PDA

Zobacz pełną wersję : Czytnik XQD



dandan
19-05-2017, 14:18
Jaki czytnik pod USB?
Kupiłem Lexara Professional XQD 2.0 USB 3.0 Reader i nie czyta mi karty 1333x, kartę 2933x odczytuje max 40MB/s.
Miało być szybko, a jest problematycznie i 3x wolniej niż odczyt z CF :-)

Piechu
19-05-2017, 14:21
A podpinasz pod USB 3.0 w komputerze/laptopie? Jeśli tak to masz jakiś problem sprzętowo-sterownikowy. Ewentualnie uszkodzony sam czytnik (brak odczytu kart 1333x może o tym świadczyć).
Mam ten czytnik i z kartą 2933x jest szybki jak błyskawica.

dandan
19-05-2017, 14:43
Złote CF Sandisk Extreme czytam na czytniku Sandiska z prędkością 110MB/s na tym samym porcie 3.0.
Napisałem do sprzedawcy, natomiast zastanawiam się czy na pewno odczyta karty 1333, na pudełku jest info o kompatybilności tylko z XQD2.0


No i się dowiedziałem, czytniki XQD2.0 nie czytają kart 1333, czytniki Sony nie czytają kart Lexara, Lexar nie ma już na stronie żadnych info o tym, że karty 1333 w ogóle istniały, 1400 też poszły w niepamięć.
Gdybym miał tę wiedzę wcześniej to kupiłbym droższe karty Sony.
Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle.

Piechu
19-05-2017, 16:32
faktycznie lipa. Nie możesz zwrócić towaru w ramach 14-dniowego zwrotu?

dandan
19-05-2017, 22:55
Przyjmą czytnik bez problemu, ale to nie rozwiązuje tematu. Mam dwie karty Lexara XQD i do każdej muszę mieć inny czytnik.
Myślałem, że wyższa cena kart Sony jest związana wyłącznie z marketingową strategią firmy, a okazuje się, że to Lexar nie poradził sobie z tym nośnikiem i nie ma czytnika obsługującego wersję 2 i 1.

grafo
23-05-2017, 17:18
1400 tez nie czyta?

dandan
24-05-2017, 11:12
1400 jest 2.0

kurczeblade
03-03-2019, 11:50
https://www.ceneo.pl/74239605;pla?se=PsKoLFoPJK3HREymp3Un0fUL_WUc7rQs&gclid=Cj0KCQiAk-7jBRD9ARIsAEy8mh6cYr9bJ2JzUr1vuJQ6ixWU4blQpB0o6mwh UXB0H_qRDwMrT0p-Q2UaAvYUEALw_wcB#tab=click

Panowie, czyli rozumiem że ten czytnik bez problemu odczyta Sony XQD G 128GB 440 mb/s ?

Paw-Bor
03-03-2019, 12:25
Powinien odczytać:wink: Mam taką samą kartę jak Twoja ale używam tego czytnika: https://www.ceneo.pl/51114348

Jurek Ż
03-03-2019, 12:52
https://www.ceneo.pl/74239605;pla?se=PsKoLFoPJK3HREymp3Un0fUL_WUc7rQs&gclid=Cj0KCQiAk-7jBRD9ARIsAEy8mh6cYr9bJ2JzUr1vuJQ6ixWU4blQpB0o6mwh UXB0H_qRDwMrT0p-Q2UaAvYUEALw_wcB#tab=click

Panowie, czyli rozumiem że ten czytnik bez problemu odczyta Sony XQD G 128GB 440 mb/s ?

Na 100%.

kurczeblade
03-03-2019, 13:06
Dzięki :)

Yanis
30-03-2019, 14:35
Używa ktoś czytnika Sony MRW-E90 pod Windowsem 7? Nie wiem, czy znowu mam pecha i kupiłem trafiony egzemplarz, czy on po prostu nie lubi się z tym systemem. Windows wykrywa go jako "nieznane urządzenie" i nie potrafi znaleźć do niego sterowników.
Niezły gadżet, bo obsługuje dwa formaty kart, których używam, no i karty pamięci wchodzą do niego poprzez zauważalne kliknięcie - w przeciwieństwie do Lexara, którego dotychczas używałem, gdzie trzeba je po prostu wciskać do oporu. Wszystko fajnie, tylko że nie działa :) Nie mam dostępu do nowszych wersji Windowsa, żeby sprawdzić.

O takie ustrojstwo mi chodzi:
22927

ksh
30-03-2019, 14:45
Może aktualizacja win7 by pomogła, wiem że win7 miał problemy czasami ze starymi urządzeniami usb wymagajacymi starych sterowników, w win10 ten problem znikł, jednak dziwi mnie że masz problem z urządzeniem, które nie wymaga żadnych sterowników bo nie ważne czy tam masz SD czy XQD to nadal jest to magistrala szeregowa obsługiwana przez USB i tyle.

Wszystkie gniazda tak mają ? może nie podpinasz pod USB 3 ( niebieski ).

nikoniarz
30-03-2019, 14:51
A może kwestia "oryginalności" produktu... Nie sądzę, by oryginalny Win i czytnik miały problem ze sterownikami.

Yanis
30-03-2019, 14:58
Podpinam pod niebieskie. Zresztą w to samo miejsce podpinam Lexara i śmiga. Sony tylko lekko się nagrzewa i tyle. Jest sygnał podłączenia nowego urządzenia, ale go nie widać w eksploratorze windows. Tylko w menagerze pojawia się "nieznane urządzenie". Mam automatyczne aktualizacje systemu, więc chyba w miarę na bieżąco jest..

- - - - kolejny post - - - - - -


A może kwestia "oryginalności" produktu... Nie sądzę, by oryginalny Win i czytnik miały problem ze sterownikami.

Ktoś podrabia czytniki Sony i sprzedaję w polskich sklepach? :)
Całe programowanie w kompie, łacznie z systemem, mam legalne.

Zelber
30-03-2019, 15:00
Używa ktoś czytnika Sony MRW-E90 pod Windowsem 7? Nie wiem, czy znowu mam pecha i kupiłem trafiony egzemplarz, czy on po prostu nie lubi się z tym systemem. Windows wykrywa go jako "nieznane urządzenie" i nie potrafi znaleźć do niego sterowników.
Niezły gadżet, bo obsługuje dwa formaty kart, których używam, no i karty pamięci wchodzą do niego poprzez zauważalne kliknięcie - w przeciwieństwie do Lexara, którego dotychczas używałem, gdzie trzeba je po prostu wciskać do oporu. Wszystko fajnie, tylko że nie działa :) Nie mam dostępu do nowszych wersji Windowsa, żeby sprawdzić.

O takie ustrojstwo mi chodzi:
22927
Mam win7 na drugim kompie, mogę dzisiaj sprawdzić ;)
Na 10 działa bez problemów.

Yanis
30-03-2019, 15:05
Mam win7 na drugim kompie, mogę dzisiaj sprawdzić ;)
Na 10 działa bez problemów.

Będę bardzo wdzięczny.

JK
30-03-2019, 15:19
Z dokumentacji:

Supported operating systems include Windows 7 (SP1), Windows 8, 8.1 and Windows 10, as well as Mac OS X 10.8, 10.9, 10.10 and 10.11.

Może sprawdź, czy masz zainstalowany SP1.

Zelber
30-03-2019, 15:22
Będę bardzo wdzięczny.
Sprawdziłem na 2 komputerach z 7, działa zarówno na USB 2(a teoretycznie nie powinien, bo USB 2.0 nie poda 0.9A wymaganego do zasilenia) jak i USB 3, z włożonymi jednocześnie kartami XQD i SD.
Kupowany "u nas" w cyfrowe.pl

Yanis
30-03-2019, 15:42
Sprawdziłem na 2 komputerach z 7, działa zarówno na USB 2(a teoretycznie nie powinien, bo USB 2.0 nie poda 0.9A wymaganego do zasilenia) jak i USB 3, z włożonymi jednocześnie kartami XQD i SD.
Kupowany "u nas" w cyfrowe.pl
Wielkie dzięki. Dla pewności jeszcze na innym kablu sprawdziłem. Nie chodzi i już. Odsyłam do sklepu.

- - - - kolejny post - - - - - -


Sprawdziłem na 2 komputerach z 7, działa zarówno na USB 2(a teoretycznie nie powinien, bo USB 2.0 nie poda 0.9A wymaganego do zasilenia) jak i USB 3, z włożonymi jednocześnie kartami XQD i SD.
Kupowany "u nas" w cyfrowe.pl

Powiedz mi jeszcze - te diody obok wejść kart ci się zapalają?

Zelber
30-03-2019, 15:45
Tylko przy kopiowaniu plików.

Yanis
30-03-2019, 15:49
Tylko przy kopiowaniu plików.

OK. U mnie martwa cisza. Laptop z Win7 rozpoznał urządzenie, ale przy próbie odczytu z karty wywaliło go dokumentnie (wyłączył się). Nie eksperymentuję dalej. Szkoda sprzętu. Witamy w świecie Sony :)

kot.paskowy
12-03-2021, 14:54
Czy pojawiły się na rynku jakieś godne zaufania czytniki w nieco mniej absurdalnych cenach niż to, co oferują sklepy foto? Widziałam jakieś niedrogie wynalazki na allegro, może jest coś pomiędzy? Karty Sony i Nikon (czyli chyba też Sony).

ksh
12-03-2021, 15:00
Najtańsze firmowe ma Lexar XQD USB 3.1 od 140zł i Lexar CFX USB 3.2 od 190zł.
Z tańszych Rocketek XQD USB 2.0/3.0 ale nie wiem ile u nas, w chinach coś 60zł.

kot.paskowy
12-03-2021, 15:04
Ooo, dzięki! A to chińskie jest coś warte? W sensie że można używać bez obaw, że, dajmy na to, spsuje kartę? No i jeszcze jedno - czy one czytają CF express, na wypadek, gdybym się kiedyś i takiej dorobiła?

ksh
12-03-2021, 18:58
Kompatybilność z XQD na CFX nie ma, jest mając czytnik CFX powinno czytać XQD ale nie ma tu żadnej gwarancji pełnej kompatybilności, trzeba sprawdzać i czytać opisy czy opinie.

Co do Rocketek to rozkręcałem wersje z samym czytnikiem XQD ( są wersje też z XQD+SD ) i jest to solidne, dobry slot na karty, normalne lutowanie, ekranowanie itd.
Te najtańsze na allegro chińskie w środku tragedia.

Pamiętaj że czytnik XQD/CFX to tylko slot na kartę, tam nic nie ma, ma tylko połączyć kartę z USB ponieważ kontroler PCIe NVMe jest w samej karcie.

- - - - kolejny post - - - - - -

Na dniach będę miał czytniki CFX na śledziu PCIe do komputera, jak przetestuję to dam znać, takie coś:

49452

gremed
12-03-2021, 21:02
Co do Rocketek to rozkręcałem wersje z samym czytnikiem XQD ( są wersje też z XQD+SD ) i jest to solidne, dobry slot na karty, normalne lutowanie, ekranowanie itd.
Potwierdzam. Kupiłem po opinii kolegi koesh, wygląda solidniej od najtańszych chińczyków. I mimo, że ten co miałem działa nadal to poszedł na rezerwę a użytkuję Rocketek.

kot.paskowy
13-03-2021, 11:15
No to to jest fajne rozwiązanie ;) No ale jeszcze Wam potruję - on czyta tylko karty z serii M i G – Sony faktycznie ma oznaczenie G, Nikon - nie. Ale obie mają identyczne parametry, opakowanie i wyglądają, jakby ktoś tylko inne naklejki nakleił (choć numery seryjne inaczej nabite). Mogę mieć nadzieję, że zadziała z obiema?
gremed, masz samo XQD czy + SD? Waham się, którą brać.
BTW - fajny patent z tym czytnikiem na śledziu! Tylko to montowane z tyłu, nie? Lepszy by był taki na przód.

gremed
13-03-2021, 17:27
gremed, masz samo XQD czy + SD? Waham się, którą brać.
Sam XQD. Na CF i SD mam Lexara.

ksh
13-03-2021, 19:20
No to to jest fajne rozwiązanie ;) No ale jeszcze Wam potruję - on czyta tylko karty z serii M i G – Sony faktycznie ma oznaczenie G, Nikon - nie. Ale obie mają identyczne parametry, opakowanie i wyglądają, jakby ktoś tylko inne naklejki nakleił (choć numery seryjne inaczej nabite). Mogę mieć nadzieję, że zadziała z obiema?
gremed, masz samo XQD czy + SD? Waham się, którą brać.
BTW - fajny patent z tym czytnikiem na śledziu! Tylko to montowane z tyłu, nie? Lepszy by był taki na przód.

Bierz samo XQD, czyta wszystkie jakie miałem XQD, od starych Lexar po nowsze Sony czy Nikon.

Czytnik na śledziu daje gwarancje szybkości ale nie jest to takie super konieczne, jak masz czytnik na kablu USB 3.2 to nawet 30cm kabla spowalnia już szybkość.
W XQD nie ma to wielkiego znaczenia, byle czytnik był USB 3.0

ksh
18-03-2021, 22:18
49452

Czytnik dotarł, montuje się go normalnie w slocie PCIe x4, wykonanie normalne, dobry slot CFX na wyczuwalny dobrze wyczuwalny klik, jest ochrona przepięciowa, karta bardzo malutka i nie przeszkadza w budzie.
Jedyna wada, jeśli to można uznać za wadę samą technologię to że PCIe nie ma sam w sobie plug-in czyli jeśli karta jest w czytniku to po włączeniu system widzi nośnik jako normalny PCIe NVMe express ale jeśli kartę będziemy chcieli włożyć w trakcie pracy komputera to nic się nie dzieje.
Co do szybkości to leci tyle na ile pozwala sama karta czyli jest pioruńsko szybko i nie ma ograniczeń jakie daje USB gdzie nawet dłuższy kabel powoduje znaczące spadki.

Czy warto taki czytnik używać, moim zdaniem jeśli używamy czytnika tylko do aktualizacji i sporadycznego przerzucania dużej ilości materiału co przez wifi jest dla nas za długim czasem to warto, jeśli używamy bardzo często to może to być mało wygodne i lepiej kupić czytnik CFX CFexpress na USB.

Jacek_Z
25-03-2021, 23:04
Spytam nie o karty a o czytniki. Czy czytniki CFexpress czytają karty XQD (i na odwrót).
Podejrzewam, że nie, ale w sumie skoro Nikony Z czytają karty takie i takie, to czytniki kart tez by mogły.
Ktoś wie?
Czy może to jeszcze bardziej pokręcone i to jeszcze zależy od konkretnych kart?

ksh
25-03-2021, 23:46
Pokręcone na maksa, coś tam pisałem tu https://forum.nikoniarze.pl/threads/281866-Czytnik-XQD/page4?p=4169272&highlight=czytnik#post4169272

XQD i CFX to podobne technologie, kwestia tylko jaki zastosowano PCIe i NVMe, niby jest zgodność wsteczna ( XQD sporo starsze ) ale w praktyce jest inaczej.
Mam czytniki CFX i XQD, maiłem kilka modeli kart XQD i CFX, ogarnięcie tego nie jest takie proste.
Dodatkowo problem dotyczy licencji w konkretnej rewizji, płacą za to podobno słono.

MstrG
26-03-2021, 14:35
Mam czytnik Lexara, kupiony do Lexara 128GB XQD 2933x. W drugim body mam Sony 128GB CFexpress seria G i niestety czytnik jej nie widzi.
Sony ma czytnik XQD/CFexpress, tylko cena u nas nie jest zachęcająca :)