PDA

Zobacz pełną wersję : [ Leica ] Leica M9 - ostrzeżenie zalany sprzęt



pioterkow
17-05-2017, 14:26
Chciałem poinformować że jeśli niedługo na rynku pojawi się do kupienia w dobrej cenie Leica M9 Black w stanie idealnym i z bardzo małym przebiegiem to zalecam dokładne sprawdzenie jej w serwisie.
Aparat zaliczył dość długą kąpiel w słonej wodzie w Egipcie. Właściciel stwierdził że jak nie będzie działał to puści na Allegro - wg relacji jego koleżanki. Źródło pewne - bo ona sama jest maniaczką fotografii i nie do końca jej się podoba takie postawienie sprawy… :(
Pamiętając o przygodach naszego foriumowego kolegi z Leikami - wskazana czujność!
Pozdrawiam. Piotr

Franek_
20-05-2017, 21:51
Jedna, którą sprzedał mi gość z: http://sandisk-store.pl/pl/static/o-firmie.html również dość prawdopodobne, że była zalana. Natomiast ta, którą dał mi zamiast tej zalanej ma zardzewiałą matrycę (nie wychwyciłem przy zakupie bo ja głupi jestem i ufam ludziom, więc sprzęt sprawdziłem pobieżnie, a jak wychwyciłem to byłem już na innym kontynencie) oraz nie działa wybierak ramek.

Coś jak z tymi samochodami, co niebite a Niemiec tylko w niedziele używa, szkła poleruje i do granicy goni.

FilipeG
20-05-2017, 21:54
Franek, może to wada fabryczna? http://www.optyczne.pl/11042-news-Leica_M9__M9-P__M_Monochrom_i_M-E_-_zmiana_w_programie_wymiany_wadliwych_matryc.html

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Franek_
21-05-2017, 00:30
Wiem, że wada fabryczna. Przypuszczam natomiast, że wiedział - i nie powiedział - również sprzedający, przez co ja muszę się bujać z serwisem i nie wiem czy zdążę póki L wymienia matryce za free.

Pawel92
21-05-2017, 00:40
Póki co, dalej wymieniają. Ma to trwać 2 miesiące. Zobaczymy ile potrwa :razz:

puch24
21-05-2017, 11:29
"Apteczni" piszą:

"Dla posiadaczy aparatów starszych niż pięć lat oznacza to, że najlepiej zgłosić się do serwisu przed 15 sierpnia 2017 roku. Wtedy jeszcze będzie można skorzystać z pomocy bezpłatnie. Od 16 sierpnia 2017 roku akcja serwisowa dalej będzie darmowa, ale tylko w przypadku aparatów kupionych (jako nowych) w przeciągu ostatnich pięciu lat. W pozostałych przypadkach (aparaty starsze niż pięć lat) trzeba będzie się liczyć z opłatą w wysokości 982 euro (z VAT)."

Pawel92
21-05-2017, 11:34
A to, przynajmniej raz w życiu, mi się udało. :-D

Datop
23-05-2017, 18:30
Sprostowanie komisu:
Ad "Prawdopodobnie zalana" - Aparat, który Pan u nas reklamował, trafił do serwisu w Solms i zostało stwierdzone "błąd zasilania przy zmianie firmware", a nie zalanie. Usterka została usunięta i aparat służy cały czas w naszym sklepie. Nie wnikam już kto tak nie fachowo zabrał się do tej operacji.

Ad Matryca - Przejrzałem w dniu dzisiejszym (tj.23.05.2017) archiwum , i zdjęcia zrobione przed wydaniem Panu wymienionej M9P - nie noszą wady "rdzewiejącej matrycy", oczywiście mogło to uwidocznić się po pewnym okresie użytkowania. Serwis Leica zaprasza do wymiany matrycy i do 15 sierpnia br można to zrobić bezpłatnie poprzez dowolny Serwis/Delera/Dystrybutora Leica w dowolnym miejscu na świecie. więcej na stronie www.leica.com

​Ad Ramka. Tak jak już wcześniej sugerowałem proszę używać odpowiednich obiektywów, a problem się rozwiąże :-) Nawet jeśli owy problem istnieje (nie było mi to dane sprawdzić) zostanie on usunięty przy wymianie matrycy w ramach wezwania serwisowego.

Pozdrawiam i życzę udanej podróży
Artur C.​

Coman
23-05-2017, 21:24
Witam, podpowiedzcie proszę tą korozję na matrycy to widać "gołym okiem" czy trzeba wykonać zdjęcie przy jakiś specjalnych ustawieniach? Ja tam nic na matrycy nie widzę ale może czegoś nie wiem a do puki wymiana jest za free to warto by to sprawdzić. Franek_ ten wybierak ramek to nie działał Ci z jakimś konkretnym obiektywem czy w ogóle?

hostman22
23-05-2017, 22:17
Sprostowanie komisu:
Ad "Prawdopodobnie zalana" - Aparat, który Pan u nas reklamował, trafił do serwisu w Solms i zostało stwierdzone "błąd zasilania przy zmianie firmware", a nie zalanie. Usterka została usunięta i aparat służy cały czas w naszym sklepie. Nie wnikam już kto tak nie fachowo zabrał się do tej operacji.

Ad Matryca - Przejrzałem w dniu dzisiejszym (tj.23.05.2017) archiwum , i zdjęcia zrobione przed wydaniem Panu wymienionej M9P - nie noszą wady "rdzewiejącej matrycy", oczywiście mogło to uwidocznić się po pewnym okresie użytkowania. Serwis Leica zaprasza do wymiany matrycy i do 15 sierpnia br można to zrobić bezpłatnie poprzez dowolny Serwis/Delera/Dystrybutora Leica w dowolnym miejscu na świecie. więcej na stronie www.leica.com (http://www.leica.com)

​Ad Ramka. Tak jak już wcześniej sugerowałem proszę używać odpowiednich obiektywów, a problem się rozwiąże :-) Nawet jeśli owy problem istnieje (nie było mi to dane sprawdzić) zostanie on usunięty przy wymianie matrycy w ramach wezwania serwisowego.

Pozdrawiam i życzę udanej podróży
Artur C.​

Co oznacza stwierdzenie "właściwy obiektyw" tzn ramki z zeissami lub Voigtlanderami nie będą się prawidłowo wyświetlać..? :shock:

Coman
23-05-2017, 23:17
Być może miał na myśli obiektywy z innym bagnetem niż LM mocowane za pomocą adaptera, wtedy adapter ustawia ramkę na 50mm przynajmniej tak jest w K&F, ale w M9 to i tak bez sensu bo przecież nie ustawi się ostrości.

Franek_
24-05-2017, 05:55
Sprostowanie komisu:
Ad "Prawdopodobnie zalana" - Aparat, który Pan u nas reklamował, trafił do serwisu w Solms i zostało stwierdzone "błąd zasilania przy zmianie firmware", a nie zalanie. Usterka została usunięta i aparat służy cały czas w naszym sklepie. Nie wnikam już kto tak nie fachowo zabrał się do tej operacji.

Napisałem 'dość prawdopodobnie', gdyż czytając o podobnych przypadkach w Internecie aparat miał wszelkie objawy zalania.



Ad Matryca - Przejrzałem w dniu dzisiejszym (tj.23.05.2017) archiwum , i zdjęcia zrobione przed wydaniem Panu wymienionej M9P - nie noszą wady "rdzewiejącej matrycy", oczywiście mogło to uwidocznić się po pewnym okresie użytkowania. Serwis Leica zaprasza do wymiany matrycy i do 15 sierpnia br można to zrobić bezpłatnie poprzez dowolny Serwis/Delera/Dystrybutora Leica w dowolnym miejscu na świecie. więcej na stronie www.leica.com

Zdjęcia zrobione wówczas zostały z tego co pamiętam wykonane na dość otwartej przysłonie, sprawdzałem czy dalmierz nie jest rozregulowany. Zaś rdza wychodzi przy zdjęciach w okolicy f/8 i mniejszej. Pojawiać się zaczęła gdy tylko zrobiło się jaśniej (wyjechałem z Europy i już w Maroku było więcej światła, używałem tam mniejszych przysłon i już wtedy, tj. końcówka listopada, zaczęła wychodzić rdza).



​Ad Ramka. Tak jak już wcześniej sugerowałem proszę używać odpowiednich obiektywów, a problem się rozwiąże :-) Nawet jeśli owy problem istnieje (nie było mi to dane sprawdzić) zostanie on usunięty przy wymianie matrycy w ramach wezwania serwisowego.

Tak, zapewne zostanie usunięty. Jeśli zdążę z serwisem, gdyż obecnie jestem kilkanaście tysięcy kilometrów od Solms. Używam odpowiednich obiektywów i informacji podawanych przez samego producenta - Leikę - nie wynika, by było cokolwiek 'nieodpowiedniego' w szkłach Zeissa. Aparat nie wybiera ramek zarówno z tymi obiektywami, ze starszymi szkłami Leiki przez przejściówkę (a pierwszy ze sprzedanych przez Pana aparatów wybierał ramki z tą przejściówką) oraz z normalnymi szkłami Leiki (sprawdzone z pożyczonym na 5 minut 28/2.8 ASPH).

pozdrawiam
Maciek Frankiewicz




Witam, podpowiedzcie proszę tą korozję na matrycy to widać "gołym okiem" czy trzeba wykonać zdjęcie przy jakiś specjalnych ustawieniach? Ja tam nic na matrycy nie widzę ale może czegoś nie wiem a do puki wymiana jest za free to warto by to sprawdzić. Franek_ ten wybierak ramek to nie działał Ci z jakimś konkretnym obiektywem czy w ogóle?

Wybierak nie działa, ale nie skumałem się na początku, gdyż głównym obiektywem jest dla mnie 35mm, a m9 z tym powiększeniem wizjera (nie wiem czy z innymi też, nieistotne) ma w standardzie ustawione 35mm. Więc podpinając szkło w zasadzie nic się nie zmienia, tzn. wciaż jest ramka 35. Natomiast jak podpinałem inne szkła, przez przejściówkę a później udało mi się pożyczyć oryginalne obiektywy - aparat nie wybiera ramek, nie ma tego 'klik' przy zapinaniu szkła do body.




Co do rdzy - wygląda to tak:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/05/vor5gk-1.jpg
źródło (http://i63.tinypic.com/vor5gk.jpg)




Co oznacza stwierdzenie "właściwy obiektyw" tzn ramki z zeissami lub Voigtlanderami nie będą się prawidłowo wyświetlać..? :shock:

No więc właśnie...

Keek
24-05-2017, 12:26
Co do rdzy - wygląda to tak:

A to nie sa po prostu syfy na matrycy? Z tego co kojarze, plamki od korozji powinny byc przezroczyste lub biale.

Franek_
24-05-2017, 15:16
Nie Robert - syfy są większe, wyglądają trochę inaczej i przede wszystkim nie mają białej obwódki (tutaj mniej widać bo pokazywarka zmniejszyła jakość zdjęcia).

pioterkow
12-09-2017, 17:55
Przepraszam że tak po 3 miesiącach piszę o tym (nie miałem dostępu do sieci bo byłem w dziczy) ale potwierdzam dokładnie to co pisze Franek - są to ślady korozji na matrycy - w SOlms do wymiany bezpłatnej.
Podobnie ma stara Leica Monochrom (18 MPIX) - identyczne ślady się pokazują. Wysłać koniecznie do Solms bo będzie coraz więcej tych plamek!
Pozdrawiam. Piotr

Pawel92
12-09-2017, 18:12
Bezpłatna wymiana matrycy skończyła się 15-go sierpnia.
http://en.leica-camera.com/World-of-Leica/Leica-News/Global/2017/CCD-sensors-of-the-Leica-M9-M9-P-M-Monochrom-and-M-E-camera-models

pioterkow
12-09-2017, 18:36
Bezpłatna wymiana matrycy skończyła się 15-go sierpnia.
http://en.leica-camera.com/World-of-Leica/Leica-News/Global/2017/CCD-sensors-of-the-Leica-M9-M9-P-M-Monochrom-and-M-E-camera-models

Teoretycznie tak, niemniej koleżance wymieniono 27 sierpnia gratis matrycę w Monochrome (starym 18mpx). Nie wiem od czego to zależy ale może Leica zdając sobie sprawę zę dała d...py z tymi matrycami jednak wymienia nadal. Nie wiem... Napewno warto to zrobić bo te plamy rdzy są cholernie upierdliwe, zwłaszcza na jednolitych powierzchniach typu niebo itp. :(

Pawel92
12-09-2017, 21:05
Masz rację. Darmowa wymiana działa nadal, tyle że z ograniczeniami.
This will also apply after 16 August 2017 for the models listed above, but only in cases where the cameras have been purchased as new products within the last five years.

hostman22
12-09-2017, 22:55
a co z tymi co kupia nowe M-E teraz..?:shock:

Pawel92
13-09-2017, 00:41
Pewnie będą mieli już poprawioną matrycę.