Zobacz pełną wersję : Uniwersalny obiektyw dla "Janusza fotografii"
Kaiketsu
12-05-2017, 13:28
Cześć nikoniarze :)
jestem u was trochę "gościnnie", bo posiadam aparat sony (alpha 58 ).
Nie jestem profesjonalistą, jestem czystym "januszem fotografii", czasem cykam zdjęcia w górach.
W moim "fabrycznie dołączonym" (14-50 mm jeśli dobrze pamiętam) chłamie nieco irytuje mnie brak możliwości wykonania solidnego zblżenia.
Czy możecie polecić mi obiektyw, który się nada do moich zasotoswań? nie musi być jakiś super, i tak nie będę widział wielkich różnic. Chodzi mi o jak największy zakres regulacji.
Co myślicie o tym?
http://allegro.pl/obiektyw-tamron-af-18-200-mm-f-3-5-6-3-xr-di-ii-i6810961026.html
opinie podzielone, ale dla "janusza" może się nadać. Cena jeszcze do zniesienia, chociaż wolałbym coś za 200-300 pln ;)
pozdrawiam was.
nie.Znajomy
12-05-2017, 17:55
Dla "janusza" się nada. Ale tylko dla niego. Bardziej przyszłościowo jednak postąpi jak dołoży pięć dych i kupi Sigmę DG 18-200
Miałem Sigmę 18-200 mm f/3.5-6.3 II DC OS HSM, niby tę "lepszą". Nawet z d80 było kiepsko, nie polecam.
nie.Znajomy
12-05-2017, 18:49
Nie zgodzę się że to słabe szkło. Dużo lepsze niż ten Tamron. Może miałeś trefną sztukę?
Do tego sony można fajne stare Minolty podłączyć chyba bez problemu ale musiałbyś się dowiedzieć co jest dobre.
Kaiketsu
12-05-2017, 19:48
dziękuje koledzy za odpowiedzi. Przyjrzę się tej sigmie. Pamiętajcie, że nie mam większych wymagań - chcę jedynie coś, co nie jest kompletnym shitem, a czym mogę robić ładne zdjęcia w górach.
a te stare minolty, polecicie jakąś ? :) moim ideałem byłby obiektyw do 300 zł.
Z tego co pamiętam świetne szkło to było Minolta 28-105, tracisz dolny zakres ale ostrością to szkło szalało, była też fajna Minolta 70-200 ale nie pamiętam już dokładnie, musiałbyś wbić na forum klubkm.pl i daruj sobie te sigmy/tamrony za 300-500zł, szkoda nerwów i kasy.
Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, co chcesz kupić?
http://www.optyczne.pl/65.4-Test_obiektywu-Tamron_AF_18-200_mm_f_3.5-6.3_XR_Di_II_LD_Aspherical_(IF)_Rozdzielczość_ob razu.html
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/05/9ef0dc339d061780df115f2347f8282f-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170512/9ef0dc339d061780df115f2347f8282f.jpg)
Patrząc na powyższe fragmenty - nie chciałbym go nawet za darmo. A już wyrzucać 400zł z tego powodu...
Za kwoty o jakich myślisz, tylko w systemie NX można kiedyś było dobre obiektywy kupić.
Z mocowaniem Sony musisz szukać czegoś produkcji Minolty jak napisał koesh.
Jeżeli brakuje zbliżenia to polecam dokupić obiektyw Sigma 70-300 APO, jest tani i fajny. Kit pozostawić jako uzupełnienie zakresu. Taki zestaw da lepszą jakość niż 2w1 czy też wash&go.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/05/174d93d4102f09324aa62c45b501e098f366dc66-1.jpg
źródło (http://e5.pudelek.pl/174d93d4102f09324aa62c45b501e098f366dc66)
Wszystko tańsze lub 3w1 lub też 999in1 to kasa w błoto.
Z innej beczki:
czytałem ostatnio, że nie Janusz internetu, a Sebastian to najgorszy obciach! (Sebik internetu - syn Janusza i Grażyny)
A minolta 70-200 dobre szkło. Jak większość minolt zresztą.
Kaiketsu
13-05-2017, 10:28
koledzy, dziękuję za sugestie :) te zdjęcia na 200mm wyglądają fatalnie... rzeczywiście. Pytanie zatem, może powinienem zainteresować się raczej obiektywem typu 14-100? skoro superzoom i tak (jeśli dobrze zrozumiałem) zwykle będzie wyglądał kiepskawo? noszenie wielu obiektywów odpada, chcę wyjąć aparat, zrobić zdjęcie i schować, a nie mocować się obiektywami, koniecznie chcę jeden uniwersalny (ale być może ten zoom warto odpuścić?)
czy coś 14-100 (bądź 18-100?) jest warte zainteresowania wg was? do 300 PLN najlepiej? ;)
Tak na wszelki wypadek info dla Kaiketsu - mam kilka obiektywów Minolty z lat 90-tych, w tym 50-200 itp., w znakomitym stanie. Nie używam, bo nie mam do czego...
Kaiketsu
13-05-2017, 13:43
A masz coś takiego typowo uniwersalnego, czy można sobie poradzić w każdej sytuacji? ;)
Ja obecnie mam dodawany do aparatu 14-50 tylko.
merkator
13-05-2017, 18:50
SLT-A58 to całkiem nowa i przyzwoita puszka. Za te pieniądze jakie trzeba na niego wydać nie można liczyć, że kitowy obiektyw (18-55 SAM II - dodawany w komplecie) będzie rewelacją.
Trochę lepszy od kita jest sony dt 19-70 we wtórnym obiegu ma rozsądną cenę , przykład: http://allegro.pl/obiektyw-sony-dt-18-70mm-f-3-5-5-6-wawa-i6815680842.html
Potrzebujesz coś dłuższego ? Nawet stara Minolta 100-200 da radę http://allegro.pl/minolta-100-200-1-4-5-sony-alfa-i6819306051.html#thumb/1
Wolisz oryginał ? No to Sony DT 55-200 http://allegro.pl/sony-dt-55-200-mm-f-4-5-6-i6811185610.html#thumb/1
Ale nie oczekuj, że znajdziemy Ci jeden uniwersalny obiektyw do wszystkiego, na dodatek dobry i za 300 zł. Takie rzeczy tylko w reklamie. Jeśli nie chcesz go odkręcać to jesteś skazany na tzw. superzoom'y a te kosztują, mniej więcej tyle co zapłaciłeś za aparat. Dobre musi kosztować, przynajmniej kilka stów więcej.
Jednak wybierając sony alfa jesteś szczęściarzem, w żadnym innym systemie nie kupisz tak tanio natywnego szkła o takim zasięgu ogniskowych ;)
http://allegro.pl/sony-alpha-18-250mm-oryginal-f-3-5-6-3-a77-a68-i6805754645.html
Jakbym miał sony to pierwsze co kupiłbym minolte 28-105 jak wspomniałem wcześniej bo pamiętam że to szkło było świetne, co prawda na starych Sony A100/200/300 ale obecnie ludzie chwalą z nowymi matrycami, więc powinno być ok, sigma 100-200mm f/4.5 pamiętam też była warta zakupu, powinieneś się cieszyć że możesz do swojej puchy to podpinać bo jest tanio i dobrze, nowe produkty sony robione pod te puchy były słabsze.
Kaiketsu
13-05-2017, 19:09
Dziękuję za pomocne posty :)
ten obiektyw Sony kusi, ale wiecie, dla osoby okazjonalnie robiącej zdjęcia 600zł to już spory wydatek na obiektyw, stąd jęczę tutaj, że chcę do 300zł :)
powiedzcie mi koledzy jeszcze dwie rzeczy:
1. jak właściwie nazywa się ten obiektyw Minolty 28-105, bo już któryś raz się przewija :)
2. czy w codziennym użytkowaniu "dolna granica" 28mm ogniskowej nie będzie nieco przeszkadzać, np. przy zdjęciu krajobrazu w górach? (nie miałem nigdy innego apratu z innym obiektywem, więc nie mam porównania).
Dokładnie to jest TEN (http://www.optyczne.pl/index.html?producent=38&obiektyw=250&typ=0&moc=0&sort=) i tak, będzie brakowało szerokości ponieważ 28mm na aps-c to jednak wąsko ale masz lepszą jakość i zakres do 105mm, a to może docenisz bardziej niż brak dolnego zakresu, który nadal możesz zastąpić swoim obiektywem sony, który do krajobrazu będzie ok.
Kaiketsu
13-05-2017, 19:24
dziękuję :)
nawiązując jeszcze do tego:
http://allegro.pl/obiektyw-sony-dt-18-70mm-f-3-5-5-6-wawa-i6815680842.html
wypada lepiej od mojego kitowego, tak? wiem, że to trochę niezupełnie to, o co pierwotnie pytałem (18-200...), ale uświadomiliście mi, że i tak nie znajdę czegoś naprawdę dobrego i uniwersalnego w interesującej mnie cenie, więc teraz myślę już bardziej o drobnej poprawie jakości i może przy okazji minimalnie lepszego zakresu ogniskowych.
Miałem 18-70 i 18-55 sony, oba szału nie robiły ale ten 18-70 był tragiczny, dlatego posiłkowałem się minoltami wtedy bo były tanie, do tego świetna minolta 1.7/50mm ale ty szukasz raczej czegoś bardziej uniwersalnego.
merkator
13-05-2017, 19:50
dziękuję :)
nawiązując jeszcze do tego:
http://allegro.pl/obiektyw-sony-dt-18-70mm-f-3-5-5-6-wawa-i6815680842.html
wypada lepiej od mojego kitowego, tak? wiem, że to trochę niezupełnie to, o co pierwotnie pytałem (18-200...), ale uświadomiliście mi, że i tak nie znajdę czegoś naprawdę dobrego i uniwersalnego w interesującej mnie cenie, więc teraz myślę już bardziej o drobnej poprawie jakości i może przy okazji minimalnie lepszego zakresu ogniskowych.
Bardzo minimalnie lepiej. Moim zdaniem różnica nie jest na tyle znacząca by wydawać na niego pieniądze, zwłaszcza jeśli masz ciasny budżet . Lepiej dozbierać kasy i kupić za około 1000 zł nowego Tamrona 18-200 lub Sigmę z podobnym zakresem. Używane są w okolicach 500-600 zł. http://allegro.pl/tamron-af-18-200-mm-f-3-5-6-3-xr-di-ii-ld-aspheric-i6809207604.html Wśród użytkowników systemu alfa panuje opinia, że są one znacznie lepsze optycznie niż markowe szkła sony.
Kaiketsu
15-05-2017, 13:00
koledzy,
zdecydowałem poszukać obiektywu 24-105mm od Minolty, wydaje się rozsądnym kompromisem.
Jest kilka na allegro ale w słabym stanie, z uszkodzeniami (po 200 w tej chwili) lub jeden sprawny ale o wiele za drogi moim zdaniem (500) więc jeśli macie ten obiektyw (sprawny, bez rys na szkłach i wad) to dajcie znać, chętnie kupię.
Za ile waszym zdaniem warto wystawic kitowy 18-55 (dołączany do SLT-A58) w stanie idealnym?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.