Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Aparat dla... tęściowej



madebyzosiek
24-09-2017, 14:26
Witajcie odmienno-systemowi :) Zwracam się z prośbą o poradę.
Myślałem, że opędzę żonę i teściową jednym aparatem wycieczkowym, więc optymistycznie wyposażyłem się w Sony A6000 z PZtem. Jest ok, choć kilka drobiazgów mnie boli, jednak problem tyczy się czegoś innego. Otóż obie wyjeżdżają w tym samym czasie w dwa różne miejsca i obie chcą mieć aparat :) No więc przystępuję do poszukiwań i tu pytanie do Was, doświadczonych w aparatach bez lustra lub ze stałymi obiektywami.
1. Budżet do 2000, najlepiej gdyby w tej cenie załapała się druga, oryginalna bateria.
2. AF w miarę szybki, może być nawet słabszy od tego w A6000.
3. Ładne jpgi, choć pewnie będzie robił rawy, które ja będę obrabiał. Ale jeżeli jpgi będą wyrywać z butów, to będę miał mniej roboty ;)
4. Może być bezlustro, a może małpa z matrycą APS-C (nie wiem czy w takich pieniądzach możliwe), może być nowe, może używane... Co warto?
5. Fajnie by było, gdyby w komplecie była ładowarka (Sony... ech). Tak wiem, można kupić zamiennik, ale to odpada, można powerbanka, ale to odpada, ostatecznie jedną ładowarkę Sony już kupiłem ;)
6. Małe... Nawet mniejsze niż A6000 z PZetem
7. Dobre kolory... Nie wiem co to dokładnie oznacza dla mojej teściowej, ale jeżeli będą ok jpgi, to pewnie będzie zadowolona, ostatecznie obrobię rawy, to też będzie zadowolona ;)

Doradźcie coś proszę... Będę wdzięczny za każdy głos w dyskusji. :)

ksh
24-09-2017, 14:32
Olympus E-PL 8 z naleśnikowym kitem, świetny chwalony zestawik.

madebyzosiek
24-09-2017, 14:37
Olympus E-PL 8 z naleśnikowym kitem, świetny chwalony zestawik.Zapomniałem jeszcze o lampie... Musi być na aparacie, nie doczepiana ;) No i iso 1600 w miarę ładne, do 3200 ratunkowo do obróbki. Nie jestem szumofobem, ale bez kaszki. Nie wiem jak sobie M4/3 radzi w tej chwili w tym zakresie...?

cz4rnuch
24-09-2017, 14:57
Przyznaj się lepiej, że wsiąkłeś w bezlustra i się pod teściową ze wstydu podszywasz. Tej listy wymagań nie powstydziłby się papieski paparazzo. Ale jakby co to na nikon store znowu stoi Nikon A za tysiaka. Wszystkich wymagań nie spełnia (może z połowę), ale nieźle się nim foci.

madebyzosiek
24-09-2017, 15:12
A gdzie tam, ja kocham kilogramy szkła i metalu :) Choć A6000 czasem i mi się przydać potrafi ;) A powiedzcie mi moi mili, jak Sony RX100 się prezentuje Waszym zdaniem?
Nikon A... Obczaję zaraz ;)

cz4rnuch
24-09-2017, 15:39
Po namyśle cofam to co napisałem. Strasznie mnie wnerwiał ten paparat. RX100 bym brał bez namysłu :)

madebyzosiek
24-09-2017, 15:41
No mnie się RX100 poboda na papierze... Ma to autoiso konfigurowalne? RAWy jakieś znośne? JPGi? Może ktoś coś wrzuci, czy na PW podeśle?

tomfoot
24-09-2017, 15:47
RX100 (może nawet II w okolicach tej ceny). Poza tym LX100, Canon g7x ... Olympus tg-4 / tg-5 do rzucania w zięcia.

Pawel92
24-09-2017, 16:04
RX100 daje radę.

http://lech.zenfolio.com/p50732825

Juriko
24-09-2017, 16:17
Chromolić Sony ;) bierz Canona G7x :)

frogi
24-09-2017, 16:36
Sony A5100, Został byś w jednym systemie ;) :)

madebyzosiek
24-09-2017, 16:40
G7x przekracza budżet, RX100, nawet po dokupieniu ładowarki się mieści. Nad A5100 też myślę. Szkło w RX100 wypada lepiej od PZ 16-50?

Juriko
24-09-2017, 16:49
G7x przekracza budżet, RX100, nawet po dokupieniu ładowarki się mieści. Nad A5100 też myślę. Szkło w RX100 wypada lepiej od PZ 16-50?

Jest na alle używany za 1600zł. No i dotykowy ekran bezcenny.

tomfoot
24-09-2017, 17:09
Jest na alle używany za 1600zł.

Jeżeli córka została przez teściową oddana jako nieużywana, to takie rozwiązanie może nie wchodzić w grę :-)

madebyzosiek
24-09-2017, 17:17
Jeżeli córka została przez teściową oddana jako nieużywana, to takie rozwiązanie może nie wchodzić w grę :-)Dobrze ujęte :) Musiałby być meeeega lepszy od takiego RX100 lub A5100, żebym się szarpnął na używany, a i wolałbym od jakiegoś kogoś z forum... Jakieś lustra, to kupuję używane, zresztą chyba wszystko, poza Sigmami Art, co mam aktualnie, kupiłem używane. Ale te kompakty i bezlustra takie liche, że strach...

darekw1967r
24-09-2017, 17:23
Dobrze ujęte :) Musiałby być meeeega lepszy od takiego RX100 lub A5100, żebym się szarpnął na używany, a i wolałbym od jakiegoś kogoś z forum... Jakieś lustra, to kupuję używane, zresztą chyba wszystko, poza Sigmami Art, co mam aktualnie, kupiłem używane. Ale te kompakty i bezlustra takie liche, że strach...

RX100 bedzie ok... Maly, lekki, wysoka jakosc obrazu, dobrze filmuje w HD.

Juriko
24-09-2017, 17:39
Dobrze ujęte :) Musiałby być meeeega lepszy od takiego RX100 lub A5100, żebym się szarpnął na używany, a i wolałbym od jakiegoś kogoś z forum... Jakieś lustra, to kupuję używane, zresztą chyba wszystko, poza Sigmami Art, co mam aktualnie, kupiłem używane. Ale te kompakty i bezlustra takie liche, że strach...

Co do stosunku do stosunku, znaczy sie używania, wróć, kupowania używek, a w zasadzie sprzetu używanego, to ja też nie. :)

puciek
24-09-2017, 17:56
Dla teściowej to tylko przysmak:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/09/577_przysmaktesciowej-1.jpg
źródło (http://pobierak.jeja.pl/images/7/c/3/577_przysmak-tesciowej.jpg)

madebyzosiek
24-09-2017, 18:04
Tak myślałem, że wyzwolę czarny humor :D
No dobra, to kilka głosów na RX 100 już jest. Ktoś coś innego? W RX 100 używalne iso sięga jakiego progu? JPGi ok, czy raczej trzeba ciągnąć z rawów? Wszystkie myki ergonomiczne, głaskane szkiełka, wifi i gpsy są nieistotne. Ma być łatwy, dobrze naświetlać, radzić sobie w auto, trafiać w punkt, mieć dobrą ostrość i dobre odwzorowanie barw. Pewnie jakieś bezlustro Fuji byłoby najlepsze, ale bez worka pieniędzy nie znajdę ;)

cz4rnuch
24-09-2017, 18:12
A teściowa jak stoi z obsługą aparatów? Sama ustawia parametry? Fuji nie jest wcale takie łatwe z tymi swoimi pstryczkami, dźwigienkami itd.

Pawel92
24-09-2017, 18:14
Rx100 daje radę do ISO800. Możesz pojechać do 3200, ale wtedy już musisz się starać : np. odszumianie DxO Prime. Oczywiście RAW.

madebyzosiek
24-09-2017, 18:26
A teściowa jak stoi z obsługą aparatów? Sama ustawia parametry? Fuji nie jest wcale takie łatwe z tymi swoimi pstryczkami, dźwigienkami itd.

Absolutne auto tylko wchodzi w grę... Mogą być rawy, które ja będę ratował ;)


Rx100 daje radę do ISO800. Możesz pojechać do 3200, ale wtedy już musisz się starać : np. odszumianie DxO Prime. Oczywiście RAW.

To niedobra informacja... Wychodzi zatem słabiej niż w A6000, gdzie spokojnie sam aparat z 1600 sobie radzi, a z 3200 ja w LR. To by wskazywało jednak na konieczność pozostania w "systemie" i zakupie D5100...
Ktoś jeszcze coś? Mam na poszukiwania maksymalnie tydzień, później muszę ruszyć na zakupy ;)

Pawel92
24-09-2017, 18:31
No może trochę przesadziłem z tym ISO800 ;)
Tu jest przykład na ISO1600

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/09/p8133305556-1.jpg
źródło (http://lech.zenfolio.com/img/s9/v95/p813330555-6.jpg)

darekw1967r
24-09-2017, 18:36
1600 ISO jest ok. Pozostaje rozdzielczosc sensora 20 Mpix gdzie do albumu mozna robic resize i jest jeszcze lepiej.
Image Data Converter na domyslnych parametrach sam dobiera odszumiania na tyle aby byla jak najlepsza jakosc obrazu.

Pawel92
24-09-2017, 18:38
I jedno ISO3200, tyle że trochę dłubane


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/09/p4542499055-1.jpg
źródło (http://lech.zenfolio.com/img/s/v-2/p454249905-5.jpg)

madebyzosiek
24-09-2017, 18:48
Eee, to mnie straszycie tylko. Nie jest źle z tego co wiedzę :)

tomfoot
24-09-2017, 19:00
Przecież rx100 to fajny aparacik. Pisałem, ze w budżecie nawet załapiesz się na wersję II.
Ale jak jesteś dobrym zięciem, a teściowa dała Ci fajną córkę, to dorzuć się do g7x :-)

cz4rnuch
24-09-2017, 19:20
Absolutne auto tylko wchodzi w grę... Mogą być rawy, które ja będę ratował ;) Na własnorodzinowym przykładzie mogę potwierdzić, że aparat z manualnymi nastawami w rękach laika to proszenie się o kłopoty. Nawet jeśli taki aparat ma auto. Portrety z ostrością ustawioną na horyzont, prześwietlenia, przegięte zbyt długie czasy naświetlania, dziwaczne kadry i wieczne błagalne "coś mi się przestawiło". Nawet mistrz Lajtruma tego nie naprawi. Ja wiem, że człowiek chciałby mieć to co najlepsze, szczególnie jeśli siedzi w temacie ale czasami mniej znaczy więcej. Teściowej, gdybym ją miał, kupiłbym najprostszy z możliwych aparat, zakleił co się da taśmą i wiśta wio.

madebyzosiek
24-09-2017, 19:40
Zgadzam się cz4rnuch w 100%. Nawet jest jakiś leciwy małpiszon Nikona ale zdjęcia "robi słabe", a teściowa chce najlepiej takie jak moje... A6000 daje radę, choć moja Luba ogarnia trochę ustawienia, albo woła szybko o pomoc. Myślę, że teściowej ustawię priorytet przysłony, jakaś bezpieczną wartość samej przysłony, af na centralnym, autoiso od najniższego do 3200 i rawy. Może coś się uda. Tylko czy RX100 podoła? :)

Ligo
24-09-2017, 19:49
Przy A może się zamotać, lepiej P, albo zielony. Centralny AF to chyba też nienajlepszy pomysł. Co będzie w przypadku selficzka z dwiema osobami w kadrze?

Juriko
24-09-2017, 19:58
Czyli ciagle mamy wyższośc G7X gdzie śmiało można dać priorytet przysłony, włączyć tzw. bezpiecznik i nie ma obawy o prawidłową ekspozycję.

darekw1967r
24-09-2017, 20:11
Zgadzam się @cz4rnuch (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=38380) w 100%. Nawet jest jakiś leciwy małpiszon Nikona ale zdjęcia "robi słabe", a teściowa chce najlepiej takie jak moje... A6000 daje radę, choć moja Luba ogarnia trochę ustawienia, albo woła szybko o pomoc. Myślę, że teściowej ustawię priorytet przysłony, jakaś bezpieczną wartość samej przysłony, af na centralnym, autoiso od najniższego do 3200 i rawy. Może coś się uda. Tylko czy RX100 podoła? :)

Jak teściowa robi foty do albumow czy internetu to RX100 bedzie dla niej ZA DOBRY ;)

cz4rnuch
24-09-2017, 20:13
Przy A może się zamotać, lepiej P, albo zielony. Centralny AF to chyba też nienajlepszy pomysł. Co będzie w przypadku selficzka z dwiema osobami w kadrze?
A, P nie ma różnicy. Wszystko się może "samo" przestawić (choć P bezpieczniejsze, bo dalej od M). Próbowałem też szybkiego kursu obsługi, ale i to nic to nie dało. Centralny punkt AF przerabiałem z moją kobietką i pewnie dlatego po kilku latach wspólnych wyjazdów nie mam nawet jednego ostrego zdjęcia na pamiątkę. Tzn ostatnio się dorobiłem, bo ustawiłem wykrywanie facjaty.

sandor
24-09-2017, 20:15
Absolutne auto tylko wchodzi w grę... Mogą być rawy, które ja będę ratował ;)



To niedobra informacja... Wychodzi zatem słabiej niż w A6000, gdzie spokojnie sam aparat z 1600 sobie radzi, a z 3200 ja w LR. To by wskazywało jednak na konieczność pozostania w "systemie" i zakupie D5100...
Ktoś jeszcze coś? Mam na poszukiwania maksymalnie tydzień, później muszę ruszyć na zakupy ;)

Serio będziesz siedział nad RAWami teściowej? Szacun.

Juriko
24-09-2017, 20:24
Jak teściowa robi foty do albumow czy internetu to RX100 bedzie dla niej ZA DOBRY ;)

Chytrusek z ciebie. :)

Pawel92
24-09-2017, 20:26
...Centralny punkt AF przerabiałem z moją kobietką i pewnie dlatego po kilku latach wspólnych wyjazdów nie mam nawet jednego ostrego zdjęcia na pamiątkę. Tzn ostatnio się dorobiłem, bo ustawiłem wykrywanie facjaty.
No i tutaj selfik nabiera sensu ;)

jo44
24-09-2017, 20:57
No i tutaj selfik nabiera sensu ;)
No jak już o selfikach, to może za te 2 tysiące kup teściowej jakiś telefon z dobrym aparatem?

cz4rnuch
24-09-2017, 21:07
Byle z RAWkami.

madebyzosiek
24-09-2017, 21:13
Jak teściowa robi foty do albumow czy internetu to RX100 bedzie dla niej ZA DOBRY ;):)
Serio będziesz siedział nad RAWami teściowej? Szacun.No czasem mam lepsze dni... ;)
No jak już o selfikach, to może za te 2 tysiące kup teściowej jakiś telefon z dobrym aparatem?Matryca wielkości paznokcia małego palca u nogi nie zrobi dobrego zdjęcia, szczególnie jak światła mało... Jak to się mawia, fizyki nie da się przeskoczyć ;)
No nic, siadamy z małżonką do przemyśleń... RX100 i A5100... A może coś jeszcze...? Jakiś Panasonic? Jak te m4/3 sobie radzi z wyższym iso?

dannywrocek
24-09-2017, 21:16
A Panasonic LX100? Fajny aparacik, z całkiem sporą matrycą, sensownym trybem auto. Jedyny minus to lampa, która jest w zestawie, ale:
1. służy głównie jako zatyczka do sanek
2. jest zdejmowana, przez co łatwo o jej zgubienie
Poza tym aparat w zasadzie nie wydaje się mieć wad. Kupił go mój kolega, za moją namową (kompletny laik, który chciał sensowny kompakt, bo być może złapie bakcyla). Jak do tej pory zadowlony jest on, jak i jego partnerka :)

draco_krk
24-09-2017, 21:44
A co z Panasonic GF7? W zestawie z obiektywem 12-32 mieści się w budżecie, wystarczy na dodatkową baterie. Sample do ISO 3200 wyglądają dobrze.

madebyzosiek
08-10-2017, 23:29
No to może ja powiem jak sytuacja się rozwiązała... Teściowa, która dzisiaj powinna wyjeżdżać, jednak musiała przełożyć wyjazd, więc A6000 trafia jutro w ręce żony, a jak teściowa się zdecyduje kiedy wyjeżdża, to także jej :) Kasa w portfelu ;) Dziękuję wszystkim za rady i wskazówki.

darekw1967r
09-10-2017, 09:07
Dziwne jest takie przekladanie aparatu z reki do reki.
Teściowej nie stac na kupno taniej i dobrej malej malpki ?

esperal
09-10-2017, 09:29
Widać, że Zosiek ciśnie na dużą lustrzankę dla teściowej. Do małpki nie wejdzie odpowiednia ilość semtexu:twisted: