Zobacz pełną wersję : Czym wyczyscic/umyc/wyprac sztywna czapke?
spiritus
08-09-2017, 17:44
Siema :)
Pytanie bardziej do milosnikow newera...fullcapow...czy jak sie to tam zwie i sztywnych patrolowek. Czym czyscicie takie czapki? Pralka w gre nie wchodzi bo to niszczy ksztalt i z czapki robi sie taka...sakiewka.
Taką masz na myśli?
https://cdn2.e-militaria.pl/8203-thickbox_default/czapka-patrolowka-helikon-pl-woodland-wz93.jpg
źródło (https://cdn2.e-militaria.pl/8203-thickbox_default/czapka-patrolowka-helikon-pl-woodland-wz93.jpg)
Spróbuj ręcznie, woda ok 30° i mydło.
spiritus
08-09-2017, 18:16
Dokladnie taka.
Probowac nie chce...chce cos sprawdzonego :D
Nigdy takiej czapki nie nosiłem, ale z drugiej strony...
Jeśli się nie mylę, to szyje je się z mieszanki poliestru z bawełną. Tak jak bojówki, czapeczki baseballówki i bluzy mundurowe. Ja zawsze tak piorę, i do tej pory nic się nie stało. :p
Mydło szare w płynie wydaje się najlepsze.
Coś Ci zaraz na pw podrzucę.
Ja bym powiedzial, ze w zwyklym mydle w kostce rozmydlonej w miseczke. Brudny rant mozna natrzec mydlem bezposrenio i miekka szczoteczka.
Moja zona by powiedziala, ze w zwyklym ale lepszym plynie do mycia naczyn.
A poniewaz to ona pierze nasze czapki - juz wiesz co zastosowac :idea:
P.S. pranie jako takie powinno byc unikane z jedngo powodu - materialy sa nasycone impregnatami.
Pranie je po prostu usuwa.
Ostry600
08-09-2017, 21:25
Dokładnie tak Nikomat - twoja żona ma rację i mądrze prawi. Odkąd pamiętam (czyli daaawne lata harcerskie) mundury praliśmy tylko w ludwiku. Oczywiście te współczesne mundury wrzucałem do pralki i tyle ale one nie muszą być sztywne.
Mydło zmiękcza za bardzo - płyn do naczyń polecam jeżeli ma pozostać sztywne.
Ale male update
mialem od lat Warszawie butelke starego plynu do naczyn Palmolive
ale sie w tym roku prawie skonczyla
wiec nabylem wlasnie Ludwika
NO TRAGEDIA - to nie myje nawet talerzy !
Chwile sie maze a w nastepnej chwili juz go nie ma.
Tak, ze polecam jednak cos bardzo daleko od Ludwika.
Ostry600
09-09-2017, 20:41
My stosowalismy Ludwika właśnie ale czy to ten sam płyn co kiedyś? Myślę że kiedyś był jeszcze gorszy :)
krzysztofz24
09-09-2017, 21:06
Po prostu miska z woda, proszek do prania i szczoteczka plastikowa lub z twardym wlosiem.
I z czuciem szorujemy.
A po impregnat w sprayu skocz do Decathlonu. Novadry chyba sie zwie.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.