PDA

Zobacz pełną wersję : niewidoczna karta pamięci w komputerze



bundiq
06-09-2017, 09:09
Witam!

Z góry proszę o ewentualne przeniesienie postu jeśli źle trafiłem z wyborem wątku.

Problem mam poważny, ponieważ nie mogę zgrać zdjeć z wakacji.

Po włożeniu karty (microSDXC 64GB Sandisk) do czytnika karty i USB komputera, komputer nie widzi żadnej zawartości. Chcąc otworzyć dysk, wyświetla propozycje sformatowania karty.

Sprawdzałem dysk programem Easus Partition Magic, który twierdzi, że system plików na karcie to "Other" i widzi tylko całą pojemność dysku jaki zajętą (karta jest zapełniona może w 1/3).

Najciekawsze jest to, że w aparacie karta działa normalnie.

Podejrzewam, że w ferworze robienia zdjeć zwierzakom zapomniałem zformatować kartę w aparacie po włożeniu (była to świeżo wyjęta z opakowania karta) chociaż mam świadomość, że zawsze trzeba formatować kartę w aparacie.

Podłączając aparat pod komputer z wyżej wymienioną kartą, komputer w ogóle nic nie wykrywa (Windows XP SP3).

Chodzi o aparat Coolpix P900.

Nie mogę zainstalować żadnego programu od Nikona do zgrywania obróbki czy przegladania zdjeć, bo oczywiście nic się na XP już nie zainstaluje.

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem? Albo ma jakieś sensowne rozwiazanie do zaproponowania?

Tak jak wspomniałem, utrata zdjeć nie wchodzi w grę.

Czy nowsze systemu Windows mogły by sobie jakoś poradzić w tej sytuacji? Albo któryś program Nikona próbując zgrać zdjęcia prosto z aparatu?

Mam jeszcze rezerwową opcję, mianowicie zabawa z telefonem: zrzucanie zdjeć przez wifi na telefon z aparatu. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz: Dlaczego jak przeglądam zdjęcie w telefonie to pisze, że zajmuje 6MB miejsca, a gdy je ściągnę na telefon, a następnie prześlę na komputer za nagle zajmuje np. 3MB? Wszystkie informacje o zdjęciu są zachowane, ale zajmuje mniej miejsca. Gdzie dotychczasowe moje zdjęcia z P900 (zgrywane normalnie z czytnika kart) zajmują właśnie średnio 5+MB. Czy w taki sposób przerzucania zdjeć z wykorzystanie telefonu nie traci się jakość zdjeć?

Przepraszam za moją epopeję, ale sytuacja jest dość stresowa.. Mało prawdopodobne, że uda mi się pojechać drugi raz w miejsce, które odwiedziłem w te wakacje.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomysły.

ksh
06-09-2017, 09:17
Digital Image Recovery 1.47 powinien sobie poradzić bez problemu z wyciągnięciem tych zdjęć, podłącz kartę i włącz program, wskaż miejsce na odzyskane zdjęcia i czekaj.

bundiq
06-09-2017, 09:23
Dzięki, zaraz sprawdzę, program właśnie pobrałem.
Mam jedno pytanie czy aby nie zaingeruje on jakoś w zawartość karty? Nie chciałbym do reszty popsuć sytuacji..

ksh
06-09-2017, 09:27
Nie, śmiało używaj, w programie wskazujesz kartę i miejsce docelowe na dysku twardym na odzyskane zdjęcia.

cezary-k
06-09-2017, 10:48
Podłącz aparat z kartą do kompa, zrzuć zdjęcia, a dopiero później, w ramach testów i zabawy, kombinuj z programami do odzyskiwania zdjęć. Taka jest moja rada.

Merde
06-09-2017, 10:58
Podłącz aparat z kartą do kompa, zrzuć zdjęcia, a dopiero później, w ramach testów i zabawy, kombinuj z programami do odzyskiwania zdjęć. Taka jest moja rada.

Twoja rada może wymagać uzupełnienia: do komputera z jakimś współczesnym systemem operacyjnym.
Ale ogólnie racja - skoro w aparacie zdjęcia są widoczne, to trzeba zrzucić po kabli zanim zacznie się grzebać softem do odzyskiwania danych.

sl011
06-09-2017, 11:47
Czy inne karty 64G czytają się w tym czytniku w komputerze? Być może potrzebujesz czytnika obsługującego taki rozmiar karty (standard micro SD XC). Albo może ten konkretny czytnik nie lubi tej konkretnej karty, tak też bywa.
Może to być też ew. kwestia systemu lub sterowników. Ale zacząłbym od wypróbowania innego czytnika.

GonzoG
06-09-2017, 12:50
Nic dziwnego, że Win XP nie widzi tej karty. 64 GB wymaga formatu exFAT, który w standardzie jest nie obsługiwany przez XPka.
Masz 3 wyjścia:
- poszukać dodatku do XP dającego obsługę exFAT
- zmienić system na nowszy, najlepiej minimum W7
- używać kart max 32 GB.

bundiq
06-09-2017, 15:58
Czy inne karty 64G czytają się w tym czytniku w komputerze? Być może potrzebujesz czytnika obsługującego taki rozmiar karty (standard micro SD XC).

To jest bardzo dobre pytanie! Jeśli uda mi się taką od kogoś pożyczyć na pewno to sprawdzę!

Po drugie, to jest taniutki czytnik na usb 2.0, do tej pory wszystko działało, ale może i tak być że na nim pisze tylko SD/SDHC..

Co do programu do "odzyskiwania zdjęć" to ogólnie w nie nie wierzę. I tak jak wspomniałeś Merde, spróbuję go dopiero gdy przetestuję jutro nowszego Windowsa.

I w takim wypadku przydałby mi się również jakiś lepszy czytnik kart pamięci.. Taka banalna sprawa, a nawet o niej nie pomyślałem:/

Dziękuje za zainteresowanie tematem! Jutro dam znać co więcej udało mi się ustalić.

Aha! Gonzog, jeśli wierzyć Wikipedii, to Windows XP powinien obsługiwać exFAT.

ksh
06-09-2017, 16:23
Tu nie chodzi o wiarę czy nie, ten program działa, jeśli jest jakiś problem z odczytem karty to używaj, ten program tylko i wyłącznie odczytuje bit po bicie z karty, nic jej nie robi, jeśli karta zadziała na innym komputerze/systemie/czytniku to chyba lepiej.

bundiq
06-09-2017, 16:34
Moja obawa wynika tylko i wyłącznie z niewiedzy koesh. Niewiedzy jak działają tego typu programy. Nie słyszałem jeszcze o tym podanym przez Ciebie, wczesniej czy pózniej na pewno się przyda.
Jeśli program tylko "czyta" to brzmi to całkiem bezpiecznie.
Inna sprawa jest taka, że jestem w trakcie przygotowywania miejsca na dysku na te zdjęcia. 80 GB+ zewnętrzny 500 GB to nie za wiele w dzisiejszych czasach ;)

GonzoG
06-09-2017, 16:54
Aha! Gonzog, jeśli wierzyć Wikipedii, to Windows XP powinien obsługiwać exFAT.
Ja wolę wierzyć swojemu doświadczeniu. Bez ręcznego dogrywania żaden XP mi nie chciał czytać exFAT.

bundiq
06-09-2017, 17:25
Dzięki GonzoG! Zmusiłeś mnie do ciut głębszych poszukiwań.

Znalazłem taki 'poradnik' w w/w temacie: http://www.centrumxp.pl/SkrzynkaPytan/1829,Jak-uzyskac-dostep-do-dysku-exFat-w-Windows-XP.aspx

Brzmi dość prosto, czy Twoje działania były podobne?

Jak tylko wrócę z pracy spróbuję się za to zabrać.

Głupio mi teraz, że chcę zdjęcia zgrać (niby prosta rzecz), a się okazuje, że jestem do tego kompletnie nieprzygotowany sprzętowo :/ Widzę, że mam sporo do nadrobienia w tej materii..

GonzoG
06-09-2017, 18:53
Nie. Ja miałem łatkę pobraną ze strony MS, ale to było jeszcze za czasów wsparcia dla XP. MS już zakończył wsparcie i usunął chyba wszystko do XPka.

Zobacz to:
http://download-centrumxp.pl/2647,1,uaktualnienia,Aktualizacja-dla-systemu-Windows-XP-KB955704.aspx

bundiq
07-09-2017, 01:21
Udało mi się znaleźć tą łatkę KB955704 na gryzoniu. Niestety nie sprawdziłem przed zainstalowaniem jakie mam opcje sformatowania np. dysku zewnetrznego (500GB w dwóch partycjach). Ale po zainstalowaniu łatki i zrestartowaniu komputera mogę sformatować w/w zewnętrzniaka w NTFS albo exFAT, to chyba zainstalowana pozytywnie.

- - - - kolejny post - - - - - -

GonzoG!!! Uratowałeś mi życie bracie! Masz u mnie piwo!

Miałeś rację, mój staruszek XP nie znał formatu plików exFAT, który aparat narzucił (a równie dobrze mogłem kartę sformatować sam w aparacie przy zamianie, bo plan taki i świadomość miałem od samego momentu jej kupna, tylko nie byłem pewien czy to faktycznie zrobiłem na wyjeździe).

Po zainstalowaniu znalezionej łatki (musiałem tylko znaleźć w PL wersji, bo innej nie chciał instalować) nawet mój prastary niebieski czytnik kart za parę zł otwiera zawartość karty :))) wraz z 4.100 zdjęciami :)))

Jeszcze raz ogromnie dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie!

GonzoG
07-09-2017, 01:42
Aparat też będzie karty 64+ GB formatował w exFAT.

bundiq
07-09-2017, 09:17
Mam jedno pytanko jeszcze, czy warto inwestować w czytnik kart pamięci? Skoro po pierwsze mój staruszek jeszcze działa, a po drugie widzę, że na Alle... i tak najwięcej osób kupuje te za 1.99 zł itp.
Myślałem o Transcend F5 - cena około 30 zł.
Próbowałem użyć kilkukrotnie opcji 'szukaj' na forum, ale widzę, że chyba nie umiem z niej korzystać, bo jeszcze nie udało mi się nic znaleźć co bym szukał:/

GonzoG
07-09-2017, 12:15
To zależy czy masz USB 3.0 w komputerze, jak szybie karty masz i czy zależy Ci na prędkości transferu.

USB 2.0 rozpędza się do 20-25 MiB/s. Przy standardowych kartach SD jest to zupełnie wystarczająca prędkość, bo one też specjalnie szybsze nie są.
Natomiast jak masz szybkie, duże karty dodatkowo zależy Ci na prędkości kopiowania, a do tego masz w komputerze USB 3.0, to warto zainwestować w czytnik USB 3.0.