PDA

Zobacz pełną wersję : Lornetka



ktuszyn
07-12-2017, 00:07
Witam
Chciałbym kupić lornetkę NIkona ale nie wiem jaką. Chodzi mi o wodoodporna, wstrząsoodporną i dachową. Mój budżet to max 1000 zł. Zastanawiam sie nad jakimś modelem NIKON PROSTAFF. Lornetka ma służyć do turystyki, dużo chodzę z plecakiem i zalerzy mi na nie dużej wymiarowo i wagowo. Tu się zwracam z prośbą o opomoc i opinie w wyborze.
Dziękuję z góry i pozdrawiam
Karol

Kojocisko
07-12-2017, 00:27
Rozumiem, że znasz: https://www.optyczne.pl/testy_lornetek.html

grizz
07-12-2017, 10:03
Witam
Chciałbym kupić lornetkę NIkona ale nie wiem jaką.

A skąd wiesz, że Nikona?

matta
07-12-2017, 11:25
Delta Optical One 10x32 a gdybyś jednak zdecydował się na Porro to polecam Nikon Action EX 8x40 , optycznie będzie dużo lepsza od każdej dachowej do 1000zł

ktuszyn
07-12-2017, 12:01
NIe zdecydowałem że to musi być nikon ale jakoś tą firmę lubię. Mówicie że lepsza jest Porro do tej ceny? A jakie najbardziej optymalne przybliżenie i średnice soczewki? Chciałbym ją nie za dużą i nie za ciężką i oczywiście dobrej firmy.

Reglas
07-12-2017, 18:27
NIKON Lornetka MONARCH 5 10x42- Trochę droższa osobiście używam dosyć intensywnie i mogę polecić.

matta
08-12-2017, 08:40
Najbardziej optymalne przybliżenie i średnice soczewki to 8x30.Gdybym miał wskazać najlepszą taką używaną lornetke do 1000zł to jest to Swarovski Habicht 8x30 , niema lepszej i nie będzie .

pysson
09-12-2017, 23:10
Chodzi mi o wodoodporna, wstrząsoodporną i dachową.

Nie jestem wielkim lornetkowym specjalistą, wybierałem dla siebie lornetkę 8-9 lat temu.
Właściwie kupiłem dwie - dachówkę Fuji i porro Steinera o zbliżonym powiększeniu i średnicy obiektywu. Od razu zakładałem, że jedna zostanie u mnie, a druga będzie prezentem. :)
Wybrałem dla siebie porro, a decydujące było jak te lornetki sprawdzają się we wnętrzach. Wybierając się na zwiedzanie jakiejś katedry mogę nie brać aparatu, ale lornetkę mam zawsze. :)

Prawdopodobnie największym forumowym specjalistą od lornetek jest Marcin Górko (marcin_G), on pisuje dość regularnie na optycznych, jego ostatni artukuł jest tutaj (https://www.optyczne.pl/609.1-artykuł-Nikon_Monarch_HG.html)
Przeczytaj kilka testów lornetek na optycznych, bo jest to konik redaktora naczelnego. :)
Poszukaj tego, co tam pisał o lornetkach Marcin i zorientujesz się, na co przy wyborze zwrócić uwagę.

Nie polecę żadnego konkretnego modelu, bo swojego wyboru dokonałem wiele lat temu i jednak troszkę się w międzyczasie pozmieniało.
Doradzę jedynie, żebyś nie przekreślał porro - trójwymiarowość obrazu i pancerność takich konstrukcji mogą być dużą zaletą.
Ja w międzyczasie wzbogaciłem się o kolejną lornetkę, ale taką dość specjalistyczną Pentax Papilio - do makro. :)

Reglas
10-12-2017, 10:14
Na mnie świetnie wrażenie zrobił Nikon 10x42 EDG i pewnie kiedyś trafi do mojego plecaka.

dorjan
11-12-2017, 03:19
...Mówicie że lepsza jest Porro do tej ceny? A jakie najbardziej optymalne przybliżenie i średnice soczewki?

Zależy od osobistych preferencji. Ja nie kupiłbym niczego o krotności przybliżania mniejszej od 8 i średnicy obiektywów poniżej 40. Najlepiej coś z przedziału 10x40, 10x50. Lornetka porropryzmatyczna ma dużo większą transmisję światła i wszystkie tanie „dachówki” w tym aspekcie będą gorsze. Nikon w ofercie do 1k ma akceptowalne modele „porro” Action EX i serię „dachówek” Prostaff 7s. Monarchy są lepsze, ale przekraczają Twój budżet i też są raczej przeciętne. Poczytaj na Optycznych o Olympus 10-42 EXPS I (porro), albo modelach Vixen New Foresta (dachówki). Te będą miały osiągi zdecydowanie powyżej przeciętnej.

Tryton
15-12-2017, 12:41
Od ponad dwóch lat używam Nikon Prostaff 7s 10x42. Jestem z niej zadowolony i w zasadzie nie odczuwam żeby mi w niej coś nie pasowało. Podaję link do mojej recenzji na optycznych: https://www.optyczne.pl/index.html?lornetka=all&producent=37&lornetka=1582&powiekszenie=0&srednica=0&pryzmat=0&sort=

Jest to jedyna tam napisana recenzja dla tej lornetki, więc nie wiem czy jest mało popularna czy po prostu nikt nic nie napisał. Ja jej używam do obserwacji ptaków przy dużej ilości chodzenia (więc waga też się liczy). Na optycznych pisałem po 3 miesiącach używania, ale tak jak napisałem wyżej - jestem zadowolony. Za 800zł dostałem kawałek dobrego sprzętu. Jest ostra, jasna i solidna. Ogumowana obudowa dodatkowo w terenie zwiększa bezpieczeństwo i trwałość.

gregory63
20-01-2019, 14:32
Tak tylko chciałem napisać. Posiadam starą rosyjską lornetkę bodajże tento. Patrząc przez szybę widać wszystko jak gołym okiem. Natomiast przez nową nikon prostaff nie można patrzeć bo wszystko jest zamazane. Jest to dla mnie dziwne bo nie wiem co szyba ma tu do rzeczy. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że nikon ma chyba plastikową optykę. Czyli droga lornetka a badziew.

Enikaoen
07-11-2019, 09:06
Cześć,
Przymierzam się do zakupu lornetki. Potrzebna do wypatrywania zwierzaków/ptaków na biebrzańskich bagnach i knyszyńskich lasach. Poruszam się z rana i wieczorem..Wiadomo potrzebuję do obserwacji do zdjęć. Zastanawiam się nad dwoma modelami - Vortex Viper HD 8x42 (lub 10x42) oraz Nikon Monarch 7 8x42(10x42).. Który uważacie za lepszy? A może macie swoje propozycje? A może to trochę za dużo $$ za lornetkę do podchodu i trochę obserwacji?

linxxx
07-11-2019, 09:26
Jeżeli nie będziesz jej używał w nocy to nie ma po co wywalać tyle kasy.W dzień nie będziesz widział dużej różnicy pomiędzy lornetką za kilka set złotych a za parę tysiaków.Różnice widać dopiero w gorszych warunkach ,mówię o lornetkach cięższych o świetle 50 56.Kup sobie jakąś tanią delte o i będziesz zadowolony.Sam używam taniego tento 7x50 od 20 lat na podchód i na noc delte 8x56.

markB
07-11-2019, 12:31
O ponad 1/3 tańszy jest Vortex Viper 10x42 bez HD od Vortexa HD, a jakością niewiele się różni. Zauważysz różnicę jakości (ostrość, kontrast, aberracja chromatyczna) między tymi, które wypisałeś, a lornetką za paręset zł. Nikon Monarch 8 x 42 jest też dobrze oceniany jak na swoją cenę: https://www.optyczne.pl/ranking_optyczne_pl-ranking_lornetek-8x42.html
Jeszcze jeden link: http://birdfair.pl/idealna-lornetka-do-obserwacji-ptakow/

Enikaoen
07-11-2019, 18:12
Dzięki za odpowiedzi.
Jeżeli chodzi o porę dnia, w której będę jej używał - przykład - to wychodzę gdy jest ciemno - NOC, mam miejsce gdzie ostatnio widziałem polującego liska, więc rozstawiam się, kamufluję i rozglądam co gdzieś być może..no na razie nic nie widać bo ciemno jak w d.... wiadomo. I zaraz się przejaśnia - ale leciutko - świta - za mało na mój aparat :( więc dalej obserwuję - moja stara siedzi w plecaku bo g***o widać nawet przy dobrym świetle, więc żeby zobaczyć coś w oddali manewruję obiektywem..muszę się przez to machać jak osika i nici z "polowania". Wychodzę bo pusto..idę i się rozglądam po polanie - już jest w miarę jasno, chociaż pochmurno -7-8:00. No i przydałoby się teraz dobra lornetka jak...hmm ..bardzo...etc etc... Rozumiecie. 8x42?? 10x42?? Myślę że to już podchodzi pod obserwację nocną. Czasem gdy strzelam wschody słońca to na "polowania" z podchodu wybieram się wiadomo - trochę później i wtedy światło przydałoby się "znośne".
Od razu zaznaczę, że doświadczenia (fotograficznego) mam rok na karku dopiero, jednak jednego się nauczyłem - na sprzęt nie warto żałować, bo później trzeba albo kupić 2x albo męczyć się ze spartaczonym.

AdamRomek
19-01-2024, 10:53
Witam,
wczoraj zakupiłem lornetkę Nikon Prostaff 5 12x50 i dopiero dzisiaj rano testując ją w domu zauważyłem że pokrętło ostrości ma spory luz.
W takim przypadku jest problem z ustawianiem ostrości na małym, szybkim ptaszku. Kręcąc w obie strony muszę pokonywać ten luz i stąd problem z ustawieniem ostrości.
Niestety kupiłem tą lornetkę w sklepie stacjonarnym, co prawda oglądałem ją i sprawdzałem ale nie zwróciłem uwagi na ten szczegół.
Dopiero w praniu wyszło szydło z worka.
Stąd moje pytanie do kolegów którzy mają już doświadczenie w obserwacjach lornetkami. Czy to tak ma być w tym modelu, czy to może jest wada którą należy reklamować w serwisie nikona?
Moja stara rosyjska lornetka 8-30 nie ma żadnych luzów i ostrzy błyskawicznie.
Niestety popełniłem błąd zamawiając przez internet z odbiorem i płatnością w sklepie. Ponoć nie mam możliwości zwrotu. Czy to prawda?
Pozdrawiam Adam

markB
19-01-2024, 13:25
Jeśli chciałeś lornetkę na ptaszki, to nie jest to najlepszy wybór. Lornetkę o takim powiększeniu z reguły stawia się na statywie, bo nieprzyjemne drgania pola widzenia. Do ptaszków lepsze 10 x 42 lub 8 x 42, mają większe pole widzenia i łatwiej złapać ptaszka.
Ale do rzeczy - nie powinno być luzu na pokrętle, ale tutaj trzeba dodać, że Prostaffy nie cieszą się najlepszą opinią. Jest duża rozbieżność w jakości poszczególnych egzemplarzy.
Nie jest prawdą, że nie masz możliwości zwrotu przy odbiorze w sklepie. Przy zawarciu umowy na odległość możesz towar zwrócić, obojętnie czy odebrałeś go od kuriera, z paczkomatu czy też w sklepie. Zobacz tutaj: https://serwisy.gazetaprawna.pl/poradnik-konsumenta/artykuly/899700,odbior-osobisty-nie-pozbawia-prawa-do-zwrotu-towaru.html

AdamRomek
20-01-2024, 17:22
markB, dziękuję za pomoc.
Pisałem że mam lornetkę rosyjską 8x30. Jako że już jestem leciwy to chciałem kupić lornetkę o większym zbliżeniu. Ta nikonowska Prostaff dosyć dobrze leży w dłoniach i jak na razie mi nie drga, więc nie wymaga statywu.
Niestety dyskwalfikuje ją ten duży luz na pokrętle ostrości. Nie spodfziewałem się po tej marce takiego bubla.
Zwrócę do sklepu i może kupię deltę. Czytałem niezłe opinie o tej firmie. Kupowanie przez internet to taka zabawa, a może trafię na coś dobrego. Niestety tak nie jest. Wielkie dzięki za pomoc.

tojo
21-01-2024, 00:22
markB, .... może kupię deltę. Czytałem niezłe opinie o tej firmie....
Polecam Vortex Diamondback HD 10x42, mała, zgrabna, mieści się w kieszeni, obraz ostry, lepszy niż Delta Optical Forest II 10x50, i nie ma żadnych luzów ... z wad w specyficznych warunkach widoczna jest aberracja chromatyczna..., ale ta wada dotyczy wszystkich lornetek w tym przedziale cenowym...

fafniak
02-02-2024, 11:41
Wieeele lat temu jedna z firm opróżniała magazyny z wyrobów pentaxa. Kupiłem wtedy lornetkę :
https://www.optyczne.pl/71-Test_lornetki-Pentax_PCF_10x50_WP.html
Jak dla mnie jest to produkt więcej niż ok. ALE...
Jest po prostu zbyt ciężka. 99% czasu leży w domu.
Czy jesteście w stanie podpowedzieć model LEKKI !!! o podobnej jakości i ogniskowej ? (tak wiem ze są lepsze, ale mi takie cos wystarczy)
Coś co nie kosztuje bajońskich sum ?
(czytam testy ale tego jest zbyt dużo)
Możecie naprowadzić i ukierunkować?

Używki wchodzą w grę.

bogdi64
02-02-2024, 12:27
jeśli chodzi o turystykę i używane, to jestem bardzo zadowolony z tego modelu https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Canon_Fernglas_8x23A_9449.jpg

slaweko
02-02-2024, 12:47
fafniak Na jesieni ub. roku kupiłem Nikon MONARCH M7 10x42. Jestem bardzo zadowolony (lekka, ostra, stosunkowo szerokie pole widzenia, prawie bez wad). Jeśli akceptujesz cenę tej lornetki, to doskonały wybór.

PS. Widziałem w grudniu na olx używkę w świetnym stanie (praktycznie nie używana) za ok 1000-1200 zł.

markB
02-02-2024, 13:08
Delta Optical Chase 10x42 ED - zyskujesz praktycznie na wszystkim, 30 dkg mniej, większe pole widzenia, ostrość od 2 m. Z droższych powyższy Nikon Monarch 7 lub Vortex Viper. Tutaj jeszcze większy zysk na wadze, ok. 40-50 dkg, i na jakości, ale cena powyżej 2 K zł. Więc chyba używane.

fafniak
02-02-2024, 15:12
Generalnie będę wypatrywał używek.
Dzięki za te 3 typy.

marekawo
02-02-2024, 15:30
Vortex Diamondback HD 10x42, jest naprawdę super - w tym przedziale cenowym. Mam kilka lornetek, polecam Diamondback.