PDA

Zobacz pełną wersję : PROBLEM Z KOLORAMI PRZY DRUKOWANIU, Prosze o pomoc.



Bikko
31-05-2017, 20:22
Witam.

Kupilem sobie nowa drukarke miesiąc temu, jest to Canon IP 7250.
I mam problem z przesyceniem koloru niebieskiego na fotografiach....

Mianowicie:

Gdy drukuje na normalnym papierze dowolna fotografie/grafike, tekst, itp - wszystko jest ok, kolory adekwatne do tego co widac na ekranie.
Gdy nadrukowuje plyty - tak samo, wszystko jest ok, kolory sa rowniez adekwatne.

Gdy drukuje fotografie na papierze fotograficznym- wszystko jest na niebiesko strasznie wydrukowane....

kupilem papier do fotografi ACTICE JET premium inkjet paper PHOTO GLOSSY, i wchodze w zakladke drukuj, i dalej ustawiam w ustawieniach jakosc najwyzsza( lub standardowa ) , papier Glossy Photo, to zdjecia wychodza niebieskie... no i zglupialem calkowicie juz. Nie mam zielonego pojecia co moze byc przyczyna... czemu akurat na tym papierze tak sie drukuje zle?

Bardzo prosze o pomoc i wyrozumialosc..

pozdrawiam!

rlat
02-06-2017, 15:56
Zmień papier. Spróbuj na innych fotograficznych.

Juriko
06-06-2017, 13:33
To o czym piszesz to nic dziwnego. Korzystasz z fabrycznych profili przystosowanych do papierów Canona, zdarza się, że inne papiery na takich fabrycznych profilach wypadają dobrze, ale nie jest to regułą. Konieczne jest zrobienie profilu dla pary atrament-papier, lub ręczne dobranie poziomów poszczególnych kolorów w ustawieniach sterownika.

Bikko
12-06-2017, 21:52
To o czym piszesz to nic dziwnego. Korzystasz z fabrycznych profili przystosowanych do papierów Canona, zdarza się, że inne papiery na takich fabrycznych profilach wypadają dobrze, ale nie jest to regułą. Konieczne jest zrobienie profilu dla pary atrament-papier, lub ręczne dobranie poziomów poszczególnych kolorów w ustawieniach sterownika.


A czy moglbys mniej wiecej mi opisac "gdzie mam wejsc", ktore opcje i jak to sprawdzac? przepraszam ale nie znam sie na tym kompletnie, dopiero zaczynam,...

Juriko
14-06-2017, 18:52
W moim Canonie MG5150 tak to wygląda:



http://s6.ifotos.pl/img/druk1png_aqaxwrn.png
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/druk1png_aqaxwrn.png)

zaznaczasz w tej zakładce kolor/intensywność na ręczne i wchodzisz w "ustaw"-screen poniżej:


http://s2.ifotos.pl/img/druk2png_aqaxwre.png
źródło (http://s2.ifotos.pl/img/druk2png_aqaxwre.png)

tu ustawiasz poziomy kolorów, kontrast i jasność, ustawienia ręczne możesz sobie zapisać w zakładce "szybki start"

Bikko
20-06-2017, 13:26
Czesc. Dzieki za screeny- próbowałem cos z tym podzialac, ale nie do konca rozumiem dzialanie tych suwaków "błekitny, amarantowy i zółty". Zmienialem wartosc nawet na -15 tam gdzie jest niebieski kwadracik i zdjecia nadal wychodza zbyt niebieskie....... powoli trace cierpliwosc, zuzylem juz 20 kartek i ni cholery nie moge sobie z tym poradzic. Bede probowac dzis wieczorem cos jeszcze poprzestawiac z tymi suwakami. Albo typ papierui moze zmienic..... nie wiem sam ..

Niemniej jednak dziekuje bardzo za zaangazowanie w odpowiedzi i screeny

GonzoG
20-06-2017, 15:29
Jest dużo prostsze rozwiązanie - wziąć (kupić/wypożyczyć) kalibrator i wykonać profil dla danego papieru.

Juriko
20-06-2017, 21:52
Wygląda na to, że jeszcze zrobiłeś bardziej niebieskie. Dodaj żółtego, czyli suwak z napisem żółty na plus. To jest trochę dłubanina, jak nie czujesz blusa, to lepiej zleć zrobienie profilu, lub zastosuj inne papiery. Oryginalne Canona, dobrze też wychodzą na profilach fabrycznych Canona papiery na podłożu PE z portalu papierdozdjec.
Jeśli chcesz jeszcze podłubać, to drukuj coś w czerniach, np. próbkę którą wrzucam poniżej. Takich próbek zmieścisz ok. 10 na formacie 10x15 cm



http://s2.ifotos.pl/img/probkajpg_aqqsnnq.jpg
źródło (http://s2.ifotos.pl/img/probkajpg_aqqsnnq.jpg)

unesco
21-06-2017, 20:42
Czesc. Dzieki za screeny- próbowałem cos z tym podzialac, ale nie do konca rozumiem dzialanie tych suwaków "błekitny, amarantowy i zółty". Zmienialem wartosc nawet na -15 tam gdzie jest niebieski kwadracik i zdjecia nadal wychodza zbyt niebieskie....... powoli trace cierpliwosc, zuzylem juz 20 kartek i ni cholery nie moge sobie z tym poradzic. Bede probowac dzis wieczorem cos jeszcze poprzestawiac z tymi suwakami. Albo typ papierui moze zmienic..... nie wiem sam ..

Niemniej jednak dziekuje bardzo za zaangazowanie w odpowiedzi i screeny

ależ coż tu kombinować, suwakami to sobie można...
zrób porządny profil dla tego papieru i wtedy będzie dobrze. na drukarkach barwnikowych to jest wróżenie z fusów, a suwakami to się zazwyczaj wszystko jeszcze bardziej popsuje

Juriko
22-06-2017, 11:20
Każdy zrobi jak uważa i z pewnością dobry profil warto zrobić. Pozwolę sobie tylko nie zgodzić sie z tobą w kwestii suwaków. Od 6 lat w ten sposób ustawiam sobie moją póki co niezawodną MG5150 i wydruki wychodza bardzo dobre. Fakt, ze przy papierach na ktorych drukuje regulacje sa minimalne +/- kilka działek, ale trafialy sie podloża przy ktorych musiałem mocniej zaingerować. Czyli da się. Drukarki barwnikowe Canona, to nie sa ciężko strawne epsonki typu L800. Tu nawet na mojej 5 kardridżowej, BW wychodzi akceptowalnie.

unesco
22-06-2017, 23:09
Witam.

Kupilem sobie nowa drukarke miesiąc temu, jest to Canon IP 7250.
I mam problem z przesyceniem koloru niebieskiego na fotografiach....

Mianowicie:

Gdy drukuje na normalnym papierze dowolna fotografie/grafike, tekst, itp - wszystko jest ok, kolory adekwatne do tego co widac na ekranie.
Gdy nadrukowuje plyty - tak samo, wszystko jest ok, kolory sa rowniez adekwatne.

Gdy drukuje fotografie na papierze fotograficznym- wszystko jest na niebiesko strasznie wydrukowane....

kupilem papier do fotografi ACTICE JET premium inkjet paper PHOTO GLOSSY, i wchodze w zakladke drukuj, i dalej ustawiam w ustawieniach jakosc najwyzsza( lub standardowa ) , papier Glossy Photo, to zdjecia wychodza niebieskie... no i zglupialem calkowicie juz. Nie mam zielonego pojecia co moze byc przyczyna... czemu akurat na tym papierze tak sie drukuje zle?

Bardzo prosze o pomoc i wyrozumialosc..

pozdrawiam!

z jakiej aplikacji drukujesz? PS? jak ustawiasz parametry druku tej aplikacji? jaki wbudowany profil ma zdjęcie? czy wszystkie dysze są drożne? itp itd - opisz proszę dokłądniej jak drukujesz, co zarządza kolorem, aplikacja drukująca czys terownik drukarki, czy przepadkiem nie masz włączonego color managementu w obu (jedno powinno być off)...


Każdy zrobi jak uważa i z pewnością dobry profil warto zrobić. Pozwolę sobie tylko nie zgodzić sie z tobą w kwestii suwaków. Od 6 lat w ten sposób ustawiam sobie moją póki co niezawodną MG5150 i wydruki wychodza bardzo dobre. Fakt, ze przy papierach na ktorych drukuje regulacje sa minimalne +/- kilka działek, ale trafialy sie podloża przy ktorych musiałem mocniej zaingerować. Czyli da się. Drukarki barwnikowe Canona, to nie sa ciężko strawne epsonki typu L800. Tu nawet na mojej 5 kardridżowej, BW wychodzi akceptowalnie.

oczywiście, że każdy zrobi tak jak uważa, ale jak będzie kręcił suwakami na przypadkowym profilu to za wiele się nie dokręci...
wszystko zależy od tolerancji dot. wierności barw (nie mylić z "ładnymi" kolorami)
wszystkie drukarki barwnikowe, czy Epsona czy Canona mają podobną charakterystykę, też Epsony z zabójczo dobrą Clarią (np. 1500W) - bardzo dużą wrażliwość na różnice podłoża, nie ma aż takiego znaczenia jaki to atrament (barwnikowy) - taka to technologia, w przeciwieństwie do pigmentu
zarządzanie barwą to bardzo skomplikowana materia, nie da się jej sprowadzić do kilku suwaków

Juriko
22-06-2017, 23:27
unesco, czy ja neguję korzystanie z profilu zrobionego dla pary podłoże-atrament. Sam proponowałem takie działanie. Nie możesz natomiast negować faktu, że sobie radzę z kolorem w sposób który opisałem. Czy ktoś inny w ten sposób osiagnie prawidłowe kolory ( nie ładne ;) ) tego nie wiem.Com wiedział, tom opisał. :)

unesco
22-06-2017, 23:37
hej, ja neguję to "kolorymetrycznie", nie neguję "percepcyjnie", jeśli Tobie to wystarcza (bo radzisz sobie) to ok i ciesze się że jesteś z tego powodu zadowolony, co nie oznacza że inni tez będą
"kolorymetrycznie" nie będą, a "percepcyjnie" zapewne znajdą się tacy co będą zadowoleni nawet bardziej od Ciebie
ja chcę dojść do istoty sprawy żeby pomóc koledze - tylko "percepcyjnie" (subiektywnie) nie pomogę, ale jeśli pomogę "kolorymetrzycznie" to "percepcyjnie" też się uda

Juriko
23-06-2017, 00:11
Moje wymagania co do prawidłowego zarzadzania kolorem i nie tylko w przypadku tej ludzkiej aktywnosci sa takie, że aź sam się siebie często boje i mam chęć przyłoźyć sobie. ;) Proces przeniesienia obrazu z natury na papier, jest pasmem rozmaitych czynności. O rysownikach i malarzach raczej nie mówimy. Mówimy o procesie nazywanym ogolnie fotografią. Jest to zarowno sztuka jak i rzemioslo. Jak każde rzemiosło kieruje się działaniami nastawionymi na osiagniecie celu w sposób w miarę szybki i powtarzalny. Opracowano szereg procedur ktore to gwarantują. I dotąd pelna zgoda. Jest jednak niepodważalnym faktem, że cel można osiagnąć rożnymi niekonwencjalnymi metodami. Wowczas gdy czas jest nieistotny a prowadzi czesto do dobrych, a nawet lepszych w niektorych sytuacjach wynikow, takie dzialania są uzasadnione, a czesto wręcz wskazane.
Pracujac swego czasu na materiałach fotochemicznych, uwielbialem zabawę stężeniem wywoływacza w celu uzyskania zamierzonego efektu miekkosci zdjecia, badź przeciwnie, silnego kontrastu. Eksperymentowanie samo w sobie mnie pociąga. Zdaję sobie sprawę że nie wszystkich, dlatego zacząłem poradę w tym wątku od podania twardych reguł rzemiosła, a dalej? A dalej to już wiadomo. :)