PDA

Zobacz pełną wersję : Czym "kamerować"? :)



epicure
21-05-2017, 12:34
Przymierzam się do wejścia w filmowanie, głównie na potrzeby bloga, recenzji sprzętu itp. Fajnie byłoby wzbogacić tekst i zdjęcia jakimś ruchomym obrazem i dźwiękiem, ale pierwsze próby nagrywania smartfonem boleśnie sprowadziły mnie na ziemię. Bez sporych nakładów na sprzęt nie jestem w stanie uzyskać takiej jakości, której nie musiałbym się wstydzić.

Potrzebuję gimbala, jakiegoś rejestratora wideo zapewniającego w miarę bezproblemową amatorską obsługę (małe urządzenie z dobrym AF, żaden profesjonalny potwór na rigu), rejestratora dźwięku (jeśli uda się użyć do tego aparatu lub smartfona, to super) i mikrofonu(-ów). Ze światłem i montażem materiału jakoś sobie poradzę samemu. Ma to być przede wszystkim proste w obsłudze, kompaktowe, jak najtańsze o i jakości pozwalającej na uzyskanie przyzwoitego materiału na Youtuba. Nie oczekuję jakości kinowej, nie będę na tym zarabiał, nie zależy mi na możliwości pracy w każdych możliwych warunkach, żaden asystent nie będzie tego za mnie dźwigał ani obsługiwał.

Rozważam dwie możliwości:

1) Zhiyun Crane-M + Sony RX100 V (cena zabija, ale nie trafiłem na nic innego, co dorównałoby mu w AF-C)

2) Zhiyun Crane-M + Fuji X-T20 (nie ta liga jeśli chodzi o AF, ale mógłbym opchnąć X-T10 i zaoszczędzić dużo siana)

Najbardziej zależy mi na gimbalu (no chyba, że któryś aparat ma taką stabilizację obrazu, że będzie on zbędny) i bezobsługowym sprawnym AF-C. 4K to sprawa drugorzędna - jeśli będzie, to super, ale nie jest wymagane.

A teraz kilka pytań:

- czy dostanę jakiś tańszy gimbal, który udźwignie kompakt/bezlustro?
- czy znajdę inny tańszy idiotoodporny sprzęt to rejstracji wideo?
- jaki budżetowy rejestrator dźwięku wybrać?
- jaki tani i kompaktowy mikrofon do nagrywania głosu (+dźwięków otoczenia) zarówno w domu, jak i w terenie?

cz4rnuch
21-05-2017, 12:46
Zhiyun bardzo nisko wycenia swoje zabawki. Trudno znaleźć coś przyzwoitego w niższej cenie. Jest jeszcze Feiyu, ale oni mają trochę drożej. Co do AF-C to sporo osób używa do "vblogingu" EOSów M. 5ka jest bardzo droga, ale 6ka jest sporo tańsza od RX100V. Oczywiście nie ma tam 4K.

epicure
21-05-2017, 13:09
O właśnie, Canony z DualPixel też dają radę pod względem AF. Problem w tym, że wolałbym uniknąć budowania drugiego systemu (chyba, że kosztowałoby to mniej, niż każde inne rozwiązanie), stąd stawiam albo na kompakty, albo na puszkę z systemu, którego aktualnie używam.

Ligo
21-05-2017, 22:19
Kolega Gonciarz używa, jako podstawowego Lumixa GH4.
https://www.youtube.com/watch?v=qTTNQvXiWf0
Dla odrobinę mniej wymagających, myślę, że sprawdzi się równie dobrze G7, albo G80. Może być Sony z serii A6000.
Z kompaktów ludzie używają G7X i też jest dobrze.

darekw1967r
22-05-2017, 09:45
Jak nie chodzi o 4K to proponuje A6000 + sel18-105/4.
Masz dobrane elementy pod fimowanie i tez mozna tym robic dobre foty z ladnie rozmytym tlem.
Poza tym ten sprzet bardzo szybko pracuje. Ostatecznie nawet na kitowm szkle PZ da sie
tez swietnie filmowac a i zestaw jest dosc maly i lekki a cenowo jak dla mnie atrakcyjny.

Sony RX100V jest maly i lekki i tez swietnie filmuje ale slychac prace zooma.
AF nie trzyma tak dobrze jak w A6000.

P.R.P.
22-05-2017, 10:00
Kupiłem ostatnio synowi a5100 z pz 16-50mm, głównie ze względu na gabaryty, af w video i odchylany, dotykowy ekran jak do selfie - do YouTube'owania jak znalazł. Nie ma 4k, ale HD daje radę. No i możesz całość za 2k wyhaczyć.

epicure
22-05-2017, 10:01
A miał ktoś do czynienia z Panasem LX15?


Jak nie chodzi o 4K to proponuje A6000 + sel18-105/4.

Za duży, taki zakres nie jest mi potrzebny, tak samo jak kolejny system. Gimbal ma udźwig jedynie 650 g. Aparat musi być kieszonkowy, a najlepiej jakby nie było go wcale (czyt. zamiast niego mógłbym użyć sprzętu, którego używam na co dzień do fotografowania).

darekw1967r
22-05-2017, 10:16
A miał ktoś do czynienia z Panasem LX15?



Za duży, taki zakres nie jest mi potrzebny, tak samo jak kolejny system. Gimbal ma udźwig jedynie 650 g. Aparat musi być kieszonkowy, a najlepiej jakby nie było go wcale (czyt. zamiast niego mógłbym użyć sprzętu, którego używam na co dzień do fotografowania).

W takim razie bierz Sony RX100 (III - V). Maly, lekki, wysoka jakosc filmowania (brak smuzen, filmowanie cala powierzchnia sensora 20 Mpix ), dobra stabilizacja.

Filmowalem RX100 III w ciemnych salach przy zroznicowanym oswietleniu (LED) i filmy wychodzily krysztalowo.
Ten aparacik ma ogrom funkcji i mozliwosci (wizjer, elektroniczna poziomice i inne bajery)

darekw1967r
22-05-2017, 11:16
Zobacz ten filmik... z RX100 III

https://youtu.be/XLEq4GxOWpo

Pawel92
22-05-2017, 11:44
Dodam mój głos na SonyRX100 (Cos tam sporadycznie "filmowałem" Mk.I , a teraz kontynuuję Mk.IV). 4K w Mk.IV blokuje się samoczynnie po około 4-5 minutach nagrywania (temperatura). FHD jest, jak na moje potrzeby, OK. Stabilizacja działa, bateria kiepska. Nigdy nie używałem gimbala z SonyRX100. Mile wspominam stabilizacje wideo w Olku EM1. Pewnie w EM2 tez działa dobrze.
Znośne efekty uzyskuje moje dziecko z GoPro 4 Black + Feiyu. Sam się zdziwiłem jakością wideo z Galaxy S7 Edge: w zasadzie mnie to wystarczy :).
Tak czy inaczej, to żeby ten film jako tako wyglądał, to trzeba, MZ, robić post produkcje.

epicure
22-05-2017, 11:44
Ten filmik nie odpowiada na żadne moje pytanie. Przy matrycy 1 cala, ogniskowej 8,8 mm i przysłonie f/1,8 wszystko jest ostre od 2 m do nieskończoności. Tam AF w ogóle nie musi pracować.

Potrzebuję sprzętu, który będzie sprawnie i automatycznie zmieniał płaszczyznę ostrości w zakresie 0,5 m do nieskończoności i to nie tylko na szerokim kącie.

Juriko
22-05-2017, 12:07
Canon G7X z przechylanym dotykowym ekranem pozwala na dynamiczny w czasie filmowania wybór punktu ostrości.

Pawel92
22-05-2017, 12:18
... Przy matrycy 1 cala, ogniskowej 8,8 mm i przysłonie f/1,8 wszystko jest ostre od 2 m do nieskończoności. Tam AF w ogóle nie musi pracować...
Czasem bym chciał, żeby tak było. Niestety nie jest. Mam na myśli AF, który nie musi pracować.

epicure
22-05-2017, 12:31
Czasem bym chciał, żeby tak było. Niestety nie jest. Mam na myśli AF, który nie musi pracować.
W wielu przypadkach nie musi. A jeśli pracuje, to znaczy, że jest kiepski :-) Przynajmniej ja tak to widzę pod kątem moich potrzeb.

darekw1967r
22-05-2017, 12:41
Ten filmik nie odpowiada na żadne moje pytanie. Przy matrycy 1 cala, ogniskowej 8,8 mm i przysłonie f/1,8 wszystko jest ostre od 2 m do nieskończoności. Tam AF w ogóle nie musi pracować.

Potrzebuje sprzętu, który będzie sprawnie i automatycznie zmieniał płaszczyznę ostrości w zakresie 0,5 m do nieskończoności i to nie tylko na szerokim kącie.

No to masz problem.
Mialo byc cos prostego, amatorskiego a z tego co piszesz potrzebujesz czegos bardziej zaawansowanego ;)

U mnie dopiero A6000 radzi sobie z AF-em ;)

epicure
22-05-2017, 13:08
No to masz problem.
Mialo byc cos prostego, amatorskiego a z tego co piszesz potrzebujesz czegos bardziej zaawansowanego ;)

U mnie dopiero A6000 radzi sobie z AF-em ;)
Oczywiście, że potrzebuję czegoś technicznie zaawansowanego, tyle że prostego w obsłudze (zautomatyzowanego). Taki RX100 V daje radę w stopniu więcej niż zadowalającym i jedynie cena i brak dotykowego ekranu mnie powstrzymują od zakupu. Zastanawiam się więc nad tańsza alternatywą. Tutaj chyba najbardziej sensowny byłby G7X II.

Ciekawi mnie też jak X-T20 radzi sobie z wykrywaniem twarzy i śledzeniem wskazanego obiektu w wideo. Gdyby okazało się, że działa to wystarczająco dobrze, miałbym problem z głowy.

darekw1967r
22-05-2017, 13:54
Oczywiście, że potrzebuję czegoś technicznie zaawansowanego, tyle że prostego w obsłudze (zautomatyzowanego). Taki RX100 V daje radę w stopniu więcej niż zadowalającym i jedynie cena i brak dotykowego ekranu mnie powstrzymują od zakupu. Zastanawiam się więc nad tańsza alternatywą. Tutaj chyba najbardziej sensowny byłby G7X II.

Ciekawi mnie też jak X-T20 radzi sobie z wykrywaniem twarzy i śledzeniem wskazanego obiektu w wideo. Gdyby okazało się, że działa to wystarczająco dobrze, miałbym problem z głowy.

Najlepiej samemu sprawdz jak sie zachowuje AF dla panasa i fuji.
Oprocz puszki jest jeszcze szklo i to razem musi szybko brykac.

X-T20 ma szybszy AF niz X-T10 ale jak to w filmowaniu bywa trzeba zestawic ze szklami i sprawdzic jak szybko reaguje mechanika -> porobic testy.

Co do SONY RX100V pomysl o tym, ze to jest male i lekkie i zajmuje malo miejsca a... moze wiele w praktyce ;). Tylko TA CENA.

Pawel92
22-05-2017, 14:06
W wielu przypadkach nie musi. A jeśli pracuje, to znaczy, że jest kiepski :-) Przynajmniej ja tak to widzę pod kątem moich potrzeb.

Dokładnie tak. Kiepski, to może lekka przesada, ale do ideału to mu daleko :). Obawiam się, ze będziesz miał kłopot ze znalezieniem malej puszki z bardzo dobrym AF-em.

homer65pl
22-05-2017, 22:10
Zhiyun bardzo nisko wycenia swoje zabawki. Trudno znaleźć coś przyzwoitego w niższej cenie. Jest jeszcze Feiyu, ale oni mają trochę drożej. Co do AF-C to sporo osób używa do "vblogingu" EOSów M. 5ka jest bardzo droga, ale 6ka jest sporo tańsza od RX100V. Oczywiście nie ma tam 4K.





Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

epicure
23-05-2017, 00:18
Udało mi się trafić na używany G7X II za rozsądne pieniądze. Obejrzałem trochę testów na YouTubie i wydaje mi się, że powinien wystarczyć do moich zastosowań, choć nie jest to do końca poziom RX100 V jeśli chodzi o AF.

Czekam więc na przesyłkę i na pewno przetestuję zarówno aparat, jak i gimbala :)

cz4rnuch
23-05-2017, 10:17
G7X II, zapomniałem o nim, ale wiele osób go używa ze względu na gibanego dotykowca i dość dobrą jakość obrazu. Dla mnie to jednak bardziej kompakt do robienia zdjęć, może się sprawdzić w video, ale AF-C ma trochę nieprzewidywalny no i nie ma gniazdka na mikrofon co trochę boli. No i nie ma 4K. Ale jeśli znalazłeś w dobrej cenie to pewnie warto. Z polecanych puszeczek to ludzie chwalą sobie Panasia G7 (mini GH4), ma wszystko co trzeba oprócz wyjścia na słuchawki, jest dość tani i wystarczająco lekki do gimbala. Jakość Video jest fenomenalna. A co do drugiego systemu to przecież nie trzeba go budować. Skoro wystarcza wbudowany w RX100 czy G7X zoom to równie dobrze można pozostać przy kicie do A6000 czy G7.

Jaki gimbal wybrałeś?

epicure
23-05-2017, 10:26
A co do drugiego systemu to przecież nie trzeba go budować. Skoro wystarcza wbudowany w RX100 czy G7X zoom to równie dobrze można pozostać przy kicie do A6000 czy G7.

No można, ale zamierzam z tym podróżować jedynie z bagażem podręcznym. Każdy gram i centymetr się liczą. Znalezienie miejsca na gimbal będzie już sporym wyzwaniem.


Jaki gimbal wybrałeś?

Zhiyun Crane-M.

cz4rnuch
23-05-2017, 11:42
W podróży taki kompakt jak G7X to rzeczywiście duży plus. Rozumiem, że oprócz tego bierzesz jednak też coś z systemu Fuji do zdjęć. Zamiana tego co masz na X-T20 (o ile już go nie masz) nie byłaby rozsądnym kompromisem. Dotykowiec z 4K i wejściem mikrofonowym (do którego możliwe, że będzie potrzebna przejściówka). Nie wiem jak z AFem podczas filmowania,raczej nie dorówna on Sony czy Canonowi z dualem, ale pewnie jest to do ogarnięcia. Wtedy miałbyś jeden aparat do wszystkiego lub prawie wszystkiego. Gimbal także dałby radę z tym maluszkiem i podpiętym do niego jakimś plasticzakiem.

epicure
23-05-2017, 12:05
Myślałem nad X-T20, pewnie go wypożyczę do testów. Jeśli okaże się wystarczająco dobry, to najwyżej pozbędę się tego Canona - specjalnie polowałem na używkę, żeby w razie czego spieniężyć go bez dużej straty. Chociaż posiadanie osobnego sprzętu do zdjęć i filmów też ma swoje zalety.

epicure
25-05-2017, 11:02
Po pierwszych godzinach zabawy z gimbalem X-T10 już ma kilka rys na obudowie. Trzeba uważać, bo gdy sprzęt jest wyłączony, aparat buja się na nim bezwładnie i w niektórych pozycjach potrafi przypierdzielić w metalową obudowę gimbala.

homer65pl
01-06-2017, 22:55
Do usunięcia ?

homer65pl
01-06-2017, 22:58
Moderatora prosze o usunięcie moich wpisów - powstały przypadkowo
Przepraszam za zaśmiecenie wątku. ?




Wysłane z mojego MediaPad T1 8.0 LTE przy użyciu Tapatalka