PDA

Zobacz pełną wersję : Pojedynek - All my life who am i? vs. Czornyj - głosowanie!



holka
03-06-2007, 23:05
Temat pojedynku "długa ekspozycja"



1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.martaholka.pl/pojedynek/ekspoz2.jpg)



2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.martaholka.pl/pojedynek/ekspoz1.jpg)



Zapraszam do głosowania.

Marcin Stawiarz
03-06-2007, 23:07
ło cholera, boskie jest!

adrian
03-06-2007, 23:09
Oby dwa są ekstra. Też wiecie które czyje? Bo ja mam dziwne wrażenie, że wiem :-P

eclipse
03-06-2007, 23:12
no i glos oddany... widac "all" ze zmiana sprzetu dodala ci jeszcze bardziej skrzydel ;) nie umniejszajac oczywiscie wczesniejszym pracom...

aTomek
03-06-2007, 23:14
Qrna, też chyba wiem... ale nie jest to najważniejsze, mam faworyta (wśród zdjęć oczywiście) i zagłosowałem.

Czornyj
03-06-2007, 23:15
Jestem pod wrażeniem!!! Najbardziej zabawne jest to, że praktycznie w identycznym miejscu umieściliśmy akcenty kompozycyjne :lol:

mariosh
03-06-2007, 23:21
głos oddany :) też chyba się domyślam które czyje :) gratuluję obu zawodnikom :)

bukowy dziad
03-06-2007, 23:21
zgadniecie, ktore jest czyje jest elementarne hihi;)
ale to nieistotne. obie prace sa bardzo dobre imho. na jedynce swietny nastroj takiej hmmm..."niespokojnej nostalgii";) i rewelacyjna dbalosc o kadr - to domkniecie galeziami i trawa po brzegach...miodzio. dwojka - znacznie bardziej dramatyczna, z winieta przypominajaca prace najwiekszych specow epoki filmowego srebra, prostota, a zarazem...ech - pora zaglosowac:)


edit: wcale nie pora - juz dawno nie musialem sie wstrzymacz glosem, ale jednak to zrobie:)

ruda#
03-06-2007, 23:22
zdecydowanie 2 - ma w sobie jakąś tajemnicę...

shadowArt
03-06-2007, 23:23
Zagłosowałem.
Ciężko było.

flyski
03-06-2007, 23:24
O w mordę, ale dali czadu...
też się domyślam who is who ale jak będzie odwrotnie to się nie zdziwię.
Prace wyrównane w poziomie i co ciekawe w treści w sumie zbliżone.
W każdym razie obie świetne przez co mam chwilową blokadę na głosowanie...

adrian
03-06-2007, 23:25
Ciężko było.

Trudno się nie zgodzić ;)
Ja się chyba z tym prześpię, bo się nie potrafię decydować. Oby dwie fotki mają coś fajnego i sam nie wiem, która jest lepsza... Ech... dylematy :P

Nemeth
03-06-2007, 23:27
Dla mnie wybor byl oczywisty.
Uwielbiam łódeczki ;)

Karl Johansson
03-06-2007, 23:34
Ech, i gdzie ja, szaraczek, pcham się ze swoimi pracami marnymi...


;)

xmaniekx
03-06-2007, 23:42
2!

chociaz jedynka tez wypas :) teraz czekamy na wyniki ^^

Le Sir
04-06-2007, 00:04
Nie za bardzo widać tylko do dłuuuuuuuugą ekspozycję.

Jakubas
04-06-2007, 00:18
Tez chyba wiem, ktore czyje. Zawsze probuje zgadnac, i nieskromnie przyznam, ze nieczesto sie myle ;)

A ja zaglosowalem na pierwsze mimo, ze 2 bardziej mi sie podoba (co wcale nie znaczy, ze 1 jest w jakikolwiek sposob zla). Dlaczego? Bo tylko na pierwszym widac (ledwo bo ledwo) tytulowa dluga ekspozycje. Zdjecie jest bardzo miekkie, subtelnie poruszone (drzewo, woda). 2 rownie dobrze moglaby byc robiona czasem rzedu 1/2000 i wygladalaby mniej wiecej tak samo.

bukowy dziad
04-06-2007, 00:26
jakubas: szczegolnie ta zlodowaciala woda;)
na jedynce az dziw, ze trawka na pierwszym planie taka nieporuszona - zupelnie jak pzy krotkiej ekspozycji;)

eclipse
04-06-2007, 00:27
2 rownie dobrze moglaby byc robiona czasem rzedu 1/2000 i wygladalaby mniej wiecej tak samo.

hmmmm... woda, chmury, winieta jak mniemam robiona reka... nie wiem czy na 1/2000 by sie to udalo ;) swoja droga, jedynka jest bardzo dobra, ale strasznie mi przeszkadza to "cos" w lewym dolnym rogu :)

Czornyj
04-06-2007, 00:27
Tez chyba wiem, ktore czyje. Zawsze probuje zgadnac, i nieskromnie przyznam, ze nieczesto sie myle ;)

A ja zaglosowalem na pierwsze mimo, ze 2 bardziej mi sie podoba (co wcale nie znaczy, ze 1 jest w jakikolwiek sposob zla). Dlaczego? Bo tylko na pierwszym widac (ledwo bo ledwo) tytulowa dluga ekspozycje. Zdjecie jest bardzo miekkie, subtelnie poruszone (drzewo, woda). 2 rownie dobrze moglaby byc robiona czasem rzedu 1/2000 i wygladalaby mniej wiecej tak samo.

Nie żartuj, Jakubas - przecież dobrze wiesz, jak wygląda morze! Na dwójce widać długi czas jeszcze bardziej, niż na jedynce...

MzMarcin
04-06-2007, 00:31
Hmmm tak sobie przypominam kto to ostatnio chwalił się, że był nad morzem :). A prace? Oh ah glanc super :)

Le Sir
04-06-2007, 00:39
To raczej nie jest morze na 2.
Po pierwsze widać drugi brzeg, po drugie nie parkuje się tak motorówek na morzu, po trzecie nie buduje się takich rachitycznych pomościków.
Ale może się mylę i może to morze.

Marcin Stawiarz
04-06-2007, 00:42
...a moze to morze gdzies od strony polwyspu helskiego? ;)

Le Sir
04-06-2007, 00:42
Być może ...

imbra
04-06-2007, 00:45
Obie świetne :)
Ale wybrałam jedną :D
pozdrav

bukowy dziad
04-06-2007, 00:45
...a moze to morze gdzies od strony polwyspu helskiego? ;)

zatoka pucka to zadne morze, moze taka wieksza kaluza z dostepem do morza co najwyzej;)

Marcin Stawiarz
04-06-2007, 00:48
zatoka pucka to zadne morze, moze taka wieksza kaluza z dostepem do morza co najwyzej;)

hehe, no to moze to to "morze" :)

Kraftsman
04-06-2007, 00:52
wow! oba świetne. wybrałem drugie bo opowiada historię. I to chyba jakąś dość ponurą.

mikkay
04-06-2007, 00:57
Oba super, o skrzynkę piwa mogę się założyć które jest czyje :)

Le Sir
04-06-2007, 01:03
wow! oba świetne. wybrałem drugie bo opowiada historię. I to chyba jakąś dość ponurą.

Może historię o kobiecie, mężczyźnie i morzu. Może ukochany niewiasty stojącej na pomoście wbijającym się w wody morza jest gdzieś za tym morzem. Może niewiasta myśli, że morze go pochłonęło i nigdy do niej nie wróci, może ma za morzem inną ? ;)

Jakubas
04-06-2007, 01:34
Ej, mieszkam nad morzem, i wiem jaka jest roznica w fakturze wody w zaleznosci od czasu naswietlania. Jednak dalej bede obstawal przy swoim, bo dla mnie widoczny (a nie taki, ktorego sie nie widzi, a z ktorego trzeba sobie zdawac sprawe) efekt dlugiej ekspozycji na drugim zdjeciu to rozmyta chmura w lewym gornym rogu. Natomiast 1 jest w calosci miekka, co wiecej, najbardziej miekki jest mocny punkt tego zdjecia - drzewo oraz jego odbicie w wodzie. Mocne punkty 2, czyli pomost, osoba i lodka sa jak zamrozone. Wg mnie wlasnie dlatego 1 lepiej oddaje temat konkursu, ktorego spelnienie powinno byc chyba glownym kryterium, czyz nie?

A Ty Czornyj nie badz taki skromny :D

Kraftsman
04-06-2007, 01:35
Może historię o kobiecie, mężczyźnie i morzu. Może ukochany niewiasty stojącej na pomoście wbijającym się w wody morza jest gdzieś za tym morzem. Może niewiasta myśli, że morze go pochłonęło i nigdy do niej nie wróci, może ma za morzem inną ? ;)

Poszedłbym raczej w kierunku tragedii z silnym zabarwieniem kryminalnym. Jak dla mnie to tam się musiało zdarzyć coś przytłaczająco okropnego :twisted:.

pabloem
04-06-2007, 03:32
trudny wybór, obie prace dobre - już wybrałem

Sebastiann
04-06-2007, 06:48
głos oddany, zdjęcia idealne - obydwa... czyżby to najlepszy pojedynek w całej historii "walk" na forum? Na pewno jeden z najlepszycho.... Gratuluję Panowie!

pawl_s
04-06-2007, 07:13
O w morde jaka winieta na dwojce ;) Zaglosowalem, obie mi sie podobaja.

jarek76
04-06-2007, 07:20
Oba świetne ale coś trzeba wybrać

pebees
04-06-2007, 07:35
Ja zagłosowałem na Czornyja. Bardziej mi się podoba ... znaczy zdjęcie ;-)

Lu_natyk
04-06-2007, 07:56
Dużo muszę się jeszcze nauczyć ... lecz podglądanie takich zdjęć przybliża mnie do celu...

Gratulacje dla obu "wojów"...

Głos oddany...

pozdrawiam
Lu_natyk

adrian
04-06-2007, 08:01
Oba super, o skrzynkę piwa mogę się założyć które jest czyje :)

Ja się mogę z Tobą założyć, ale co będzie jak obydwoje będziemy mięli rację? :mrgreen:

Jas_
04-06-2007, 08:44
Rewelacja. Długie czekanie się opłacało :) Głos oddany :)

MsbS
04-06-2007, 09:06
Rewelacja. Długie czekanie się opłacało :) Głos oddany :)

Długa ekspozycja - to i czekać trzeba było długo :-) Ciekaw jestem niezmiernie, jakie parametry (zwłaszcza czas) - EXIFów niet.

Marcin Stawiarz
04-06-2007, 09:19
Ej, mieszkam nad morzem, i wiem jaka jest roznica w fakturze wody w zaleznosci od czasu naswietlania.

hehe :) moze zrobisz dla ulatwienia zdjecie jakiejs rzeczki albo jeziorka, gdzie tafla jest spokojna (nie musi byc nawet morze), zrob je w sloneczny dzien z czasem 1/2000 wstaw tutaj a uwierze, ze naprawde wierzysz w to co piszesz, bo chyba nie zdajesz sobie sprawy z tego o czym mowisz. zeby rozmyc wode trzeba zejsc do czasow 1/5 1/2 sekundy (i bedzie to poczatek 'lodowiska', ale jeszcze nie idealnego). zeby cienie i odbicia chmur na wodzie zaczely zanikac trzeba wydluzyc czas naswietlania powyzej 15 sekund, zeby zniknely wiecej niz 120 sekund (oczywiscie zalezne od warunkow atmosferycznych)...

Jakubas
04-06-2007, 09:50
Nie wiem, co sie tak mnie uczepiliscie... Po prostu wg mnie, na pierwszy rzut oka, 1 zdjecie lepiej oddaje temat, bo jest w bardziej oczywisty sposob dlugo naswietlane. Po prostu bardziej to sie rzuca w oczy. na dwojce moze i jest wiekszy wplyw dlugiej ekspozycji na zdjecie, ale nie jest to juz tak "oczywiste". Tutaj po raz wtory posluze sie argumentem o mocnych punktach.

Marcin Stawiarz
04-06-2007, 10:20
Nie wiem, co sie tak mnie uczepiliscie...

Ja sie czepiam, poniewaz Cie nie rozumiem :) A zeby Ci udowodnic, ze czas naswietlania to nie tylko te "oczywiste" sprawy jak rozmycia poruszajacych sie obiektow, a takze wzmocnie, intensywnosc i nasycenie barw, co ma kolosalny wplyw na ostateczny wyglad zdjecia.

Dlatego po pojedynku wrzuce pewien przyklad (skladajacy sie z 2 zdjec) wraz z opisem, na ktorym bedzie widac wplyw czasu naswietlania na koncowy ksztal fotografowanej sceny.

Valwit
04-06-2007, 11:14
oba sa swietne, kompozycja pierwszego jest jak dla mnie doskonala. ale wybralem drugie bo strasznie podobaja mi sie te ostre deski :)

Al Bundy
04-06-2007, 11:19
A ja nie cukrzę - o ile o drugiej fotce jestem w stanie powiedzieć, że jest niezła, niesie klimat, posiada mocne punkty a obróbka dodatkowo je podkreśla to w przypadku pierwszej kompletnie klimat poległ. Nie dość że zdjęcie jest szare miast czarno-białe, wrażenie długiej ekspozycji tutaj praktycznie nie istnieje to jeszcze dwa elementy bardzo zakłócają mi odbiór tego miejsca. LD coś białego kontrastującego z resztą oraz dziwnie zmącona woda przy zakręcie. Sam kadr jest jak najbardziej poprawny a i kompozycja ciekawa i od tej strony nie mogę nic zażucić ale Panowie (i Panie) - bądźcie szczerzy i postarajcie się o trochę krytyki a nie kluchowate słowa uznania które mam wrażenie lecą tylko dlatego że do pojedynku stanęły osoby bardziej znane. Jestem pewien, że przy pojedynku anonimowym oceny leciałyby bardziej szczere...;)

Ps. Dla mnie jasnym jest która fota jest czyja - to chyba widać :D

Valwit
04-06-2007, 12:43
nie wiem czy cukrzenie bylo do mnie, ale mi sie serio kard w pierwszym podoba. zwezenie od gory i dolu po prawej, i jednoczesnie rzeka/kanal czyli wielka otwarza przestrzen. z lewej ladne drzewo (a lubie drzewa ;) i z tylu lekka mgielka. fajne kontrastowe niebo i ogolnie ladna konwersja (?) do b/w. gdyby nie te genialne deski w drugiej fotce to wygraloby u mnie pierwsze. (nie zebym 2 tylko dla desek wybral, ale akurat one przewazyly)

Al Bundy
04-06-2007, 12:53
Nie mówiłem do nikogo osobiście ;) Poprostu daje się zauważyć ostatnio stronniczość przy ocenie zdjęć która wynika raczej z uznania dla wystawiającego niż dla samej pracy a to mi się nie podoba. Przypomina to Digart gdzie czasem niesamowite gnioty otrzymują maksymalne oceny :D

Semi
04-06-2007, 13:31
Oba całkiem, całkiem - głos oddany

Marcin Stawiarz
04-06-2007, 14:46
Poprostu daje się zauważyć ostatnio stronniczość przy ocenie zdjęć która wynika raczej z uznania dla wystawiającego niż dla samej pracy a to mi się nie podoba.

ze niby krytykowanie dla samego krytykowania? rozkladanie zdjecia na czynniki pierwsze i analizowanie czy aby kompozycja bedzie co do centymetra prawidlowa, szarosci z maksymalna iloscia szczegolow, obrobka bez skazy itd itd... mnie osobiscie to nie interesuje, bardziej liczy sie czy zdjecie trafia czy nie, i nawet jesli sa jakies potkniecia to nie dajmy sie zwariowac przez te drobnostki.

zdjecie Czornyja to najlepszy pejzaz jaki widzialem w tym roku na tym forum i wlasnie na nie oddalem swoj glos (jestem naprawde poruszony tym zdjeciem), i nie widze sensu analizowania tej pracy pod wzgledem techniczym, czy nie mozemy sie skupic po prostu na ogladaniu?

Al Bundy
04-06-2007, 14:53
Najlepszy pejzaż ????????????????? Nie mam pytań...

O tym czy zdjęcie trafia czy nie stanowi właśnie to jak je pokażemy - nie pstryka się dla pstrykania. Gdyby było tak jak mówisz żadna Twoja fota nie byłaby traktowana PSem a przyznasz że bez niego Twoje zdjęcia też by tak nie kopały... Rozumiem reporterkę gdzie liczy się coś innego ale oglądając pejzaże klimat nadają zwykle obrabiacze...

Marcin Stawiarz
04-06-2007, 14:57
Najlepszy pejzaż ????????????????? Nie mam pytań...


pokaz mi lepszy w takim razie. zaznaczam pejzaz a nie krajobrazowy widoczek.




O tym czy zdjęcie trafia czy nie stanowi właśnie to jak je pokażemy - nie pstryka się dla pstrykania. Gdyby było tak jak mówisz żadna Twoja fota nie byłaby traktowana PSem a przyznasz że bez niego Twoje zdjęcia też by tak nie kopały...

AL pokaze Ci po skonczonym pojedynku ilosc tej obrobki na moim zdjeciu, zdziwisz sie, jak niewiele trzeba tykac w PSie a jak wiele powstaje juz na etapie naswietlania zdjecia, praktycznie ograniczajac wszystko do konwersji do BW.

Niedzwiedz
04-06-2007, 15:04
oj mam jak zagwostke oba swietne kurcze :(

Al Bundy
04-06-2007, 15:11
Nie pisałem posta by się tutaj sprzeczać. Wyraziłem swoje zdanie i zostałem zaatakowany. Miałem lizać tylko dlatego że wielcy forum się tutaj pojedynkują? O tym jakie zdjęcia się podobają też nie ja decyduję ale ludzie więc poczekajmy do końca ankiety - nie będę też pokazywał innych dla przykładu żeby nie jątrzyć jeszcze bardziej. Mógłbym nie trafić w Twój gust i znów dostałbym w tyłek ;) W tym wypadku wiem że obróbka nie była ogromna (akurat PSa trenuję) ale wystarczy zerknać na inne np. Twoje zdjęcia z mocno czerwonym wysyconym niebem czy oczojebnymi kolorami - ja też takie lubię jesli o mnie chodzi. Dodam natomiast inną sprawę - nagle ten pojedynek przestał być anonimowy - jestem więcej niż na 1000% pewien które zdjęcie jest czyje. Dodam tylko że nie głosowałem na autora a na fotę - to tak dla ścisłości bo jeszcze kto gotów pomyśleć co innego...

Szczerze mówiąc nie znam się tak dobrze na krajobrazach jak Ty i dla mnie różnica między pejzażem a krajobrazowym widoczkiem jest żadna - jak chyba dla większości oglądaczy zarówno na tym jak i innych forach...

Vadim
04-06-2007, 15:46
... zdjęcia z mocno czerwonym wysyconym niebem czy oczojebnymi kolorami...

Bez PS też można to osiągnąć.
Głos oddany bez komentarza... :-D

Pozdrawiam

Marcin Stawiarz
04-06-2007, 16:01
Nie pisałem posta by się tutaj sprzeczać. Wyraziłem swoje zdanie i zostałem zaatakowany. Miałem lizać tylko dlatego że wielcy forum się tutaj pojedynkują?

a jak ;p zartuje,
ot, zazwyczaj jesli juz sie wdam w jakas dyskusje, to dosyc zywiolowo reaguje, mimo mojej bardzo przyjaznej dla srodowiska natury :) i nie mam zamiaru nikogo atakowac, choc przez internet zawsze wszystko wydaje sie brzmiec grozniej niz w rzeczywistosci.




W tym wypadku wiem że obróbka nie była ogromna (akurat PSa trenuję) ale wystarczy zerknać na inne np. Twoje zdjęcia z mocno czerwonym wysyconym niebem czy oczojebnymi kolorami - ja też takie lubię jesli o mnie chodzi.


to eksperymenty :) nawet nie mam tego zdjecia w portofolio. jesli ktos by napisal pod tym zdjeciem ze za duzo PSa czy cos w tym stylu, to bym nawet nie pisknal, ale to juz zalezy od tego jaki to projekt... bo zdjecia CZARNO_BIALE traktuje calkiem inaczej niz KOLOROWE.

natomiast w przypadku, gdy faktem jest, ze PSa musialem uzyc tylko do czynnosci kosmetycznych, wlacza sie u mnie mechanizm obronny, i mimo, ze nie musze nikomu udowadniac jak cos wygladalo przed i w jaki sposob powstalo, to jednak czasami jestem w stanie odkryc sporo z warsztatu zeby pokazac osobie, ktora prowokuje jak bardzo jest w bledzie. a czemu jest w bledzie, bo wiele osob mysli, ze teraz wszystko w PSie sie robi, chocby niektore komentarze, gdzie ludzie sie mnie pytali jakiego filtra (nie na obiektywie tylko w PSie) uzylem zeby rozmyc wode na zdjeciu, ktore bylo zrobione z dlugim czasem naswietlania (!!!), wszystko to wynika z niewiedzy, sam tez lapalem sie na podobnych (no moze nie na az takich) sytuacjach, ze poki czegos nie odkrylem to myslalem, ze to wszystko za sprawa programu graficznego, a pewne triki sa w stanie obrocic normalnie wygladajace miejsce w taki sposob, ze wyjdzie z tego cos ciekawego.

dla przykladu, cos czego jeszcze nie robilem, ale moze bedzie to jakas inspiracja dla kogos (do zrobienia czegos innego niz tylko mega HDRowe widoczki), albo chociaz troche uswiadomi, jak wiele zalezy od filtrow (na obiektywie), sposobu naswietlania, swiatla, pory dnia i ukladu chmur na zdjeciach pejzazowych.

http://tola.kik.pcz.pl/%7Eharmag/dyephoto/5d/99-2.jpg

Pierwsze zdjecie od lewej, RAW bez obrobki, tylko zmniejszony, pora dnia: na pol godziny przed zachodem slonca, zdjecie zrobione bez filtrow, bez korygowania ekspozycji. skupilem sie tylko na tym co mam byc w kadrze i na kompozycji.

Zdjecie srodkowe: RAW bez oboroki, tylko zmniejszny, czyli po prostu zrzut z matrycy, jeszcze przed wlasciwa edycja, 3 filtry na obiektywie (Szary, Polowkowy Szary, Polaryzacyjny), czas naswietlania 302 sekundy, przeslona f/16, iso100, winieta powstala na etapie naswietlania, glownie przez holder, i lekko od dolu i gory zaslaniajac wlot swiatla rekami, kolory natomiast sa bardziej nasycone a chmur bardziej rozmyte, wiatru nie bylo ;).

Zdjecie po prawej: Konwersja do BW, Kontrast (zazwyczaj 20 do 30), Tonowanie, Ostrzenie. To juz koniec tej 'skomplikowanej' obrobki.

mikkay
04-06-2007, 16:29
Nie wiem po co to wielkie halo, facet zrobił dobre zdjęcie i najeżdżacie na niego.... poza tym, że używa "brzydkiego canona" to wszystko jest w porządku :P (to był żart, tak na wszelki wypadek pisze).

Jacek_Z
04-06-2007, 16:30
O w morde jaka winieta na dwojce ;) Zaglosowalem, obie mi sie podobaja.
a winieta to nie wada? :-D pewnie w dodatku zdjęcie jeszcze szumią (skoro to płynąca woda i może morze?) :-D

zadziwiająco podobny temat sobie wybraliście i potraktowaliście. Obaj woda i to zrobiona w sposób taki bardziej dla smakoszy. Tego długiego czasu tak od razu, w oczywisty sposób nie widać.
Głos oddany, nie zdradzę na kogo. Autorzy chyba rozpoznawalni. Piszę chyba, bo admina i hesję w pojedynku też myślałem, że rozpoznaję. Można się czasami zdziwić.

bukowy dziad
04-06-2007, 16:38
bo ja wiem jak oni cwaniaki robia te zdiecia, ze potem ludzie zle odgaduja autorow. otoz - jada razem na plenerek (lub dwa), ustawiaja statywy wg swojej koncepcji, ale wciskaja spust migawki sobie nawzajem (jakkolwiek by to nie brzmialo;) ). potem jeszcze obrobia sobie nawzajem (ehkm..;) )i voila! - nie dojdziesz w zyciu, ktore czyje, a jak dojdziesz to zle;)

pawl_s
04-06-2007, 16:44
a winieta to nie wada?

Moze i wada, ale mi nie przeszkadza w tym przypadku (i w wielu innych). Tak samo nie przeszkadzaja mi szumy, bliki i inne "wady". A czasami nawet uwazam, ze sa potrzebne. Tylko ze ja sie na fotografii nie znam. Typowy amator bez talentu :)

Zbigniew
04-06-2007, 18:03
dla przykladu, cos czego jeszcze nie robilem, ale moze bedzie to jakas inspiracja dla kogos (do zrobienia czegos innego niz tylko mega HDRowe widoczki), albo chociaz troche uswiadomi, jak wiele zalezy od filtrow (na obiektywie), sposobu naswietlania, swiatla, pory dnia i ukladu chmur na zdjeciach pejzazowych.

Ekstra. Kiedyś już pytałem o technikę, ale w sumie każdy traktuje ją jako tajemnicę. Dzięki za tutorialek - z chęcią przy okazji sam popróbuję różnych kombinacji.

Al Bundy
04-06-2007, 18:09
Marcinie - nie musisz mi tłumaczyć swoich technik. Dla mnie liczy się efekt końcowy. Nikogo nie neguję za to czy obrabia na kompie czy zamiast tego zapina 3 filtry a później i tak dosiada kompa. Mówię o pierwszym zdjęciu że jest szare bo i na takie wygląda. Bardzo chętnie widziałbym je w full kolor, z błękitnym niebem i łąką pełną bujnej zielonej trawy ale zamiast tego autor uraczył mnie szarością która ograbiła jeśli o mnie chodzi to miejsce z jego uroku. Gdyby choć kontrasty były ciekawsze - tyle na ten temat przecież pisaliśmy na forum - a tutaj wydaje się że zdjęcie prosto z matrycy przeszło jedynie proces usunięcia koloru i przycięcia w kwadrat... szkoda...
Fota druga poprzez akcenty jakim jest molo, modelka, łódka całkowicie odwraca uwagę od natury a dobra konwersja do B&W sprawiła że klimat jest jeszcze bardziej podkreślony. Posunąłbym się nawet do stwierdzenia że bez winiety i B&W oraz przycięcia w kwadrat zdjęcie byłoby praktycznie nieciekawe...

talpini
04-06-2007, 19:00
czekałem i doczekałem się - obydwa dobre - po dłuższym zastanowieniu - głos oddany (lubię mocniejszy kontrast).

meliszipak
04-06-2007, 19:12
Nie głosuję, ponieważ nie potrafię wskazać zwycięzcy.

Imo jest remis.

Gratulacje dla autorów. Warto było czekać.

MzMarcin
04-06-2007, 20:19
A ja nie cukrzę - o ile o drugiej fotce jestem w stanie powiedzieć, że jest niezła, niesie klimat, posiada mocne punkty a obróbka dodatkowo je podkreśla to w przypadku pierwszej kompletnie klimat poległ. Nie dość że zdjęcie jest szare miast czarno-białe, wrażenie długiej ekspozycji tutaj praktycznie nie istnieje to jeszcze dwa elementy bardzo zakłócają mi odbiór tego miejsca. LD coś białego kontrastującego z resztą oraz dziwnie zmącona woda przy zakręcie. Sam kadr jest jak najbardziej poprawny a i kompozycja ciekawa i od tej strony nie mogę nic zażucić ale Panowie (i Panie) - bądźcie szczerzy i postarajcie się o trochę krytyki a nie kluchowate słowa uznania które mam wrażenie lecą tylko dlatego że do pojedynku stanęły osoby bardziej znane. Jestem pewien, że przy pojedynku anonimowym oceny leciałyby bardziej szczere...;)

Ps. Dla mnie jasnym jest która fota jest czyja - to chyba widać :D
Oj AL! Ty rzemieślniku! :evil:

gadas
04-06-2007, 20:20
Obie prace bardzo ciekawie, świetne kadrowanie (głos oddany )
PO RAZ PIERWSZY NIE MOGE SIE DOCZEKAĆ WYNIKÓW ...

kubedes
04-06-2007, 21:34
:???:
w pracy zagłosowałem na dwójkę, ale jak po powrocie do domu zobaczyłem jeszcze raz obie foty na porządnym skalibrowanym monitorze to już taki pewny wyboru nie jestem...

piwkoo
04-06-2007, 22:03
Głos oddany, extra fotki :)

Czornyj
04-06-2007, 23:22
:???:
w pracy zagłosowałem na dwójkę, ale jak po powrocie do domu zobaczyłem jeszcze raz obie foty na porządnym skalibrowanym monitorze to już taki pewny wyboru nie jestem...

I to jest niestety racja, przy źle ustawionej gammie to zdjęcie faktycznie robi się szarawe i trochę mdłe...

ALF
05-06-2007, 00:29
moje najszczersze gratulacja dla obu autorów...te zdjęcia są tak różne, że z wyborem miałem wielki problem...ostatecznie wybrałem przekornie to, które jest dalsze od moich upodobań osobistych :)
a pomijając technikalia...oba niosą olbrzymią dawkę emocji...zupełnie różnych emocji...i to ich najmocniejsza strona!

swiatlo
05-06-2007, 02:25
Po winiecie już wiem kto stoi za jakim zdjęciem....

Seeker
05-06-2007, 02:55
Szkoda, ze wypowiedzi sugeruja autorow, ale glosowalem na zdjecie, a wybor nie byl wcale oczywisty.

meliszipak
05-06-2007, 05:09
Szkoda, ze wypowiedzi sugeruja autorow, ale glosowalem na zdjecie, a wybor nie byl wcale oczywisty.

Każdy kto sledzi forum rozpozna bez trudu :)


Ciekaw jestem wyników. Myślę, że przewaga będzie minimalna- kilka głosów.

Marek Urbanowski
05-06-2007, 06:59
Przyznam,że już dawno tak dobrze nie było,a co się z tym wiąże,juz dawno nie stałem przed dylematem,na które oddać głos.Jak do tej pory decyzję podejmowałem z marszu.W tej sytuacji nie jest to takie oczywiste.... Moim zdaniem zasłuzyli ,a raczej ich prace na remis....gratulacje dla autorów powyzszych prac:)

Andy_O
05-06-2007, 08:42
Ja się na landszaftach nie znam, ale rannny bossskie.. jedno z tych zdjęć powiesiłbym sobie na w salonie.

StruceL
05-06-2007, 09:04
głosuję na 2 bo jest wg mnie jest ciekawsza. natomiast moim zdaniem w obydwu zdjęciach nie widać długiego czasu naświetlania. no może w 2 trochę widać. w 1 brakuje mi mocno poruszonego drzewa, swoistych mazi, które tworzą gałęzie, natomiast w 2 tafli wody gładkiej jak lustro.
poza tym gratulacje.

Seeker
05-06-2007, 10:06
Obraz przy dlugim czasie naswietlania jest na tyle odmienny, ze czasem nie rzuca sie w oczy, ale dobrze widac dlugie czasy na obydwu zdjeciach (jesli chodzi o ten konkretny przypadek).

Wystarczy samemu nieco poprobowac i wtedy juz sie widzi ;)

admin
05-06-2007, 10:12
Ja się na landszaftach nie znam, ale rannny bossskie.. jedno z tych zdjęć powiesiłbym sobie na w salonie.


Nie zgadzam sie. ja powiesilbym OBA :)

Fenek
05-06-2007, 10:34
Cholera, niech ten 10 czerwca szybciej przychodzi! :D Oba zdjęcia świetne, może za 40 lat też mi takie zaczną wychodzić. ;)

A będzie rewanż? :D

Sebastiann
05-06-2007, 10:56
Ja się na landszaftach nie znam, ale rannny bossskie.. jedno z tych zdjęć powiesiłbym sobie na w salonie.

to teraz nic tylko robic zapisy na wieksze odbitki;)

szymony
05-06-2007, 11:49
Po raz pierwszy oddałem głos w pojedynkach. Nie rozbierałem kadrów na czynniki pierwsze, nie analizowałem jak zdjęć szpiegowskich. Tylko rachu ciachu i postrachu, zagłosowałem na to które bardziej mi przypadło do gustu. Ale oba fajne.

bukowy dziad
05-06-2007, 11:54
to teraz nic tylko robic zapisy na wieksze odbitki;)

huehue - jeszcze sie okaze, ze tu pod plaszczykiem szlachetnej tradycji pojedynku i ogolnie sztuki wysokiej chlopaki najzwyczajniejsza komerche odwalaja, i kazdy ma juz w pokoju przygotowane cale kartony oprawionych odbitek:D

admin
05-06-2007, 12:52
[Sprzedam] Aktualne wyniki pojedynku. Co godzina nowa cena, na ta chwile 10 zlotych ;)

pebees
05-06-2007, 12:58
[Sprzedam] Aktualne wyniki pojedynku. Co godzina nowa cena, na ta chwile 10 zlotych ;)

Hehe .. przyjmuję zakłady, które zdjęcie wygra. Uwaga promocja!! Przy odpowiednio dużej wpłaconej sumie możesz zdecydować, które zdjęcie wygra!! (już ślę PM do admina, o podziale zysku..:D)

admin
05-06-2007, 13:07
Pebees, jestem otwarty :)

bukowy dziad
05-06-2007, 13:09
eee - a ile Piotrze kosztowalaby zmiana wynikow juz zakonczonego pojedynku?;)

Marcin Stawiarz
05-06-2007, 13:33
A będzie rewanż? :D

raczej nie, poniewaz za tydzien wyjezdzam w "swiat" i bede mial ograniczony dostep i do internetu i do aparatu... ;/

(jak sie wszystko ustabilizuje, to bardzo chetnie... ;)

Czornyj
05-06-2007, 13:57
(jak sie wszystko ustabilizuje, to bardzo chetnie... ;)

W razie czego jestem do dyspozycji. Pojedynek z Marcinem to czysta, fotograficzna przyjemność ;)
Wynik jest wprawdzie do przewidzenia, ale i tak satysfakcja z tego, że nie sprzedało się tanio swej skóry jest ogromna!

Al Bundy
05-06-2007, 14:22
Wystawcie jeszcze raz te foty w innym pojedynku tylko full kolor :D Jestem pewien że wynik się zmieni radykalnie ;)

kubedes
05-06-2007, 16:12
Jestem pewien że wynik się zmieni radykalnie ;)

To są już wyniki?
Ech emocje...

Al Bundy
05-06-2007, 17:55
Kupiłem u Admina...;)

Ruppel
05-06-2007, 19:25
chyba nie ma jeszcze wyników, co?, też zagłosowałem, chociaż nie wiem na kogo, ważne że na zdjęcie:), Obie prace jednak świetne.

mikkay
05-06-2007, 19:53
Pisze może nie jak byk, ale pisze: "Ta ankieta zakończy się 10-06-2007 o 23:05"

pebees
05-06-2007, 20:03
Pisze może nie jak byk, ale pisze: "Ta ankieta zakończy się 10-06-2007 o 23:05"
Ale kto pisze? :P

hicks
05-06-2007, 20:52
Ale kto pisze? :P
Nie kto tylko co, PHP ;) za kazdym razem jak ktos wchodzi na strone :)

prz3mo
05-06-2007, 21:16
Oba świetne, ale głos oddany na ciut lepsze (moim zdaniem) :)

Pan Antoni
05-06-2007, 21:52
Jak na tak długi czas ekspozycji, modelka wypada stosunkowo ostro - czy to kwestia nie-aż-tak-długiej-ekspozycji, profesjonalizmu owej niewiasty czy zastosowania sztywnego zamiennika (np. zwłoki, strach na wróble, lalka wiadomego zastosowania ;)).

A tak ogólnie, zdjęcia super. Winieta na drugim zdjęciu podchodzi bardziej pod jednego z pojedynkujących, ale w sumie do końca nigdy nie wiadomo i osobiście nie ryzykowałbym skrzynki piwa (szczególnie, że skończyła się promocja maja w Tesco - "Roger" 0,89 zł puszka :) ).

Głos oddałem na pracę, która moim skromnym zdaniem wymagała większego zaangażowania.

Artur Jonik
05-06-2007, 22:12
Swietne zdjecia obu panow.Gratulacje
Cos jednak trzeba bylo wybrac.

Mireq
05-06-2007, 22:18
Głosowałem na nr 1. Ma coś w sobie z klimatu starych mistrzów fotografii. Oba zdjęcia robią wrażenie. Brawo.

mikkay
06-06-2007, 00:02
Ale kto pisze? :P

a nie wiem kto :) w sumie to PHP jak ktoś niżej napisał :) Zresztą napisałem, że PISZE, a nie JA PISZĘ :P A zresztą nieważne :P Do tego czasu wyników nie poznamy :D

madmips
06-06-2007, 00:42
gratuluję obu Panom, świetne prace...

stig
06-06-2007, 06:38
a nie wiem kto :) w sumie to PHP jak ktoś niżej napisał :) Zresztą napisałem, że PISZE, a nie JA PISZĘ :P
peebesowi chodzilo o to, ze nie pisze sie "pisze", tylko "jest napisane". :P

mikkay
06-06-2007, 11:11
peebesowi chodzilo o to, ze nie pisze sie "pisze", tylko "jest napisane". :P

heh no tak... poloniści :P Chociaż, w sumie racja :)

ranbir kapoor
06-06-2007, 11:36
nr2 - znakomita fota,swietny kadr,ostrosc,leki niepokoj - swietna praca
nr1 - w najlepszym razie nijakie jesli nie zle,sztapowe,nie ma punktu ktory przykuwalby uwage,brak ostrosci i kontrastu
oddanie glosu bylo w tym przypadku oczywiste

kubedes
06-06-2007, 12:15
nr1 - w najlepszym razie nijakie jesli nie zle,sztapowe,nie ma punktu ktory przykuwalby uwage,brak ostrosci i kontrastu
mario!
z Twojego opisu wygląda, że masz rozkalibrowany albo źle ustawiony monitor.
wspomniałem już o tym w bieżącym wątku. (http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=319409&postcount=69)
o monitor kiepskiej jakości lub wypalony Cię nie posądzam ;-)

Al Bundy
06-06-2007, 12:18
No tak - powiedz to 99% oglądaczy i tłumacz że faktycznie zdjęcie jest doskonałe tylko muszą sobie skalibrować monitory... napewno wtedy zmienią zdanie na ten temat ;)

kubedes
06-06-2007, 13:20
No tak - powiedz to 99% oglądaczy i tłumacz że faktycznie zdjęcie jest doskonałe tylko muszą sobie skalibrować monitory... napewno wtedy zmienią zdanie na ten temat ;)

Nie mam takiego zamiaru.
Ale patrząc na stopkę mariobigamisty wnioskuję że sroce spod ogona nie wypadł i nie jest tym 99% oglądaczy.
Moim zdaniem nie jest w porządku, że ktoś ktoś "zjechał" technicznie fotkę nr1 tylko dlatego że nie widzi jej poprawnie. :???:
Może napisać że mu sie fota z jakichś przyczyn nie podoba, ale taka zjebka?

leon28
06-06-2007, 13:23
Nie mam takiego zamiaru.
Ale patrząc na stopkę mariobigamisty wnioskuję że sroce spod ogona nie wypadł i nie jest tym 99% oglądaczy.
Moim zdaniem nie jest w porządku, że ktoś ktoś "zjechał" technicznie fotkę nr1 tylko dlatego że nie widzi jej poprawnie. :???:
Może napisać że mu sie fota z jakichś przyczyn nie podoba, ale taka zjebka? dokladnie tak, poza tym bardziej eleganckie byloby tylko oddanie glosu, bez dodatkowego komentarza, ktory powinien byc ewentualnie dopiero po zakonczeniu pojedynku

Czornyj
06-06-2007, 13:35
Panowie - spokojnie. Każdy ma prawo do krytyki, zdjęcie może się nie podobać nawet na dobrze skalibrowanym monitorze. 1-ka istotnie jest zrobione w nieco zramolałej konwencji, a'la piktorialiści lwowscy... :lol:

kubedes
06-06-2007, 13:42
Panowie - spokojnie.
Jesteśmy spokojni. My się tylko, "plose pana", się... wymieniamy poglądami 8-)



jest zrobione w nieco zramolałej konwencji, a'la piktorialiści lwowscy... :lol:

He he. Kolejny klasyk do "Srebrnych ust". :mrgreen:

ranbir kapoor
06-06-2007, 15:27
widze ze moja wypowiedz wywolala mala burze
zobaczylem zdjecie nr1 na 4komputerach i 3laptopach i zdania nie zmeiniam
nie chcialem nikogo urazic,ale chyba negatywne opinie mozna tu wyrazac a nie same pochwaly

Seeker
06-06-2007, 19:28
Mario, mozna. Tylko o sposob chodzi ;)

Czornyj, ty juz wiesz co, nie...? (za duzo gadasz, gdyby sie tak uwaznie zastanowic i nie dlatego o tym mowie, abym mial cos przeciw ;) ). No! Czyli wiesz, prawda...?


"Jak na tak długi czas ekspozycji, modelka wypada stosunkowo ostro - czy to kwestia nie-aż-tak-długiej-ekspozycji"

Woda zdaje sie przeczyc tej spiskowej teorii ;)
Obstawialbym wersje nr 2 (moze nie jest prawdziwa, ale IMHO najblizsza).

Czornyj
06-06-2007, 19:31
nie chcialem nikogo urazic,ale chyba negatywne opinie mozna tu wyrazac a nie same pochwaly

No ba - trzeba!

Nivelen
06-06-2007, 20:09
głos oddany, mimo że doskonale wiadomo już które jest czyje ;]

err
07-06-2007, 17:51
Naprawdę trudny wybór.

starx
07-06-2007, 19:56
na mnie dwójeczka wywarła większe wrażenie, ale to głos lamera;)
pozdrawiam

banan1955
07-06-2007, 19:57
to pierwsze jednak nie wiem dlaczego ale pierwsze

nikoniara
07-06-2007, 22:07
głos dawno oddany l;]

wavman
07-06-2007, 22:49
A ja nie zagłosowałem. Dlaczego ? Dlatego,że nie ma trzeciej opcji. Oba b.dobre mimo, że różne w odbiorze. Mają to co bardzo lubię: działają na wyobraźnię. Treść adekwatna do zastosowanej techniki i postprocessingu. Też starałbym się tak to przedstawić...

mOSAd
08-06-2007, 01:36
Bardzo nie chciałem zgłosować na fotografię 2. (bo nie jest aż tak super a i przytłaczający styl autora już trochę mnie zmeczył) ale niestety kryterium wyboru zdjęcia do powieszenia na ścianie był nieubłagany i takoż głos oddany. 1. niestety przegrywa dla mnie w tej konkurencji. Nie ze względu na szarości, ale głównie kadr, który według mnie nie pasuje do tego pejzażu. Zdjęcie 2. to zupełnie coś innego, bardziej abstrakcja, choć parę szczegółów mnie drażni. Oba na dość wysokim i wyrównanym poziomie.
Co do zgodności z tematem, to można by dyskutować, bo obie prace pokazują techniczną stronę użycia długiego czasu bardzo subtelnie. Gdyby natomiast w konkursie stanęło zdjęcie nawet sporo gorsze ale z bardziej widocznym rozmyciem spowodowanym długim czasem, to długo wahałbym się na co oddać głos - czy na estetykę, czy na ściślejsze oddanie ducha tematu.

Łysol
08-06-2007, 01:48
Oba zdjęcia są świetne ,trudno się zdecydować...ale wybór padł :-]

AMI
08-06-2007, 10:21
Witam,

Gratuluje obu forumowiczom! Świetne zdjęcia, świetna kompozycja i bardzo wysoki poziom! Te, na które oddałem głoś chciałbym zobaczyć na dobrym papierze BW w dużym formacie:).

Pozdrawiam:
AMI

Al Bundy
08-06-2007, 15:48
Te, na które oddałem głoś chciałbym zobaczyć na dobrym papierze BW w dużym formacie:).


O jaki papier Ci chodzi? Oba chyba robione cyfrą więc...

Andre
08-06-2007, 23:51
Al Bundy spokojnie AMI zapewne chodzi o to, że chciałby zobaczyć wydrukowane zdjęcie w dużym formacie.

Marcin Stawiarz
09-06-2007, 00:19
Al Bundy spokojnie AMI zapewne chodzi o to, że chciałby zobaczyć wydrukowane zdjęcie w dużym formacie.

a nawet jesli, to teraz takie czasy, ze sie skanuje i potem drukuje :) a do takiego BW Magazine to tylko w formie cyfrowej przyjmuja zdjecia i nie ma znaczenia juz czym zostalo zrobione.

Seeker
09-06-2007, 13:28
Podobno niedlugo maja zostac ujawnione wyniki glosowania...;)

ozzy
09-06-2007, 17:38
dluuugo nie mogłem się zdecydować, dopiero dzisiaj zagłosowałem...
ciekaw jestem jaka jest (będzie) frekwencja:)

rafau
09-06-2007, 19:36
dla mnie wybór był prosty :-)

AMI
10-06-2007, 09:10
O jaki papier Ci chodzi? Oba chyba robione cyfrą więc...

Al Bundy, no raczej, że cyfrakami robione. Po prostu chciałbym zobaczyć na papierze BW... w dużym formacie, bo piękne:) No po to chyba robi się zdjęcia, żeby je później podziwiać nie tylko na ekranie;).

Pozdrawiam:
AMI

jakubs
10-06-2007, 10:25
oba zdjęcia bardzo mi się podobają
ale na 1. w lewym dolnym rogu zaistniał jakiś artefakt (w każdym razie tak wygląda), który nie powinien mieć miejsca oraz zdjęcie ma tę niestety cechę, że nie powinno się go oglądać na ekranie monitora, lecz na powiększeniu ok 40-50cm lub większym; ma też tę cechę, że pejzaże malowało sie od zawsze i niektórzy skłonni są upatrywać w tym temacie sztampę :D, co prawda nie należy się tym martwić, bo po takich sądach widać co najwyżej, że obca im jest sztuka XXw. do głębi przesycona ukazaniem ludzkiej alienacji i pejzażowej pustki, którą chyba najlepiej wydobyli w obrazach surrealiści dziesiątki lat temu, a którą kompozycyjnie i tematycznie przesycona jest druga praca... pewnie można nawet ukuć takie motto, że kategoryczność wypowiadanych sądów zwykle jest odwrotnie proporcjonalna do wiedzy na dany temat...
druga praca bardzo ciekawa i nie potrzebuje dużego formatu (aczkolwiek czemu nie :)), bo dzięki nielicznym elementom kompozycji i ich prostej konturowości cała siła obrazu ujawnia się już na przeciętnym monitorze... tym co mnie razi w tym zdjęciu jest cudowna winieta, nie wiem czy Autor chce sobie zrobić z niej znak rozpoznawczy, czy ma ona jakieś znaczenie dla każdego zdjęcia, nie piszę tego złośliwie, bo ostatnie prace All my life... bardzo mi się podobają (a zakładam, że to jego zdjęcie), jednak nie widzę jakiegoś normalnego powodu umieszczania tak potężnej winiety na każdym zdjęciu, chyba że chodzi o proste wyrobienie rozpoznawalności... ale wg mnie to jednak niewłaściwy rodzaj filtrów (rozmiar, bądź system)
niemniej, tak jak napisałem obie prace wg mnie bardzo ciekawe :) i szczerze powiem, że nie pamiętam, na które głosowałem...

Al Bundy
10-06-2007, 10:45
oba zdjęcia bardzo mi się podobają
ale na 1. w lewym dolnym rogu zaistniał jakiś artefakt (w każdym razie tak wygląda), który nie powinien mieć miejsca oraz zdjęcie ma tę niestety cechę, że nie powinno się go oglądać na ekranie monitora, lecz na powiększeniu ok 40-50cm lub większym; ma też tę cechę, że pejzaże malowało sie od zawsze i niektórzy skłonni są upatrywać w tym temacie sztampę :D, co prawda nie należy się tym martwić, bo po takich sądach widać co najwyżej, że obca im jest sztuka XXw. do głębi przesycona ukazaniem ludzkiej alienacji i pejzażowej pustki, którą chyba najlepiej wydobyli w obrazach surrealiści dziesiątki lat temu, a którą kompozycyjnie i tematycznie przesycona jest druga praca... pewnie można nawet ukuć takie motto, że kategoryczność wypowiadanych sądów zwykle jest odwrotnie proporcjonalna do wiedzy na dany temacie...
druga praca bardzo ciekawa i nie potrzebuje dużego formatu (aczkolwiek czemu nie :)), bo dzięki nielicznym elementom kompozycji i ich prostej konturowości cała siła obrazu ujawnia się już na przeciętnym monitorze... tym co mnie razi w tym zdjęciu jest cudowna winieta, nie wiem czy Autor chce sobie zrobić z niej znak rozpoznawczy, czy ma ona jakieś znaczenie dla każdego zdjęcia, nie piszę tego złośliwie, bo ostatnie prace All my life... bardzo mi się podobają (a zakładam, że to jego zdjęcie), jednak nie widzę jakiegoś normalnego powodu umieszczania tak potężnej winiety na każdym zdjęciu, chyba że chodzi o proste wyrobienie rozpoznawalności... ale wg mnie to jednak niewłaściwy rodzaj filtrów (rozmiar, bądź system)
niemniej, tak jak napisałem obie prace wg mnie bardzo ciekawe :) i szczerze powiem, że nie pamiętam, na które głosowałem...

:lol:

Sebastiann
11-06-2007, 13:31
Gratuluje Obu !!! Swietne zdjecia i tyle:)

grzegorzant
11-06-2007, 14:13
co jak co, ale 280 do 81 - no taka przepaść ??

leon28
11-06-2007, 14:27
co jak co, ale 280 do 81 - no taka przepaść ?? o qrde ja chyba jestem jakis inny, bo myslalem, ze punktacja bedzie zupelnie odwrotna. czornyj, mam nadzieje, ze zrobicie rewanz.

shadowArt
11-06-2007, 14:38
Byłem pewien wyrównanej walki - a tu taka różnica.

Al Bundy
11-06-2007, 15:03
A ja nie powiem "a nie mówiłem?" Z jednej strony wszyscy mówili o wyrównanej walce a z drugiej taki pogrom dla szarości świadczy raczej o tym że nie wszyscy mają skalibrowane monitory i nie każdemu podchodzi pokazywanie natury w ten deseń. Naprawdę chciałbym obie zobaczyć w kolorze - jestem pewien że wynik byłby zupełnie inny...

MsbS
11-06-2007, 16:09
Szanowni panowie oponenci!

Uchylcie rąbka tajemnicy - napiszcie, jakie były czasy ekspozycji. Nie daje mi to spokoju - zwłaszcza te chmury nieporozmywane (ale słowo). Z racji mojego niewielkiego doświadczenia z długą ekspozycją nurtuje mnie to niezmiernie - wodę rozmyło lustrzanie. Może na chmurach rozmyć nie widać (z racji ich "rozmytej" natury)? A może było bezwietrznie?

AMI
11-06-2007, 16:26
A ja nie powiem "a nie mówiłem?" Z jednej strony wszyscy mówili o wyrównanej walce a z drugiej taki pogrom dla szarości świadczy raczej o tym że nie wszyscy mają skalibrowane monitory i nie każdemu podchodzi pokazywanie natury w ten deseń. Naprawdę chciałbym obie zobaczyć w kolorze - jestem pewien że wynik byłby zupełnie inny...

albo ktoś się zasugerował kolejnością w tytule i kolejnością zdjęć. ;) Też jestem zaskoczony tak dużą przepaścią, byłem pewien, że decydować będą pojedyńcze głosy.

Pozdrawiam i gratuluje obu Forumowiczom:
AMI

jakubs
11-06-2007, 16:29
może to dziwne, co napiszę, ale to dobry wynik i chyba każda strona jest zadowolona, chyba że Czornyj liczył na zjednanie sobie tym zdjęciem szerokiej publiczności ;)
zupełnie odmienne konwencje i zwyczajnie jedna bardziej chwytliwa... co nie znaczy, że gorsza

gratuluję, bo wg mnie mimo dużej przewagi końcowej, to bardzo dobry i emocjonujący pojedynek :)

bukowy dziad
11-06-2007, 18:51
hehe - spojrzcie na to tak: czornyj dolaczyl do przezacnego grona przegranych pojedynkowiczow;)

Czornyj
11-06-2007, 19:01
Jeszcze raz serdeczne gratulacje, Marcin!!! Kawał świetnej fotografii.
Wynik pojedynku nie jest dla mnie zaskoczeniem, bo moja popizdułka jest mimo wszystko znacznie gorsza - oczywiście jestem cholernie dumny, że w konfrontacji z tak świetną fotografią wogóle udało mi się zrobić coś, co nie wygląda przy niej jak pół d.... zza krzaka :D

Co do samej fotografii - nie wysiliłem się jakoś specjalnie - czas 30s, po prostu przy jednym filtrze ND8 i dwóch gradacyjnych ND Cokina nie udało mi się znacząco skrócić tego rezultatu, a w krakowskich sklepach fotograficznych nie mogłem dostać nic mocniejszego.

Osobiście również wolałbym, aby drzewo gibało się na wietrze - tylko niech mi kto powie, co mogłem poradzić na to, że ilekroć lazłem tam z aparatem to q nie wiało? I tak naczekałem się jak ciul na to, by by mieć chmury na jakimkolwiek pieprzonym poziomie, też nie pojawiają się na zawołanie i nie da się ich sprokurować za pomocą czajnika.

W zdjęciu występują takie otóż kontrasty, jakie uznałem za stosowne - bynajmniej wynikają one z mojej świadomej decyzji, a nie z przypadkowej konwersji. Można oczywiście z moją decyzją konwersatorską polemizować, mnie się podobało zrobić to w oldsukowo-miękko-lowkeyowo-nostalgiczno-mdłej tonacji.

Plama na dole i łacha po środku to znak firmowy krakowskich rzek - muł, gówno syf i śmieci. Fotografia ukazuje ujście cieku gnojówy zwanego rzeką Wilgą do Wisły. Pozostawiłem to jakoś tak z przekory :lol:

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy z nieodgadnionych dla mnie przyczyn głosowali na moje zdjęcie :D

pawl_s
11-06-2007, 19:11
Musze przyznac, ze wynik mnie zaskoczyl jesli chodzi o autorow zdjec. :) Myslalem ze jest odwrotnie. Gratuluje Panom.

Kuba Borysko
11-06-2007, 19:37
Musze przyznac, ze wynik mnie zaskoczyl jesli chodzi o autorow zdjec. :) Myslalem ze jest odwrotnie. Gratuluje Panom.


Widzisz ja też myślałem odwrotnie...

bukowy dziad
11-06-2007, 19:48
hehe - jeszcze ze 2 osoby i bedziecie mogli zalozyc Kolko Brydzowe Tych Co Mysleli Odwrotnie...chociaz po prawdzie moze Wam byc trudno znalezc jeszcze dwoch i zostana Wam szachy;)

Pawel Pawlak
11-06-2007, 19:53
Ja jak zawsze nie zagłosowałem :) Wynik mnie zaskoczył... Gratuluję obu Panom :)

Al Bundy
11-06-2007, 20:13
Czy doczekam się koloru foty Czornyja?

Marcin Stawiarz
11-06-2007, 20:53
Dzieki Czornyj za pojedynek, cholernie mi milo, ze wlasnie z Toba w parze moglem pokazac zdjecia na tym forum.

Pare szczegolow, upal ok 30 stopni, praktycznie bezchmurne niebo (godzina 13:15).
Czas=15s, f/16, iso100.

Czas naswietlania nie byl tak dlugi jak niektorzy oczekiwali, ale niestety nie bylo mozliwosci zrobienia z dluzszym, poniewaz nie chcialem zeby modelka byla rozmazana, a 15 sekund to i tak byl najdluzszy czas, przy ktorym udalo mi sie zachowac taka ostrosc na sylwetce postaci.

kaktus
11-06-2007, 23:35
Ja do tego brydza moge sie przylaczyc ;-)

Gratuluje swietnych fot, oby wiecej bylo takich pojedynkow.

pilon
12-06-2007, 18:54
Dzieki Czornyj za pojedynek, cholernie mi milo, ze wlasnie z Toba w parze moglem pokazac zdjecia na tym forum.

Pare szczegolow, upal ok 30 stopni, praktycznie bezchmurne niebo (godzina 13:15).
Czas=15s, f/16, iso100.

Czas naswietlania nie byl tak dlugi jak niektorzy oczekiwali, ale niestety nie bylo mozliwosci zrobienia z dluzszym, poniewaz nie chcialem zeby modelka byla rozmazana, a 15 sekund to i tak byl najdluzszy czas, przy ktorym udalo mi sie zachowac taka ostrosc na sylwetce postaci.

All my life, powiedz mi, a czy myślałeś o tym, by zachować pomos ostry, a modelce dać się przejść powolutku, by zostawiła smugę (dwa kroki, stop bez ruchu na 3 sekundy i tak pięć razy...). Tak tylko jestem ciekaw... Bo takie coś mi wpadło do głowy :D

Gratuluję wygranej zwycięscy i oczwyisćie wspaniałego współzawodnictwa obu Panom!

pilon
12-06-2007, 18:57
Ps. Oczywiście pomost, a nie pomos :D

Plessis
13-06-2007, 08:42
Najpierw zacytuję stronę która zaproponowała warunki:

1. czas naswietlania powyzej 1sek (choc najlepiej byloby zeby byl to czas w granicach 30sek do powiedzmy 300sekund),

No cóż, czas 30s a 15s to różnica dość podstawowa,
Wynik głosowania ukazuje oczekiwania młodego pokolenia, formowanego przez media, reklamę czy fascynacje techniczną stroną foto.Drugie zdjęcie jest świetne - jak obrazy flamandzkich malarzy czasów Rubensa.Tych malarzy było wielu i jest to poza księstwami włoskimi jedyny przypadek tak wielkiej ilości tak dobrych artystów.
Czytając biografie tych twórców zauważam zupełnie inne widzenie barwy, płaszczyzn, szczegółu w zależności od wieku. Malarze starsi to przewaga płaszczyzny, barwy ciepłej i pewnej tajemniczości.Młodsi to perfekcja kreski, pociągnięcia chłodniejszych tonacji.
Zdjęcie Czornego jest właśnie takie(hmm - stare), ono wywołało u mnie wspomnienia lat szkolnych(lektur patriotycznych), skojarzyło mi się z 19 wiekiem, Przywiodło na myśl rodzinę Bohatyrowiczów i powstania polskie tamtych czasów. Ono jest moje - ono pachnie, to mój świat, ale cóż, może to jest kwestią tego iż nie mam telewizora w domu i jestem potwornie konserwatywny.
Powiem za Łysiakiem - jedynka to fotografia Białego Człowieka, dwójka zaś świetna internacjonalistyczna fotka bez zarzutów.
Przepraszam jeśli kogoś uraziłem(np robiąc starca z Czornego (: )
Pozdrawiam
Grzegorz

mOSAd
13-06-2007, 20:28
Gratulacje dla All my life who am I za zwycięstwo oraz dla Czornyja za zachowanie twarzy. Wynik zgodnie z oczekiwaniami, stosunek głosów też mocno nie dziwi.
Co do interpretacji Plessis trudno się choć po części nie zgodzić. To są zupełnie dwa inne punkty widzenia, a bliższy dzisiejszemu pokoleniu na pewno jest fotografia zwycięzka. Jest też bardziej dopracowana jeśli chodzi o szczególy, dokładniejsza, wymowniejsza oraz czysta w formie i odbiorze.

Al Bundy - czemu tak usilnie walczysz o kolor? Zdjęcie najprawdopodobniej nie było robione z myślą o kolorze i podobnie jak u malarza nie można wymagać pokazania obrazu w połowie namalowanego, tak i tu jest to trochę dziwne żądanie. Jak chcesz wywołaj na pojedynek Marcina z warunkiem zdjęcia kolorowego - może to być interesujące :D

PS. Chociaż, właśnie sobie przypomniałem jak Marcin widzi kolor na swoich zdjęciach - pomysł powyżej jest bez sensu :D

grzegorzant
13-06-2007, 20:53
Najpierw zacytuję stronę która zaproponowała warunki:

1. czas naswietlania powyzej 1sek (choc najlepiej byloby zeby byl to czas w granicach 30sek do powiedzmy 300sekund),

No cóż, czas 30s a 15s to różnica dość podstawowa,
Wynik głosowania ukazuje oczekiwania młodego pokolenia, formowanego przez media, reklamę czy fascynacje techniczną stroną foto.Drugie zdjęcie jest świetne - jak obrazy flamandzkich malarzy czasów Rubensa.Tych malarzy było wielu i jest to poza księstwami włoskimi jedyny przypadek tak wielkiej ilości tak dobrych artystów.
Czytając biografie tych twórców zauważam zupełnie inne widzenie barwy, płaszczyzn, szczegółu w zależności od wieku. Malarze starsi to przewaga płaszczyzny, barwy ciepłej i pewnej tajemniczości.Młodsi to perfekcja kreski, pociągnięcia chłodniejszych tonacji.
Zdjęcie Czornego jest właśnie takie(hmm - stare), ono wywołało u mnie wspomnienia lat szkolnych(lektur patriotycznych), skojarzyło mi się z 19 wiekiem, Przywiodło na myśl rodzinę Bohatyrowiczów i powstania polskie tamtych czasów. Ono jest moje - ono pachnie, to mój świat, ale cóż, może to jest kwestią tego iż nie mam telewizora w domu i jestem potwornie konserwatywny.
Powiem za Łysiakiem - jedynka to fotografia Białego Człowieka, dwójka zaś świetna internacjonalistyczna fotka bez zarzutów.
Przepraszam jeśli kogoś uraziłem(np robiąc starca z Czornego (: )
Pozdrawiam
Grzegorz

No i zgadzam się wcałości z tym, że telewizor mam
Grzegorz

Jakubas
13-06-2007, 21:01
Gratuluje zwyciezcy!

Mimo, ze wynik mnie nie dziwi, to troche zaluje, ze zdjecie Czornyja (wiedzialem, ze to Twoje ;) ) przegralo. Na poczatku tego tematu wdalem sie nawet w dyskusje, dlaczego 1 a nie 2, ale potem zrezygnowalem, bo ktos (przepraszam, nie pamietam nicka) fantastycznie to podsumowal - na pierwszym zdjeciu zyje duch fotografii starych mistrzow. Rzeczywistosc, ze smieciami w brzegach kadru, ujeta w prosty, przejrzysty sposob. 2 to dla mnie juz "fikcja literacka", ktora skonfrontowana z klimatem pierwszego zdjecia nie wydaje mi sie juz tak atrakcyjna, choc niewatpliwie techniczna strona 2 bardzo sprzyja oddaniu na nia glosu. Jest ladnym obrazkiem, swietnym technicznie, jednak zupelnie sie nie zgodze z tym, ze jest w niej ukazana jakas tajemnica. Dla mnie wlasnie zdjecie nr 1 jest niepokojace i tajemnicze, mimo, a moze wlasnie dlatego, ze z pozoru wydaje sie po prostu zwyczajnym zdjeciem.

All_my_life_who_I_am - gratuluje!
Czornyj - chyle czola :)

Pozdrawiam

Pawel Pawlak
13-06-2007, 21:08
Jakubas, ale Ty to trafnie ująłeś... obiema ręcami się podpisuje.

JK
13-06-2007, 21:15
Jak pewnie wiecie, ja się w pojedynki nie bawię, nie głosuję, staram się nie oceniać cudzych zdjęć. Powody już podawałem i powtarzać ich nie będę. Szanuję jednak wybór tych, którzy myślą inaczej i chcą robić z fotografii zawody. Czytając ten wątek dochodzę jednak do wniosku, że jeśli chcecie się pojedynkować, to w każdym takim pojedynku powinna być możliwość zagłosowania na REMIS, nie tylko na jedno ze zdjęć. Zapewne zupełnie inaczej by to wszystko wyglądało, a wynik tego pojedynku mógł być na przykład taki:

Zdjęcie pierwsze: 81
Zdjęcie drugie: 280
Remis: 385

Czy waszym zdaniem taki, wymyślony na prędce, rezultat nie oddawał by tego lepiej? Moim zdaniem, poprzez brak magicznej opcji REMIS, nieco wypaczacie wyniki tych pojedynków. A to że młodość lubi ostro, albo jeszcze ostrzej (czasem nawet zbyt ostro) i kontrastowo, albo jeszcze bardziej kontrastowo, jest oczywiste, jeśli poczyta się komentarze w działach zdjęciowych.

Zgodnie ze swoimi zasadami nie głosowałem, ale dla mnie wygrał ....... - zdecydowanie. :wink:

Nivelen
13-06-2007, 22:44
hmm głosowałem odwrotnie niż wynik pojedynku... cóż, widocznie jak pozostałe 80 osób mam trochę odmienny gust :P

Marcin Stawiarz
13-06-2007, 23:00
tez glosowalem na zdjecie Czornyja, zrobilo na mnie bardzo duze wrazenie, i jak juz wczesniej pisalem, to najlepsze zdjecie pejzazowe jakie widzialem w tym roku na forum. oby wiecej takich!

flyski
13-06-2007, 23:26
Ja też głosowałem na fotę Czornyja gdyż ujęła mnie malowniczość ( i też się domyślałem że to jego :P), ale twoja praca All jest o tyle rewelacyjna, że to byłoby najzwyklejsze zdjęcie gdyby... nie woda, która sprawia że kiedy już dotrze do naszej świadomości jak było to zrealizowane to zmieniamy całe podejście do tego kadru...

blazeje
02-05-2009, 14:51
Jedynka - bomba!

gadas
02-05-2009, 15:35
Nie glosowalem ale 1 i 2 to bardzo dobre prace.
Osobiscie gdybym wybieral wybral bym prace numer 1 "Czornyj" Wydaje mi sie lepiej dopracowana choc jak dla mnie moglo by byc jasniej .
Praca nr 2 podoba mi sie lecz winieta nie jest rownomierna (gora mocniej) a w lewy dolny rog wdalo sie juz troszke ziarna .
Co do dynamiki to numer 2 powala i jest moim zdaniem pod tym wzgledem swietna .

mishieck
04-05-2009, 18:26
Ale żeście starocia wykopali... Archeolodzy normalnie ;)