PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja monitora - wartości podczas kalibracji



Śprotek
22-10-2017, 13:57
Jak powinny wyglądać wartości w programie ColorNavigator do:

1. codziennej pracy w niezbyt jasnym pomieszczeniu,
2. Obróbki zdjęć z plików RAW w przestrzeni AdobeRGB w tym samym pomieszczeniu wspomaganym lampami (6500K, Ra>90, 80W, takie studyjne kręcone na świński ogon ;),
3. Obróbki tych zdjęć do strony internetowej i przygotowania stron internetowych (to samo pomieszczenie, nie wiem czy włączać lampy)

Wydaje mi się, że:
1.: 6500, 70 nitów, sRGB, punkt czerni natywny, punkt bieli też, kontrast też
2.: 6000, 80 nitów, AdobeRGB, -,,- -,,-
3.: 6500, 90 nitów, sRGB, -,,- -,,-

A jeszcze profil do druku:

4. 5500K, 70 nitów, AdobeRGB, podniesiony punkt czerni (0,2?) reszta tak samo

Dobrze kombinuję czy coś źle?

mmluty
22-10-2017, 20:31
Moim zdaniem przedstawione warianty są trochę przekombinowane. Nie wiadomo też jakiego dotyczy to monitora. Ja jednak stosuję zawsze przestrzeń barw natywną monitora, bo nie widzę powodów żeby ją ograniczać. W razie potrzeby zawsze możesz przełączyć w monitorze np. kiedy oglądasz obrazki osadzone w przestrzeni sRGB na monitorze szeroko gamutowym w programie bez CM, ale to raczej są sporadyczne przypadki. Można ewentualnie ukręcić jeden awaryjny profil z sRGB bo w CN łatwo się je przełącza. Przecież cała filozofia CM polega na tym ażeby na monitorze poprawnie wyświetlać wszystkie obrazki ktore są osadzone w przestrzeni nie większej iż przestrzeń monitora, więc po co ciąć tę przestrzeń monitora. Temperatura barwowa zawsze powinna wynosić 6500. Oko się akomoduje po zmianie temperatury barwowej nawet kilka dni więc nie bardzo wiem dlaczego chcesz tym manipulować. Ja bym tego nie robił. Gamma - 2,2, Black level - Minimum, Priority - Standard, Brightness to można zrobić kilka, jeżeli zmienia się jasność w tle za monitorem (zasada białej kartki i bieli na monitorze) np. 70, 80, 90, 100, ale to zależy od oświetlenia pomieszczenia. Zasada ogólna powinna być tak, żeby zapewnić stałe oświetlenie i nie zmieniać ustawień monitora bo wzrok się zawsze przystosowuje do tego z opóźnieniem. Sprawy związane z poprawnym drukowaniem powinny być załatwiane w edytorze z którego drukujesz, a nie w profilu monitora, bo inaczej to jest proszenie się o kłopoty.

Śprotek
24-10-2017, 15:09
Monitor to Eizo CS2420.
Pokój dość ciemny (jak chodzi o światło dzienne), mam lampkę za monitorem Powerlux 6500K 85W, i na suficie drugiego Powerluxa 85W 6500K i dwa Powerluxy 5400K 30W.

Zastanawiam się, czy jasności nie podbić gdy robię rzeczy do netu, bo ludzie oglądają strony www zwykle na świecących jasno laptopach. (czyli 90 nitów dla profilu z www).
Z kolei druk nie świeci, więc monitor powinien być ciemniejszy (80 i mniej?)

Co do temperatury barwowej to do druku nie w labie tylko na jakichś Epsonach A3+ nie trzeba zmniejszyć temperatury do 5500K by widzieć (z podpiętym w Ps profilem drukarki) co się dokładnie wydrukuje? Można zachować te 6500?

Jeśli chodzi o natywny gamut to nie jest tak, że kalibrując do zadanej przestrzeni (AdobeRGB obróbka rawów, druk; sRGB internet i codzienna praca) uzyskujemy precyzję wyświetlanych barw i wierne odwzorowanie?

Co do tej temperatury 6000 to myślałem, że jak ustawię 6000 to będzie po środku i tej do druku (5500) i do netu (6500). w związku z tym będę musiał robić mniej poprawek

Tutaj:

https://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=40

kolega Tom1 podaje różne punkty bieli np.
Jak to więc jest?

I jak jest z priorytetem szarości i kontrastu? Który wybrać do obróbki RAW, który do druku, który do netu?

ksh
24-10-2017, 16:16
Nie lepiej zlecić kalibracje i mieć z głowy problem ?

Śprotek
24-10-2017, 17:05
koesh, mając własny kalibrator? Chyba żartujesz...

ksh
24-10-2017, 17:30
Sprzedasz kalibrator i będziesz miał na kilka lat na usługę.

Śprotek
24-10-2017, 17:58
Sprzedać wędkę żeby mieć ryby dwa czy trzy razy? Nie, dzięki.

Przecież to nie jest czarna magia. Ktoś rozwieje moje dylematy?

ksh
24-10-2017, 18:31
No nie wiem, kalibrator kosztuje ile, coś 900zł, więc masz na 6 kalibracji co np 1,5 roku i mniej siwych włosów od myślenia :)

Śprotek
24-10-2017, 20:47
Nowy tyle kosztuje, a za używany dostałbym mniej.

Tak sobie będę robił kalibracje co 60 dni czy tam ile a przy okazji sam mogę zaczać zarabiać na kalibrowaniu innym monitorów ;)
Wędki się nie sprzedaje tylko uczy łowić ryby :) A myślenie rozwija :D

nikoniarz
24-10-2017, 21:01
Wędki się nie sprzedaje tylko uczy łowić ryby :)

To ile już się nauczyłeś?

Tom01
24-10-2017, 21:12
Pierwsza i najważniejsza sprawa, ma Pan straszliwy bałagan w oświetleniu. Bezwzględnie musi być spełniona zasada neutralności światła w bezpośrednim otoczeniu monitora z bielą ekranu. Nie nadają się "fotograficzne" Powerluxy. To są lampy kompletnie to innych celów. Potrzebne światło o CCT ~5000K. Nie 5400 ani tym bardziej 6500K! Poziom oświetlenia i regulacji ma być taki, aby tło świeciło tak jak średnia szarość ekranu (118 odcień). Jak już Pan to uporządkuje, można myśleć o kalibracji monitora.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/10/filephpid648t1-2.jpg
źródło (https://mva.pl/download/file.php?id=648&t=1)

Śprotek
24-10-2017, 23:05
Tom01 Załóżmy, że już sprawa oświetlenia już uporzadkowana. Co teraz?

Tom01
24-10-2017, 23:11
Tu nie ma miejsca na założenia. Jest, czy nie? Jeśli nie, jakiekolwiek dalsze ruchy są bez sensu.

Śprotek
24-10-2017, 23:13
Tom01 chcesz pomóc?

Tom01
24-10-2017, 23:35
Pomogę w najbardziej fundamentalnych podstawach. Proszę się jednak nie spodziewać streszczenia materiału z kilku poważnych dziedzin wiedzy jak fizyka, optyka, kolorymetria, optometria, fizjologia i psychologia widzenia. Jeśli tematyka Pana interesuje, to im bardziej będzie się Pan wgłębiał, tym będzie widać, że to coraz bardziej zdradliwe bagno. Na przykład, poruszony temat oświetlenia jest bardzo istotny, bo determinuje widzenie. Jeśli mamy neutralnie widzieć obraz monitorowy, trzeba to zgrać. Nie ma najmniejszego sensu analizować kelwinów i innych syntetycznych parametrów, bo zmysły tak nie działają. Skala temperaturowa, a konkretnie krzywa Plancka, to parametr teoretyczny, "działający" w wąskim przedziale założeń. Jeśli przełożymy to na grunt praktyczny, to okaże się, że np monitor świecący 6000-6500K jest wizualnie podobny do światła świetlówek 5000-5500K ale zdecydowanie nie do światła o takiej samej "temperaturze". I na dodatek, zależnie od człowieka, różnica będzie inna. Skąd ta rozbieżność?

Może też Pan użyć typowego zestawu "Mały Kalibrator", czyli 6500K, 80cd/m^2, 2.2 i tyle. I nawet prawdopodobnie uda się te parametry osiągnąć z dużą dokładnością. Po czym zapomnieć o problemie, dać czas adaptacji chromatycznej. Tak pracuje zdecydowana większość "skalibrowanych" stanowisk. Jeśli jednak zechce Pan osiągnąć prawdziwą neutralność, internet niewiele Panu pomoże. Czeka kilka książek.

Śprotek
24-10-2017, 23:42
Zechcesz polecić tych parę książek?

Ja naprawdę wszystko rozumiem, że oświetlenie jest bardzo ważne. Ale a) nie mogę malować ścian, b) ledwo uzbierałem na ten monitor więc kolejne 1K PLN na świetlówki nie wchodzi w grę. Może jak zacznę zarabiać na fotografii to również zacznę więcej w nią inwestować.

Póki co jak byś w skrócie odpowiedział na takie pytanie:

Kalibrator to i1 Display Pro

Jak powinny wyglądać wartości w programie ColorNavigator do:

1. codziennej pracy w niezbyt jasnym pomieszczeniu,
2. Obróbki zdjęć z plików RAW w przestrzeni AdobeRGB w tym samym pomieszczeniu wspomaganym lampami (6500K, Ra>90, 80W, takie studyjne kręcone na świński ogon ,
3. Obróbki tych zdjęć do strony internetowej i przygotowania stron internetowych (to samo pomieszczenie, nie wiem czy włączać lampy)

Wydaje mi się, że:
1.: 6500, 70 nitów, sRGB, punkt czerni natywny, punkt bieli też, kontrast też
2.: 6000, 80 nitów, AdobeRGB, -,,- -,,-
3.: 6500, 90 nitów, sRGB, -,,- -,,-

A jeszcze profil do druku:

4. 5500K, 70 nitów, AdobeRGB, podniesiony punkt czerni (0,2?) reszta tak samo

Dobrze kombinuję czy coś źle?

Monitor to Eizo CS2420.
Pokój dość ciemny (jak chodzi o światło dzienne), mam lampkę za monitorem Powerlux 6500K 85W, i na suficie drugiego Powerluxa 85W 6500K i dwa Powerluxy 5400K 30W.

Zastanawiam się, czy jasności nie podbić gdy robię rzeczy do netu, bo ludzie oglądają strony www zwykle na świecących jasno laptopach. (czyli 90 nitów dla profilu z www).
Z kolei druk nie świeci, więc monitor powinien być ciemniejszy (80 i mniej?)

Co do temperatury barwowej to do druku nie w labie tylko na jakichś Epsonach A3+ nie trzeba zmniejszyć temperatury do 5500K by widzieć (z podpiętym w Ps profilem drukarki) co się dokładnie wydrukuje? Można zachować te 6500?

Jeśli chodzi o natywny gamut to nie jest tak, że kalibrując do zadanej przestrzeni (AdobeRGB obróbka rawów, druk; sRGB internet i codzienna praca) uzyskujemy precyzję wyświetlanych barw i wierne odwzorowanie?

Co do tej temperatury 6000 to myślałem, że jak ustawię 6000 to będzie po środku i tej do druku (5500) i do netu (6500). w związku z tym będę musiał robić mniej poprawek

Tutaj:

https://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=40

kolega Tom1 podaje różne punkty bieli np.
Jak to więc jest?

I jak jest z priorytetem szarości i kontrastu? Który wybrać do obróbki RAW, który do druku, który do netu?

Tom01
25-10-2017, 00:25
Mówię o nauce chodzenia a Pan uparcie wraca do skakania z dachu stodoły. Nie pomogę w tym.

jalk
25-10-2017, 08:54
Kolego Śprotek. Dostałeś powyżej odpowiedź "Może też Pan użyć typowego zestawu "Mały Kalibrator", czyli 6500K, 80cd/m^2, 2.2 i tyle". Osobiście nie rozumiem potrzeby takiego kombinowania, zwłaszcza na początku drogi z CM. A im dalej w las, tym więcej drzew niestety. Ogarniesz podstawy. to sobie będziesz kombinował dalej.

Śprotek
25-10-2017, 11:26
Kolego Śprotek. Dostałeś powyżej odpowiedź "Może też Pan użyć typowego zestawu "Mały Kalibrator", czyli 6500K, 80cd/m^2, 2.2 i tyle". Osobiście nie rozumiem potrzeby takiego kombinowania, zwłaszcza na początku drogi z CM. A im dalej w las, tym więcej drzew niestety. Ogarniesz podstawy. to sobie będziesz kombinował dalej.

A ja jestem pewny, że to jest prosta sprawa, tylko co poniektórzy robią na gmatwaniu tych rzeczy sporą kaskę. Taki marketing na sprzedawaniu paciorków tubylcom (by posłużyć się metaforą) :D
Tak czy inaczej dzięki wszystkim za odpowiedzi.

ksh
25-10-2017, 11:43
Oczywiście że to prosta sprawa, trzeba mieć dobry kalibrator, znać parametry oświetlenia swojego stanowiska i wiedzę odnośnie samej kalibracji, bułka z masłem, tu nie ma nic do gmatwania i nie jest to fortuna bo przy cenie monitora wydanie 100-150zł szału nie robi.

R
25-10-2017, 11:46
skoro twierdzisz ze to jest proste... to co stoi na przeszkodzie, zeby w 15 min ogarnac temat? pyk pyk i po sprawie. przeciez masz wszystkie narzedzia...

nikoniarz
25-10-2017, 11:57
A ja jestem pewny, że to jest prosta sprawa, tylko co poniektórzy robią na gmatwaniu tych rzeczy sporą kaskę. Taki marketing na sprzedawaniu paciorków tubylcom (by posłużyć się metaforą) :D
Tak czy inaczej dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Proste sprawy ogarnia się bardzo szybko i to bez dopytywania. Jak widać nie jest tak prosto jak Ci się wydawało...

Śprotek
25-10-2017, 13:31
Doczytam i zgłębię temat. Wiedzy i praktyki się nie boję, watek do zamknięcia.

Tom01
29-10-2017, 01:27
A ja jestem pewny, że to jest prosta sprawa, tylko co poniektórzy robią na gmatwaniu tych rzeczy sporą kaskę. Taki marketing na sprzedawaniu paciorków tubylcom (by posłużyć się metaforą) :D

Jak się już Pan przekopie przez wiedzę jak mówiłem:
z kilku poważnych dziedzin wiedzy jak fizyka, optyka, kolorymetria, optometria, fizjologia i psychologia widzenia.
to pogadamy o paciorkach.

FelTom
29-10-2017, 10:08
A ja jestem pewny, że to jest prosta sprawa, tylko co poniektórzy robią na gmatwaniu tych rzeczy sporą kaskę. Taki marketing na sprzedawaniu paciorków tubylcom (by posłużyć się metaforą) :D
Tak czy inaczej dzięki wszystkim za odpowiedzi.Jeśli wydaje się Tobie, że sprawa jest prosta. Zrób eksperyment. Ze skalibrowanym monitorem udaj się do mięsnego. Postaw obok mięsa, żeby był oświetlony przez te ichniejsze świetlówki. Zobaczysz dramat XD Albo w drugą stronę. Pojdź do hurtowni elektrycznej, zapytaj o świetlówki. Jakieś przyniosą. Powiedz, że potrzebujesz jeszcze jedną do mięsa. Przyniosą po pierwsze inną, po drugie droższą. Jak ją wkręcisz w pokoju - będzie dramat. Ale jak podstawisz mięso - tak apetycznie i świeżo wyglądające mięso widywałeś jedynie w mięsnym XD To jest wiedza, którą się zdobywa, wcale nie tak łatwo. To jest wiedza, która kosztuje. To są narzędzia, które generalnie są droższe niż zwykle rozwiązania. Ale i tak każdy je nabywa, bo przynosi to pożądane efekty.
Ta wydawałoby się absurdalna historia, niesie jeden wniosek - dobre oświetlenie stanowiska pracy to podstawa. Dopiero wtedy można bawić się dalej. Jak będziesz miał oświetleniowy bajzel w pokoju, to zapomnij, że jakakolwiek kalibracja coś da. Tutaj - inaczej oświetla się regały z mięsem a inaczej stanowisko do pracy ze zdjęciami.
Druga sprawa - raczej każdy ma w pokoju okna. http://www.swiatlo.tak.pl/1/index.php/temperatura-barwowa/
Wnioski można wyciągnąć samemu.
Ps Tom01 dzięki za odp. w sprawie temp barwowej wymaganej przy pracy ze zdjęciami. Różnie się spotyka, odnośnie 5600, 6500K. A te jak dla mnie nie są komfortowe. http://www.eizo.pl/zmeczenie-oczu/przyczyny-zmeczenia-oczu-niebieskie-swiatlo/

Śprotek
29-10-2017, 18:28
FelTom, mnie nie trzeba tłumaczyć jak krowie na rowie, wiem doskonale o tym, że w oświetleniu stanowiska też musi być porzdądek.
Jednak wyraźnie napisałem, że póki co nie mam możliwości zmian. mam 85W Powerluxy z temperaturą 6500K, mogę je zmienić na niższe, np. 5400K.
Na razie NIE MAM MOŻLIWOŚCI zmian (właściciel wynajmowanego mieszkania nie godzi się na przemalowanie ścian na biały chociażby) i muszę pracować na tym co mam. Czyli chcę wycisnąć z tego co mam maksimum.

Inna sprawa, jeśli ktoś handluje takim sprzętem to logiczne jest, że w jego interesie będzie takie mydlenie oczu klientowi, żeby wcisnąć mu najdroższy sprzęt wcale nie zawsze i nie do końca potrzebny. Niektórzy z tego są już znani.

wilk325
29-10-2017, 22:43
Inna sprawa, jeśli ktoś handluje takim sprzętem to logiczne jest, że w jego interesie będzie takie mydlenie oczu klientowi, żeby wcisnąć mu najdroższy sprzęt wcale nie zawsze i nie do końca potrzebny. Niektórzy z tego są już znani.

Czytam Twoje posty i nie wiem do czego zmierzasz? Czy ktoś Ci wciska jakiś sprzęt?
Proponuję się powstrzymać od takich komentarzy i prowadzić tylko merytoryczną dyskusję.

Śprotek
30-10-2017, 01:07
wilk325 mod ma zawsze rację więc nie pozostaje mi nic innego jak się z Tobą zgodzić :)

https://www.youtube.com/watch?v=BlafD9Qdt7c

Co sądzicie o wiedzy prezentowanej w tym filmie?

GonzoG
30-10-2017, 01:59
Ależ oczywiście, że sprawa jest bardzo prosta... powiem wręcz nawet banalna, co z resztą już Ci powiedzieli i pokazali - jak nie możesz ustawić oświetlenia do monitora, to monitor ustawia się do oświetlenia, a nie do jakiś internetowych teorii.
A Ty ciągle pytasz o jakieś wyssane z palca wartości.