PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie o temperaturze barwowej 2850 K



mzj
04-09-2017, 15:59
Być może komuś się przyda taka informacja.

W ramach tworzenia profili kolorystycznych dual-illuminated dla swojej puszki (za pomocą CC Passport i DNG Profile Editor od Adobe) natrafiłem na następujący problem: oświetlić wzornik światłem o temperaturze barwowej 2850 K. Okazało się, że w Castoramie można znaleźć żarówki halogenowe firmy Diall (ŻARÓWKA HALOGENOWA DIALL G9 46 W 702 LM 4 SZT.), których temperatura barwowa wynosi 2800 K, więc na tyle blisko, że można przymknąć oko na tę różnicę. Po nałożeniu balansu bieli na szarej karcie wyszło 2800 jak w pysio strzelił.

ksh
04-09-2017, 16:13
Do czego używasz takiego profilu, tzn oczywiście poza używaniem z tymi świetlówkami ?

mzj
04-09-2017, 17:26
Szczerze mówiąc, dopiero zacząłem bawić się tym tematem. Oświetlamy wzornik dwoma rodzajami światła (6500K i 2850K), następnie budujemy tablice kolorów dla obydwu temperatur. Z tego powstaje profil dual-illuminant, który w teorii powinien mieć szersze zastosowanie. Czy ma to głębszy sens, jeszcze nie wiem. 2800K to światło żarowe, 6500K to zimne dzienne, więc jeśli teoria mówi prawdę to zasadniczo ten profil powinien pokrywać większość spotykanych temperatur barwowych.

ksh
04-09-2017, 18:35
Takim czymś możesz sobie sporo namieszać i profile zamiast pomagać utrudnią, balans bieli jest tu najmniejszym problemem bo przecież to sobie ustawisz przy wywoływaniu, profile "prostują" kolory w puszce, pomagają też i to bardzo ogarnąć dany rodzaj światła, jednak spokojnie taki uniwersalny profil zrobiony w świetle dziennym poradzi sobie z całą resztą jeśli nie da się pstryknąć wzornika w danych warunkach, a osobiście uważam że jeśli mamy mieszane oświetlenie to lepiej używać tego uniwersalnego bo wtedy mamy szanse na zachowanie zastanych warunków.

mzj
04-09-2017, 19:31
Trudno mi to ocenić w tej chwili, bo temat dopiero badam. Faktem jest, że zarówno X-Rite ColorChecker Passport jak i Adobe DNG Profile Editor takie profile tworzą. Adobe w swojej dokumentacji (http://wwwimages.adobe.com/content/dam/Adobe/en/products/photoshop/pdfs/cs6/DNGProfile_EditorDocumentation.pdf) zawarł taki akapit w sekcji dotyczącej tego rodzaju profili:

"When using your exported profile,
Camera Raw and Lightroom will automatically interpolate between the two sets of color adjustments based on the
white balance of your image."

(Google Translate: Podczas korzystania z wyeksportowanego profilu,
Camera Raw i Lightroom będą automatycznie interpolować między dwoma zestawami korekt kolorów na podstawie
biały balans obrazu.)

Może ktoś z forum używa tego rodzaju profili i chciałby skomentować ich przydatność?