstawy - ładnie, czysto, bez bełkotu wyłożone. No tylko ta cena :|

Czornyj
08-06-2007, 14:59
Książka jest świetna. Jedyną jej wadą jest to, że ma 250 a nie 2500 stron - bo tyle chyba trzebaby było, by wyczerpać tematy, które są tam zasygnalizowane. Ogólnie autorzy dokonali cudów męstwa syntetyzując tak kolosalną dawkę wiedzy w tak zwięzłej formie, a dodatkowo okraszając swe wywody olbrzymią ilością zdjęć.

Co jest wg. mnie niezmiernie istotne - nie ograniczono się do garści dobrych rad i łopatologicznych komunałów typu: "aby zrobić dobry portret staraj się, by buźka wypełniała sporą część kadru", lecz dużą część poświęcono na rozważania o różnych rodzajach kompozycji, malarskim zestawianiu barw, o obszarach, jakie możemy w fotografii eksplorować itp. - jednym słowem obok prozaicznych wskazówek nt. technikaliów możemy zdobyć mnóstwo wiedzy nt. tego, co tak naprawdę ma pierwszorzędne znaczenie dla stworzenia dobrego zdjęcia.

Oczywiście - jest też cholernie dużo informacji o sprzęcie - począwszy od historii Nikona (jak zwykle zgrabnie przedstawionej przez M.Górkę), przez informację nt. współczesnego systemu cyfrowego Nikona, na (bardzo zaawansowanej) cyfrowej ciemni skończywszy.

Co do poziomu merytorycznego książki również nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń - pewne problemy są z konieczności przedstawione w dość szkicowy sposób, ale nie dopatrzyłem jakichkolwiek nieścisłości.

Ogólnie książkę polecam - po uważnym przestudiowani tej pozycji można znaleźć naprawdę większość odpowiedzi na pytania, które najczęściej padają na naszym forum. Trochę po macoszemu potraktowano optykę, choć może to i słusznie - znaczenie optyki bardzo często bywa demonizowane, nakręcają się bezmyślne snobizmy i stereotypy i ogólnie panuje powszechne przeświadczenie, że obiektywem ciemniejszym niż f/2.8 nie da się zdjęcia zrobić :lol:

Seeker
10-06-2007, 21:16
Czornyj, a moglbys ja strescic?
Nic by na wymowie nie stracila, a przyjemnosc czytania zupelnie inna ;)

sIKOR_1983
12-06-2007, 19:08
Witam. Pisze w sprawie ksiazki ktora zakupilem, tnz. wyslalem pieniadze na konto i maila z danymi a jeszcze jej nei dostaelm. co gorsza pisalem maile przez miesiac nie dostalem nawet zadnej odpiwiedzi. nie wiem do kogo sie zwrocic. czy ktos moze mi pomoc?

hydra
16-06-2007, 18:09
Zasadniczą wadą tej książki jest forma. Myślę, że format np A4 dałby coś czego brakuje mianowicie czytelnej czcionki i większych zdjęć. Dobór kolorów jest moim zdaniem nietrafiony, bo np cienką srebrną czcionkę na czarnym tle czyta się dosyć trudno. Do przedstawionej treści nie mam uwag.

maciekjak
15-09-2007, 19:07
zastanawiam nad kupnem tej ksiażki na allegro, tylko zastanawia mnie jedno, bo cena wacha się od 36-90 zł, czy są jakies rózne wydania tej książki ???

kradek
15-09-2007, 19:41
Różnią się jedynie okładką, jest wersja w sztywnej oprawie

maciekjak
15-09-2007, 20:45
wiec po co przepłacać :D

sonsiad
18-09-2007, 09:47
ja mogę odsprzedać swoją - kupiona misiąc temu przeczytana raz - tanio

Wioletta
19-09-2007, 15:31
ja mogę odsprzedać swoją - kupiona misiąc temu przeczytana raz - tanio

No to jesli sie nie spoznilam,to jestem zainteresowana.
pw wyslane.

Pozdrawiam Wioletta.

DuroneK
20-09-2007, 22:45
dostalem ksiazke przy zakupie aparatu i szczerze mowiac jak nie lubie czytac - tak ta mnie wciągnęła bardziej niz intrukcja obslugi :D :D :D

pxl
20-09-2007, 23:06
A czy ktos moze mi podowiedziec gdzie mozna kupic ta ksiazke - chodzi mi dokladniej o sklep internetowy w ktorym:
a) mozna placic karta
b) wysylaja za granice
Szukalem juz chyba wszedzie i w sieci znalazlem tylko na allego. Aha - chodzi mi o miekka okladke.

Jesli ktos z forumowiczow bylyby zainteresowany sprzedaza swojej ksiazki - prosze o priv. Platnosc dla mnie najprosciej przez PayPal, bo przelew z UK idzie do Polski wieki.

fast_fashion
25-09-2007, 10:29
Książeczka bardzo fajna, przejrzysta, na kredowym papierze. Polecam :))))

KARLOS_vu
07-10-2007, 20:19
Ktoś pisał o cenie
mi udało się właśnie kupić na ALLEGRO za 37 zł nówkę zalaminowaną
więc nie ma problemu. Sporo osób to sprzedaje więc nie ma problemu z dostępnością

jurekb
07-10-2007, 22:44
Książka dla nowicjuszy i średnio zaawansowanych.
Treść i merytoryka - oceniam na 6.
Poziom edytorski - na 6, poza tym, że ktoś do cholery wymyślił, żeby zastosować srebrną czcionkę, o ile na stronach czarnych ze srebrną czcionką jeszcze da się czytać, to biała strona i srebrna czcionka mieni się w oczach i po godzinie aż boli głowa, za takie coś powinni kogoś wywalić z wydawnictwa za to ocena MINUS 1.

fast_fashion
08-10-2007, 14:24
Ta srebrna czcionaka jest rzeczywiście denerwująca :/ zwłaszcza przy sztucznym oświetleniu :/

KARLOS_vu
17-10-2007, 20:34
Ta srebrna czcionaka jest rzeczywiście denerwująca :/ zwłaszcza przy sztucznym oświetleniu :/
Potwierdzam czytam zazwyczaj wieczorami i przy nocnej lampce, po godzinie wymiękam.

Przy okazji zapytam, czy "RADOŚĆ..." wychodziła w kilku wydaniach ??
Ja mam w miękkiej oprawie i bez CD
Ktoś kiedyś powiedział mi że jest w twardej i z płytą CD
Może orientujecie się czy to prawda, czy raczej plota.

I przy okazji - mając tą książkę już w swojej kolekcji, jaką byście polecili
jeszcze jako bardziej zaawansowaną. Nie ukrywam że jestem samoukiem
i chciał bym trochę podszkolić swoją wiedzę.

Wioletta
17-10-2007, 21:51
Potwierdzam czytam zazwyczaj wieczorami i przy nocnej lampce, po godzinie wymiękam.

Przy okazji zapytam, czy "RADOŚĆ..." wychodziła w kilku wydaniach ??
Ja mam w miękkiej oprawie i bez CD
Ktoś kiedyś powiedział mi że jest w twardej i z płytą CD
Może orientujecie się czy to prawda, czy raczej plota.

I przy okazji - mając tą książkę już w swojej kolekcji, jaką byście polecili
jeszcze jako bardziej zaawansowaną. Nie ukrywam że jestem samoukiem
i chciał bym trochę podszkolić swoją wiedzę.


Ooo to ja sie dolaczam do pytania ;)

KARLOS_vu
18-10-2007, 08:28
Ooo to ja sie dolaczam do pytania ;)

Coś nie tak u mnie ze stylistyką ??
nie rozumiem Twojego stwierdzenia ??

ekonet
18-10-2007, 21:38
chciał bym trochę podszkolić swoją wiedzę.
...nie da się "podszkolić wiedzy"...
Tak samo, jak nie można "poprawić błędów"...

ezin
18-10-2007, 22:11
większość fotografów to zazwyczaj samouki ;)

Taka metoda jest IMHO najlepszą metodą :) Oczywiście można od kogoś się nauczyć podstaw pewnych technik obróbki, dostosowywania aparatu czy zasięgnąć kilka rad co do kadrowania itp. ale to zazwyczaj drogi "łańcuszkowe" a tak to z reguły większość osób jest samoukami :)

Wioletta
19-10-2007, 04:14
Coś nie tak u mnie ze stylistyką ??
nie rozumiem Twojego stwierdzenia ??


Przepraszam,zacytowalam calego Twojego posta,a chodzilo mi glownie o zacytowanie i dolaczenie sie do Twojego pytania czyli--

"I przy okazji - mając tą książkę już w swojej kolekcji, jaką byście polecili
jeszcze jako bardziej zaawansowaną. Nie ukrywam że jestem samoukiem
i chciał bym trochę podszkolić swoją wiedzę"

Chyba ze to niedozwolone ;)


Do enzin i ekonet_pth Ekhm.. to znaczy ze jesli chodzi o porade dobrej ksiazki,to kicha???

ekonet
19-10-2007, 09:26
Każda książka jest przydatna. Jak przeszukasz Forum, uzyskasz więcej informacji o tym, co kto poleca.
Ja tylko, jako menda ortograficzna, czepiłem się formy gramatycznej...

piotr w
19-10-2007, 09:56
No to może jeszcze ode mnie parę słów na temat tej książki. Mam kilka książek o fotografii i moim zdaniem ta jest najsłabsza. Przy czym nie mówię o treści opisowej dotyczącej budowy i obsługi aparatów Nikona, bo akurat ta jest bardzo dobra (pewnie dlatego, że takich pozycji brak)
Powód:
- każdy temat potraktowany jest zbyt ogólnie, wiem, że objętość jest ograniczona, ale powoduje to, że w sumie nic nie jest omówione wyczerpująco,
- zdjęcia przykładowe są małe i mało czytelne,
- układ strony jest chaotyczny, dużo elementów, wielkie zaciemnienie tematu, można się do tego przyzwyczaić, ale po co ?

Do mnie przemawia forma albumowa, duże, dobrej jakości zdjęcia, z rzetelnym omówieniem, co autor chciał zrobić, jak i dlaczego takimi środkami.

KARLOS_vu
19-10-2007, 10:17
Chyba ze to niedozwolone ;)
spoko



Do mnie przemawia forma albumowa, duże, dobrej jakości zdjęcia, z rzetelnym omówieniem, co autor chciał zrobić, jak i dlaczego takimi środkami.
co więc proponujesz konkretnie ??

piotr w
19-10-2007, 10:24
co więc proponujesz konkretnie ??

Dwie najlepsze, jakie mam, to "Fotografia Cyfrowa", Tom Ang, i "Fotografia" John Freeman.

big lebowski
19-10-2007, 10:48
moim zdaniem ta jest najsłabsza.o m Przy czym nie mówię o treści opisowej dotyczącej budowy i obsługi aparatów Nikona, bo akurat ta jest bardzo dobra (pewnie dlatego, że takich pozycji brak)
Zgadzam się z Piotrem. Ta książka bardziej przypomina pięknie wydaną instrukcję obsługi d40/x/d80 niż podręcznik fotografii.
Tematy związane z fotografowaniem potraktowane są bardzo ogólnikowo i można odnieść wrażenie, że są tylko po to aby pokazać możliwości cyfrówek nikona, ale bez dokładnego wyjaśnienia jak samemu zrobić podobne fotki.

maciekjak
06-11-2007, 22:16
Przepraszam,zacytowalam calego Twojego posta,a chodzilo mi glownie o zacytowanie i dolaczenie sie do Twojego pytania czyli--

"I przy okazji - mając tą książkę już w swojej kolekcji, jaką byście polecili
jeszcze jako bardziej zaawansowaną. Nie ukrywam że jestem samoukiem
i chciał bym trochę podszkolić swoją wiedzę"

Chyba ze to niedozwolone ;)


Do enzin i ekonet_pth Ekhm.. to znaczy ze jesli chodzi o porade dobrej ksiazki,to kicha???

Polecam Witold Dederko - Oświetlenie w Fotografii tylko cięzko dostać, mi udało się zakupić na allegro

Wioletta
07-11-2007, 08:04
Polecam Witold Dederko - Oświetlenie w Fotografii tylko cięzko dostać, mi udało się zakupić na allegro

Dziekuje ;)

malyandrzejek
30-12-2007, 14:53
a ja jestem początkujący w fotografii cyfrowej i gdy zakupiłem aparat, a tam znalazłem tę książke to nie za bardzo chciało mi się ją czytać, ale teraz uważam, że jest bardzo dobra dla człowieka takiego jak ja, który na początku zabawy z fotografią cyfrową potrzebuje informacji PODSTAWOWYCH, a nie żeby mnie zalewano szczegółami niedoogarniecia...ja jestem bardzo z niej zadowolony i polecam kazdemu zaczynającemu zabawę z aparatami cyfrowymi nikona.

KARLOS_vu
30-12-2007, 17:42
widzisz - to forum nie do konca jest dla początkujących jak ta kniga hehehehehe
jak zadasz zbyt banalne pytanie to większość Cie wyśmieje
ja już tego doświadczyłem - więc zanim o coś zapytam najpierw tydzień szukam w innych źródłach odpowiedzi
Jednak nawet dla takich żółtodziobów jak my to FORUM jest oknem na świat
wiele można się tu dowiedzieć - zwłaszcza jak nie masz kontaktu "fizycznego" z kimś kto może Cię nauczyć tego i owego.
Więc uważam że to FORUM to najlepsza książka :)

ekonet
30-12-2007, 18:00
widzisz - to forum nie do konca jest dla początkujących jak ta kniga hehehehehe
jak zadasz zbyt banalne pytanie to większość Cie wyśmieje
Nie całkiem tak jest - my nie śmiejemy się tu z początkujących czy małowiedzących, raczej można powiedzieć, że poddajemy ostracyzmowi (czasem mało subtelnemu) leniów, którym nie chce się poszukać wiedzy na własną rękę.

tygrys_8
29-01-2008, 15:31
Różnią się jedynie okładką, jest wersja w sztywnej oprawie

Jeżeli ktoś miał do czynienia z książką Radość Fotografowania proszę o informacje czy wersje z miękką lub sztywną okładką czymś się różnią (oczywiście oprócz samej okładki) - chodzi mi o treść bądż jakieś dodatki np. płyta CD, itp.

Proszę jeszcze o informacje jaką część książki zajmują porady dotyczące samego fotografowania (np. ustawienia aparatu, ostrości, parametry fotografowania, itp.) a ile informacje o nikonie, aparatach ogólnie, itp.