Zobacz pełną wersję : Czym "kamerować"? :)
Przymierzam się do wejścia w filmowanie, głównie na potrzeby bloga, recenzji sprzętu itp. Fajnie byłoby wzbogacić tekst i zdjęcia jakimś ruchomym obrazem i dźwiękiem, ale pierwsze próby nagrywania smartfonem boleśnie sprowadziły mnie na ziemię. Bez sporych nakładów na sprzęt nie jestem w stanie uzyskać takiej jakości, której nie musiałbym się wstydzić.
Potrzebuję gimbala, jakiegoś rejestratora wideo zapewniającego w miarę bezproblemową amatorską obsługę (małe urządzenie z dobrym AF, żaden profesjonalny potwór na rigu), rejestratora dźwięku (jeśli uda się użyć do tego aparatu lub smartfona, to super) i mikrofonu(-ów). Ze światłem i montażem materiału jakoś sobie poradzę samemu. Ma to być przede wszystkim proste w obsłudze, kompaktowe, jak najtańsze o i jakości pozwalającej na uzyskanie przyzwoitego materiału na Youtuba. Nie oczekuję jakości kinowej, nie będę na tym zarabiał, nie zależy mi na możliwości pracy w każdych możliwych warunkach, żaden asystent nie będzie tego za mnie dźwigał ani obsługiwał.
Rozważam dwie możliwości:
1) Zhiyun Crane-M + Sony RX100 V (cena zabija, ale nie trafiłem na nic innego, co dorównałoby mu w AF-C)
2) Zhiyun Crane-M + Fuji X-T20 (nie ta liga jeśli chodzi o AF, ale mógłbym opchnąć X-T10 i zaoszczędzić dużo siana)
Najbardziej zależy mi na gimbalu (no chyba, że któryś aparat ma taką stabilizację obrazu, że będzie on zbędny) i bezobsługowym sprawnym AF-C. 4K to sprawa drugorzędna - jeśli będzie, to super, ale nie jest wymagane.
A teraz kilka pytań:
- czy dostanę jakiś tańszy gimbal, który udźwignie kompakt/bezlustro?
- czy znajdę inny tańszy idiotoodporny sprzęt to rejstracji wideo?
- jaki budżetowy rejestrator dźwięku wybrać?
- jaki tani i kompaktowy mikrofon do nagrywania głosu (+dźwięków otoczenia) zarówno w domu, jak i w terenie?
cz4rnuch
21-05-2017, 12:46
Zhiyun bardzo nisko wycenia swoje zabawki. Trudno znaleźć coś przyzwoitego w niższej cenie. Jest jeszcze Feiyu, ale oni mają trochę drożej. Co do AF-C to sporo osób używa do "vblogingu" EOSów M. 5ka jest bardzo droga, ale 6ka jest sporo tańsza od RX100V. Oczywiście nie ma tam 4K.
O właśnie, Canony z DualPixel też dają radę pod względem AF. Problem w tym, że wolałbym uniknąć budowania drugiego systemu (chyba, że kosztowałoby to mniej, niż każde inne rozwiązanie), stąd stawiam albo na kompakty, albo na puszkę z systemu, którego aktualnie używam.
Kolega Gonciarz używa, jako podstawowego Lumixa GH4.
https://www.youtube.com/watch?v=qTTNQvXiWf0
Dla odrobinę mniej wymagających, myślę, że sprawdzi się równie dobrze G7, albo G80. Może być Sony z serii A6000.
Z kompaktów ludzie używają G7X i też jest dobrze.
darekw1967r
22-05-2017, 09:45
Jak nie chodzi o 4K to proponuje A6000 + sel18-105/4.
Masz dobrane elementy pod fimowanie i tez mozna tym robic dobre foty z ladnie rozmytym tlem.
Poza tym ten sprzet bardzo szybko pracuje. Ostatecznie nawet na kitowm szkle PZ da sie
tez swietnie filmowac a i zestaw jest dosc maly i lekki a cenowo jak dla mnie atrakcyjny.
Sony RX100V jest maly i lekki i tez swietnie filmuje ale slychac prace zooma.
AF nie trzyma tak dobrze jak w A6000.
Kupiłem ostatnio synowi a5100 z pz 16-50mm, głównie ze względu na gabaryty, af w video i odchylany, dotykowy ekran jak do selfie - do YouTube'owania jak znalazł. Nie ma 4k, ale HD daje radę. No i możesz całość za 2k wyhaczyć.
A miał ktoś do czynienia z Panasem LX15?
Jak nie chodzi o 4K to proponuje A6000 + sel18-105/4.
Za duży, taki zakres nie jest mi potrzebny, tak samo jak kolejny system. Gimbal ma udźwig jedynie 650 g. Aparat musi być kieszonkowy, a najlepiej jakby nie było go wcale (czyt. zamiast niego mógłbym użyć sprzętu, którego używam na co dzień do fotografowania).
darekw1967r
22-05-2017, 10:16
A miał ktoś do czynienia z Panasem LX15?
Za duży, taki zakres nie jest mi potrzebny, tak samo jak kolejny system. Gimbal ma udźwig jedynie 650 g. Aparat musi być kieszonkowy, a najlepiej jakby nie było go wcale (czyt. zamiast niego mógłbym użyć sprzętu, którego używam na co dzień do fotografowania).
W takim razie bierz Sony RX100 (III - V). Maly, lekki, wysoka jakosc filmowania (brak smuzen, filmowanie cala powierzchnia sensora 20 Mpix ), dobra stabilizacja.
Filmowalem RX100 III w ciemnych salach przy zroznicowanym oswietleniu (LED) i filmy wychodzily krysztalowo.
Ten aparacik ma ogrom funkcji i mozliwosci (wizjer, elektroniczna poziomice i inne bajery)
darekw1967r
22-05-2017, 11:16
Zobacz ten filmik... z RX100 III
https://youtu.be/XLEq4GxOWpo
Dodam mój głos na SonyRX100 (Cos tam sporadycznie "filmowałem" Mk.I , a teraz kontynuuję Mk.IV). 4K w Mk.IV blokuje się samoczynnie po około 4-5 minutach nagrywania (temperatura). FHD jest, jak na moje potrzeby, OK. Stabilizacja działa, bateria kiepska. Nigdy nie używałem gimbala z SonyRX100. Mile wspominam stabilizacje wideo w Olku EM1. Pewnie w EM2 tez działa dobrze.
Znośne efekty uzyskuje moje dziecko z GoPro 4 Black + Feiyu. Sam się zdziwiłem jakością wideo z Galaxy S7 Edge: w zasadzie mnie to wystarczy :).
Tak czy inaczej, to żeby ten film jako tako wyglądał, to trzeba, MZ, robić post produkcje.
Ten filmik nie odpowiada na żadne moje pytanie. Przy matrycy 1 cala, ogniskowej 8,8 mm i przysłonie f/1,8 wszystko jest ostre od 2 m do nieskończoności. Tam AF w ogóle nie musi pracować.
Potrzebuję sprzętu, który będzie sprawnie i automatycznie zmieniał płaszczyznę ostrości w zakresie 0,5 m do nieskończoności i to nie tylko na szerokim kącie.
Canon G7X z przechylanym dotykowym ekranem pozwala na dynamiczny w czasie filmowania wybór punktu ostrości.
... Przy matrycy 1 cala, ogniskowej 8,8 mm i przysłonie f/1,8 wszystko jest ostre od 2 m do nieskończoności. Tam AF w ogóle nie musi pracować...
Czasem bym chciał, żeby tak było. Niestety nie jest. Mam na myśli AF, który nie musi pracować.
Czasem bym chciał, żeby tak było. Niestety nie jest. Mam na myśli AF, który nie musi pracować.
W wielu przypadkach nie musi. A jeśli pracuje, to znaczy, że jest kiepski :-) Przynajmniej ja tak to widzę pod kątem moich potrzeb.
darekw1967r
22-05-2017, 12:41
Ten filmik nie odpowiada na żadne moje pytanie. Przy matrycy 1 cala, ogniskowej 8,8 mm i przysłonie f/1,8 wszystko jest ostre od 2 m do nieskończoności. Tam AF w ogóle nie musi pracować.
Potrzebuje sprzętu, który będzie sprawnie i automatycznie zmieniał płaszczyznę ostrości w zakresie 0,5 m do nieskończoności i to nie tylko na szerokim kącie.
No to masz problem.
Mialo byc cos prostego, amatorskiego a z tego co piszesz potrzebujesz czegos bardziej zaawansowanego ;)
U mnie dopiero A6000 radzi sobie z AF-em ;)
No to masz problem.
Mialo byc cos prostego, amatorskiego a z tego co piszesz potrzebujesz czegos bardziej zaawansowanego ;)
U mnie dopiero A6000 radzi sobie z AF-em ;)
Oczywiście, że potrzebuję czegoś technicznie zaawansowanego, tyle że prostego w obsłudze (zautomatyzowanego). Taki RX100 V daje radę w stopniu więcej niż zadowalającym i jedynie cena i brak dotykowego ekranu mnie powstrzymują od zakupu. Zastanawiam się więc nad tańsza alternatywą. Tutaj chyba najbardziej sensowny byłby G7X II.
Ciekawi mnie też jak X-T20 radzi sobie z wykrywaniem twarzy i śledzeniem wskazanego obiektu w wideo. Gdyby okazało się, że działa to wystarczająco dobrze, miałbym problem z głowy.
darekw1967r
22-05-2017, 13:54
Oczywiście, że potrzebuję czegoś technicznie zaawansowanego, tyle że prostego w obsłudze (zautomatyzowanego). Taki RX100 V daje radę w stopniu więcej niż zadowalającym i jedynie cena i brak dotykowego ekranu mnie powstrzymują od zakupu. Zastanawiam się więc nad tańsza alternatywą. Tutaj chyba najbardziej sensowny byłby G7X II.
Ciekawi mnie też jak X-T20 radzi sobie z wykrywaniem twarzy i śledzeniem wskazanego obiektu w wideo. Gdyby okazało się, że działa to wystarczająco dobrze, miałbym problem z głowy.
Najlepiej samemu sprawdz jak sie zachowuje AF dla panasa i fuji.
Oprocz puszki jest jeszcze szklo i to razem musi szybko brykac.
X-T20 ma szybszy AF niz X-T10 ale jak to w filmowaniu bywa trzeba zestawic ze szklami i sprawdzic jak szybko reaguje mechanika -> porobic testy.
Co do SONY RX100V pomysl o tym, ze to jest male i lekkie i zajmuje malo miejsca a... moze wiele w praktyce ;). Tylko TA CENA.
W wielu przypadkach nie musi. A jeśli pracuje, to znaczy, że jest kiepski :-) Przynajmniej ja tak to widzę pod kątem moich potrzeb.
Dokładnie tak. Kiepski, to może lekka przesada, ale do ideału to mu daleko :). Obawiam się, ze będziesz miał kłopot ze znalezieniem malej puszki z bardzo dobrym AF-em.
homer65pl
22-05-2017, 22:10
Zhiyun bardzo nisko wycenia swoje zabawki. Trudno znaleźć coś przyzwoitego w niższej cenie. Jest jeszcze Feiyu, ale oni mają trochę drożej. Co do AF-C to sporo osób używa do "vblogingu" EOSów M. 5ka jest bardzo droga, ale 6ka jest sporo tańsza od RX100V. Oczywiście nie ma tam 4K.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Udało mi się trafić na używany G7X II za rozsądne pieniądze. Obejrzałem trochę testów na YouTubie i wydaje mi się, że powinien wystarczyć do moich zastosowań, choć nie jest to do końca poziom RX100 V jeśli chodzi o AF.
Czekam więc na przesyłkę i na pewno przetestuję zarówno aparat, jak i gimbala :)
cz4rnuch
23-05-2017, 10:17
G7X II, zapomniałem o nim, ale wiele osób go używa ze względu na gibanego dotykowca i dość dobrą jakość obrazu. Dla mnie to jednak bardziej kompakt do robienia zdjęć, może się sprawdzić w video, ale AF-C ma trochę nieprzewidywalny no i nie ma gniazdka na mikrofon co trochę boli. No i nie ma 4K. Ale jeśli znalazłeś w dobrej cenie to pewnie warto. Z polecanych puszeczek to ludzie chwalą sobie Panasia G7 (mini GH4), ma wszystko co trzeba oprócz wyjścia na słuchawki, jest dość tani i wystarczająco lekki do gimbala. Jakość Video jest fenomenalna. A co do drugiego systemu to przecież nie trzeba go budować. Skoro wystarcza wbudowany w RX100 czy G7X zoom to równie dobrze można pozostać przy kicie do A6000 czy G7.
Jaki gimbal wybrałeś?
A co do drugiego systemu to przecież nie trzeba go budować. Skoro wystarcza wbudowany w RX100 czy G7X zoom to równie dobrze można pozostać przy kicie do A6000 czy G7.
No można, ale zamierzam z tym podróżować jedynie z bagażem podręcznym. Każdy gram i centymetr się liczą. Znalezienie miejsca na gimbal będzie już sporym wyzwaniem.
Jaki gimbal wybrałeś?
Zhiyun Crane-M.
cz4rnuch
23-05-2017, 11:42
W podróży taki kompakt jak G7X to rzeczywiście duży plus. Rozumiem, że oprócz tego bierzesz jednak też coś z systemu Fuji do zdjęć. Zamiana tego co masz na X-T20 (o ile już go nie masz) nie byłaby rozsądnym kompromisem. Dotykowiec z 4K i wejściem mikrofonowym (do którego możliwe, że będzie potrzebna przejściówka). Nie wiem jak z AFem podczas filmowania,raczej nie dorówna on Sony czy Canonowi z dualem, ale pewnie jest to do ogarnięcia. Wtedy miałbyś jeden aparat do wszystkiego lub prawie wszystkiego. Gimbal także dałby radę z tym maluszkiem i podpiętym do niego jakimś plasticzakiem.
Myślałem nad X-T20, pewnie go wypożyczę do testów. Jeśli okaże się wystarczająco dobry, to najwyżej pozbędę się tego Canona - specjalnie polowałem na używkę, żeby w razie czego spieniężyć go bez dużej straty. Chociaż posiadanie osobnego sprzętu do zdjęć i filmów też ma swoje zalety.
Po pierwszych godzinach zabawy z gimbalem X-T10 już ma kilka rys na obudowie. Trzeba uważać, bo gdy sprzęt jest wyłączony, aparat buja się na nim bezwładnie i w niektórych pozycjach potrafi przypierdzielić w metalową obudowę gimbala.
homer65pl
01-06-2017, 22:55
Do usunięcia ?
homer65pl
01-06-2017, 22:58
Moderatora prosze o usunięcie moich wpisów - powstały przypadkowo
Przepraszam za zaśmiecenie wątku. ?
Wysłane z mojego MediaPad T1 8.0 LTE przy użyciu Tapatalka
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.