PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obrabiacie zdjęcia ślubne?



april44
24-08-2017, 19:06
Zostałam poproszona o zrobienie zdjęć na małym ślubie i weselu... i o ile samego robienia zdjęć się nie boję, tak nie mam pojęcia, jak miałabym się zabrać za ich obróbkę. Nigdy nie obrabiałam zdjęć w takiej ilości.
Macie jakieś rady (co po kolei robicie, używacie akcji? jak najlepiej uzyskać idealną biel sukni? może podzielicie się trikami, które ułatwiają życie?)

Za wszelkie rady będę szalenie wdzięczna. :)

Nikomat
24-08-2017, 20:12
Uczylem sie tego 40 lat.
I nie umiem
Ale zycze szybkiego powodzenia i odjazdowych fot

smogg9
24-08-2017, 20:42
Po prostu trzeba nauczyć się obróbki. Obróbka to dalszy proces tworzenia fotografii. W aparacie łapiesz kadr, chwilę, emocje, a obróbka zdjęcia jest integralną częścią zdjęcia. Tak jak kadr - może być zła i dobra.
Z tą "idealną bielą sukni" to nie popadałbym w skrajności jak niektórzy - bardzo często biel nie jest biała w rzeczywistości, pada na nią światło o różnym zabarwieniu i temperaturze. Czasami można zobaczyć zdjęcia, na których wszystko jest zabarwione od jakiegoś źródła światła, ale suknia jest idealnie biała :razz:, komicznie to wygląda.

ksh
24-08-2017, 21:08
Ja bym się bardziej martwił o poprawność skóry bo czasami ładne zdjęcia ludzie robią i ciekawie obrabiają, a zostaje na nich jakaś żółtaczką albo czerwonka na twarzach, a fioletowe czy zielone odcienie czarnych garniturów też dziwnie wyglądają :)

pawulon
24-08-2017, 21:37
Jeśli twoi znajomi chcą mieć dobre zdjęcia to niech zatrudnią fotografa, który potrafi je obrabiać, a ty im powiedz że nie umiesz obrabiać zdjęć i że będą to zwykłe pstryki.

Tak wiec zrób zdjęcia na AWB i z lampą błyskową na weselu i daj znajomym JPGi, a RAWy sobie zatrzymaj i zacznij się na nich uczyć obróbki.
Może za 5-10 lat dasz swoim znajomym poprawnie i ciekawie obrobione zdjęcia.

O ile w ogóle wiesz co to są RAWy... Bo jeśli nie, to sprzedaj lustrzankę. :)

greku792
24-08-2017, 21:43
Bawią mnie takie pytania! Skoro nie wiesz jak odrabiać zdjęcia tego typu to nie podejmuj się ich robienia bo zepsujesz pamiątkę ze ślubu. Nie rozumiem takiego zachowania, zgadza się ktoś robić fotki na ślubie a potem pyta na forum jak je odrabiać, żałosne to jest.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

april44
24-08-2017, 22:04
W przeciwieństwie do Ciebie, nie każdy rodzi się z tabletem graficznym w ręce, a forum jest między innymi po to, żeby szukać na nim porady. Nie rozumiem, co takie komentarze wnoszą do wątku. Potrzebujesz się dowartościować?
To tyczy się również pawulon.


Reszcie udzielających się w temacie bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

ksh
24-08-2017, 22:13
Ale jakbyś zapytał o konkretną rzecz, na konkretnym przykładzie to coś można pomóc co nie raz tu na forum się robi ale pytanie ogólne na temat rzeczy, do których dochodzi się doświadczeniem i pracą, ja potrafię obrabiać i wiem jak, ale jak ja mam wytłumaczył cały proces i to co widzę najważniejsza dla ciebie jest biel sukni.
Jaki masz program do wywoływania ?

frogi
24-08-2017, 22:18
Może prościej nająć jakiegoś fotoedytora jako pod wykonawcę... ;) :)

Rycerz
24-08-2017, 22:32
moze prościej zamknąc temat, podpucha normalnie

april44
24-08-2017, 22:46
Podwykonawcę, jak już.

I tak, możecie zamknąć temat, skoro to forum tylko dla "pro".

ksh
24-08-2017, 22:49
Zwłaszcza dla pro w czytaniu ze zrozumieniem.
Przeczytaj co napisałem i śmiało pytaj o konkret na danym przykładzie, nawet wrzucę w Lr i zobaczę co można zrobić z danym raw.

Nikomat
25-08-2017, 02:36
Podwykonawcę, jak już.

I tak, możecie zamknąć temat, skoro to forum tylko dla "pro".

Idz na poczatek, jako drugi/trzeci fotograf na conajmniej 10 slubow.
Pokaz co ci wychodzi i co nie wychodzi. Wtedy pytaj.
Wtedy pro-pomozemy :idea:

Ligo
25-08-2017, 04:26
Może być tak, że koleżanka April zjadła zęby na ślubach, tyle że foconych na filmie, albo i na slajdach.
Nie czepiajmy się więc, bo nie każdy musi umieć operować Fotoszopem. A jego nauka to nie jest dzień, czy dwa.
Co można poradzić? Na początek zrób ten ślub w Raw plus Jpeg. Jest szansa, że dobrze ustawione w puszce Jpeg-i zrobią robotę i nie trzeba będzie dużo poprawiać. A gdyby coś - zobaczymy.

Nikomat
25-08-2017, 04:53
Może być tak, że koleżanka April zjadła zęby na ślubach

No fakt, ze tak moze byc :razz:
Ale to fakt koszmarnie malo prawdopodobny ...

Ligo
25-08-2017, 05:39
Oj tam, zaraz jakieś koszmary...
Optymistą trza być. ;-)

Krzychoo_
25-08-2017, 08:41
april44 w jakim programie chcesz obrabiać te zdjęcia?

frogi
25-08-2017, 09:40
Można by jeszcze jakiś kurs zasugerować, wystarczy wpisać w google "kurs fotografii ślubnej" i się oferty sypią... ;) :)

bic44
25-08-2017, 10:57
Można by jeszcze jakiś kurs zasugerować, wystarczy wpisać w google "kurs fotografii ślubnej" i się oferty sypią... ;) :)

Są też darmowe w formie video, udostępniane również free presety, jak nie spróbuje, to się nie nauczy. Chociaż warto poinformować o obawach młodych, żeby nie było zdziwienia. Z drugiej strony z jakiegoś powodu o pomoc prosili, może spodobały się dotychczasowe prace, a może budżet na foto/video to całe 0zł i jest to jedyna opcja dla nich, a efekt mniej ważny, byle było coś na pamiątkę.

ksh
25-08-2017, 11:06
Przecież to oczywiste że fotografować każdy potrafi i powinien do robić za darmo, przecież na przyjęciu naje się do syta i wypije, a najlepiej jakby taki darmowy fotoś miał taki pro sprzęt z białymi obiektywami i robił zdjęcia głośnymi seriami ;)

pawulon
25-08-2017, 12:45
Z odpowiedzi na twoje pytania:

co po kolei robicie
1. Kupujemy program Lightroom lub pobieamy bezpłatny Raw Therapee ;-)
2. jak kto chce, to może wczesniej przebrać zdjęcia
3. Zgrywamy RAWy i importujemy do programu
4. Obrabiamy jeden po drugim przez 30 godzin
5. Eksportujemy
6. Retuszujemy wybrane w PS przez 8 godzin
7. Nagrywamy i oddajemy parze za darmo. ;)

używacie akcji?
Nie, do najwyżej można się wspomóc presetami, ale na wsadową obróbkę nie ma co liczyć.

jak najlepiej uzyskać idealną biel sukni?
stawiając pierwszy i drugi suwak w taki sposób aby suknia była biała - na każdym zdjęciu z osobna

może podzielicie się trikami, które ułatwiają życie?
Poprzez naciśnięcie guzika Previous (LR), można skopiować ustawienia z poprzedniego, podobnego zdjęcia.

madebyzosiek
26-08-2017, 07:42
Ja myślę, że autor wątku nie potrzebuje adwokata, szczególnie takiego zbulwersowanego naszym forum, więc proponuję wrócić do tematu.
Odpowiadając trochę na pytanie jak obrabiać zdjęcia... To trochę tak, jakby przed kursem na prawko zapytać - jak się jeździ... Każdy ma swój styl, który jakoś wypracowuje, w moim odczuciu, cały czas i nie da się tego streścić w jednym poście. Zrób rawy, zainstaluj PS, LR czy coś do obróbki rawów, odpal youtuba, znajdź tutoriale dotyczące efektów, które Ci się podobają... Nie da się inaczej. Nie ma złotej metody. Co Ci da informacja, że użytkownik x wczytuje wszystkie zdjęcia do LR, ustawia korekcję szkła, kolory puszki, parametry na takie czy inne...? Masz okazję na trening na żywo i wykorzystaj go w pełni :)

Ligo
26-08-2017, 09:11
I znowu cztery moje posty w temacie wątku, jak również merytoryczne posty innych kolegów zostały tutaj wykasowane. Nie otrzymałem nawet słowa wyjaśnienia i zostałem potraktowany, jak byle gówniarz. Czy to jest docelowa formuła i tak to forum ma wyglądać?

Merde
26-08-2017, 09:35
I znowu cztery moje posty w temacie wątku, jak również merytoryczne posty innych kolegów zostały tutaj wykasowane. Nie otrzymałem nawet słowa wyjaśnienia i zostałem potraktowany, jak byle gówniarz. Czy to jest docelowa formuła i tak to forum ma wyglądać?

Jak odkurzam w pokoju synów to też czasem parę klocków Lego wciągnę.
Nie ma się czym przejmować ;-)

marya
26-08-2017, 14:31
Ja myślę, że autor wątku nie potrzebuje adwokata, szczególnie takiego zbulwersowanego naszym forum, więc proponuję wrócić do tematu.
Odpowiadając trochę na pytanie jak obrabiać zdjęcia... To trochę tak, jakby przed kursem na prawko zapytać - jak się jeździ... Każdy ma swój styl, który jakoś wypracowuje, w moim odczuciu, cały czas i nie da się tego streścić w jednym poście. Zrób rawy, zainstaluj PS, LR czy coś do obróbki rawów, odpal youtuba, znajdź tutoriale dotyczące efektów, które Ci się podobają... Nie da się inaczej. Nie ma złotej metody. Co Ci da informacja, że użytkownik x wczytuje wszystkie zdjęcia do LR, ustawia korekcję szkła, kolory puszki, parametry na takie czy inne...? Masz okazję na trening na żywo i wykorzystaj go w pełni :)

Porównanie głupie, bo z technicznej strony każdy jeździ tak samo. A zbulwersowanie nie jest bez powodu, bo nadal nie dostałam odpowiedzi, dlaczego ktoś zamknął mój wątek (a nie, przepraszam- powodem było to, że ktoś chciał się popisać i zaczął w nim robić burdel- tylko dlaczego ukarana zostałam ja?).

Zdebik
26-08-2017, 16:00
Kup sobie szara karte, to powinno rozwiazac problem balansu bieli. Biala suknia to... odpowiedni pomiar swiatla ewentualnie pozniejsza obrobka. Duzo tego na youtubie wiec good luck.

Edycja, z tym jest masakra ale majac LR mozna przez to jakos przebrnac. Zaznaczasz zdjecia z jednej lokacji, globalnie ustawiasz tak jak Ci sie podoba, a potem powoli mozesz tweakowac kazde kolejne. Marzeniem byloby robienie wszystkiego na manualu, poniewaz przy globalnej korekcie masz z gorki.

Nie daj sie wciagnac w wybielanie zebow etc, jak chca miec biale niech wybiela sobie przed slubem.

Aha koniecznie ich uprzedz, ze nie jestes expertem i nigdy tego nie robilas, bedziesz chciala pomoc a na koncu Tobie sie oberwie najbardziej z nawet, fochem na lata.

Przy problemach z WB czy szumem rob to co kotlety robia, czyli konwersja do BW i wciskaj kit, ze usuwajac kolor stawialas na emocje i kadry.

Ostatni tip, wysokie iso. Co z dobrej jakosci przy iso 100 jak zdjecie jest poruszone.

GL&HF

Agnes84
27-08-2017, 21:57
Ja dopiero uczę sie obróbki. Ciezko bedzie uzyskac jednoznaczna odpowiedz na forum bo nie ma jednego, "uniwersalnego przepisu obróbkowego" na zdjecie. Ze slubu bedziesz miec ich kilkaset prawdopodobnie i nie obrobisz kazdego w tem sam sposob raczej.. Cwicz sobie na RAWACH.. zapisuj sobie akcje. Uzywam LR i PS6 a na YT jest cała masa tutoriali. Wpisujejsz wedding photos post-production in Lightroom i tysiace tutoriali wyskakuje. Gdy stworzysz sobie wlasne presety czy tez akcje ,stosujesz je pozniej na zdjeciach ( tak jak nakładanie gotowych filtrów) .

tomfoot
29-08-2017, 22:18
I znowu cztery moje posty w temacie wątku, jak również merytoryczne posty innych kolegów zostały tutaj wykasowane. Nie otrzymałem nawet słowa wyjaśnienia i zostałem potraktowany, jak byle gówniarz. Czy to jest docelowa formuła i tak to forum ma wyglądać?

Ligo, ale z perspektywy czasu i otrzymanych banów i ostrzeżeń muszę powiedzieć, że to mała niedogodność w porównaniu do sytuacji gdy ktoś ci cztery litery obrabia za plecami i oskarża o własne przewinienia (co i Tobie się aktualnie dzieje). Tak że tego - tak i tak lepiej. I piszę to ja, wróg numer 1 mojego blaszanego przyjaciela.