Zobacz pełną wersję : GH5 Sony a6500 nowy M?
Hej.
Mam spory dylemat i chce zasięgnąć kilku opinii.
Szukam dla siebie aparatu do podróży, małego z dużymi możliwościami. Do filmowania bardziej ale i do fotografowania także.
Dylemat mam potężny, bo system M canona jest w plecy jeśli chodzi o tryby filmowe, a na tych zależy mi najbardziej.
Siedzę w Canonie od lat , przerobiłem pełna klatkę APS-C i analoga. Obecnie mam 70D, 5Dmk2 i całą szklarnie (parę elek) pod te aparaty, lampy, wężyki itd.
Gdyby nie fatalne tryby filmowe bezlusterkowców M nie byłoby problemu. No ale jest jak jest.
Rozważam sony a6500, panasa GH5 i ew canona M5/6.
Co mnie interesuje.
Filmowanie to priorytet obecnie. W canonie tryb AF oparty na Dualu sprawdza się rewelacyjnie przy filmowaniu i chciałbym coś zbliżonego.
Szklarnia. Powiedzmy że odpowiedniki na cropie typu 10-20, stałki 35, 50, 85, lub zoom 18-80(105) i 50/1.8 dłuższych ogniskowych mi nie trzeba.
Gimbal, slider, dolly jest. Statywy i filtry Cokina, polary itd też się znajdą.
A teraz dylematy.
Ceny i dostępność szkieł pod Sony trochę mnie odstraszają.
Panas odstrasza mała matrycą jak dla mnie, mam Pena olka z standartowym zoomem więc znam minimalnie system m4/3.
Kręci mnie 60p w 4k w panasie i 180p w FHD. Sony na tym polu jest krok gorsze. Canon szkoda gadać.
Wspomniany AF przy filmowaniu, Canon na moje potrzeby naprawdę wymiata. Sony podobno też daję radę, nie wiem jak wypada przy tym Panasonic.
Sterowanie aparatem z telefonu. Canon 70D niestety nie ma podglądu przy filmowaniu ,a też częściowo mi na tym zależy. Także ustawienia do timelapse, u canona słabo to wygląda, w przypadku konkurentów nie wiem - może ktoś podpowie.
O jakości lowlight coś tam na necie znalazłem i mam mniej więcej jakiś obraz.
W sumie gdyby sony miał 60p w 4k nie byłoby tematu.
Sprzęt ma być do amatorskiego użytku i ma mi dawać frajdę, nie zamierzam tym zarabiać, sporo podróżuję więc musi być w miarę mobilny.
Do focenia poważniejszego jak pisałem wcześniej zestaw jest więc to nie jest priorytet.
Jakieś przemyślenia? Propozycje?
Zapraszam do dyskusji, wiem że na tym forum są ludzie którzy obracali tym sprzętem i zależy mi na ich opiniach.
Ciężki wybór. Na pewno można przyjąć, że GH5 to już sprzęt profesjonalny do filmowania, tylko ta matryca... No i dochodziłyby ekstra szkła do niego. W Sony jest jeszcze A6300, tańszy, z UHD, ale bez stabilizacji i jeszcze A7S. Nie wziąłeś pod go uwagę, ale oprócz natywnych szkieł, przy odpowiedniej przejściówce i odrobinie szczęścia mógłbyś podpiąć również posiadaną optykę od Canona.
Masz rację nie wziąłem go pod uwagę ,bo to pełna klatka.
Fakt że jest dość zgrabny ,ale posada inna głębię ostrości ,a to mz w filmowaniu go lekko wyklucza. Niemniej przyjrzę mu się.
Zaczynam mieć myśli o wstrzymaniu się i wyczekaniu na bezlusterkowca sony tyle że za 2 tyg kroi mi się kolejny służbowy wyjazd do Gambii i chciałbym coś mieć na tą okazję.
Jeśli tak, to bym się nie certolił, tylko brał GH5 i do tego jedną, albo dwie Panaleiki.
Soniaki serii A6xx niby fajne do filmowania, ale bateria słabiutka, i mają tendencję do przegrzewania się.
"Profesjonalny" to termin jednak zarezerwowany dla urządzeń trochę innej klasy. Nie ma jednak sensu wchodzić w te rozważania.
Nie wiemy jakiego typu materiały robisz a to według mnie jest tutaj najważniejsze. Prawdziwa filmowa klatka to super 35mm i tutaj najbardziej podobne są oczywiście aparaty aps-c.
6300 i 6500 maja faktycznie problem z przegrzewaniem ale pod warunkiem że robisz dłuższe ujęcia kilku/nasto minutowe.
Natomiast maja dużo poważniejsza wadę , czyli bardzo duży RS co sprawia że niektóre ujęcia są wręcz absurdalnie zniekształcone.
Panas jest bardzo ciekawy ale przyznam że po pierwszych ochach i achach to po obejrzeniu przykładowych materiałów jakoś mnie nie przekonał. Faktem jest że nie przykładałem sie do szukania wiec może umknęły mi te najbardziej wartościowe...
Gdyby siniaki 6500 i 6300 miały rs na poziomie tego z 5100...
Rozważ także Sony a7rII - który bardzo dobrze pracuje w cropie -to jest według mnie najciekawsza opcja.
Niestety są to tylko aparaty a nie kamery i ergonomia leży i kwiczy
Liczyłem prawdę mówiąc na twoją opinię.
Nagrywam dla siebie głównie pamiątki z miejsc które odwiedzam, czasami filmuje eventy, zloty samochodowe i tego typu imprezy.
Z ergonomią jestem w stanie się pogodzić.
Obecnie zastanawia mnie jak daleko rozwinie się 4K, fajnie byłoby mieć te 60p ,bo prawdopodobnie 1080p niedługo odejdzie na dalszy plan.
No właśnie mi panas też z wielu względów jakoś nie leży.
Sporo można poczytać o tym że 4K video na obecnych matrycach to takie sztuczne protezy wymuszone zapotrzebowaniem rynku, wszystko idzie raczej w kierunku 8K bo to rynek japonia, azja ogólnie ( czyli tam gdzie olympus jest nr1 sprzedaży ) i też usa powoli, europa jest sporo w tyle i mały rynek, dlatego olympus ma już matryce m4/3 33MPix z rejestracją 8K, panas powoli żegna się z bezlustrami i ogólnie sprzętem foto, można przypuszczać że sony też szybko wskoczy w 8K ale jak sobie poradzi na swoich dużych matrycach aps-c i ff to nie wiem.
8K-serio?
W sytuacji gdy wspólczesne amatorskie sprzęty maja problem z FHD ?
punky - obejrzyj sobie testy wideo A7rII - to cholernie ciekawy produkt
Tak 6K i 8K ale olympus/panas ma tu spory plus bo małe matryce jak m4/3 radzą sobie z tym inaczej i lepiej, matryce o dużej powierzchni przegrywają w tym wyścigu.
darekw1967r
24-06-2017, 19:21
Liczyłem prawdę mówiąc na twoją opinię.
Nagrywam dla siebie głównie pamiątki z miejsc które odwiedzam, czasami filmuje eventy, zloty samochodowe i tego typu imprezy.
Z ergonomią jestem w stanie się pogodzić.
Obecnie zastanawia mnie jak daleko rozwinie się 4K, fajnie byłoby mieć te 60p ,bo prawdopodobnie 1080p niedługo odejdzie na dalszy plan.
No właśnie mi panas też z wielu względów jakoś nie leży.
Nie wystarczy Ci do tego A6000 ?
Zrezygnowalem z filmowania w 4K bo jakosc HDTV z A6000 jest tak wysoka, ze na TV 55" (4K) z paru metrow ilosc detali powala.
Poza tym technologia HDTV jest najlepiej rozwinieta i kompatybilna.
Filmuje imprezy dla ludzi i tez dla siebie. Zestaw A6000 + SEL 18-105/4 swietnie sie sprawuje.
Porównanie xavc-s z sony a5100 z tym co produkuje a6000, niestety rozkłada na łopatki a6000
darekw1967r
24-06-2017, 20:32
Porównanie xavc-s z sony a5100 z tym co produkuje a6000, niestety rozkłada na łopatki a6000
Ciekawe na ile jest ta roznica zauwazalna ? Chodzi mi glownie o praktyczne filmowanie i ocena efektow filmowania na TV.
Trudno mi sobie wyobrazic ze cos innego co kreci w tej samej technologii byloby duze lepsze jakosciowo od tego co obecnie mam.
Chyba na cinema5d (czy jakos tak - było bardzo dobre porównanie)
a6000 jednak mi nie odpowiada.
Panowie a jak wygląda sterowanie aparatem z poziomu telefonu?
Jakim aparatem? Panasonikiem? Tu jest dobrze, na podstawie własnych doświadczeń z G7.
A jeśli chodzi o GH5, obejrzyj świeży materiał z tego modelu:
https://youtu.be/EmDdcNW6i7E
darekw1967r
25-06-2017, 12:13
a6000 jednak mi nie odpowiada.
Panowie a jak wygląda sterowanie aparatem z poziomu telefonu?
Mniej wiecej to tak wyglada: https://youtu.be/Dr5FgRsi9_8?t=344
(https://youtu.be/Dr5FgRsi9_8?t=344)
A tak przy okazji jak ktos jest ciekawy mozne spojrzec na test AF i zdjecia seryjne z Soniaka
https://www.youtube.com/watch?v=QGDZbSD-tLA
Mniej wiecej to tak wyglada: https://youtu.be/Dr5FgRsi9_8?t=344
(https://youtu.be/Dr5FgRsi9_8?t=344)
A tak przy okazji jak ktos jest ciekawy mozne spojrzec na test AF i zdjecia seryjne z Soniaka
https://www.youtube.com/watch?v=QGDZbSD-tLA
Fajny test, zdziwił mnie AF w tym Sony mega pozytywnie.
Tutaj znalazłęm fajniejszy test który mnie najbardziej interesuje:
jest to test AF w trybie filmowym
https://www.youtube.com/watch?v=s_6HRmxKa9g
Wątpliwości rozwiane.
Mega fajnie się to zachowuje.
Sporo można poczytać o tym że 4K video na obecnych matrycach to takie sztuczne protezy wymuszone zapotrzebowaniem rynku, wszystko idzie raczej w kierunku 8K bo to rynek japonia, azja ogólnie ( czyli tam gdzie olympus jest nr1 sprzedaży ) i też usa powoli, europa jest sporo w tyle i mały rynek, dlatego olympus ma już matryce m4/3 33MPix z rejestracją 8K, panas powoli żegna się z bezlustrami i ogólnie sprzętem foto, można przypuszczać że sony też szybko wskoczy w 8K ale jak sobie poradzi na swoich dużych matrycach aps-c i ff to nie wiem.
Przesadzasz z tym 8k. Na czym chciałbyś to oglądać? Na TV przy normalnej odległości oglądania trudno odróżnić 4k od FullHD. W kinach właściwie wszystko leci w 2k. Arii Alexa ma raptem 2,7k i jakoś nikt nie narzeka na zbyt mało pikseli. Znacznie ciekawszą technologią (niż mnożenie pikseli) jest HDR i związane z tym nowe przestrzenie koloru, bo tutaj odbiorca od razu zobaczy różnicę.
Do autora wątku: wszystkie Twoje wymagania spełnia 1dx mk II. Waży pewnie jakieś 0,6 - 0,7 kg więcej niż Panas.
krystiano77
25-06-2017, 15:52
Porównanie xavc-s z sony a5100 z tym co produkuje a6000, niestety rozkłada na łopatki a6000
jakbyś nie wiedział, to po aktualizacji firmware a6000 też nagrywa xavc-s
Do autora wątku: wszystkie Twoje wymagania spełnia 1dx mk II. Waży pewnie jakieś 0,6 - 0,7 kg więcej niż Panas.
Sprzęt fajny, ale nie spełnia.
Masa, rozmiary :D
To jest sprzęt dla profi, marnowałby się u mnie.
Przesadzasz z tym 8k. Na czym chciałbyś to oglądać? Na TV przy normalnej odległości oglądania trudno odróżnić 4k od FullHD. W kinach właściwie wszystko leci w 2k. Arii Alexa ma raptem 2,7k i jakoś nikt nie narzeka na zbyt mało pikseli. Znacznie ciekawszą technologią (niż mnożenie pikseli) jest HDR i związane z tym nowe przestrzenie koloru, bo tutaj odbiorca od razu zobaczy różnicę.
Wspomniałem o tym że liczący się rynek to japonia, korea, ogólnie azja plus usa, a japonia to już 8K mają od 1 stycznia 2016 w kablówce z obowiązkowym udziałem procentowym w ofercie i to nie nowość dla nich, oczywiście są też wyżej z wielkościami TV, u nas najlepiej sprzedają się 50-55", u nich ~75".
darekw1967r
25-06-2017, 19:34
jakbyś nie wiedział, to po aktualizacji firmware a6000 też nagrywa xavc-s
No wlasnie... ;) Mialem o tym wspomniec..
- - - - kolejny post - - - - - -
Wspomniałem o tym że liczący się rynek to japonia, korea, ogólnie azja plus usa, a japonia to już 8K mają od 1 stycznia 2016 w kablówce z obowiązkowym udziałem procentowym w ofercie i to nie nowość dla nich, oczywiście są też wyżej z wielkościami TV, u nas najlepiej sprzedają się 50-55", u nich ~75".
Trudno mowic o maksymalnym wykorzystaniu HDTV jak media tna kompresja material i ludzie widza sieczke o rozdzielczosci 1920x1080 ;)
Wprowadzenie 4K czy 8K pewnie poprawi jakosc obrazu ale kto to wpelni zobaczy przy ogladaniu TV z paru metrow ?
Jak dla mnie 4K czy 8K ma sens glownie dla ogladania z bliska fot z aparatu na TV ;)
Borat1979
25-06-2017, 19:46
Do autora wątku: wszystkie Twoje wymagania spełnia 1dx mk II. Waży pewnie jakieś 0,6 - 0,7 kg więcej niż Panas.
No tak to wyjątkowo mobilny sprzęt :-D
Filmowanie z wykorzystaniem gimbala gdy po kilkuminutowym ujęciu zaczyna ci łamać rękę to też bezcenne uczucie. Nie mówiąc o absurdalnych kosztach zakupu.
jakbyś nie wiedział, to po aktualizacji firmware a6000 też nagrywa xavc-s
serio ?
Nie miałem pojecia - jak kupowałem 5100 to a600 nie miał tej opcji
No tak to wyjątkowo mobilny sprzęt :-D
Filmowanie z wykorzystaniem gimbala gdy po kilkuminutowym ujęciu zaczyna ci łamać rękę to też bezcenne uczucie. Nie mówiąc o absurdalnych kosztach zakupu.
Absurdalne to są koszty zakupu A9. A na gimbalach nie takie sprzęty ludzie noszą.
Borat1979
25-06-2017, 23:25
Absurdalne to są koszty zakupu A9. A na gimbalach nie takie sprzęty ludzie noszą.
Ale co ma do tego A9? Proponowanie komuś kto chce niewielkiego aparatu klasy GH5 czy A6500 3-4 razy droższego kloca takiego jak 1D jest kompletnym absurdem.
Ale co ma do tego A9? Proponowanie komuś kto chce niewielkiego aparatu klasy GH5 czy A6500 3-4 razy droższego kloca takiego jak 1D jest kompletnym absurdem.
Ale to jedyne dostępne na rynku body spełniające kryteria pytającego :
4k/60p
b.dobry AF filmowy
slow z AF
GH5 - beznadziejny AF, fotograficznie też słabo
Sony - brak 4l/60p, bez worka baterii nie filmuje
Przypominam, że pytający ma szklarnię Canona
Czytanie ze zrozumieniem ;)
- - - - kolejny post - - - - - -
Hej.
Szukam dla siebie aparatu do podróży, małego z dużymi możliwościami. Do filmowania bardziej ale i do fotografowania także.
może zbyt małymi literkami napisane ?
cz4rnuch
25-06-2017, 23:39
Ale to jedyne dostępne na rynku body spełniające kryteria pytającego...Nie spełnia choćby kryterium z drugiego zdania z wątku. Ponadto sam autor wątku się na ten temat wypowiedział ;)
Nie spełnia choćby kryterium z drugiego zdania z wątku. Ponadto sam autor wątku się na ten temat wypowiedział ;)
Po prostu nie ma na rynku body "małego, z dużymi możliwościami", pozostaję więc albo kompromis wielkości, albo jakości.
cz4rnuch
25-06-2017, 23:43
Skoro tak to nie pisz, że Canun spełnia wszystkie kryteria ;)
Skoro tak to nie pisz, że Canun spełnia wszystkie kryteria ;)
Spełnia wszystkie założone kryteria techniczne, a pytający ma szklarnię Canona. Być może najlepszym wyjściem jest wstrzymać się na jakiś czas z zakupem.
cz4rnuch
25-06-2017, 23:54
Pytający szuka też czegoś małego w podróż. Gdyby mu na tym nie zależało to by o tym nie wspominał. Dodatkowo gdyby były jakieś wątpliwości to odpisał na Twojego posta :) Poza tym rozmiar i waga to nie są kryteria metafizyczne więc nie pisz, że ten wielki kloc od Canona spełnia wszystkie kryteria, bo już prędzej spełnia je nowy Panas. A co do szklarni to kolega sam pisze o odpowiednikach więc chyba zdaje sobie sprawę z tego, że szklarnię będzie musiał zmienić jeśli tylko zdecyduje się na inny system.
A co do szklarni to kolega sam pisze o odpowiednikach więc chyba zdaje sobie sprawę z tego, że szklarnię będzie musiał zmienić jeśli tylko zdecyduje się na inny system.
Kolega nie pisał, że zamierza zmieniać system.
cz4rnuch
26-06-2017, 00:06
Dlatego właśnie bez zmiany systemu rozważa, jak napisał, np sony a6500 czy panasa GH5 :)
Dlatego właśnie bez zmiany systemu rozważa, jak napisał, np sony a6500 czy panasa GH5 :)
To po co piszesz: " więc chyba zdaje sobie sprawę z tego, że szklarnię będzie musiał zmienić jeśli tylko zdecyduje się na inny system." ?
cz4rnuch
26-06-2017, 00:16
To była ironia kolego. Skoro autor wątku rozważa innosystemowe aparaty to chyba wie z czym to się wiąże. Nie mnie oceniać czy warto siedzieć w dwóch systemach, zmienić system czy działać przez przejściówki, ale kolega dość jasno napisał jakie są jego oczekiwania i jakby było tego mało odpisał na twoją propozycję więc dla mnie sprawa jest jasna. Może dla Ciebie nie, ale to już nie mój problem.
Ale się dyskusja rozpętała :D
Oczywiście kupno szkieł sony jak najbardziej wchodzi w grę, to zaś logiczne.
Sugestia o wstrzymaniu się z zakupem też jest bardzo sensowna, pożyczę chyba na chwilę obecną coś na ten wyjazd i po prostu zmacam sprzęt organoleptycznie w boju i ocenię jak mi się sprawdza.
Wożenie klocka i worka sprzętu jest wykluczone ze względu na limity bagażu podręcznego. Targam ze sobą zawsze 2 laptopy z osprzętem. Do tego dochodzi czynnik z którym zawsze się liczę w dziwnych krajach, duży sprzęt mocno zwraca uwagę nowych właścicieli. Straciłem tak ostatnio iphona 6s+.
Niemniej pojawiło się tu parę ciekawych wypowiedzi, z racji powiększenia mi się rodziny jakiś czas byłem na bakier z nowinkami, nie mówiąc już o lekturze jakiegokolwiek forum foto.
Ale się dyskusja rozpętała :D
Sam tego chciałeś. ;-)
No to żeby jeszcze bardziej ściemnić obraz, moja propozycja: Lumix GX-8 z Panaleiką 15/1.7.:-)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.