PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie nowego o 50mm 1:8 - lamerskie



snamek
14-09-2005, 12:57
Witam!

od niedawna jestem szcześliwym posiadaczem D70s (wcześniej 5700 i HP).
udało mi się za małe pieniądze załatwić Nikkora 50mm 1:8 bez AF i... to sie zaczęły prblemy. dopóki robiło sie zdjęcia, tzn. "pstrykało" małpkami, albo z obiektywem kitowym nie było problemu. lepsze lub gorsze foty wychodziły. od kiedy przykręciłem manuala zrobiły się schody ...ruchome!:)
jak możecie to proszę o rady dla laika jak ustawić aparat żeby zaczął robić ostre foty z szkłem (jak ustwić pierścien przysłony itp..).

jeszcze raz przepraszam za lamerskie żeby nie powiedzieć głupie pytanie, ale naprawdę jestem zielony w tej materii

pozdrawiam!

gALL
14-09-2005, 13:57
Jak szklo bez AF to nie masz pomiaru swiatla, a ustawia sie ostrosc recznie, masz dalmierz elektroniczny wiec potwierdza ustawienie ostrosci w wybranym punkcie AF.

ALF
14-09-2005, 15:35
jak możecie to proszę o rady dla laika jak ustawić aparat żeby zaczął robić ostre foty z szkłem (jak ustwić pierścien przysłony itp..).

metoda darmowa: na oko...po pewnym czasie nabierzesz doświadczenia :P
metoda płatna: kup światłomierz...nawet stary swierdłowsk 4 wystarczy, o seconikach już nawet nie wspominam :wink:

step.tom
14-09-2005, 15:46
Dzięki ALF

Aluzju paniał :wink:

snamek
15-09-2005, 13:32
czyli reasumując :) mam się "wziąć do roboty" i ćwiczyć a nie czekać na złotą radę? :)
bo tylko pracą ludzie się bogacą (nawet intelektualnie bogacą)

to jeszcze jedno. wiem że jst jakieś wyliczenie długości ogniskowej do czasu naświetlania i przysłony. wiem że to pewnie podstawy ale ja takiej wiedzy nie posiadam. może ktoś mi ten elementarz przybliżyć?

zgóry dziękuje

szymony
15-09-2005, 18:24
to jeszcze jedno. wiem że jst jakieś wyliczenie długości ogniskowej do czasu naświetlania i przysłony. wiem że to pewnie podstawy ale ja takiej wiedzy nie posiadam. może ktoś mi ten elementarz przybliżyć?

Mylisz pojęcia. To o czym piszesz to zasada by nie poruszyć fotek wykonanych z ręki, a nie dobór prawidłowej ekspozycji. Tu niestety tylko światłomierz i logiczne myślenie, daje radę.

snamek
15-09-2005, 21:23
Widze że nie dość że wiem mało to jeszcze mi się to myli.

dobrze rozumiem że:
światłomierz da mi wartości przysłony i czasu naświetlania do odpowiedniej czułości?

ps. a jak dokładnie obliczać to wartość do robienia zdjęć z ręki?

ALF
15-09-2005, 21:29
tabela naświetlań albo światłomierz...wzory takich tabel znajdziesz w necie, a czasem można złowić za parę groszy, stare tabele na allegro :P

szymony
15-09-2005, 21:44
ps. a jak dokładnie obliczać to wartość do robienia zdjęć z ręki?
Ogniskowa=odwrotność czasu, czyli mamy np. standartową 50, to maksymalnie długi czas do utrzymania z ręki to 1/50s. Tyle teorii, ja bym do tego dołozył jeszcze cropa, co w tym konkternym przypadku dało by 50*1,52=1/76s.

snamek
17-09-2005, 22:00
posiedziałem troche nad tym. metodą prób i błędów. nie jest nawet ciężko jak myślałem. mam tylko pytanie o światłomierz. czy musi to być koniecznie SVERDLOVSK 4 czy wystarczy LENINGRAD 6 ? czy tamten ma jakieś super bayery? :)

ALF
18-09-2005, 00:26
swierdłowsk ma ugruntowaną pozycję...jest stosunkowo dokładny, swojego sprawdzałem z pomiaraem F70 i FG a kolega z F65 i yashiką - w obu wskazania prawidłowe...mierzy światło padające i odbite, a pomiar ma do 2 godzin! :wink: