PDA

Zobacz pełną wersję : Cyjanotapia



lovelas
04-06-2007, 16:55
Witam i mam pytanko jak wywołać takie zdjęcie mam roztwór i co dalej .............??

AndrzejAndrzej
04-06-2007, 18:23
a moze chodzi Ci o "Cjanotypie" ?

AndrzejAndrzej
04-06-2007, 18:24
ewnetualnie "Cyjanotypie"

lovelas
04-06-2007, 21:09
Tak chodzi mi o cyjanotypie ;) ale gafe strzeliłem.... może mi ktos objaśnić jak z tego roztworu zrobić odbitke...

doriiis
05-06-2007, 09:34
z tego co ja pamietam, to nakladasz tą emulsję na papier (musi być w miare gruby i zjednej strony chropowaty). no i musisz mieć negatyw, odpowiednio przygotowany i wydrukowany. przykladasz negatyw do papieru, zamykasz w kasetce (tak, żeby nie ruszal sie negatyw, ze szklaną szybką) i wystawiasz na działanie np. słońca (chociaż wtedy bardzo wolno zdjęcie sie wywołuje). najlepiej wystawic na dzialanie specjalnej lampeczki z UV. musisz sprawdzac co jakis czas, czy jest wystarczająco ciemne. jesli juz bedzie ok, splukujesz, az znikna zółte slady ze zdjecia. i tyle.

lovelas
05-06-2007, 13:26
A jak bym do powiększalnika kupił żarówkę uv?? dało by rade tak naświetlić??

doriiis
05-06-2007, 14:58
hmmm... nawet taką żarówkę UV w lampce zwykłej możesz zamontować. ważne, żeby oświetlała całą powierzchnie zdjecia.

lovelas
05-06-2007, 15:58
Czyli to sie wywołuje jak normalne zdjęcie?? tylko światłem uv?? i dłużej ??

doriiis
05-06-2007, 16:35
tak. zdjecia wychodzą świetne, tylko potem trzeba uważac, i unikać zbyt dlugiego trzymania fotki na sloncu, bo strasznie ciemnieje. (chodzi mi juz o ciemnienie juz po wywolaniu i wysuszeniu).

lovelas
05-06-2007, 18:13
dzięki za pomoc :) tylko jeszcze jedno małe pytanko papieru jakiego używałeś?? bo niewiem na jaki nałożyć tę emulsję na brystol ?? i czy tego sie w chemi nie wywołuje i nie utrwala?? w utrwalaczu?? tylko wypłukać??

dezerter
05-06-2007, 20:41
a propo tego to tez chcialbym sież z tym pobawić, ale skąd wziąść odczynniki?
chodzi mi o:
-żelazicyjanek potasowy (potasu heksacyjanożelazian III),
-żelazicytrynian amonowy
i
-kwas szczawiowy

doriiis
05-06-2007, 22:02
no tak, to po pierwsze jestem kobietą:) cyjanotypie, van dyka i inne taki poznalam w Danii w szkole u Emila Schildta. od niego mielismy całą chemie, bo on mial jakies tam dziwne pozwolenia i umowy z roznymi ludzmi. nanosilismy to na taki smieszny papier, grubosci okolo 2 - 3 mm, z jednej strony gladki, a z drugiej szorstki, (cos jak brystol - mozna go spokojnie uzywac,nakladasz, czekasz az wyschnie porzadnie i wtedy kladziesz na tym negatyw...przerobiony w PS na przyklad, musi byc na RBG zielony. Emil twierdzil, że im gorzej wygląda negatyw, tym potem zdjecie ładniejsze) nie potrzeba innych odczynnikow, tylko ta emulsja, splukujesz woda potem, tylko porzadnie, bo to toksyczne jest (jakby nie bylo zawiera cyjanek). a skladniki...w jakims chemicznym powinny byc.

lovelas
05-06-2007, 23:26
na allegro widziałem zestaw:) ale chyba sie dzisiaj aukcja kończyła:P i dzieki za pomoc i przepraszam za ten mały nietakt:*

ku6i
08-07-2007, 22:36
http://unblinkingeye.com/Articles/Cyano/cyano.html
Tak przez przypadek znalazłem. Może się przyda. Na stronie także o innych ciekawych technikach