PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzet do zdjec potraw dla dietetyka



explorexxx
07-09-2017, 13:37
Czesc,
Szukam dla kolezanki zestawu glownie do robienia zdjec potraw w domu. Szukam nowego sprzetu do 3000zl. Co polecacie? Myslalem o sony a6000+16-50 i olympus e-m10 ii + 14-42.

Nikomat
07-09-2017, 15:13
Ciekawe czemu pytasz na forum Nikona ???

lukiii
07-09-2017, 16:08
Ciekawe czemu pytasz na forum Nikona ???
A dlaczego nie? To najlepsze forum :cool: A na dodatek zapytał w prawidłowym dziale :wink:

ksh
07-09-2017, 16:15
Jesli nie masz oświetlenia to może warto od tego zacząć, chyba że to już masz skompletowane.
Co do sprzętu nowego to najtaniej Nikon D3300 + 18-55 co da ci świetne zdjęcia, z używanych nawet może być Nikon D80, wymienione przez ciebie też są ok.

cdc
07-09-2017, 16:37
W Panasonikach są programy tematyczne: Apetyczne danie i Smakowity deser.

hostman22
07-09-2017, 17:03
macro i duuuuuzo lamp ;)

Nikomat
07-09-2017, 17:04
W Panasonikach są programy tematyczne: Apetyczne danie i Smakowity deser.

Odpadaja na starcie !!!
Musza miec program - Zywnosc Domowa

explorexxx
07-09-2017, 17:40
Haha, a tak serio? Takie szklo wystarczy i lampa?

ksh
07-09-2017, 18:14
Takie czyli jakie, to co podałeś wystarczy z dużym zapasem bo nie ma w takiej fotografii jakiś wymagań co do sprzętu ( aparat i obiektyw ), a co do lampy to o co chodzi bo nic nie napisałeś.

explorexxx
07-09-2017, 18:23
Czy tym obiektywem i wbudowana lampa mozna zrobic dobre zdjecia makro? Jesli za niewiele wiecej mozna cos dokupic dla lepszego efektu, to co?

ksh
07-09-2017, 18:31
Jeśli ma być makro to nie, do tego są obiektywy makro ale jak to mają być normalne zdjęcia dań to tak zwykły wystarczy.
Może wklej co chcesz uzyskać ?

Wbudowaną lampą nie bardzo ale widzę że jesteś zielony w tym temacie, wiec może wbij na youtube i poszukaj tutoriala o takiej fotografii, szybko będziesz wiedział że aparat tu nie jest tak istotny, tak jak ci napisałem wcześniej, Nikon D80 z 18-55 na co wydasz 500zł i do tego oświetlenie błysk albo ciągłe, od biedy nawet jedną lampą reporterską z chin za 100zł plus odbijanie światła i będzie efekt poprawny.
Poczytaj, oglądnij i przemyśl.

morzon
07-09-2017, 18:35
Na początek wystarczy tak naprawdę okno i najwyżej jakieś białe/srebrne paneliki do odbijania światła i doświetlania.

Borat1979
07-09-2017, 21:54
Do sfotografowania przysłowiowego talerza z zupą to wystarczy dowolny aparat z kitowym obiektywem i statyw.

hostman22
07-09-2017, 22:22
Do sfotografowania przysłowiowego talerza z zupą to wystarczy dowolny aparat z kitowym obiektywem i statyw.


chyba, że wchodzi w grę detal i pokazanie szczegółów danej potrawy..., kitem dużo na początek zrobi, ale wcześniej czy póżniej i tak dojdzie to tej przysłowiowej ściany.. ;)

Borat1979
07-09-2017, 22:30
chyba, że wchodzi w grę detal i pokazanie szczegółów danej potrawy..., kitem dużo na początek zrobi, ale wcześniej czy póżniej i tak dojdzie to tej przysłowiowej ściany.. ;)

Eee tam bez przesady i tak to pewnie będzie głównie do netu na jakąś strona czy bloga a przy dzisiejszych matrycach to można fragment wykadrować.

cybulski
07-09-2017, 22:39
w empiku niedawno przejrzałem książkę na ten temat, fotografia kulinarna, tam wszystko jest opisane.

elduce
08-09-2017, 00:05
Jeżeli chcesz macro, to zarówno w nikonie jak i canonie masz bardzo dobre obiektywy 60mm makro, do tego jak najnowsze body na jakie wystarczy pieniędzy i jazda. Proponuję najpierw zacząć zabawę ze światłem zastanym i blendami. Duże okno i jak najjaśniejsze pomieszczenie wskazane. Z mojego doświadczenia mogę napisać, że makro wcale nie jest konieczne i że spokojnie 50mm ze światłem f1,8 też da radę. Statyw może być przydatny.

explorexxx
09-09-2017, 15:14
Co do efektów jakie chciałbym uzyskać: chciałbym żeby nie było problemów z autofocusem, zdjęcia były ostre: najlepiej takie jak z nikorra 50 1.8g. W bezlusterkowcach będzie z tym raczej problem z tymi obiektywami które podałem, a dodatkowy obiektyw makro nie wchodzi w gre bo jest drogi. Alternatywą byłaby tamia lustrzanka nikona z kitem (np. d3200/3400/5300+18-55 lub 18-105) i do tego nikkor 50 1.8g. Wtedy udałoby sie zamknac w kwocie 3,5k. Z tego co czytam w tych niższych modelach lustrzanek jest problem z autofocusem. Sam mam nikona d50 z tamron 17-50 i mysle ze taki zestaw + 50 1.8g byłby idealny dla niej. Tyle że większy niż buzlustra, które łatwiej nosić na wycieczki. Co myślicie? lepiej kombinować z bezlustrami czy tanie lustra? Jeśli tak to jakie?
-

Borat1979
09-09-2017, 15:31
A po co i auto focus? Jedzenie nie ucieka.

explorexxx
09-09-2017, 15:45
Czy na tym forum naprawdę nikt nie zamierza udzialać normalnych porad tylko albo sie wymądrzacie albo robicie sobie jaja? Czy to tylko polska przypadłość? Autofocus po to bo jest wygodny a sprzęt nie jest dla takiego fachowca jak Ty

Borat1979
09-09-2017, 16:00
Człowieku jak fotografujesz potrawy czy jakiekolwiek przymioty to ustawiasz aparat na statywie. Ustawiasz sobie dokładnie kadr i przedmiot żeby uzyskać jak najciekawsze ujęcie. I tak ostrość ustawiasz sobie ręcznie powiększając obraz na Live View dokładnie tam gdzie chcesz. Po cholerę ci do tego AF, który bardziej przeszkadza niż pomaga przy takich zdjęciach?

explorexxx
09-09-2017, 16:05
Po to, że przyda się również w innego rodzaju fotografii poza domem

cybulski
09-09-2017, 18:59
explorexxx kup lekturę, którą poleciłem trochę wyżej, odrób tą minimalną pracę domową a potem dopiero ewentualnie wróć z pytaniami. Tam masz wszystko napisane o foto kulinarnej.

ksh
09-09-2017, 20:31
Chcesz fotografować potrawy, więc masz już tu porady, od strony aparat i obiektyw nie ma tu większych wymagań, na co ci obiektyw makro do tego, na co ci jasny obiektyw ?
Ale żeby było wszystko jasne to znajdź w necie jaki chcesz uzyskać efekt i wklej tu, będzie więcej informacji.
Nawet najtańsza lustrzanka Nikon nie ma problemów z AF, o którym wspominasz.

hostman22
09-09-2017, 22:48
do fotografii kulinarnej polecacie kolesiowi kita z 50/1.8....


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/09/PicardDoubleFacepalm1-1.jpg?1316330080
źródło (http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/175/315/PicardDoubleFacepalm-1.jpg?1316330080)

darekw1967r
10-09-2017, 08:11
Po to, że przyda się również w innego rodzaju fotografii poza domem

Piszesz, ze... "Szukam dla kolezanki zestawu glownie do robienia zdjec potraw w domu"
a teraz piszesz, ze chodzi jeszcze o inny rodzaj fotografii.

Troche wprowadzasz ludzi w blad.

Wiec moze napisz dokladniej do jakiej fotografii potrzebujesz sprzet i ile chcesz na to wydac.
Jakie parametry wyjsciowe sa potrzebne czyli jakiej koncowej rozdzielczosci potrzebujesz i jakie
formaty sa Ci potrzebne ?

A tak przy okazji zajelo mi to pare chwil...

http://fotoblogia.pl/9996,fotografia-kulinarna-poradnik
https://www.kukbuk.com.pl/archiwum-blogow/fotografia-kulinarna-prawidlowy-dobor-sprzetu/
http://klaudynahebda.pl/fotografia-kulinarna-aparat/
http://fotografiacoolinarna.pl/art18-Co-kazdy-fotograf-kulinarny-musi-wiedziec-o-obietywach.html
https://fotografiaodkuchni.com/2012/12/11/najlepszy-aparat-do-fotografii-kulinarnej/

https://www.youtube.com/watch?v=Az0qraImwGw
https://www.youtube.com/watch?v=NDGhnWag8iI

explorexxx
10-09-2017, 22:11
Dzięki, szczególnie za linki. Zdecydowałem się na Olympusa E-M10 II +14-42 i dodatkowo 25 1.8.