PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia samolotów na wysokościach przelotowych - co można poprawić ?



BaaF
02-06-2017, 13:07
Witam wszystkich,

To jest mój pierwszy wpis na forum i jeśli to nie ten wątek lub coś robię "nie tak" to będę wdzięczny za uwagi.

Może tak ma być i mam za duże oczekiwania a może robię jakieś podstawowe błędy.
Otóż zachciało mi się robić zdjęcia samolotów, w szczególności tym na wysokościach przelotowych.
Do Nikona D90 dokupiłem sobie AF-S NIKKOR 70-300mm 1:4.5-5.6 G VR, bo taki wydawał mi się odpowiedni z dyskusji na forum.
Zdjęcia samolotów startujących czyli do wysokości 1500 m są OK, tak samo jak śmigłowców LPR i Policji, no ale one latają 500 m na terenem.

Liczyłem że uda mi się na zdjęciach samolotów przelotowych uzyskać na tyle ostry obraz, że da się odczytać/określić linię lotniczą.
Czasami uda się odczytać Quatar czy Emirates, no ale one mają na brzuchu wyraźny napis, co do innych linii to kiepsko.
Robię zdjęcia z ręki bez kombinowania z ustawieniami, po prostu biorę aparat do ręki, zoom na maksa i pstryk.

Moje efekty są tutaj.
http://s1067.photobucket.com/user/BaaF100/media/Samoloty/DSC_0135_zpspvwqkdls.jpg.html

Bardzo proszę o pomoc/poradę co mogę zrobić aby zdjęcia były wyraźniejsze.
Może coś zmienić w ustawieniach aparatu, może coś dokupić (w rozsądnej cenie czyli do 1-1,5 tys. zł) ???

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za założenie nowego wątku jeśli coś pokręciłem.

Frodo
02-06-2017, 13:58
Wiele zależy od termiki w danym momencie, czy zanieczyszczeń powietrza.
Na pewno obiektyw typu 150-600mm byłby bardziej skuteczny w takiej fotografii. Musiałbyś sprzedać nikkora, dołożyć te 1,5k zł i na używany w idealnym stanie będzie.

Takie zdjęcia z ręki powinny wychodzić dobrze - czasy są krótkie, a prędkość kątowa obiektów mała.

spiritus
02-06-2017, 14:12
Musiałbyś sprzedać nikkora, dołożyć te 1,5k zł i na używany w idealnym stanie będzie.

O jakim konkretnie obiektywie myślisz?

BaaF
02-06-2017, 14:24
Wiele zależy od termiki w danym momencie, czy zanieczyszczeń powietrza.
Na pewno obiektyw typu 150-600mm byłby bardziej skuteczny w takiej fotografii. Musiałbyś sprzedać nikkora, dołożyć te 1,5k zł i na używany w idealnym stanie będzie.

Takie zdjęcia z ręki powinny wychodzić dobrze - czasy są krótkie, a prędkość kątowa obiektów mała.

No właśnie, jaki konkretnie obiektyw 150-600mm ?
A co to jest konwerter np. TC 2.0III, to się nie nada ?

spiritus
02-06-2017, 14:27
TC 2.0 wydłuży ogniskową dwukrotnie ale jeżeli się nie mylę to dwukrotnie (albo i czterokrotnie) zwiększy się wartość przysłony na danej "podstawowej" ogniskowej. Do tego może spaść jakość.

Piechu
02-06-2017, 14:39
Jak kolega spiritus napisał. TC 2.0 na długim końcu z wyjściowego światła f5.6 zrobi Ci f11, poza tym przy Twoim obecnym obiektywie będzie zauważalna utrata na jakości obrazu. Rozwiązanie bez sensu. Lepiej sprzedać obecny obiektyw i szukać jakiejś używki 150-600 na gwarancji od sigmy lub tamrona. Ewentualnie trochę krótszą i starszą Sigmę 150-500 ale za to dostaniesz ją za niewiele ponad 1500 zł

spiritus
02-06-2017, 14:51
Aaa i nawet niech Cię nie skusi samyang 650-1300 za jedyne 1000 naszych polskich złotych... chyba, że planujesz zakup tematycznego wazonu :D

BaaF
02-06-2017, 14:58
Jak kolega spiritus napisał. TC 2.0 na długim końcu z wyjściowego światła f5.6 zrobi Ci f11, poza tym przy Twoim obecnym obiektywie będzie zauważalna utrata na jakości obrazu. Rozwiązanie bez sensu. Lepiej sprzedać obecny obiektyw i szukać jakiejś używki 150-600 na gwarancji od sigmy lub tamrona.

OK, za porady dzięki ! Czyli z tego co mam nic lepszego nie uzyskam, a kombinacje z dodawaniem TC 2.0 nie maja sensu. Tego właśnie oczekiwałem od specjalistów, krótkiej i sensownej porady co zrobić. Jeszcze raz wielkie dzięki.

- - - - kolejny post - - - - - -


Aaa i nawet niech Cię nie skusi samyang 650-1300 za jedyne 1000 naszych polskich złotych... chyba, że planujesz zakup tematycznego wazonu :D

Dziękuję za ostrzeżenie, bo faktycznie mogłaby mnie taka oferta cenowa skusić :-( !

0KM
04-06-2017, 18:14
witam. w tematyce RNAV siedzę dosyć głęboko, ja focę samoloty nikonem D7200 z teleskopem 1200mm F4,9 i z soczewką X2.
jeżeli zależy ci tylko na RNAV to wszelkie obiektywy typu 70 300 100 400 czy 150 600 sobie odpuść
z tego co masz da się osiągnąć takie coś
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/06/il76-1.jpg~original
źródło (http://i663.photobucket.com/albums/uu360/mateusz_d/RNAV/2010/4kwiecien/il76.jpg~original)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/06/il76a-1.jpg
źródło (http://oi663.photobucket.com/albums/uu360/mateusz_d/RNAV/2010/4kwiecien/il76a.jpg)
powyższe zdjęcia zrobił kolega Vader z forum poświeconego tematyce RNAV
oczywiście są pewne warunki, jak dobre powietrze (przede wszystkim mało wilgoci, brak konwekcji i falowania) i oczywiście prowadzenie aparatu za samolotem, chłopaki którzy robili takimi szkłami walili po kilka naście kilkadziesiąt zdjęć a i tak nie zawsze wychodziły/wychodzą