PDA

Zobacz pełną wersję : "odciemnienie" oczu ze zdjęć



wasciu
25-05-2017, 07:46
Witam,

ostatnio miałem okazję pofotografować przyjęcie komunijne (zupełnie amatorsko). Czyli przede wszystkim zdjęcia grupowe na zewnątrz.
Niestety, pora na zdjęcia najlepsza nie była (słońce w górze), fotograf również nie poradził sobie z ustawieniem ludzi w tych warunkach ... w efekcie większość osób na fotografiach posiada cienie w oczach.

Moje pytanie jest następujące: czy jest jakiś prosty sposób na poradzenie sobie z tymi cieniami jakimś darmowym programem do obróbki ? W ViewNX domyślam się, że nic z tym nie zrobie, ale może RawTherapee poradziłby sobie z tym ?
Jeśli nie, trudno. Ale wnioski na pewno wyciągnę przed kolejną "sesją" :)

pawl_s
25-05-2017, 08:27
W RawTherapee wyciągniesz cienie, ale na całym zdjęciu, bo nie ma masek. Możesz spróbować z on1 Effects, chyba akurat za darmo jest. Albo w Gimp. Może wersje testowe jakiegoś programu są dostępne (Affinity Photo, capture one itp)

sl011
25-05-2017, 08:35
Jeśli masz rawa, to na pewno dużo da się poprawić, choć jeśli robiłeś w ostrym słońcu, może być potrzebne ostre wyciąganie, a przez to szczegółów w cieniu może być nie za dużo.
View-NX sobie odpuść.
W raw therapee spokojnie powinno dać się podnieść cienie. W nikonowskim darmowym Capture NX-D też. Tylko w tych programach nie ma obróbki lokalnej, tzn regulacja będzie dotyczyła całej powierzchni kadru.

wasciu
25-05-2017, 09:22
Dzięki za komentarze.

Tak, mam RAWy. Spróbuję więc doszkolić się z RawTherapee w tym kierunku.

Jeśli ktoś w międzyczasie miały więcej rad to chętnie wysłucham :)

tomek67
25-05-2017, 09:33
Wywołaj RAWy w VIEWnx dwa razy. Jedno z normalną ekspozycją drugi raz sporo jaśniej.
Ściągnij triala Photoshop Elements.
Robisz warstwy z tych dwu zdjęć i jakąś maskę by oczy były z jaśniejszej warstwy.

wasciu
25-05-2017, 10:48
Wywołaj RAWy w VIEWnx dwa razy. Jedno z normalną ekspozycją drugi raz sporo jaśniej.
Ściągnij triala Photoshop Elements.
Robisz warstwy z tych dwu zdjęć i jakąś maskę by oczy były z jaśniejszej warstwy.

Dziękuję, będę chyba w ten sposób próbował :)

sl011
25-05-2017, 12:10
Nie używaj View-NX. Jeśli chcesz darmowy program Nikona, to użyj Capture NX-D.

Koski
25-05-2017, 13:26
Można też pobrać i zainstalować paczkę Google Nik Collection, a później otworzyć przez dowolny nikonowski darmowy program (nawet i ViewNX) odpowiedni element Nik Collection i pobawić się "lokalnie".

wasciu
25-05-2017, 14:36
Dotychczas korzystałem tylko z view-nx ale i nie bawiłem się w żadne większe manipulacje. Ale chętnie zobaczę jakie możliwości posiada capture nx-d. Nawet nie byłem świadomy takiego narzędzia.

Dziękuję wszystkim, którzy podzielili się cennymi radami!

greku792
25-05-2017, 17:49
Jak nie masz dużo tych zdjęć to można w PS dokładnie obrysowac oko skopiować jako warstwę usunąć cienie z oka i nałożyć warstwę, tak wiem dużo z tym zabawy lecz czasami tak tylko się da.

Wysłane z Xperia Z3