PDA

Zobacz pełną wersję : Panorama z ręki?



spiritus
16-07-2017, 11:02
Siema

Robicie panoramy (w dzień) z ręki? Czy może jednak zawsze statywu używacie? Nie chce mi się brać tego kloca (statywu) w góry jak idę więc ostatnio spróbowałem zrobić na trybie seryjnym szybkim kilka zdjęć pionowych obracając się wokół własnej osi. Robicie takie coś? Plusy i minusy bym prosił jeżeli jakieś są :D

Nbogdan
16-07-2017, 11:25
Bez problemu da się zrobić.
Radzę tylko używać blokady ekspozycji i nie używać polara.
Co do twojej metody, trochę dziwna.
Masz siatkę w wizjerze, spokojnie można kadrować za jej pomocą z zakładkami co najmniej 1/3 , wystarczy tylko zapamiętywać kolejne punkty odniesienia. Program zrobi resztę.

spiritus
16-07-2017, 11:30
Bez problemu da się zrobić.
Radzę tylko używać blokady ekspozycji i nie używać polara.
Co do twojej metody, trochę dziwna.
Masz siatkę w wizjerze, spokojnie można kadrować za jej pomocą z zakładkami co najmniej 1/3 , wystarczy tylko zapamiętywać kolejne punkty odniesienia. Program zrobi resztę.

Ekspozycję blokuję poprzez pełny tryb ręczny. WB też stałe ustawiam.

Ostry600
16-07-2017, 13:27
Ja też robię w trybie M oczywiście. Nie cykam jednak serii tylko kadruję po kolei (jak najszybciej). Nie obracam się wokół własnej osi ale staram się obracać aparat tak jakby był na statywie czyli wokół wyimaginowanej osi środkowej aparatu.

manfred
17-07-2017, 00:18
Ze statywu z oprzyrządowaniem nie tracimy obrazu i można dokładnie kadrować

Keek
17-07-2017, 02:18
Jak najbardziej. Plusy - nie trzeba taszczyc statywu, minusy - niekiedy nierowno w pionie, trzeba robic na zapas.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/DR09.jpg)

Problem jest tez kiedy robi sie zdjecia nieidealnie horyzontalnie a na wariata. Ciezko zachowac "ciag":


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/PAN24.jpg)

TOP67
17-07-2017, 10:34
Statyw z głowicą do panoram jest potrzebny jeśli mamy pierwszy plan. Na typowe widoczki w zupełności wystarczą zdjęcia z ręki. Trzeba tylko pamiętać o dużym zapasie. Można nawet robić w kilku rzędach.

spiritus
17-07-2017, 10:47
O kilku rzedach nie pomyslalem. Poskladalem kilka panoram u wyszlo jak dla mnie zadowalajaco. Poznuej moze wrzuce do oceny

Nbogdan
17-07-2017, 12:03
Poznuej moze wrzuce do oceny
Dawaj !
Poznęcamy się z dziką rozkoszą :twisted:

notdot
17-07-2017, 19:39
Można nawet robić w kilku rzędach.Można też dać aparat w pionie i więcej fotek w rzędzie ustrzelić z zapasem odpowiednim

spiritus
17-07-2017, 20:02
Można też dać aparat w pionie i więcej fotek w rzędzie ustrzelić z zapasem odpowiednim

Tak właśnie robiłem i wyszło takie coś:

1:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/07/38jpg_qhrpwpq-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/38jpg_qhrpwpq.jpg)


2:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/07/69jpg_qhrpwhh-1.jpg
źródło (http://s2.ifotos.pl/img/69jpg_qhrpwhh.jpg)


Pluton besztający wystąp :)

Nbogdan
17-07-2017, 20:30
Łeee... myślałem że jakaś wiocha będzie a tu takie normalne.
I z czego tu się zbijać?
Niebo przepalone :)

madebyzosiek
17-07-2017, 20:41
No i z czego tu się nabijać... Niech pomyślę... Już wiem! Nie podoba mi się, bo ja takich widoków nie mam... :D
Fajne... Pokusiłbym się na jeszcze szersze, szczególnie dwójkę :)

notdot
17-07-2017, 20:43
No chyba dobrze wyszło, nie przyglądam się wszystkim pikselom, nie patrzę na kolorystykę czy przepały/ciemnice, więc panorama jako taka złożona dobrze
sam takie często strzelam, bo mi się nie chce statywu targać w góry

spiritus
17-07-2017, 20:51
Dwójkę mam chyba szerzej ale musiałbym na nowo składać.

No to trójeczka :)

To już podejście na Śnieżce


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/07/87jpg_qhrpeax-1.jpg
źródło (http://s2.ifotos.pl/img/87jpg_qhrpeax.jpg)


Prostokąt musiałem wstawić bo zgody na publikację od kolegi nie mam :D

bahuone
18-07-2017, 09:43
Ekspozycję blokuję poprzez pełny tryb ręczny. WB też stałe ustawiam.

Jak masz LR z możliwością składania panoram to korzystaj z niego. Wielkim plusem składania w nim panoram (tych mniej skomplikowanych) jest fakt, że tworzy on potem plik DNG, którzy możesz edytować jak RAWa.

Ta ostatnia panorama nie zeszła Ci się dobrze, popatrz na łańcuch w prawym dolnym rogu - jest urwany. Punkt nodalny - warto poczytać.

Tom-masz
18-07-2017, 19:22
Jak masz LR z możliwością składania panoram to korzystaj z niego. Wielkim plusem składania w nim panoram (tych mniej skomplikowanych) jest fakt, że tworzy on potem plik DNG, którzy możesz edytować jak RAWa.

Ta ostatnia panorama nie zeszła Ci się dobrze, popatrz na łańcuch w prawym dolnym rogu - jest urwany. Punkt nodalny - warto poczytać.

Do składania panoram polecam program Hugin - jest opcja prosta jak cep albo wysmakowana mnogość uszczegółowień... Można samemu ingerować w liczbę punktów wspólnych, program sam dobiera korekcję ekspozycji (przy nie korzystaniu z manuala), oferuje też jeszcze inne tryby. Tyle, że złożenie obrazu z np. 16 ujęć to daje plik wynikowy 5XL...

spiritus
18-07-2017, 20:42
Jak masz LR z możliwością składania panoram to korzystaj z niego. Wielkim plusem składania w nim panoram (tych mniej skomplikowanych) jest fakt, że tworzy on potem plik DNG, którzy możesz edytować jak RAWa.

Ta ostatnia panorama nie zeszła Ci się dobrze, popatrz na łańcuch w prawym dolnym rogu - jest urwany. Punkt nodalny - warto poczytać.

Składane właśnie poprzez LR :)
Nie zauważyłem tego łańcucha... fakt.



Do składania panoram polecam program Hugin - jest opcja prosta jak cep albo wysmakowana mnogość uszczegółowień... Można samemu ingerować w liczbę punktów wspólnych, program sam dobiera korekcję ekspozycji (przy nie korzystaniu z manuala), oferuje też jeszcze inne tryby. Tyle, że złożenie obrazu z np. 16 ujęć to daje plik wynikowy 5XL...

Spróbuję to ogarnąć przy następnej okazji. Jak na chwilę obecną to się nie zapowiada :)

CC_PL
23-07-2017, 00:45
Ja robię głównie ze statywu (zwykłego, bez specjalnej głowicy). Z ręki też robiłem i efekty są często bdb. W głównej mierze zależy to od softu do sklejania, czy da radę połączyć. Najlepszy software jaki znam to KOLOR (GoPro) AutoPano, chyba nie ma nic lepszego.

mmluty
23-07-2017, 11:39
AutoPano może najlepszy, ale cena też z najwyższej półki. Do okazjonalnego robienia panoram, jeżeli ktoś nie ma LR który składa panoramy, to można użyć z dobrym skutkiem Hugin w wersji darmowej. Wersja darmowa nie robi chyba tylko panoram sferycznych, poza tym jest bardzo dobra.

CC_PL
23-07-2017, 13:39
Z darmowych Hugin jest OK, był jeszcze drugi ciekawy program, ale nie pamiętam nazwy. Fakt, AutoPano ma sens gdy się robi często panoramy lub zarabia się na nich.

mmluty
23-07-2017, 15:57
To miałem na myśli bo cena AutoPano w zależności od wersji zaczyna się gdzieś od 1000PLN a kończy grubo ponad 2000 i to ma sens przy skomplikowanych profesjonalnych panoramach.

TOP67
23-07-2017, 19:08
MICE czyli Microsoft Image Composite Editor

wikary
23-07-2017, 20:43
Siema

...ostatnio spróbowałem zrobić na trybie seryjnym szybkim kilka zdjęć pionowych obracając się wokół własnej osi...

Ale robiłeś piruet w tył, czy w przód podczas tej serii zdjęć? hehe
Ja robię tylko z ręki i zadowolony jestem z efektów bardzo- zauważyłem, że przy dużych obiektach na pierwszym planie warto zrobić większe zakładki ;) Czasem jak nie mam szerokiego przy sobie, to robię np 9 kadrów- po 3 w pionie w 3 rzędach aby zmieścić obiekt i też jest pięknie.

CC_PL
23-07-2017, 20:49
W tym wątku o panoramach już właściwie wszystko zostało napisane. Ale jak ktoś chce w temat wgryźć się bardziej to mogę polecić tutoriale Serge Ramelli (są po angielsku) na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=jUxVnuYew_E

W powyższym linku jest pokazane jak robić panoramy ze statywu i z ręki.


Więcej tutków Serge R. w temacie panoram:

https://www.youtube.com/results?q=serge+ramelli+panorama&sp=SABQFOoDAA%253D%253D

spiritus
23-07-2017, 21:48
Oo dzieki za linki na yt. Popatrze sobie za kilka dni w wolnym czasie.

manfred
24-07-2017, 07:06
Po pierwsze nigdy nie próbowałem robić zdjęć podpierając obiektyw na kciuku. Muszę to dziś koniecznie wypróbować. A druga sprawa podpatrzyłem prostowanie horyzontu w panoramie za pomocą PS. Człowiek wiecznie się uczy.

Nbogdan
24-07-2017, 08:46
Z tym kciukiem to fajny patent.
Klika razy się zastanawiałem, jak "zasymulować" punkt nodalny.

CC_PL
24-07-2017, 09:57
Serge R., którego poleciłem ma wiele tutoriali (właściwie całe kursy) z LR i pełnego PS- moim zdanie b. dobrze zrobione (prezentuje praktyczne podejście).

manfred
24-07-2017, 16:02
Z kciukiem to niech ten Pan sam robi. Zdecydowanie lepsza panorama wychodzi ze zwykłym obrotem

Nbogdan
24-07-2017, 18:29
Z kciukiem to niech ten Pan sam robi.
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Kurcze, muszę sam spróbować:mrgreen:

madebyzosiek
12-08-2017, 17:06
No i mnie spiritus zainspirował :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/2_widok_ze_szrenicy-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/d4tf3e2l2zug0v3/2_widok_ze_szrenicy.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/1_wysoki_kamien-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/jw61pjkg13knb15/1_wysoki_kamien.jpg)

:)

spiritus
12-08-2017, 17:23
madebyzosiek tak mówisz? :D
Super! :D



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/47jpg_qhrpewa-1.jpg
źródło (http://s10.ifotos.pl/img/47jpg_qhrpewa.jpg)


A może ktoś chętny na basen? :D


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/DSC0317P_qhrpesr-1.jpg
źródło (http://s10.ifotos.pl/img/DSC0317-P_qhrpesr.jpg)



Miałem kilka fajnych zdjęć do poskładania panoramy kopalni Turów... jak się okazało wyszły nie ostre :/

madebyzosiek
12-08-2017, 17:32
A może ktoś chętny na basen? :D


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/DSC0317P_qhrpesr-1.jpg
źródło (http://s10.ifotos.pl/img/DSC0317-P_qhrpesr.jpg)

Raczej nie na główkę :D


Miałem kilka fajnych zdjęć do poskładania panoramy kopalni Turów... jak się okazało wyszły nie ostre :/

Ja też miałem sporo takich zdjęć. Z wrażenia nie pilnowałem czasu... Ale dużo z ręki wyszło ok, choć sporo było robionych ze statywu z głowicą do obrotów. Bardzo wygodny gadżet. Muszę trochę nad tym posiedzieć, więc czasem się pochwalę :)

spiritus
12-08-2017, 17:44
Wrzucaj wrzucaj... czekam :D

notdot
12-08-2017, 20:14
To i ja się pochwalę z wypadu do Bratysławy


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/Y1OoLNj-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/Y1OoLNj.jpg)
większy rozmiar, ale bez przesady bo oryginał ma 13850x3075 (http://i.imgur.com/H59AX4Y.jpg)

frogi
12-08-2017, 20:27
Coś mi się udało dziś skleić z czwartkowego wypadu w Tatry:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
https://s6.postimg.org/p9dho3nod/Panorama1.jpg]źródło ([url=https://postimg.org/image/p9dho3nod/)[/url]

OjTam
12-08-2017, 20:30
Ładny znaczek. :p
Czym sklejałeś? PSuj/LR?

frogi
12-08-2017, 20:32
Ładny znaczek. :p
Czym sklejałeś? PSuj/LR?
Kliknij to będziesz miał oryginał :razz:
PSujkiem :)

OjTam
12-08-2017, 20:33
Duże zakładki robiłeś?

frogi
12-08-2017, 20:37
Duże zakładki robiłeś?
Baaardzo duże, tak na oko na 3/4 :mrgreen:

OjTam
12-08-2017, 20:38
Co? Rąsia już nie ta? :p

frogi
12-08-2017, 20:40
Co? Rąsia już nie ta? :p Z reguły cykam mocno na zapas, jak by się uparł to pewnie kilka fotek mógłbym wywalić a i tak by panorama wyszła ;) :)

madebyzosiek
13-08-2017, 17:56
Nie mam czasu, a nie potrafię się powstrzymać ;) To może zakręt śmierci :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/3_zakret_smierci-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/c1f4l206f7u6snx/3_zakret_smierci.jpg)

frogi
13-08-2017, 18:56
Takie 360 stopni plus, z Granatów

Klik po duże ;) :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
https://s6.postimg.org/m6lyc7nh9/Panorama360a.jpg]źródło ([url=https://postimg.org/image/m6lyc7nh9/)[/url]

Keszelski
13-08-2017, 20:50
madebyzosiek zakręt ekstra. ... że ja rok temu, dość świeżo po zakupie D7200 + 18-105, zapomniałem, że istnieje coś takiego jak panorama. Męczyłem się z kitem na takich zakrętach na Sustenpass i brakowało mi szerokości. A krok do tyłu ... byłoby z górki na pazurki ...

W taki razie muszę się dokształcić z oprogramowania do panoram.
frogi - Granaty wystrzałowe

madebyzosiek
14-08-2017, 07:53
NickOnMe dla mnie nawet 12 mm i panorama, to było mało i musiałem na murku stać ;) Pierwszy raz mi brakowało 10-24, którego zamieniłem na 12-24, albo nawet ryby, co się pozbyłem na DXa całkiem ;) A z drugiej strony murka było tak:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/4_zakret_smierci_widok-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/lprrsup8jkvp9hj/4_zakret_smierci_widok.jpg)

:)

A na starych pocztówkach, zakręt wygląda tak:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/tapatalk_1502690025966-1.jpeg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/mh1bs0w3btrinu8/tapatalk_1502690025966.jpeg)

madebyzosiek
14-08-2017, 13:09
A gdyby tak spróbować wyprostować... koło...?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/5_Drezno-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/0f6cixo6din13bv/5_Drezno.jpg)

OjTam
14-08-2017, 13:54
Fajna. Też się muszę pobawić widzę.
A nie mogłeś pełne 360° zrobić? :)

frogi
14-08-2017, 14:31
Ze Słowacji... takie na oko 360 stopni ;) :)

Klik po oryginał:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
https://s6.postimg.org/ytoe2vf6l/Panorama.jpg]źródło ([url=https://postimg.org/image/ytoe2vf6l/)[/url]

OjTam
14-08-2017, 14:34
O. Fajne. Ta pionowa kreska koło słońca nad szczytem to flara? Czy UFO? ;)

Jak to kleisz? Ręcznie czy jest w PSuju taka opcja?

frogi
14-08-2017, 14:38
O. Fajne. Ta pionowa kreska koło słońca nad szczytem to flara? Czy UFO? ;)

Jak to kleisz? Ręcznie czy jest w PSuju taka opcja?
Ręcznie... to tylko prawdziwe hardkory lepią ;) :mrgreen:
Robione z ręki ale składane w programie - PS
Ta kreska to samolot :)

frogi
14-08-2017, 15:13
To taki zimowy widoczek...

Klik po oryginał:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
https://s6.postimg.org/dlaplg0pp/Pano1.jpg]źródło ([url=https://postimg.org/image/dlaplg0pp/)[/url]

madebyzosiek
14-08-2017, 17:50
No to jeszcze jedna, tym razem na mokro :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/08/6_wodospad-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/xx5knnvqt1tsh6x/6_wodospad.jpg)

krzysztofz24
14-08-2017, 23:30
To taki zimowy widoczek...

Klik po oryginał:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
https://s6.postimg.org/dlaplg0pp/Pano1.jpg]źródło ([url=https://postimg.org/image/dlaplg0pp/)[/url]

Fajne gorskie panoramy, szczegolnoe ta z Granatu mi sie podoba.
A ten widok to skad, bo cos mi swita ale nie jestem pewien?

frogi
15-08-2017, 07:53
...
A ten widok to skad, bo cos mi swita ale nie jestem pewien?
To Hala Gąsienicowa.