Allisnice
02-07-2017, 15:20
Drodzy,
Mam wielką prośbę o rady w kwestii sprzętu - właśnie wygrałem w pracy nagrodę i muszę w tempie dość ekspresowym określić co to ma być.
Budżet 4000 (najprawdopodobniej mogę dopłacić, jeśli coś droższego), ma to być sprzęt elektroniczny, ale wszystko wskazuje na to, że obiektyw też przejdzie (jeśli nie to będę "skazany" na body).
Mój obecny zestaw:
Nikon D90
Nikorr 35mm 1.8
Tokina 11-20mm (+ kilka filtrów 82mm)
Kitowy Nikorr 18-105
wszędzie tacham tez statyw.
Jakiś czas temu miałem długie przemyślenia czy zostać przy DX czy przejść na pełną klatkę i zostaje na cropie, choć to czego mi często brakuje to praca w słabym oświetleniu.
Od kilku lat jestem posiadaczem D90, ale taka prawdziwa zajawka na fotografowanie budziła się we mnie dość długo, po uszy wkręcony jestem tak z pół roku (ale tak mi już zostanie na pewno). Dużo podróżuje, często w egzotykę + mam 3 letniego syna - to w dużej mierze wpływa na to co lubię fotografować:
* krajobrazy - do tego Tokina 11-20
* dziecko/rodzina (w tym portrety) - 35mm lub kit
* na pewno chciałbym do tego dodać trochę fotografii ulicznej/reportażowej - choć jeszcze brak mi bezczelności żeby fotografować ludzi z bliska na ulicy
* innych rodzajów fotografii nie próbowałem, ale na pewno chcę :)
Dylematy:
* na ile wymiana body poprawi jakość zdjęć i da dodatkowe opcje (np. lepsze wyniki w słabym świetle)? Rozważam d7200 lub ewentualnie d7500 jeśli dopłacę - wiem, że moment tuż po premierze jest zły, ale decyzję muszę podjąć na dniach
* może jednak obiektyw/obiektywy będą większym krokiem na przód?
Jeśli obiektyw to mam milion pomysłów:
* Sigma 18-35 (świetny obiektyw ale nie dodaje dużo do tego co już mam) + jakiś tani tele żeby poeksperymentować (nigdy nie miałem okazji), np. Nikkor 70-300mm f4.5-6.3g vr - chyba skłaniam się do tej opcji
* Nikkor 17-55 2.8 (z dopłatą) - drogi, ale raz na zawsze miałbym z głowy uniwersalny obiektyw "reporterski"
* Sigma 17-50 2.8 + jakieś niedrogie tele (ale wtedy boli, że nie kupie już nigdy Sigmy 18-35 ani Nikkora 17-55)
* Sigma 50-100 F1.8 - super uzupełnienie mojego zestawu, ale nigdy nie miałem okazji używać nic podobnego i nie wiem czy mi podejdzie, a tani nie jest
+ 6 innych pomysłów na godzinę.
Jak widzicie niestety prawdą jest, że "sam nie wiem czego chcę" ale wybrać i tak muszę.
Na początek chociaż pomóżcie zdecydować czy zmienić body czy wzbogacać kolekcję obiektywów.
Dzięki!
Mam wielką prośbę o rady w kwestii sprzętu - właśnie wygrałem w pracy nagrodę i muszę w tempie dość ekspresowym określić co to ma być.
Budżet 4000 (najprawdopodobniej mogę dopłacić, jeśli coś droższego), ma to być sprzęt elektroniczny, ale wszystko wskazuje na to, że obiektyw też przejdzie (jeśli nie to będę "skazany" na body).
Mój obecny zestaw:
Nikon D90
Nikorr 35mm 1.8
Tokina 11-20mm (+ kilka filtrów 82mm)
Kitowy Nikorr 18-105
wszędzie tacham tez statyw.
Jakiś czas temu miałem długie przemyślenia czy zostać przy DX czy przejść na pełną klatkę i zostaje na cropie, choć to czego mi często brakuje to praca w słabym oświetleniu.
Od kilku lat jestem posiadaczem D90, ale taka prawdziwa zajawka na fotografowanie budziła się we mnie dość długo, po uszy wkręcony jestem tak z pół roku (ale tak mi już zostanie na pewno). Dużo podróżuje, często w egzotykę + mam 3 letniego syna - to w dużej mierze wpływa na to co lubię fotografować:
* krajobrazy - do tego Tokina 11-20
* dziecko/rodzina (w tym portrety) - 35mm lub kit
* na pewno chciałbym do tego dodać trochę fotografii ulicznej/reportażowej - choć jeszcze brak mi bezczelności żeby fotografować ludzi z bliska na ulicy
* innych rodzajów fotografii nie próbowałem, ale na pewno chcę :)
Dylematy:
* na ile wymiana body poprawi jakość zdjęć i da dodatkowe opcje (np. lepsze wyniki w słabym świetle)? Rozważam d7200 lub ewentualnie d7500 jeśli dopłacę - wiem, że moment tuż po premierze jest zły, ale decyzję muszę podjąć na dniach
* może jednak obiektyw/obiektywy będą większym krokiem na przód?
Jeśli obiektyw to mam milion pomysłów:
* Sigma 18-35 (świetny obiektyw ale nie dodaje dużo do tego co już mam) + jakiś tani tele żeby poeksperymentować (nigdy nie miałem okazji), np. Nikkor 70-300mm f4.5-6.3g vr - chyba skłaniam się do tej opcji
* Nikkor 17-55 2.8 (z dopłatą) - drogi, ale raz na zawsze miałbym z głowy uniwersalny obiektyw "reporterski"
* Sigma 17-50 2.8 + jakieś niedrogie tele (ale wtedy boli, że nie kupie już nigdy Sigmy 18-35 ani Nikkora 17-55)
* Sigma 50-100 F1.8 - super uzupełnienie mojego zestawu, ale nigdy nie miałem okazji używać nic podobnego i nie wiem czy mi podejdzie, a tani nie jest
+ 6 innych pomysłów na godzinę.
Jak widzicie niestety prawdą jest, że "sam nie wiem czego chcę" ale wybrać i tak muszę.
Na początek chociaż pomóżcie zdecydować czy zmienić body czy wzbogacać kolekcję obiektywów.
Dzięki!