PDA

Zobacz pełną wersję : Bezlusterkowiec do videobloga z podróży choć nie tylko



mrucek
16-11-2017, 18:04
Witajcie,
Szukam aparatu do zastosowań amatorskich półprofesjonalnych czasami, z czasem zobaczymy.
Zastosowanie:
- videoblog, nagrania w pomieszczeniu (pseudo studio) i nagrania z podróży, różne klimaty,
- taniec, nagrania demo tańca w ruchu, zarówno z dobrej Sali jak z terenu w różnym oświetleniu, romantyka nagrania będzie miała znaczenie a tym samym ładny bokeh + ostrość
- spoty reklamowe przedstawiające różne historie,
- zdjęcia: wakacje, taniec, imprezy klubowe przy słabszym świetle, portret, widokówka,
To do czego przekonany jestem to:
Gimbal A2000, mikrofon Rode Pro, GorillaPOD,
Natomiast mam ogromny dylemat z tym co najważniejsze, czyli body plus szkło/szkła.
Opcje:

GH5+12-35/2.8. Na plus przemawia 10bit i faktycznie widoczna różnica czasami w kolorach. Minus za iso w stosunku do A6500, ale też lepsza stabilizacja, choć drugiej strony i tak video będzie kręcone w stabilizacji zewnętrzej.

Olympus EM1 Mark 2 12-40/2.8

Sony A6500 i tutaj schodki. Albo S18-35/1.8, albo S16/1.4(za chwile wejdzie)+S30/1.4. i tutaj pytanie, czy np. 18-35 optycznie zadowoli mnie i zastąpi mi w pełni te dwie stałki? Czy np. zastąpić to w ogóle jakimiś 10-18 lub 18-105 z Sony?
Kolejna kwestia czy nie będzie mi w videoblogowaniu dokuczało to, że nie ma uchylnego ekranu ekranem do przodu. Czy to ma praktycznie częste zastosowanie, że podgląd tego co nagrywamy ma znaczenie? :/


Ważne jest dla mnie, żeby budżet mocno powyżej 13k nie wychodził.

ksh
16-11-2017, 18:25
Ja bym szukał bezlustra z trybami T ( taniec ), Tr ( taniec romantyczny ), może tryb Ah ( another history ) itd ;)
A tak na poważnie, czy do tego nie wystarczy ci jakiś olympus E-PL i skupić się na obiektywach ?
A jeśli stawiasz na super użyteczne ISO to może tani obecnie Sony A7s i masz coś więcej niż pseudo video aparat, do tego na pełnej klatce głębie uzyskasz podobną na f/2.8 lub z jasnymi stałkami lepiej niż na cropie, tylko czy w video akurat tak malutka głębia jest ci potrzebna ?

mrucek
17-11-2017, 12:54
Aż tak mała GO nie jest potrzebna oczywiście. Nie mówię, że tylko w to celuję, lecz wiem, że czasami będę też takie ujęcia nagrywać z małą głębią.
Ad A7s, myślałem nad tym i raczej odpuszczę z racji na właśnie pełną klatkę i cenę późniejszą ewentualnych szkieł do tego body. Też nie wgłębiałem się w to jaka jest różnica pomiędzy pierwszą a drugą wersją tego body, tylko stabilizacja podobnie jak w 6500/6300 czy coś jeszcze znaczącego się zmieniło? Dotykowy ekran? To będzie miało znaczenie czy manualnym ostrzeniu.

GH5/a6500 to pseudo video aparaty? wielu używa ich aktualnie do profesjonalnych zastosowań. Z drugiej strony sugerujesz nie pseudo aparat a coś lepszego typu pełna klatka, gdzie wcześniej odradzasz mocne body a skupić się w to miejsce na szkłach :) To jaka jest w końcu Twoja rada ?:P

Inna sprawa, że akurat szkła, które rozważam to moim zdaniem są jakościowo wszystkie bardzo dobre, pomimo, że nie kosztują tyle co pod FF.

aldam
17-11-2017, 13:41
Może fuji xe3 plus 2-3 szkła fuji?

mrucek
17-11-2017, 18:56
Może fuji xe3 plus 2-3 szkła fuji?

dzięki za propozycję nowej opcji, ale pozostaje w gronie rozważań jakie miałem do tej pory.

tomfoot
17-11-2017, 19:10
A6500 + sigma 18-35

Ligo
17-11-2017, 20:20
A6500 + sigma 18-35
Taki zestaw na GorillaPodzie będzie się co chwila przewracał.;-)


Kolejna kwestia czy nie będzie mi w videoblogowaniu dokuczało to, że nie ma uchylnego ekranu ekranem do przodu
Będzie bardzo dokuczało. Moim zdaniem nie ma co kombinować, tylko brać GH5, bo to jest sprzęt stworzony właśnie do takich rzeczy.

birkoff
17-11-2017, 20:31
A ta sigma 18-25/1.8 to jest na E-mount, czy przez jakąś przejściówkę (Sigma MC-11)?
Skoro stabilizacja w aparacie nie jest tak ważna, to może lepiej wziąć tańszego A6300 (poza stabilizacją, minus to brak dotykowego ekranu - 3800 zł) do tego Gimbal A1000 (udźwig do 1kg przy założeniu, że nie weźmiesz kloca jakim jest S18-35/1.8 powinien wystarczyć - 1,5k zł) + S16/1.4 (ma kosztować ok 2k zł), S30/1.4 (1500 zł) + SEL 50/1.8 (1100 zł). Łącznie 9900 zł.

Umbra
17-11-2017, 21:51
W Sony jest jeszcze 28/2.0.

mrucek
17-11-2017, 22:12
No i jest ciekawa kombinacja. O to mi chodziło właśnie.
Ad zejścia niżej na 6300 to mam jakąś wewnętrzną barierę, że kupuje nowe stare. Faktycznie optycznie poza stabilizacją i dotykiem niczym się nie różni? Inna sprawa, że manualne ostrzenie na dotyku może mieć czasami dla mnie znacznie.


A ta sigma 18-25/1.8 to jest na E-mount, czy przez jakąś przejściówkę (Sigma MC-11)?
Skoro stabilizacja w aparacie nie jest tak ważna, to może lepiej wziąć tańszego A6300 (poza stabilizacją, minus to brak dotykowego ekranu - 3800 zł) do tego Gimbal A1000 (udźwig do 1kg przy założeniu, że nie weźmiesz kloca jakim jest S18-35/1.8 powinien wystarczyć - 1,5k zł) + S16/1.4 (ma kosztować ok 2k zł), S30/1.4 (1500 zł) + SEL 50/1.8 (1100 zł). Łącznie 9900 zł.

Umbra
17-11-2017, 22:15
A6300 stary? :P Przecież on wyszedł z pół roku przed a6500. Poszukaj info na youtubie o ich AF-ie w wideo. Ja bym nie kupił a6500, ale ja tylko zdjęcia robię.

mrucek
17-11-2017, 22:29
A jest info kiedy bedzie w sklepach s16/1.4? Chce miec zestaw przed świetami koniecznie.

grizz
17-11-2017, 22:50
Panasonic to pewien standard obecnie w wideo.

A gh5 jest mocno udana...

Ligo
17-11-2017, 23:03
Oczywiście... Wystarczy pochodzić trochę po vlogach i zorientować się, czym kręcą ci najbardziej znani.
Ale kolega, wydaje mnie się, chce wymyślać koło od nowa. ;-)

birkoff
17-11-2017, 23:22
A6300 przynióśł spory progres względem A6000 (na + 4k, 1080p w 120 fps, pewnie z działkę lepsze ISO, lepsze raw'y, lepszy AF - 425 punktów względem 179, kilka featerów jak np EYE AF w trybie AF-C - bardzo fajna sprawa). Natomiast A6500 to głównie stabilizacja i touchscreen/touchpad, który jednak nie jest jakoś specjalnie udany - podobno ma sporego laga i nie działa tak fajnie jak np w canonie eos m5. Chociaż przy filmowaniu jaki by nie był na pewno by się przydał. Jednak, czy warto za to zapłacić ponad 2k zł.

Umbra
18-11-2017, 00:10
Ten gość kręci Sony:

https://www.youtube.com/watch?v=PqSFJ_8gzsQ

mrucek
18-11-2017, 01:24
Panasonic to pewien standard obecnie w wideo.

A gh5 jest mocno udana...


Chciałbym ale z całym osprzętem wychodzi mi ok 15k czyli za duzo :/

mrucek
21-11-2017, 20:16
a jeszcze jedno pytanie,
czy w praktyce będzie to problem, że a6500 nie ma gniazda osobnego na słuchawki i mikrofon?
ktoś podpowie jak się na to zapatrywać?

nadal a6500 pozostaje w grze, uchylny ekran nie ma dla mnie już takiego znaczenia.

grizz
21-11-2017, 20:25
Poważne nagrywanie bez zewnętrznego mikrofonu poważne nie będzie.

mrucek
21-11-2017, 20:42
szukam w tym odpowiedzi na moje pytanie,

Ligo
21-11-2017, 21:10
... a często nie będzie możliwe. Po prostu musisz mieć zewnętrzny mikrofon i to dobry.

mrucek
21-11-2017, 21:32
Ligo
to wiem, tylko chodzi mi to, że przeważnie nagrywając dźwięk mikrofonem zewnętrznym podpina się słuchawki żeby słyszeć to co zbiera mikrofon i co słyszy kamera. W A6500 jest tylko jeden jack, przez co albo mikrofon albo słuchawki się podpina. No i tutaj mam pytanie, czy w praktyce jest to problem.
Nie pytam o sens kupowania mikrofonu do aparatu, to wiemy, że koniecznie kupujemy.
A może jest jakieś obejście i można kupić mikrofon z wyjściem na słuchawki? To jest myśl, zaraz poszukam :)

Emillos
21-11-2017, 21:56
mrucek - ale czy w przypadku video podrózniczych, gdzie większość materiału nagrywa się "na szybko", zakładanie słuchawek na pewno ma sens? Nie sądze, żeby ktoś w ten sposób działał.

epicure
22-11-2017, 10:37
Podpinanie jakichkolwiek kabli do aparatu, którego używa się w ruchu, na zmianę robiąc zdjęcia i kręcąc wideo, to mega upierdliwość. Do nagrywania dźwięku polecam jakiś mały zewnętrzny rejestrator, np. Zoom H1. Można go nosić w kieszeni, można jednocześnie podpiąć mikrofon i słuchawki. Jedyna niedogodność to konieczność synchronizowania dźwięku.

mrucek
22-11-2017, 12:22
Ale nie napisałem, że to ma być tylko video podróżnicze.