Zobacz pełną wersję : Porzucenie labu
marzenkkk
14-10-2017, 00:40
Witam.
Zajmuję się fotografią ślubną i obecnie drukuję odbitki w labie w cenie 80 gr za sztukę 15x21. Rocznie drukuję ok. 1000-1200 zdjęć.
Zastanawiam się nad kupnem drukarki i drukowaniem odbitek u siebie.
Czy to będzie dla mnie bardziej opłacalne? Czy przeciwnie?
Jaką drukarkę powinnam kupić jeśli wykonuję dużo odbitek także w B&W? Wolałabym nie wydawać więcej niż 2000 zł na drukarkę.
Gdzie fotografowie zaopatrują się w papier A5? Bo na necie nigdzie nie mogę go znaleźć.
Bardzo proszę o pomoc.
Taniej nie będzie za odbitkę, ale jak dobrze opanujesz zarządzanie kolorem, to może być lepiej niż w labie (nie znam labu, ale wiele z nich robi to tak sobie).
Drukarka zużywa średnio 1 ml tuszu na stronę A4 zdjęcia. Więc przy takim druku będziesz potrzebował 500-600 ml rocznie. Dla drukarek A2 które mają relatywnie duże pojemniki (3880, P800, Pro-1000) koszt 1 ml to 3-4 zł. Drukarki A3+ mają koszt jednostkowy tuszu 30-40% większy. Wszędzie mam na myśli pigmentówki mające też tusze szare (ważne przy B&W).
Kosztowo dużo tańsze będą w eksploatacji drukarki na atramenty barwnikowe w zewnętrznych pojemnikach- ale nie idź tą drogą, trwałość na blaknięcie słaba, trudne zarządzanie kolorem, wariacki B&W, same drukarki zawodne.
Jeśli drukarka będzie tańsza to tusze droższe i odwrotnie. Wśród Epsonów masz P400, P600 i P800, wśród Canonów Pro-1, 10, 100 i 1000 (100 jest barwnikowa, ale niezła). Wszystkie powyżej 2000 zł. Wszytskie mają swoje wady i zalety, niektóre nie do uwierzenia w jedną i w drugą stronę.
Papierów 15x21 nie ma wiele na rynku, dla kilku typów ten format sprzedaje Falter w dobrej cenie (całkiem niezłe papiery Solution). Jakbyś chciał bardziej ekskluzywne baryty, to pozostaje ciąć A4.
Kolega wyżej dobrze pisze. Może będzie lepiej niż z labu (choć nie koniecznie), ale na pewno drożej.
O atramentówkach kolega powyżej temat wyczerpał. Ja od siebie dodałbym jeszcze termosublimację. Koszt odbitki 20 x 15 około 90 gr, tylko cena drukarki sporo przekracza Twój budżet. Jakość druku po oprofilowaniu świetna. No i można sobie portfolio poszerzyć o druk zdjęć dla zwykłego Kowalskiego :)
kurczeblade
16-10-2017, 11:01
Można sobie zrobić też produkcje fotoalbumów dla par młodych :D
a tak serio, poważnie tyle odbitek oddajesz PM że się zastanawiasz nad takimi czymś ? Teraz daje się ładne albumy *nie te klasyczne przekładane pergaminem, i jak ktoś ogarnia sprawe, to na takich albumach jeszcze może dodatkowo zarobić :)
marzenkkk
16-10-2017, 20:41
ok, dziękuję za pomoc :D
W takim razie zostaję przy labie :)
Pozdrawiam wszystkich
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.