PDA

Zobacz pełną wersję : szumy na zdjeciu w trybie manualnym



arecki1338
13-07-2017, 20:01
Witam, mam problem z duzymi szumami na zdjeciach w trybie M, ISO ustawione na minimalne , w przypadku mojego aparatu 100, gdzie popelniam błąd?

przykladowe zdjecie
https://1drv.ms/u/s!Ahp5cx0wlfvOtAGxW9ut5aU6-P-V

ksh
13-07-2017, 20:07
Co rozumiesz przez określenie szum ?
Na tym zdjęciu nie ma ostrości raczej.

arecki1338
13-07-2017, 20:19
jak powieksze do 100% w LR albo PS to widze drobna kasze na ciemnych miejscach.

- - - - kolejny post - - - - - -

przyklad innego zdjecia https://1drv.ms/u/s!Ahp5cx0wlfvOtAFUGd6CgtY9J8lj

Ostry600
13-07-2017, 20:27
Poza brakiem ostrości wszystko jest ok. Wstaw jakieś ostre bo to te same fotki. Taki żarcik??

arecki1338
13-07-2017, 20:36
nie wiem co zle robia z ta ostroscia, ustawiam na wybranym punkcie, a i tak nie jest tak jak powinno byc. moze powinenem ustawiac wyzsza przyslone?

- - - - kolejny post - - - - - -

teraz powinno byc prawidlowe zdjecie https://1drv.ms/u/s!Ahp5cx0wlfvOtALvlHvs1-ZtqsI1

ksh
13-07-2017, 21:03
Ostrość gdzieś ci tam uciekła chyba w nie zamierzone miejsce ale szumu ja tam nie widzę, ten tamron to jaki model bo tam mydełko straszne, a przymykanie w takim zestawie bardziej jak f/8 tylko pogorszy degradacje zdjęcia.
Może chodzi ci o ziarnistość ?

arecki1338
13-07-2017, 21:13
tak, dokladnie o to ziarno. Tamron, to 70-300 vc usd, to drugie zdjecie robione nikorem 50mm 1.8 G

Borat1979
13-07-2017, 22:52
tak, dokladnie o to ziarno. Tamron, to 70-300 vc usd, to drugie zdjecie robione nikorem 50mm 1.8 G

Jakie ziarno? Wiesz w ogóle co to jest szum na zdjęciu?

To jest szum: http://norbmaks.vot.pl/photos/nikoniarze/DSC_4841.jpg

eMGie
14-07-2017, 09:35
Ja to tam jakąś kompresję widzę, a nie szum :-)

puciek
14-07-2017, 15:10
Pikseloza przy małej rozdzielczości zdjęć i dużym powiększeniu. Szumu tam nie ma!

arecki1338
14-07-2017, 15:25
Pikseloza przy małej rozdzielczości zdjęć i dużym powiększeniu. Szumu tam nie ma!

Sprawa się rozwiązała, porównałem plik w formacie NEF i ten po konwersji do DNG. Niby powinno być bezstratnie, ale właśnie to coś co powstało na zdjęciach jest widoczne tylko w pliku DNG, W oryginalnym NEF wszystko jest ok.

ksh
14-07-2017, 15:46
Może to w czym przeglądasz robi ci problemy ?

arecki1338
14-07-2017, 15:52
raczej nie, bo sprawdzalem na LR, PS, i jeszcze innych przegladarkach, wszedzie ten sam efekt. Nef czysty, dng z jakimis syfami.

mmluty
18-07-2017, 11:40
Jakoś nie bardzo to rozumiem, co napisałeś. Przecież w PS czy LR nie zobaczysz NEF-a bez skonwertowania do DNG lub innego formatu pliku który one obsługują. Nie spotkałem też sytuacji żeby LR czy ACR wprowadzał jakieś szumy czy artefakty przy konwersji. Przyczyny muszą być gdzieś indziej.

arecki1338
18-07-2017, 12:44
jak to nie zobacze nef w LR i PS? wystarczy ACR w wersji os 9.0 i czyta nefy.

mmluty
18-07-2017, 14:35
Masz rację zobaczysz, zagalopowałem się bo nigdy tak nie oglądam. Konwertuję do DNG, albo NEF-y oglądam w CNX2. Jeżeli NEF jest dobry, a dng słąbej jakości w kilku przeglądarkach, to przyczyna jest w konwersji NEF->DNG. Może jakiś preset automatyczny przy konwersji masz ustawiony w LR?

arecki1338
18-07-2017, 14:42
presetow nie bylo, mysle, ze cos moze w ustawieniach dng coverter bylo. Nnajwazniejsze, ze same NEF-y sa czyste, to juz mozna z tym cos robic.

mmluty
18-07-2017, 16:05
Nie wiem w czym konwertujesz, ja generalnie używam LR i tam w ustawieniach są chyba tylko dwa miejsca gdzie można coś ustawić w panelu po prawej stronie: Build Previews (jakość podglądu) i Develop Settings (preset).
Tak sobie teraz pomyślałem, że może wcale nie oglądasz RAW-a tylko podpięty do niego w małej rozdzielczości JPG, bo z tym podglądem to różnie bywa w różnych programach.