PDA

Zobacz pełną wersję : monitor



bwn
04-06-2007, 14:07
Witam.
W najblizszym czasie bede musiał zmienić monitor,mam starego CRT Samsunga,niestety wczoraj sie nie chciał właczyć9jade na rezerwowym).
Trzeba więc kupic coś nowego.
Moje typy to:
1.
iiYama 19'' H481S-B6 (http://techplanet.pl/?gk=0&k=22&id=7940&v=zo&ord=cena&f=more&filtr=szukaj)
2.
Samsung SyncMaster 940N (http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Samsung/19_cali/19_Samsung_SyncMaster_940N_bez_pivota_/pelny,id,26653/)

No i taki ekstremum,którego poleca mi znajomy.Nie wiem czy warty tej różnicy w kasie.
3.
Eizo FlexScan S1931SUB (http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Eizo/SlimEdge__profesjonalne_zastosowania_biznesowe/19_/19_Eizo_FlexScan_S1931SUB_black/pelny,id,33714/)

Napiszcie na jakie parametry zwracac uwagę,jestem totalnym laikiem w tym temacie i moje strzały to bardziej na chybił trafił.
Aha monitor prócz obróbki wykorzystywany tez bedzie do grania.
Za rzeczowe odpowiedzi wielkie dzieki

stig
04-06-2007, 14:14
Tylko i wylacznie to, co poleca Ci kolega.
Pierwsze 2 sa na matrycach TN -- nie nadaja sie do pracy ze zdjeciami.
EIZO na matrycy PVA jest wrecz idealnym zamiennikiem monitora CRT.

Mont
04-06-2007, 14:21
Niedawno zakupiłem za 1499zł NEC 1970NX z matrycą S-IPS, widziałem w necie taniej, do amatorskich celów rewelacyjny.

nowart
04-06-2007, 14:22
trochę duża ta rozbieżność cenowa...
skoro zwracasz uwagę na Samsunga 940N za 820zł w Komputroniku to polecam Samsunga 970P - przed kilkoma dniami brałem dla kogoś w Agito za 904zł z przesyłką kurierem na następny dzień. Nie bawiłem się zbyt wiele ale matryca już PVA a nie TN i prezentował się po wstępnym skalibrowaniu bardzo ciekawie. Jedyne na co zwróciłem uwagę to spore smużenie widoczne znacznie bardziej niż mój Formac o dużo gorszych parametrach reakcji plamki...
Skoro 800 i 1800 nie robi dla Ciebie różnicy to zwróć może uwagę na Nec z matrycami S-IPS - są naprawdę świetne a można je dostać dużo taniej niż w Komputroniku (poniżej 1500zł).

bwn
04-06-2007, 14:22
Właśnie o nich czytam ale martwia mnie czasy reakcji,duzo grania jest na moim kompie

nowart
04-06-2007, 14:33
matryce ips mają niestety długie czasy reakcji - coś za coś. Dlatego ja bym wypośrodkował - PVA w dobrym monitorze - smużenia nie widać a i kolory świetne. No i kilka stówek w kieszeni na szkiełko :)

stig
04-06-2007, 14:46
Właśnie o nich czytam ale martwia mnie czasy reakcji,duzo grania jest na moim kompieAlbo rybki albo akwarium...

MzMarcin
04-06-2007, 20:08
Albo rybki albo akwarium...
Albo dokładka kaski i droższe eizo z dopalaczem kryształków ;)

Asaf
04-06-2007, 21:08
Żeby się nie powtarzać: popatrz co na ten temat napisał Tom01 na tym wątku:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=19727

Ja wybrałem się do sklepu, żeby zobaczyć, czy faktycznie jest taka różnica między Eizo S1931,
a innymi. I powiem tak: niestety Tom ma rację. Tylko ten Eizo miał taką miłą cechę, że biały był biały,
a nie żółty, czy różowy

PS. Tak poza tym, to witam z okazji pierwszego posta - koniec pasożytowania na forum :-)

marcinekmm
05-06-2007, 08:35
Witam! Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Czy któryś z monitorów CRT oferowanych w sprzedaży jest godny uwagi? Osobiście nie zależy mi na małych gabarytach monitora i z chęcią kupiłbym coś porządnego do obróbki zdjęć ale w jeszcze w technologii CRT.

Macie jakieś typy lub sugestie? Czy raczej nie zawracać sobie głowy i kupić LCD?

bukowy dziad
05-06-2007, 10:02
obecnie w sprzedazy to chyba pozostaly juz tylko jakies szajsowate samsungi i lg, o ktorych na stronach sklepow sieciowych w komenatrzach mozna poczytac, ze sa dobre, bo ludzie nie widzieli dobrego monitora:D:D

tak wiec polowalbym na jakas uzywke. poniewaz uzywki sa tanie jak barcz, bralbym poleczke naprawde wypasiona i ograniczyl wybor do eizo:) (no - mozna jeszcze jakies dobre mitsubishi, della, czy hp - ale tu podejrzewam przebieranie by musialo odchodzic znacznie wieksze) z eizo to 19" model t766, z 21cali t966. przy czym unikalbym allegrowych firm, ktore wystawiaja po 30 szrotowych poleasingowych monitorow naraz, albo wystawiaja 100lezakow magazynowych i nawet nie wiadomo co to jest. od czasu do czasu trafiaja sie jeszcze pojedyncze sztuki indywidualnie sciagane z zachodu. cene maja przewaznie sporo wyzsza (no bo teraz 19tki lataja na allegro po 150zl, a ja np. za swoja w tamte wakacje dalem 600 (eizo ma licznik czasu - moj mial 3150h - teraz ma prawie 53tys:D ). ale masz monitorek naprawde przebrany, swietnie swiecacy - ogolnie bajka. siedzenie przed takim sprzetem jest bardziej komfortowe niz przed tanim wlacym po galach lcd (szczegolnie, ze do pracy z tekstem czy internetem obnizasz sobie jasnosc i kontrast jednym przycisnieciem guziczka). tak wiec polecam takie rozwiazanie goraco - na pw moge sobie sprobowac przypomniec od kogo to kupilem:)

Calme
05-06-2007, 10:18
Nec'a polecam - na S-IPS

vitter
05-06-2007, 13:17
http://www.allegro.pl/item199436836_21_dell_p1130_sony_trinitron_poznan_ gniezno.html
warto się zainteresować najlepiej samemu sprawdzając kilka
pozdrawiam vitter

krzysztof jot
05-06-2007, 15:59
Macie jakieś typy lub sugestie? Czy raczej nie zawracać sobie głowy i kupić LCD?

zawracac zawracac :)
Za 400-600 zł kupisz monitor klasy PRO. Jedyne co - to firma ktora pozwala na wymiany i daje gwarancje. Ja kupowalem przez allegro - trzy razy wymienialem bo "cos mi nie grało" a to kłopot troche bo 30kg wagi zapakowac i nadac kurierem to urwanie du..y. No ale jak sie mieszka na prowincji... :) Tak czy owak olałem chwilowo LCD bo to co mnie saysfakcjonowało kosztowało ponad 4tys. I za 600 zł mam DELLa dwuletniego 21 cali - obraz jak z bajki. A ze tez miejsca mam dosc, to nawet nie mysle o niczym innym.

Hektor
06-06-2007, 00:14
W najblizszym czasie bede musiał zmienić monitor,mam starego CRT Samsunga,niestety wczoraj sie nie chciał właczyć9jade na rezerwowym).
Trzeba więc kupic coś nowego.
Moje typy to:
1.
iiYama 19'' H481S-B6 (http://techplanet.pl/?gk=0&k=22&id=7940&v=zo&ord=cena&f=more&filtr=szukaj)
No i taki ekstremum,którego poleca mi znajomy.Nie wiem czy warty tej różnicy w kasie.
3.
Eizo FlexScan S1931SUB (http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Eizo/SlimEdge__profesjonalne_zastosowania_biznesowe/19_/19_Eizo_FlexScan_S1931SUB_black/pelny,id,33714/)


Można powiedzieć, że mam oba powyższe (drugi to Eizo S2100). Pracują podpięte pod jeden komputer i muszę przyznać, że o ile Iyama ma bardzo dobry obraz do normalnej pracy to po wyświetleniu zdjęcia na pierwszy rzut oka widać różnicę na korzyść Eizo. Ja bym się nie wahał i kupił tego FlexScana. Monitor kupuje się na lata i jest on elementem "pierwszego kontaktu" z komputerem.

Tom01
06-06-2007, 14:26
Kilka prawd i obaleń potocznych mitów:

1. Matryca, i ile nie jest to TN, nie ma wielkiego wpływu na zastosowania. Są konstruowane monitory o najrozmaitszych matrycach do zastosowań związanych z konkretnymi dziedzinami. Nie można uogólniać, PVA - do tego, IPS - do śmego. Posłużenie się taką metodą prowadzi do bzdur w w stylu, "kup Della 2007WFP, lub Nec 1970NX, jest na S-IPS, do grafiki super". Wszystko zależy od podejścia projektanta. Jeśli monitor ma służyć do grafiki to może być wykonany z wykorzystaniem PVA, SIPS, ASV czy jeszcze czegoś innego. Wyjątkiem są profesjonalne (cena > 7 tys) monitory graficzne. Te prawie wszystkie, są robione z matrycami rodziny IPS.

2. Czas reakcji nie mówi o smużeniu. Czasy przy przejściach black-white-black kompletnie nic nie mówią o czasach przy przejściach innych kolorów. Wszak monitor jest kolorowy a nie czarno-biały. Regułą jest, że czasy minimalne, maksymalne i średnie matryc S-IPS są podobne i smużą mało. Odwrotnie MVA i PVA gdzie czasy minimalne są krótkie ale średnie i maksymalne są długie. Smużą zdecydowanie więcej i do zastosowań domowych stosuje się dopalacze.

3. Eizo S1931 to żadne ekstremum. To po prostu przyzwoity monitor domowy porządniejszej klasy niż cała masówka. Ten fakt często się nie mieści w głowach sprzedawców i użytkowników Belisamsungów Super-Hiper-XVA 1,5 ms z kontrastem 7000:1 i jasnością 600cd/m2.

4. Model S1931 Jest wyposażony w dopalacz, dzięki czemu grać można bez problemu. W przypadku skromnego budżetu jest to bardzo rozsądna pozycja. Nie można porównywać monitora tej klasy z SM 970 czy podobnymi. To przepaść jakościowa.

5. Uwaga na dopiski S3, W6 itp przy modelach Iiyamy. O ile pierwotnie serie 481/483 były niezłe, to nowsze, z większymi dopiskami to skrajne badziewie nie różniące się od Samsungów.

Tom01
06-06-2007, 14:30
zawracac zawracac :)
Za 400-600 zł kupisz monitor klasy PRO.

Wpychasz kolegę na minę....
http://monitory.mastiff.pl/faq.php?ID=45

kubedes
06-06-2007, 15:32
Wpychasz kolegę na minę....
http://monitory.mastiff.pl/faq.php?ID=45

czyli jak na liczniku roboczogodzin w EIZO jest 4500h to znaczy że miał zostać zezłomowany?
ale te EIZO to szajs jest straszny! :twisted:

Tom01
06-06-2007, 15:44
czyli jak na liczniku roboczogodzin w EIZO jest 4500h to znaczy że miał zostać zezłomowany?
ale te EIZO to szajs jest straszny! :twisted:

Jeśli to jest PRAWDZIWY stan to jest to niesamowita okazja i trzeba brać. Ale kondycję kineskopu trzeba zbadać, gdyż przebieg to jak licznik w używanym aucie, używanej drukarce czy ksero. Takie rzeczy się "przekręca" hurtowo. Są nawet ludzie specjalizujący się i świadczący usługi tego typu.

Nic nie zastąpi pierwszego filtra jakim jest rozsądek. Jeśli sprzęt kosztował wiele tys zł a jest "jak nówka" oferowany za 1% tej ceny to coś tu nie tak. Oczywiście okazje istnieją, ale jak nazwa wskazuje, występują okazjonalne, a nie 75% ofert, do czego przekonują opisy z Allegro. W swojej praktyce jeszcze nigdy nie widziałem profesjonalnego używanego monitora na rynku wtórnym w dobrej kondycji.

kubedes
06-06-2007, 16:05
Jeśli to jest PRAWDZIWY stan to jest to niesamowita okazja i trzeba brać. Ale kondycję kineskopu trzeba zbadać, gdyż przebieg to jak licznik w używanym aucie, używanej drukarce czy ksero. Takie rzeczy się "przekręca" hurtowo. Są nawet ludzie specjalizujący się i świadczący usługi tego typu.

Ok. A czy w monitorach które nie mają licznika - Mitsubishi, IIyama, Sony samo sprawdzenie "oczne" coś daje?
Resetujemy parametry w MENU do fabrycznych (domyślnych) i sprawdzamy programem Nokia Monitor Test.
Jeśli wyświetlany obraz jest prawidłowy to dlaczego go nie brać? Po resecie do fabrycznych ustawień, nawet jeśli coś ma podciągnięte to obraz będzie do d...
Jakie jest Twoje zdanie?

Profi monitory chodzą po 500-600 PLN (okazje po 150 PLN to chyba od razu można sobie darować), tylko dlatego że za więcej nikt nie kupi, a nie dlatego że są kompletnie zużyte. Choć oczywiścnie nie wszystkie.
Od trzech lat używam w domu poleasingowego Mitsubishi DP 920 i świeci bardzo dobrze.
Skalibrowałem go i na obrabianych zdjęciach widzę dokładnie to co wraca z labu.
Do amatorskich celów w zupełności wystarczy, a w mojej opinii będzie to znacznie lepszy wybór niż LCD za 1500.

Jest tylko jeden warunek. Trzeba takie swiecidełko przed zakupem podłączyć pod kompa i sprawdzić.
Jak kupowałem swojego większość monitorów miała temp. ustawioną na 9300K a kontrast i jasność podciągnięte na max. Testowałem je przy ustawieniach 6500K oraz 50% jasności i kontrastu. Zadowalające były 2 mój i jakiś Soniacz ale tamten miał żółty zafarb w jednym z narożników.

Właśnie się zastanawiam nad zmianą na 21" np na Mitsubishi DP 2040u. :)

Czornyj
06-06-2007, 16:15
Zadowalające były 2 mój i jakiś Soniacz ale tamten miał żółty zafarb w jednym z narożników

No to ten Soniacz musiał być cholernie "zadowalający". W moim prastarym FD Trinitronie coś takiego pojawiło się po kilku latach intensywnego smażenia, kiedy monitor dawno już utracił konwergencję i wykazywał się ogólną plamistością.

Tom01
08-06-2007, 12:37
sprawdzamy programem Nokia Monitor Test. Jeśli wyświetlany obraz jest prawidłowy to dlaczego go nie brać?

I tu jest pies pogrzebany. Trzeba sporego doświadczenia aby na oko ocenić czy jest faktycznie prawidłowy czy tylko świeci. Nokia daje kilka narzędzi, ale trzeba umieć z nich skorzystać, co nie jest wcale takie powszechne. Do tego w niektórych narzędziach konieczny jest punkt odniesienia. Gapienie się w szlaczki i kwadraty nic nie da, jeśli się nie wie jak to ma wyglądać poprawnie. Jednym z takich jest test kontrastu kineskopu. Polega on na wyświetleniu czerni oraz gradientu z krokiem 1%. Jak pisałem wcześniej, nie widziałem jeszcze "pro" monitora z rynku wtórnego, który przeszedł ten sprawdzian na poziomie dobrym.

Porównanie używanego monitora CRT z przyzwoitej klasy nowym LCD nawet z poziomu cenowego 1,5-2 tys zł wypada druzgocąco dla tego pierwszego. Również finansowo nie widzę korzyści. Okres eksploatacji wyżej wymienionego LCD pokrywa kilka "żyć" każdego CRT. A używany kineskop ma już z definicji najlepszy okres za sobą.

Reasumując, jeśli ktoś utrafił okazję, życzę, niech mu dobrze służy. Profesjonalne monitory kineskopowe oparte na Mitsubishi NF i SB to były znakomite sprzęty. Jednak zdecydowana większość, podnieconych możliwością kupna za grosze takiego monitora, przepłaci za 25 kg elektronicznego złomu. Często nawet o tym nie wiedząc, lub w wielu przypadkach przeświadczonych o dobrym zakupie. Marketing, a właściwiej byłoby napisać oszustwa, sprytnych sprzedawców gratów, czyną cuda.