PDA

Zobacz pełną wersję : Głowica do panoram



szczemp
19-11-2017, 07:59
Zrobiłem sobie taką głowicę. I napisałem tekst na majsterkowo.pl.
https://majsterkowo.pl/glowica-do-panoram/

foto4deg
22-11-2017, 18:21
Zrobiłem podobną. Do użytku amatorskiego ok, ale od czasu jak zacząłem robić panoramy profesjonalnie to przerzuciłem się na Nodal Ninja 3 - raz, mam możliwość korygowania poziomu, dwa, lżejsza, trzy - trwalsza, 4-jakbym wyjął takie coś przy kliencie...

Fajnie, że wrzuciłeś DIY, pewnie ktoś skorzysta :)

FelTom
20-12-2017, 18:06
Gratulacje!!
Artykułu nie przeczytałem jeszcze wnikliwie, ale mam nadzieję, że jeszcze tego wieczoru to nadrobię.

Mane
21-12-2017, 01:49
przerzuciłem się na Nodal Ninja 3)

Z jakimi nogami używasz?

Zom53
22-12-2017, 19:54
Pozwolę sobie zamieścić w tym wątku zmontowaną przez siebie głowicę do panoram cylindrycznych, którą przedstawiałem już na forum w 2011r. ale w tamtym wątku zniknęły już zdjęcia, więc pokaże to jeszcze raz.
Kiedyś jak samochody były na talony niektórzy składali je z części i wychodziło taniej niż na giełdzie samochodowej.
Idąc tym tropem postanowiłem poskładać z oryginalnych części Manfrotto coś na wzór głowicy panoramicznej Manfrotto MN303.
Do posiadanej starej głowicy trzykierunkowej MN141RC założyłem poprzez płytkę MN200PL adapter z płytką uniwersalną przesuwną MN357PLV.
Na jednym końcu płytki MN357 PLV zamocowałem śrubami płytkę "L" kształtną MN341.Pomierzone punkty nodalne dla posiadanych obiektywów naniosłem na poziomej części płytki 357PLV i gotowe.Koszt ok. 440zł (bez głowicyMN141RC) wg. cen z roku 2011..Nie ma tutaj rotatora MN300N za ok. 680zł ale można się bez niego obejść, gdyż stara glowica MN 141 RC ma bardzo płynny ruch w płaszczyźnie poziomej.
Dorzucę parę szczegółów konstrukcyjnych.Otóż w moim składaku nie zastosowałem "wózka poprzecznego" jak to jest w MN303 gdyż ramię "L" z MN341 zamocowałem bezpośrednio na płytce MN357 (wymaga to wywiercenia w niej dwóch otworów) w taki sposób aby pionowa oś symetrii przedniej soczewki obiektywu była w tej samej płaszczyżnie co pionowa oś obrotu w głowicy statywu.To zamocowanie będzie pasować tylko do konkretnego body (u mnie np. D300S lub D300). Dla innego body otwory będą w innym miejscu. Dokładnie widać to na zdjęciach poniżej.
Jeżeli chodzi o zakres przesuwu poziomego "przód-tył" to wynosi on 10cm (odległość pomiędzy niebieskimi znacznikami na zdjęciu ). Fabryczny zakres przesuwu w MN357 wynosi 6,5cm. Ja uzyskałem tak duży zakres dzięki niesymetrycznemu zamocowaniu płytki 200PL do adaptera MN357 (są odpowiednie otwory).
2397
2398
2399