PDA

Zobacz pełną wersję : Lr zmiana barw/nasycenia w eksporcie zdjęć



Ostry600
18-08-2017, 23:34
No właśnie. Mam problem jak w tytule. Obrabiam zdjęcia w Lr i Ps , wszystko jest pięknie. Gdy już gotowe NEF'y eksportuję z jednoczesną konwersją do JPEG stają się mniej nasycone i jakby jaśniejsze. Dodam, że dzieje się tak od niedawna a dokładnie od kalibracji monitora jakieś 2 tygodnie temu. Wcześniej albo tak nie było albo była taka masakra, że nie widziałem tego. Nie jest to jednak różnica subtelna ale całkiem spora. Do tego stopnia, że jak zobaczyłem foty obrobione przeze mnie i wysłane bezpośrednio na serwer, z którego ludzie wstawili je na fejsa to się lekko załamałem.
Czy może mieć wpływ na to ustawienie w PS podglądu w profilu ICC do papieru fomei? Czy to może jakoś wpływać na Lr i różnice w wyglądzie gotowych JPEG'ów.
Proszę pomóżcie bo muszę foty robić a nie chcę znowu takiej sytuacji.

jalk
19-08-2017, 10:00
Jak już wszedłeś w profile icc i zarządzanie barwą, to całe oprogramowanie którego używasz powinno to wspierać. Lr i Ps oczywiście obsługują, z przeglądarkami różnego rodzaju już tak dobrze nie jest.

ksh
19-08-2017, 10:09
Nie lepiej bazować wszędzie w Ps i Lr na sRGB jeśli się używa głównie do oglądania w przeglądarka i w necie, a dopiero jak trzeba przygotować materiał do druku to sugerować się profilami, które masz tylko ty i np drukarnia ?
Przeglądarki tez bym nie ruszał, niech zostaną jak jest domyślnie bo to nie u ciebie przecież ma być super tylko u klienta, który raczej nic nigdzie nie ustawia z profilami, a jeśli już tak robi to będzie miał tylko lepiej i zbliży się do tego co ty masz w Ps/Lr.

Ostry600
19-08-2017, 10:48
... bo to nie u ciebie przecież ma być super tylko u klienta, który raczej nic nigdzie nie ustawia z profilami, a jeśli już tak robi to będzie miał tylko lepiej i zbliży się do tego co ty masz w Ps/Lr.
Dokładnie tak. Plan był taki, żeby robić w ICC tylko podczas przygotowania do druku. Pytanie jednak, czy jeżeli w Ps mam ustawiony taki profil, to może on automatycznie synchronizować się z Lr. Fotki były tylko w Lr wywoływane a tam nic nie mieszałem w profilach.

jalk
19-08-2017, 10:49
Przy prawidłowej konfiguracji wszystko powinno działać jak należy, a ograniczanie się do postu powyżej :) to moim skromnym zdaniem proszenie się o kłopoty :)

Ostry600
19-08-2017, 10:55
Jeszcze jedno pytanie. Czy "to" sRGB to jet to o nazwie "internetowa standardowa RGB (sRGB)" ?? Ustawiłem profil icc dla fomei i nie wiem do jakiej próby wrócić.

- - - - kolejny post - - - - - -


Przy prawidłowej konfiguracji wszystko powinno działać jak należy, a ograniczanie się do postu powyżej :) to moim skromnym zdaniem proszenie się o kłopoty :)

No tak ,tylko że te fotki idą głównie na strony i Fb. Muszą wyglądać optymalnie na wielu kompach a nie tylko u nnie

ksh
19-08-2017, 11:11
Generalnie nie mieszałem nigdy z profilami jeśli tego nie wymagała np drukarnia, zdjęcia mam raw sRGB i w Lr zapis zwyczajnie sRGB, w Ps nigdy nic nie zmieniam odnośnie jpg i jest to co standardowo przestrzeń robocza sRGB i zapis jpg Adobe RGB (1998 ), w efekcie zdjęcia z tym profilem są wyświetlane poprawnie u mnie na fb czy na kompie klienta i co najważniejsze ja na monitorze tylko sRGB widzę końcowy efekt poprawnie.
Nie wiem czy to jest ok ale sprawdza się od lat, zdjęcia czy to z Lr czy z Ps są poprawnie wyświetlane wszędzie, jak naszło mnie żeby zdjęcia robić w AdobeRGB to miałem straszny kłopot bo monitora nie mam takiego i finalne jpg co przeglądarka czy inny komputer to wyglądały inaczej, najczęściej jakieś wyblakłe.

Jednak poczekaj na rady innych bo to kwestia dość zawiła, sRGB jest uproszczeniem jak dla mnie całości i daje efekty poprawnego wyświetlania gdzie mogę obrabiać i widzieć efekt końcowy ale AdobeRGB trzeba zapewne inaczej ogarniać.

jalk
19-08-2017, 11:15
Do netu ustaw sobie próbę na sRGB i przy eksporcie również jpgi w sRGB

TOP67
19-08-2017, 11:19
A z jakim profilem zapisywane są zdjęcia?
Powinny być w sRGB a profil papieru podpięty tylko do próby (Ctrl-Y). Jeśli próba będzie się znacznie różniła, to możesz przekonwertować zdjęcie na aRGB, ale wtedy może ono wyglądać inaczej w zwykłych programach.

Ostry600
19-08-2017, 12:09
Chyba się powoli gubię. Nie wiem gdzie się zmienia profil Lr. Znalazłem jednak ustawienia profilu w jakim Lr eksportuje do Ps - jest to ProPhoto RGB. Jak mam ustawioną taką próbę w Ps to wygląda identycznie jak w Lr ale po eksporcie już nie. Kolory są bardziej blade. Jaz w Ps ustawiam sRGB to zmiana jest potężna. Jest szaro buro...

- - - - kolejny post - - - - - -


A z jakim profilem zapisywane są zdjęcia?
Powinny być w sRGB a profil papieru podpięty tylko do próby (Ctrl-Y). Jeśli próba będzie się znacznie różniła, to możesz przekonwertować zdjęcie na aRGB, ale wtedy może ono wyglądać inaczej w zwykłych programach.

Ale zapisywane gdzie? Na wejściu do Lr czy na wyjściu podczas eksportu już gotowych i konwersji do JPEG?

jalk
19-08-2017, 12:28
Proponuję usystematyzować dyskusję. "Ostry" napisz po kolei, jaki monitor i co po kolei i jak robisz z plikiem, to może ktoś coś poradzi, bo na razie to wróżbita bardziej potrzebny :) Soft Proof się używa w zasadzie tylko do podglądu formatu wysciowego. Jak drukujesz ustawiasz profil papieru na którym drukujesz itd

Ostry600
19-08-2017, 14:01
Ok. No to po kolei. Monitor - tu nie mam dobrych informacji. Jest to laptop Lenovo Y700 z wyświetlaczem LG LP156 WF6 - matryca IPS - tak podaje kalibrator. Kalibrowany za pomocą Colormunki Display.
Co robię z plikiem: NEF'y z karty na dysk, z dysku importuję do Lr. Nie zmieniałem tam nic na wejściu i nie wiem za bardzo czy coś powinienem tam ustawiać. Nie wiem też jak sprawdzić w jakim profilu pracuje Lr ani gdzie go ew. zmienić :(
Jeżeli robię podstawowe obróbki i Lr wystarcza to po obróbce klikam Export gdzie mam ustawione: JPEG i sRGB. I tyle. Jeżeli potrzebuję użyć Ps to w Lr używam funkcji Edit In - Photoshop. Po obróbce w Ps daję - Zapisz i plik wraca zmieniony do Lr. Eksportuje zawsze dopiero z Lr. Nigdy bezpośrednio z Ps, w związku z tym najbardziej zależy mi na uzyskaniu identycznego wyglądu zdjęcia w Lr i po eksporcie w przeglądarkach, sieci itp.
Z góry dzięki za chęć pomocy.

TOP67
19-08-2017, 14:01
Chyba się powoli gubię. Nie wiem gdzie się zmienia profil Lr. Znalazłem jednak ustawienia profilu w jakim Lr eksportuje do Ps - jest to ProPhoto RGB. Jak mam ustawioną taką próbę w Ps to wygląda identycznie jak w Lr ale po eksporcie już nie. Kolory są bardziej blade. Jaz w Ps ustawiam sRGB to zmiana jest potężna. Jest szaro buro...

- - - - kolejny post - - - - - -



Ale zapisywane gdzie? Na wejściu do Lr czy na wyjściu podczas eksportu już gotowych i konwersji do JPEG?

Chodzi o profil w zapisanych JPG.

A wracając do zmiany w PS chodzi o konwersję a nie przypisanie innego profilu.

Umbra
19-08-2017, 14:13
Miałem podobny problem, którego nie udało mi się do końca rozwiązać (problem rozwiązałem, ale tylko po mojej stronie). Wydaje mi się, że po prostu przeglądarki i windows nie chcą wykorzystywać profilu, który podepniesz, a zawsze używają profilu monitora - dlatego należy usunąć profil monitora z windowsa.

Jeżeli ktoś chce wyświetlać moje zdjęcia poprawnie (a i zapewne większości innych fotografów), musi zrobić taką rzecz:
1. klikacie w menu start i wpisujecie "zarządzanie kolorami"
2. z listy wybieracie swój monitor
3. zaznaczacie ptaszek przy polu, które pozwala wam używać własnych ustawień dla urządzenia
4. kasujecie profil monitora
5. dodajecie profil sRGB Color Space Profile
6. zamykacie okno
Idealnie może nie będzie, ale powinno być z grubsza poprawnie.

ksh
19-08-2017, 14:25
Najważniejsze jest jaki profil został zapisany w jpg, ja osobiście uważam że jeśli zdjęcia mamy sRGB i pracujemy na sRGB monitorze i w przestrzeni roboczej Ps/Lr też mamy sRGB to domyślny profil icc w Ps dla jpg "Adobe RGB (1998 )" i export do sRGB w Lr daje nam największą szanse że zdjęcie będzie poprawnie wyświetlane na innych maszynkach w różnych miejscach bo to standard, jeśli my namieszamy z profilami to nie ma gwarancji na to że u kogoś czy an innej maszynie będzie tak samo.

TOP67
19-08-2017, 14:25
No właśnie. Mam problem jak w tytule. Obrabiam zdjęcia w Lr i Ps , wszystko jest pięknie. Gdy już gotowe NEF'y eksportuję z jednoczesną konwersją do JPEG stają się mniej nasycone i jakby jaśniejsze. Dodam, że dzieje się tak od niedawna a dokładnie od kalibracji monitora jakieś 2 tygodnie temu.

A jak teraz wyglądają zdjęcia obrabiane przed kalibracją?

Może pokaż jakieś stare i nowe foty?

Umbra
19-08-2017, 14:46
Najważniejsze jest jaki profil został zapisany w jpg, ja osobiście uważam że jeśli zdjęcia mamy sRGB i pracujemy na sRGB monitorze i w przestrzeni roboczej Ps/Lr też mamy sRGB to domyślny profil icc w Ps dla jpg "Adobe RGB (1998 )" i export do sRGB w Lr daje nam największą szanse że zdjęcie będzie poprawnie wyświetlane na innych maszynkach w różnych miejscach bo to standard, jeśli my namieszamy z profilami to nie ma gwarancji na to że u kogoś czy an innej maszynie będzie tak samo.

No właśnie u mnie to nie działało, bo windows i tak brał sobie profil monitora do wyświetlania zdjęć.

https://vimeo.com/164019486
https://vimeo.com/163988977

TOP67
19-08-2017, 14:53
Bo po to właśnie jest profil monitora, żeby go używać do wyświetlania. Ale w żadnym przypadku nie wolno go używać do zapisywania zdjęć. Tam musi być standardowy profil, najlepiej sRGB.

Umbra
19-08-2017, 15:13
Obejrzyj filmy - używałem do zapisywania sRGB, natomiast system i tak używał do wyświetlania profilu monitora, co owocowało tym, że co innego miałem w Photoshopie, a co innego w przeglądarce.

jalk
19-08-2017, 15:42
Pisałem wcześniej i się powtórzę. Jeżeli decydujemy się na korzystanie z profili icc, całe oprogramowanie z którego korzystamy musi obsługiwać zarządzanie barwą. Potrafi to mozilla z dodatkowym modułem (w przypadku netu) i np Irfan do wyświetlania zdjęć. Przeglądarka windowsowa się do tego nie bardzo nadaje, bo bywa z nią różnie. Jak się chce kolory widzieć w miarę poprawnie trzeba się z tymi ograniczeniami pogodzić.

Ostry600
19-08-2017, 16:57
A jak teraz wyglądają zdjęcia obrabiane przed kalibracją?

Może pokaż jakieś stare i nowe foty?

Zdjęcia robione przed kalibracją wyglądają źle. Są przesaturowane i znacznie za bardzo w kierunku czerwieni. Nie wiem jak to pokazać, bo gdy eksportuje z Lr to robią się blade. No ale może coś to wam powie.

Zdjęcie obrobione przed kalibracją (zrobiłem PrtScr w Lr i zapisałem w Corelu - myślałem, że uniknę zmiany barwy ale nie pomogło - też jest bardziej blade niż w Lr)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/przedkal_qhxnpea-2.jpg
źródło (http://s2.ifotos.pl/img/przed-kal_qhxnpea.jpg)

I zdjęcie robione ostatnio. Normalnie w Lr ludzie nie wyglądają jak trupy a po eksporcie jest tak:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/DSC6874JP_qhxnpws-2.jpg
źródło (http://s5.ifotos.pl/img/DSC6874JP_qhxnpws.jpg)

- - - - kolejny post - - - - - -

O cholera!!! Na forum jest lepiej. Wygląda to prawie jak w Lr. Może problem jest w widowsie i jego przeglądarce do zdjęć??

- - - - kolejny post - - - - - -

Powiedzcie mi jeszcze jak sprawdzić przestrzeń barwną w Lr. Wydaje mi się, że jest to ProPhotoRGB bo takim był ma wyjściu do Ps. Jak zmieniam go w ustawieniach Lr na sRGB to pojawia się komunikat, że Ps nie będzie wykorzystywał wszystkich barw dostępnych w Lr.

- - - - kolejny post - - - - - -

I jeszcze jedno. Czy dobrze rozumiem? Jeżeli używam funkcji "Edit in Photoshop" w Lr i ustawię w preferencjach, że Lr ma wysyłać do Ps w przestrzeni sRGB to w Ps otwiera się zdjęcie już w tej przestrzeni (czyli sRGB). Ustawienia próby wpływają tylko na podgląd zdjęcia w oknie Ps ale nie na jego wygląd po eksporcie tak? Czyli inaczej rzecz ujmując, próbę (np ICC Fomei - dla danego papieru) ustawiam w Ps tylko wtedy, gdy chcę dostosować fotkę do wydruku i mieć podgląd kolorów jakie wypluje drukarka. Dobrze rozumiem?

TOP67
19-08-2017, 17:02
Przy eksporcie z LR do PS powinien być ProPhoto. Ważne, żebyś gotowy obrazek zapisywał w sRGB. I tak jest w tych dwóch pokazanych. Problem masz w programie do podglądu gotowych zdjęć.

- - - - kolejny post - - - - - -

Próba w PS służy tylko do pokazania jak będzie wyglądało zdjęcie na innym urządzeniu (lub w innym profilu). Naciskając Ctrl Y można bardzo łatwo zauważyć kolory, które się zmieniają.

Ostry600
19-08-2017, 17:13
No dobra. Rozumiem, że różnica w zdjęciach przed kalibracją jest spowodowana tym, że po prostu tak tragicznie wyświetlał mój monitor wcześniej.
Ale teraz dobra. Skoro w Lr/Ps foty wyglądają ok, na forum wklejone też są ok a w przeglądarce Windowsa (standardowa) są blade to jak one będą się prezentować na innych, najczęściej tanich i nieskalibrowanych komputerach. Jak tu znaleźć złoty środek?

Umbra
19-08-2017, 17:15
Inni oglądają twoje foty w necie pewnie, więc liczy się przeglądarka.

frogi
19-08-2017, 17:15
Spróbuj to podglądać w FastStone, obsługuje profile ICC po włączeniu w ustawieniach - F12 i zakładka CMS

Ostry600
19-08-2017, 17:28
Inni oglądają twoje foty w necie pewnie, więc liczy się przeglądarka.

No tak. Jak ściągają na kompa to z FB najczęściej. Trochę mnie uspokoiliście, bo wygląda, że jednak poustawiane mam ok tylko przeglądarka do zajęć Windowsa kłamie.

- - - - kolejny post - - - - - -


Spróbuj to podglądać w FastStone, obsługuje profile ICC po włączeniu w ustawieniach - F12 i zakładka CMS

Ale jak nie potrzebuję pracować w ICC. Znaczną większość fot robię pod net. Chyba lepiej pracować w RGB a tylko podczas przygotowywania wydruku włączyć podgląd ICC konkretnego papieru i dostosować delikatnie. Dobrze myślę??

TOP67
19-08-2017, 17:33
No tak. Jak ściągają na kompa to z FB najczęściej. Trochę mnie uspokoiliście, bo wygląda, że jednak poustawiane mam ok tylko przeglądarka do zajęć Windowsa kłamie.

Jak w Windows wrócisz do standardowego monitora sRGB, to przeglądarka pokaże to samo co PS. Najlepiej zgraj foty na pendrive i obejrzyj u kogoś innego.

frogi
19-08-2017, 17:49
Ale jak nie potrzebuję pracować w ICC. Znaczną większość fot robię pod net.
FastStone to przeglądarka zdjęć, ona nie powinna "kłamać" w odróżnieniu od tej Windowsowej ;) :)

Ostry600
19-08-2017, 17:53
Ok. Chyba powoli zaczynam kumać. Wróciłem do sRGB (wg instrukcji od Umbra) i po zrestartowaniu kompa faktycznie zgadza się to co w Lr i to co w przeglądarce po eksporcie. Powiem jednak szczerze, że bardziej mnie to martwi niż cieszy bo jak ja mam teraz te foty obrabiać. Na monitorze ustawionym na sRGB czy na profil z ColorMunki?? Przecież za cholerę nie wiem jakie kompy mają ludzie i co oni tam widzą. Co jest bardziej zbliżone?? Czy mam foty do netu robić na wyłączonym profilu ICC z kalibratora a te do druku, na forum itd na włączonym z powrotem? Masakra jakaś :(

TOP67
19-08-2017, 17:59
Pracuj na profilu z kalibratora, tylko nie używaj przeglądarki Windows. Oglądaj zdjęcie w czymś co ogarnia profile.

Ostry600
19-08-2017, 18:01
FastStone to przeglądarka zdjęć, ona nie powinna "kłamać" w odróżnieniu od tej Windowsowej ;) :)

No tak frogi - wtedy u mnie będzie ok ale ja się muszę maksymalnie dopasować do tego co zobaczą inni, nie profesjonalni fotografowie, bez skalibrowanych monitorów. I tu pytanie raz jeszcze. Jak to najlepiej zrobić, bo co z tego, że u mnie będzie git i będę żył w przekonaniu, że moje zdjęcia są ok jak u innych będzie lipa ??

- - - - kolejny post - - - - - -

Czy to jest tak, że każdy i tak zobaczy totalnie co innego i nie należy się tym przejmować bo złotego środka nie ma??

frogi
19-08-2017, 18:05
Nie rozumiem Twoich kombinacji... skąd możesz wiedzieć kto na czym będzie przeglądał te zdjęcia, jak na jakimś kiepskim lapku z matrycą TN to wszystkie Twoje wysiłki i tak kompletnie na nic... wszystkim nie dogodzisz. Nie ma takiej możliwości. Obrób zdjęcia jak najlepiej potrafisz i na tyle na ile Twój sprzęt (monitor) pozwala i tyle, eksportuj ewentualnie z profilem sRGB i nie kasuj exifa :)
Kto będzie miał odpowiedni monitor doceni Twoje wysiłki.

jalk
19-08-2017, 19:07
Ok. Chyba powoli zaczynam kumać. Wróciłem do sRGB (wg instrukcji od Umbra) i po zrestartowaniu kompa faktycznie zgadza się to co w Lr i to co w przeglądarce po eksporcie. Powiem jednak szczerze, że bardziej mnie to martwi niż cieszy bo jak ja mam teraz te foty obrabiać. Na monitorze ustawionym na sRGB czy na profil z ColorMunki?? Przecież za cholerę nie wiem jakie kompy mają ludzie i co oni tam widzą. Co jest bardziej zbliżone?? Czy mam foty do netu robić na wyłączonym profilu ICC z kalibratora a te do druku, na forum itd na włączonym z powrotem? Masakra jakaś :(

Wracając do sRGB olałeś kalibrację swojego wyświetlacza. Jak chcesz obrabiać foty z w miarę poprawnymi kolorami powinieneś to robić na profilu z kalibracji i tyle. Przeglądarkę do zdjęć sobie zainstaluj z CM i wszystko będzie grać. A co ludzie widzą to ma drugorzędne znaczenie. Jak mają poprawnie ustawione monitory, to będą widzieć to samo co Ty :) a jak nie to nie twój problem.

Ostry600
19-08-2017, 19:13
Ok. Bardzo wielkie dzięki za poświęcenie dnia na tłumaczenie mi jak chłop krowie.... Wiele mi się rozjaśniło i teraz wiem o co chodzi.....a całe zamieszanie tak naprawdę, przez kiepską przeglądarkę :) Wróciłem do profilu z kalibratora i zaraz poszukam lepszej przeglądarki.
Cieszę się, że mogłem znów na Was liczyć :) i trochę wstyd, że taki ignorant ze mnie w tej kwestii :oops:

Umbra
19-08-2017, 19:18
Kalibracja monitora etc. ma moim zdaniem sens jedynie jeśli chce się drukować zdjęcia. Jeśli publikujemy w necie, to robimy sRGB. Inna sprawa, że... niestety u innych nie będzie to poprawnie wyświetlane, bo każdy musiałby skasować profil swojego monitora i wymusić sRGB na Windowsie/przeglądarce. Windows to głupi system. ;)

frogi
19-08-2017, 19:22
poszukam lepszej przeglądarki.

Ja polecam FastStone... http://www.faststone.org/

Ostry600
19-08-2017, 19:34
Kalibracja monitora etc. ma moim zdaniem sens jedynie jeśli chce się drukować zdjęcia. Jeśli publikujemy w necie, to robimy sRGB. Inna sprawa, że... niestety u innych nie będzie to poprawnie wyświetlane, bo każdy musiałby skasować profil swojego monitora i wymusić sRGB na Windowsie/przeglądarce. Windows to głupi system. ;)

Z jednej strony masz rację a z drugiej nie do końca. Jak obrabiałem foty przed kalibracją i wrzucałem na forum to ciągle słyszałem, że kolory nie takie, za czerwono, za ciepło i w ogóle do bani. Tutaj większość ludzi ma kalibracje porobione i moje foty wyglądały źle. No chyba, że faktycznie udałoby się wszystkim nakazać ustawienie sRGB :)

- - - - kolejny post - - - - - -


Ja polecam FastStone... http://www.faststone.org/

Zainstalowałem tego kamienia i powiem szczerze......nie widzę żadnej różnice między podglądem w niej i w przeglądarce Windowsa. Kolory inne niż w Lr.

ksh
19-08-2017, 19:38
Kalibracja monitora etc. ma moim zdaniem sens jedynie jeśli chce się drukować zdjęcia. Jeśli publikujemy w necie, to robimy sRGB. Inna sprawa, że... niestety u innych nie będzie to poprawnie wyświetlane, bo każdy musiałby skasować profil swojego monitora i wymusić sRGB na Windowsie/przeglądarce. Windows to głupi system. ;)

Jak to kalibracja nie ma sensu, przecież twoim zadaniem jest wyeksportować z komputera zdjęcie takie jak ty chcesz by było, a nie jak twój monitor wyświetla mniej lub bardziej źle/dobrze, dlatego jest standard sRGB i to ułatwia mocno całą pracę od pstryknięcia zdjęcia to zapisania finalnie na dysku czy umieszczeniu w necie, a wspomniany wcześniej ( Adobe RGB 1998 ) z jakim od dawna radzi sobie windows, przeglądarki zdjęć jak i przeglądarki internetowe, pomaga on w uporządkowaniu sporego zamieszania ale pod warunkiem że pracujemy cały czas z sRGB.

Ja miałem największy kłopot jak myślałem że AdobeRGB w całym procesie zrobienia zdjęcia i obróbki jest lepszy ale niestety narobiło mi to sporego zamieszania zwłaszcza przy braku monitora, który mógłby w pełni poradzić sobie z AdobeRGB, nie wspominając o tym co się dzieje z takimi zdjęciami w umieszczonymi w necie.

frogi
19-08-2017, 19:43
...



Zainstalowałem tego kamienia i powiem szczerze......nie widzę żadnej różnice między podglądem w niej i w przeglądarce Windowsa. Kolory inne niż w Lr.
Pisałem już, ale jeszcze raz napiszę - Otwórz przeglądarkę - F12 - Zakładka CMS - zaznaczasz "Włącz menadżera systemu koloru" Powinno być widać różnice - u mnie widać (jeżeli oczywiście wyeksportujesz plik z profilem) ;) :-P

TOP67
19-08-2017, 19:43
Zainstalowałem tego kamienia i powiem szczerze......nie widzę żadnej różnice między podglądem w niej i w przeglądarce Windowsa. Kolory inne niż w Lr.

http://ccm.net/faq/20748-faststone-image-viewer-enable-the-color-management-system

Ostry600
19-08-2017, 19:50
frogi mój przyjacielu najlepszy ależ ja ciebie słucham. Zrobiłem dokładnie tak jak pisałeś czyli zaznaczyłem kwadracik przy enable CMS. Nie wiem jednak dokładnie co rozumiesz przez "jeżeli wyeksportujesz plik z profilem"

frogi
19-08-2017, 19:58
frogi mój przyjacielu najlepszy ależ ja ciebie słucham. Zrobiłem dokładnie tak jak pisałeś czyli zaznaczyłem kwadracik przy enable CMS. Nie wiem jednak dokładnie co rozumiesz przez "jeżeli wyeksportujesz plik z profilem"
Dostałeś jeszcze od drugiego kolegi pomoc obrazkową... nie można się było pomylić ;) :)
Plik z profilem... - czyli plik np z profilem sRGB, czyli informacja jaką plik odwzorowuje przestrzeń kolorów.
Jak masz w PS ustawioną przestrzeń roboczą na sRGB to nic nie musisz robić. Zapisujesz plik i tyle... a jak nie to musisz dokonać konwersji ze swojej przestrzeni roboczej albo osadzonego jakiegoś ICC np RGB na sRGB.

Ostry600
19-08-2017, 20:03
Naprawdę się nie pomyliłem. A było tam się w ogóle gdzie??


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/Beznazwy_qhxnewp-2.jpg
źródło (http://s10.ifotos.pl/img/Beznazwy-_qhxnewp.jpg)

frogi
19-08-2017, 20:12
Naprawdę się nie pomyliłem. A było tam się w ogóle gdzie??


Nie :mrgreen: Dlatego napisałem gdzieś tam wcześniej - F12, zakładka CMS

Ostry600
19-08-2017, 20:23
To dlaczego do cholery nie działa to u mnie??

- - - - kolejny post - - - - - -

Nie wybierasz się może w okolice Gorzowa??

frogi
19-08-2017, 20:41
Jak chce Ci się bawić to zrób tak: Otwórz jakieś zdjęcie w PS, powiel go. Tej kopii przydziel profil ADOBE RGB. Zapisz sobie ten plik na pulpicie np, ważne abyś w opcjach zapisu miał zaznaczonego fika - Profil ICC Adobe RGB. Sprawdź jaki profil ma oryginalne zdjęcie, jak inny niż sRGB to przekonwertuj go do tego profilu i zapisz z nim. Teraz jak masz te dwa pliki to otwórz je w FS zrób to z włączonym cms-em i bez.

ksh
19-08-2017, 20:55
Ja bym unikał jakiś dodatkowych przeglądarek do zdjęć bo przecież najważniejsze jest żeby poprawnie obrobione zdjęcie było poprawnie wyświetlane na standardowych windowsach u kogoś co przegląda fejsa czy same zdjecia na dysku.
Jeśli wszystko jest ok to zdjęcie powinno wyglądać tak samo otwarte w Ps, Lr, np w chrome i np w wyświetlaniu zdjęć na windows, teraz pytanie co u ciebie namieszało.

Możesz zrobić sobie test, zdjęcie z aparatu sRGB, import do Lr, export sRGB na dysk, to powinno być wzorcem poprawności we wszystkim na kompie łącznie z fejsen itd, dalsze etapy trzeba sprawdzać gdzie coś psuje u ciebie efekt.

Ostry600
19-08-2017, 21:30
Chyba muszą to przemyśleć....chyba nic już nie wiem....

Ostry600
19-08-2017, 23:14
W necie wykopałem taki tekst:
"Adobe Lightroom pracuje w przestrzeni zbliżonej do Profoto RGB, a co za tym idzie, pracując na monitorze Adobe RGB, widzę pięknie nasycone kolory, w szczególności czerwienie, zielenie i błękity. Problem pojawia się w momencie, gdy moja praca ma być od A do Z zrobiona w sRGB. Pracując w Lightroomie nie mam możliwości zmiany przestrzeni na sRGB, więc muszę kombinować. Aby podejrzeć, jak będą wyglądały kolory zdjęć po wyeksportowaniu w sRGB, muszę albo pracować z narzędziem Soft Proofingu, który działa tylko w module develop, lub uruchamiać profil sRGB dla całego monitora - wtedy kolorów spoza zakresu sRGB monitor po prostu nie wyświetla. Niemniej jednak jedna i druga opcja jest dość problematyczna."
Czy nie jest czasem właśnie tak, że monitor w Lr wyświetla więcej i nie da się tego ograniczyć w programie a problem znika (sprawdziłem) po rezygnacji z profilu ICC z kalibratora i wymuszeniu sRGB dla całego systemu? W takim przypadku, jeżeli pracujemy w Lr w ProPhotoRGB a na wyjściu zmieniamy przestrzeń na sRGB to nie jest to wina przeglądarki (stąd brak zmian w FastStone) tylko po prostu wycięcia części informacji po konwersji przestrzeni.

Umbra
19-08-2017, 23:21
Ale Lightroom może pracować w sRGB. A może nie. Te opcje dotyczą chyba jedynie eksportu i edycji w PS. Imo to po prostu Windows jest poryty i nie obsługuje profili poprawnie. Tak samo przeglądarki internetowe.

ksh
19-08-2017, 23:27
Ja bym unikał raw AdobeRGB bez odpowiedniego monitora, a tym bardziej jeśli to ma finalnie być sRGB, po to jest właśnie w aparacie sRGB żeby sobie nie komplikować całości pracy, jak masz materiał sRGB to Lr nic ci od siebie nie doda, obrabiając materiał na monitorze sRGB też unikasz problemu że widzisz coś więcej na AdobeRGB ( plusem monitorów AdobeRGB jest to że zawsze można włączyć sRGB ), a większość potem tego nie zobaczy albo otrzyma jakieś dziwne efekty u siebie.

Ostry600
19-08-2017, 23:31
Chyba nie tak do końca koesh bo plik RAW nie ma przypisanej żadnej przestrzeni barwnej. sRGB w puszce dotyczy tylko JPG'ów. Jak wrzucasz NEF'y do Lr to pracujesz z jego roboczą i niezmienialną ProPhotoRGB która o ile się nie mylę jest nawet szersza niż aRGB.
Mam rację czy znowu coś plączę??

jalk
19-08-2017, 23:39
teraz pytanie co u ciebie namieszało.



U kolegi namieszała kalibracja wyświetlacza i korzystanie z tegoż właśnie profilu, co jest akurat wskazane do w miarę poprawnego wyświetlania kolorów (w kontekście posiadanego przezeń wyświetlacza ) :)

Ostry600
20-08-2017, 00:05
No może właśnie tenże wyświetlacz nic więcej z siebie nie da i cały dzień na marne poszedł :(
Choć w sumie nie bo co się od was dowiedziałem to moje :)

ksh
20-08-2017, 02:30
No tak, surowy raw to surowy raw ale informacja o ustawieniu przestrzeni jest dodana i teraz pytanie czy Lr korzysta z tej informacji bo jak inaczej można by ogarnąć obróbkę na okrojonym monitorze do sRGB ?
Czym więcej myślę tym mniej zaczynam wiedzieć ale nie będę nic grzebał w ustawieniach bo sprawdza się to co mam :)

Ostry600
20-08-2017, 09:13
Nie no jasne. Jak Ci fajnie działa to lepiej nie ruszać :) Ja też mam wrażenie, że "im dalej w las tym więcej drzew" :)

jalk
20-08-2017, 10:19
Trochę się panowie zamotaliscie z tymi rozważaniami :)
Ostry, zainstaluj sobie na próbę do przegladania jpgów Irfana, włącz w zakładce kolor, zarządzanie kolorem i na początek odznacz profil bieżącego monitora. Cała reszta jest napisana wyżej, czyli przestrzeń robocza Pro Photo w Lr i Ps-ie, a do eksportu do jpga sRGB.

Ostry600
20-08-2017, 12:02
No ta. Masz rację @jaik. Cały dzień kombinowania, żeby stwierdzić, że ma być tak jak jest. Ale to nie rozwiązało mojego problemu. Zrobiłem jak radzisz. Zainstalowałem Irfana, odznaczyłem profil monitora i bez zmian. Zdjęcia po eksporcie są bledsze niż w Lr.
O tym mówisz tak??

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/Beznazwy_qhxeepa-2.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/Beznazwy-_qhxeepa.jpg)

frogi
20-08-2017, 12:14
Pobawiłeś się tym o czym ja pisałem? Tak z ciekawości zapytam - eksportujesz pliki w LR, jako sRGB?

jalk
20-08-2017, 12:33
To właśnie mam na myśli. Możesz spróbować w drugiej opcji wskazać ręcznie profil po kalibracji. U mnie na wszystkich 3 kompach w tym jednym z monitorem szerokogamutowym wszystko działa jak należy (oczywiście wszystkie po kalibracji i włączone zarządzanie barwą). Też z ciekawości również zapytam czy eksportujesz jako sRGB ?
Ewentualnie spróbuj wyeksportować jpga tylko z Lr, tylko z Ps i tak jak robisz Lr-Ps-Lr i export. Takie luźne spostrzeżenia do kombinowania mnie naszły.

Ostry600
20-08-2017, 13:39
Pobawiłeś się tym o czym ja pisałem? Tak z ciekawości zapytam - eksportujesz pliki w LR, jako sRGB?

A więc tak. Zrobiłem teraz jak mówiłeś. Ta sama fotka w Ps. W pierwszej opcji zmieniona na AdobeRGB i zapisana jako JPEG z profilem ICC, w drugiej sRGB i tak samo jako JPEG z profilem. Jak otwieram je w FS z włączonym zarządzaniem barwą - fotki różnią się od siebie tak samo jak różnią się w Ps. Jak wyłączam ten CMS to obie wyglądają identycznie (AdobeRGB i s RGB niczym się nie różnią).
Zdjęcia jak na razie zawsze eksportuję dopiero z Lr (czyli Lr - Ps - Lr). Zawsze eksportuje do JPEG w sRGB. jalk - jak mam wyeksportować zdjęcie z Ps w sRGB pracując w ProPhotoRGB aby nie zmieniło swojego wyglądu. Podczas eksportu takiej opcji (jak w Lr) nie widzę a jak zmienię przestrzeń w Ps to zmienię wygląd całej foty...

frogi
20-08-2017, 14:03
jak mam wyeksportować zdjęcie z Ps w sRGB pracując w ProPhotoRGB aby nie zmieniło swojego wyglądu. Podczas eksportu takiej opcji (jak w Lr) nie widzę a jak zmienię przestrzeń w Ps to zmienię wygląd całej foty...
To normalne że zmienia wygląd, wręcz musi. W PS masz opcję "konwertuj do profilu". Dlaczego masz taki dziwny łańcuch pracy LR - PS -LR? Ciekawi mnie czego nie możesz zrobić w takich fotach ze szkoleń w LR że potrzebujesz do nich PSa? Co do mojego eksperymentu - jest wszystko w porządku, tak ma być, gdyby było inaczej to było by coś źle :)
Może rada jest taka abyś pracował w PSie na przestrzeni sRGB :)
Jak przekonwertujesz (przykładowo oczywiście) zdjęcie z 16mln kolorów na 16 tysięcy to chyba by dziwne było aby plik wynikowy nie różnił się od oryginalnego, wcześniej przed kalibracją może tego po prostu nie widziałeś...

Ostry600
20-08-2017, 14:20
Ok. Konwertuj profil jest ok. Wtedy zmienia przestrzeń ma podstawie wyglądu koloru a nie jego cyfry. Faktycznie :)
Dla czego taki łańcuch? Znaczną większość fot robię tylko w Lr ale zdarza się, że muszę coś w Ps poprawić (albo tam mi wygodniej - np laska ma dużo pryszczy albo trzeba wyciąć kawałek foty i podmienić coś, albo chcę coś skroplić.....). Wracam z nim potem do Lr gdzie jest cała reszta i po zakończonej pracy eksportuję wszystko hurtem do jednego folderu z jednakowymi ustawieniami (wielkość, przestrzeń barwna właśnie, nazwa, logo itp). Czy to nie wydaje się logiczne??

frogi
20-08-2017, 14:36
Ok... To oczywiście Twoja sprawa co tam bajerujesz i na co czas tracisz... ale żeby laskom pryszczy już na takich fotach ujmować... ;) :mrgreen:

Ostry600
20-08-2017, 14:39
Jestem pewien, że to jest właśnie przyczyna. Przed kalibracją był taki rozjazd kolorów, że nie widziałem tego.
Próbowałem wczoraj takiej konfiguracji - w Lr ustawione na wyjściu do Ps sRGB i przestrzeń pracy sRGB w Ps. Nic to nie zmieniło w sprawie finalnego podglądu fotek w przeglądarce więc wróciłem do ustawień ProPhoto - ProPhoto.
Zrobiłem test:
Eksport foty z Lr w sRGB
Najpierw z Lr do Ps - tam "konwertuj profil" na sRGB i eksport w sRGB z Ps
Najpierw Lr - Ps - Lr i dopiero eksport z Lr w sRGB
Wszystkie trzy fotki są dokładnie identyczne - czyli chyba dobrze. Znaczy to, że nic po drodze nie przekłamuje barw tak?

- - - - kolejny post - - - - - -


To oczywiście Twoja sprawa co tam bajerujesz i na co czas tracisz... ale żeby laskom pryszczy już na takich fotach ujmować... ;) :mrgreen:

Ależ to tylko czasem. Nie na jakichś grupówkach jakie wczoraj wstawiłem ale jak laseczka jest wąsko kadrowana przy fotelu i pochylona nad pacjentem a jej twarz wygląda jak.....nie wygląda to jej coś tam ujmę. Może dla tego 3 dni robię 100 fotek :)

jalk
20-08-2017, 15:13
Wszystkie trzy powinny być identyczne. No i chyba problem rozwiązany :)

TOP67
20-08-2017, 17:31
A więc tak. Zrobiłem teraz jak mówiłeś. Ta sama fotka w Ps. W pierwszej opcji zmieniona na AdobeRGB i zapisana jako JPEG z profilem ICC, w drugiej sRGB i tak samo jako JPEG z profilem. Jak otwieram je w FS z włączonym zarządzaniem barwą - fotki różnią się od siebie tak samo jak różnią się w Ps. Jak wyłączam ten CMS to obie wyglądają identycznie (AdobeRGB i s RGB niczym się nie różnią).

Wciąż nie pojmujesz istoty profili. Powinno być dokładnie odwrotnie. Dwie foty z włączonym CMS powinny wyglądać podobnie, a z wyłączonym diametralnie różnie. Zamiast przypisywać profil należy KONWERTOWAĆ. Pisałem o tym na samym początku.

Przypisanie profilu zmienia wszystkie barwy. Konwersja może zmienić tylko te wychodzące poza zakres docelowej przestrzeni.

frogi
20-08-2017, 17:53
Wciąż nie pojmujesz istoty profili. Powinno być dokładnie odwrotnie. Dwie foty z włączonym CMS powinny wyglądać podobnie, a z wyłączonym diametralnie różnie. Zamiast przypisywać profil należy

Co do przeglądarki to jest dokładnie tak jak być powinno... Włączony CMS foty RÓŻNE! Bo mają inny profil.

TOP67
20-08-2017, 18:59
Co do przeglądarki to jest dokładnie tak jak być powinno... Włączony CMS foty RÓŻNE! Bo mają inny profil.

Bo zostały źle przygotowane. To samo zdjęcie zapisane z różnymi profilami nie powinno się znacznie różnić. Po to są właśnie profile, żeby zdjęcia wyglądały jak najbardziej podobnie na różnych urządzeniach.

frogi
20-08-2017, 19:21
Bo zostały źle przygotowane...
Obrazki zostały dobrze przygotowane, tzn tak jak ja chciałem, poprosiłem kolegę aby przydzielił profil, nie konwertował do profilu.

Ostry600
20-08-2017, 19:28
Wciąż nie pojmujesz istoty profili. Powinno być dokładnie odwrotnie. Dwie foty z włączonym CMS powinny wyglądać podobnie, a z wyłączonym diametralnie różnie. Zamiast przypisywać profil należy KONWERTOWAĆ. Pisałem o tym na samym początku.

Przypisanie profilu zmienia wszystkie barwy. Konwersja może zmienić tylko te wychodzące poza zakres docelowej przestrzeni.

Zrobiłem próbę raz jeszcze. Jest dokładnie tak jak mówisz. Skonwertowane i wyeksportowane z Ps z profilami ICC- jedna sRGB druga AdobeRGB w FS z włączonym CMS wyglądają tak samo. Z wyłączonym różnią się diametralnie.
Dodatkowo sRGB zarówno z włączonym jak i wyłączonym CMS wygląda dość podobnie. Gdy wyłączam CMS znacznie różni się jednak AdobeRGB. Staje sie blady.

- - - - kolejny post - - - - - -

Jeszcze jedno. Przeglądarka Windows'a musi w takim razie obsługiwać ten profil (wersja 2) oba obrazki są w niej takie same i wyglądają jak w FS z włączonym CMS

TOP67
20-08-2017, 19:29
Zrobiłem próbę raz jeszcze. Jest dokładnie tak jak mówisz. Skonwertowane i wyeksportowane z Ps z profilami ICC- jedna sRGB druga AdobeRGB w FS z włączonym CMS wyglądają tak samo. Z wyłączonym różnią się diametralnie.
Dodatkowo sRGB zarówno z włączonym jak i wyłączonym CMS wygląda dość podobnie. Gdy wyłączam CMS znacznie różni się jednak AdobeRGB. Staje sie blady.

Dokładnie tak ma być. I dlatego nie wysyła się zwykłym użytkownikom Windowsa fotek w Adobe RGB. Jak nie ma profilu, to domyślnie przydzielany jest profil monitora, zwykle sRGB.
Teraz jedyna różnica koloru może być, jeśli na zdjęciu trafią się kolory spoza zakresu sRGB (a mieszczą się w ProPhoto i profilu monitora). Najbardziej to widać na głębokich czerwieniach.

Ostry600
20-08-2017, 19:46
I jeszcze jedno. Dwa dni gadamy o profilach, wiele się poduczyłem, nie powiem ale mój pierwotny problem z tytułu nie został rozwiązany. Mimo wszystko fotki w programach do obrabiania są bardziej nasycone a w przeglądarkach (wszystkich trzech jakie już posiadam) mniej. We wszystkich przeglądarkach wyglądają tak samo.

- - - - kolejny post - - - - - -

No tak. To chyba jest właśnie wyjaśnienie mojej zagadki. Największą różnicę widzę właśnie podczas obróbki fotek stomatologicznych wewnątrz ustnych. Zęby (z natury żółte) nie różnią się zbytnio natomiast zauważalna różnica jest w dziąsłach - wiadomo jaki to kolor. Chyba taki o którym piszesz...

- - - - kolejny post - - - - - -

kured już się gubię.... przecież jak ja mam sprofilowany monitor to nie powinienem widzieć żadnej różnice między Lr/Ps a przeglądarką tak czy nie??

frogi
20-08-2017, 19:53
Zrobiłem próbę raz jeszcze... Może ta różnica nie jest taka diametralna jak przy moim pomyśle na test, ale jest. I o to też chodzi ;) :)

Ostry600
20-08-2017, 20:16
No przy twoim była ogromna bo barwy zmieniły się całkowicie. Tutaj obie wersje byłyby akceptowalne ale jedna dużo gorsza.

TOP67
20-08-2017, 20:17
przecież jak ja mam sprofilowany monitor to nie powinienem widzieć żadnej różnice między Lr/Ps a przeglądarką tak czy nie??

A jak otworzysz zdjęcie zapisane z profilem sRGB w PS i przeglądarce, to też widzisz różnicę?

jalk
20-08-2017, 20:35
To zrób jeszcze jeden szybki test jak Ci trochę cierpliwości zostało :). Otwórz zdjęcie w Lr, ustaw soft proof na tym zdjęciu na opcję sRGB. I teraz to co widzisz w Lr powinno być identyczne z jpgiem zapisanym w sRGB.

Ostry600
20-08-2017, 20:53
Nie wiem jak mogę wam tą różnicę pokazać bo wszystko co wyeksportuje jest bledsze a jak to znów otwieram w Ps/Lr jest bardziej nasycone. Może tak (PrtScr z przeglądarki i Lr) pokaże różnicę.

1 - Lr

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/1jpg_qhxwnah-1.jpg
źródło (http://s5.ifotos.pl/img/1jpg_qhxwnah.jpg)

2 - Fast Stone z włączonym CMS


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/2jpg_qhxwnaq-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/2jpg_qhxwnaq.jpg)

- - - - kolejny post - - - - - -


To zrób jeszcze jeden szybki test jak Ci trochę cierpliwości zostało :). Otwórz zdjęcie w Lr, ustaw soft proof na tym zdjęciu na opcję sRGB. I teraz to co widzisz w Lr powinno być identyczne z jpgiem zapisanym w sRGB.

Soft Proofing z sRGB nie zmienia u mnie nic.

ksh
20-08-2017, 21:01
A dla przykładu to http://i.imgur.com/k1AYEci.jpg jest zapisane w sRGB i jak to wyświetla się u ciebie, też z różnicami ?

jalk
20-08-2017, 21:06
Może nie jasno się wyraziłem, nie ma zmieniać, tylko wyglądać identycznie z jpgiem wywołanym z tego pliku

Ostry600
21-08-2017, 09:21
Ja cię rozumiem ale jak po ustawieniu próby w Soft Proofing na SRGB nie zmienia się nic (czyli pozostaje identycznie jak w przestrzeni Lr) to nie może być identyczne z tym co zostało wyeksportowane, bo to się różni od podglądu w Lr. Wygląda to dokładnie tak jak na PrtScr powyżej. Widzicie tam różnice tak?

frogi
21-08-2017, 13:27
2 - Fast Stone z włączonym CMS


Jpeg którego mi przysłałeś na maila, wygląda u mnie praktycznie tak samo jak ten screen :roll: Jeszcze sobie nefa obejrzę... Resetowałeś ustawienia LR?

- - - - kolejny post - - - - - -

Skopiowałem Twoje widoczne ustawienia z LR i umnie to co widać na podglądzie w LR to jest dokładnie jpeg który mi przysłałeś. Proponuję zresetować ustawienia LR, wyłączyć akceleracje grafiki o ile jest włączone(albo włączyć jak wyłączona).

Mój screen

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://s6.postimg.org/nw5lxvwrl/screenshot_14.png)

Twój jpeg

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://s6.postimg.org/q1zwse081/szczena_z_Lr_-_s_RBGkopia.jpg)

Ostry600
21-08-2017, 14:16
No kurna....co jest u mnie nie tak? Przecież nie tylko Lr bo w Ps też tak jest.
Wsiadam właśnie do auta i jadę na 2 dni do Wrocławia także muszę na chwilę opuścić dyskusję. Komputer już spakowany. Jak wrócę to zaraz będę walczył dalej.
Wielkie dzięki frogi.

frogi
21-08-2017, 14:43
...
Wielkie dzięki ...
Nie ma zupełnie za co... :mrgreen: mogę tylko potwierdzić że masz problem.

frogi
21-08-2017, 21:06
Przyszła mi do głowy taka oczywistość... Obrabiałeś rawy na innym oprogramowaniu np na Capture NX-D...?

ThomasVoland
22-08-2017, 05:54
Dużą część poruszanych problemów wyjaśniłem tutaj: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/.

Ściągnij sobie na dysk mój test, który tam wstawiłem i sprawdź w różnych programach.