PDA

Zobacz pełną wersję : Czym otwierac NEF?



echo
13-09-2005, 20:37
Witam ! niedawno sciagnalem sobie do mojego coolpixa 5400 update oprogramowania dzieki ktoremu moge zapisywac fotki w formacie RAW. Jednak po wrzuceniu fotki na kompa plik przybiera forat NEF, ktorego nie moge otworzyc np.w dolaczonym do aparatu NIKON VIEV 6 jak i w Photoshopie 7 czy CS2. Prosze o kontakt: echoboy@neostrada.pl

holka
13-09-2005, 20:43
wybacz echo, zostawilam Twoj post tylko w tym dziale (4 identyczne watki w 4 dzialach to lekka przesada...)

pozdrawiam

idiom
13-09-2005, 22:01
Można, już ?

Jeśli tak, to :
Nikon View i Photoshop cs2 powinny bez problemu otworzyć NEF'a, może z samym plikiem coś jest nie tak.
Ale mimo to spróbuj np.
IrfanView (http://www.irfanview.com/) (tylko przeglądanie)
RawShooter essential (http://www.pixmantec.com/index2.html) (przeglądanie i wywoływanie)

Oba programy są free :lol:

ALF
14-09-2005, 02:19
IrfanView (http://www.irfanview.com/) (tylko przeglądanie)


...i konwersja do tifa lub jpga

Krzysztof
14-09-2005, 10:50
sciagnalem sobie do mojego coolpixa 5400 update
To teraz ściągnij sobie Nikon View 6.2.5.

antonjo
14-09-2005, 17:42
Ja wlasciwie zaczałem bawic sie RAWami dopiero jak zainstalowałem sobie Caputre ONE (c1 PRO) .

Przed tem uzywałem Nikon Caputre . . . no i było wooolno - to mnie zniechęcało do zabawy z NEFami - i poprostu pstrykałem w jpegach, bo pomimo 1gb RAMU obrabianie dużych plików w NC trwało wieki

Od kąd zaczałem używac C1 pro - wszystko uległo zmianie. Programik ten ma jedna super funkcję - dodawanie zdjęc do kolejki plików zapisywanych, mozna tez obrabiac inne zdjecia podczas procesu napisywania już wprowadzonych zmian. To baardzo usprawnia prace z Rawem

polecam ten sofcik.

Krzysztof
14-09-2005, 20:43
uzywałem Nikon Capture . . . no i było wooolno
Testowałem tylko triala i też mi wystarczyło. To co ten program wyczynia z pamięcią i procesorem woła o pomstę do Nieba. Stworzył go chyba prezesa firmy Nikon ciotecznej wujenki stryja zięcia syn. Może gdyby dali NC informatykowi z Polski lub zza wschodniej granicy a ci przepisaliby go od nowa, to coś by z niego wyszło.
Kiedyś napisałem, że NC powinnni dawać za darmo każdemu właścicielowi D70. Dziś się z tego wycofuję. Uważam, że NC jest karą za przywiązanie do firmy. To Nikon powinien płacic fotografom korzystającym z NC za zmarnowany czas.

Tomek
15-09-2005, 15:05
Do przeglądania viewRAW, szybki i wygodny. No i darmocha :)

leszeg
05-10-2005, 20:50
Witam, jestem nowicjuszem lustrzankowym i nikonowym i wogole mam malenki problemik.Pewnie smieszny ale mnie wnerwia. Otwierajac foty JPG programami dostarczonymi wraz z D50 widze wszytkie w niebieskich negatywach. Co jest grane,co mam źle ustawione. Do tej pory uzywałem Corela i w nim jest ok. PS tez normalnie a te nikonowskie otwieraja jak negatywy.

Wozik
06-10-2005, 14:58
Witam, jestem nowicjuszem lustrzankowym i nikonowym i wogole mam malenki problemik.Pewnie smieszny ale mnie wnerwia. Otwierajac foty JPG programami dostarczonymi wraz z D50 widze wszytkie w niebieskich negatywach. Co jest grane,co mam źle ustawione. Do tej pory uzywałem Corela i w nim jest ok. PS tez normalnie a te nikonowskie otwieraja jak negatywy.

A spróbuj wywalić profil kolorów dla monitora w ustawieniach ekranu. Miałem podobnie po zainstalowaniu sterowników do nowego monitora innych niż "Monitor Plug&Play" oraz przyporządkowanego do niego profilu kolorów.

leszeg
06-10-2005, 15:06
Wozik, :D pomogło ,musiałem zmienic na jakis inny bo ten od monitora nie chciał sie wywalic. Dzieki:)

PawelW
06-10-2005, 23:05
ja otwieram FastStone Image Viewer i jest ok
dostępny na www.dobreprogramy.pl

Pozdrawiam
Pawel