PDA

Zobacz pełną wersję : Makro - pierwsze próby.



geoMarcin
03-06-2017, 17:21
Witam

Zdjęci git!

Właśnie zarejestrowałem się na forum. Idąc wątkiem makro trafiłem do Was. Mam pytanie, które nurtuje mnie już od dłuższego czasu i dotyczy ono sprzętu do makro. Mianowicie: wykonuje foto głównie próbek skał etc. Zdjęcia są wykonywane głównie na zewnątrz, ze względu na światło. Jeśli chodzi o sprzęt to: nikon d50 (11 lat aj bolało, właśnie policzyłem), obiektyw tamron 90mm 2,8, który pozostał po puszkach analogowych. Problem taki, że krawędzie próbek skał na zdjęciach - wykonywane nawet na astronomicznych przesłonach - nie są dostatecznie ostre. Mam wrażenie, że pierwszy mój nikon d70 analog dawał lepszą ostrość, ale może to autosugestia. Obraz często bywa też taki lekko zmydlony i trzeba to wszystko podciągać w PS. Co tu zmienić? obiektyw, stary ale raczej ok, typowy do makro. Jaką puszkę wybrać do takich zdjęć. Ciągle czytam o 7100, ale czy to nie przesada do takich fotek? Może tu pomocna będzie lampa makro na obiektyw? Może poprawić tu sprawę historyczny (jak sie o nim mawia) korpus d90?
Dziękuje za wszystkie sugestie

Pozdrawiam

markB
04-06-2017, 13:22
Jakie to astronomiczne przysłony? Jak 22 i jeszcze mniejsza dziura, to pojawia się dyfrakcja i pogorszenie ostrości. Lepiej wybrać 11-(co najwyżej) 16 i robić zdjęcia z większej odległości. Problemem może być też nietrafianie zestawu obiektyw - aparat z AF (front focus lub back focus). Nikon D90 da lepszą rozdzielczość od D50 (12 vs 6 MP), na pewno jest lepszym aparatem, a 7100 jeszcze lepszym. Z innych rozwiązań: jeśli masz PSa możesz spróbować focus stacking: http://digitalcamerapolska.pl/warsztat/860-focus-stacking-wieksza-glebia-ostrosci-w-photoshopie-wideo.