Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Uniwersalny obiektyw dla "Janusza fotografii"



Kaiketsu
12-05-2017, 13:28
Cześć nikoniarze :)

jestem u was trochę "gościnnie", bo posiadam aparat sony (alpha 58 ).
Nie jestem profesjonalistą, jestem czystym "januszem fotografii", czasem cykam zdjęcia w górach.

W moim "fabrycznie dołączonym" (14-50 mm jeśli dobrze pamiętam) chłamie nieco irytuje mnie brak możliwości wykonania solidnego zblżenia.

Czy możecie polecić mi obiektyw, który się nada do moich zasotoswań? nie musi być jakiś super, i tak nie będę widział wielkich różnic. Chodzi mi o jak największy zakres regulacji.

Co myślicie o tym?

http://allegro.pl/obiektyw-tamron-af-18-200-mm-f-3-5-6-3-xr-di-ii-i6810961026.html

opinie podzielone, ale dla "janusza" może się nadać. Cena jeszcze do zniesienia, chociaż wolałbym coś za 200-300 pln ;)

pozdrawiam was.

nie.Znajomy
12-05-2017, 17:55
Dla "janusza" się nada. Ale tylko dla niego. Bardziej przyszłościowo jednak postąpi jak dołoży pięć dych i kupi Sigmę DG 18-200

poste
12-05-2017, 18:09
Miałem Sigmę 18-200 mm f/3.5-6.3 II DC OS HSM, niby tę "lepszą". Nawet z d80 było kiepsko, nie polecam.

nie.Znajomy
12-05-2017, 18:49
Nie zgodzę się że to słabe szkło. Dużo lepsze niż ten Tamron. Może miałeś trefną sztukę?

ksh
12-05-2017, 18:56
Do tego sony można fajne stare Minolty podłączyć chyba bez problemu ale musiałbyś się dowiedzieć co jest dobre.

Kaiketsu
12-05-2017, 19:48
dziękuje koledzy za odpowiedzi. Przyjrzę się tej sigmie. Pamiętajcie, że nie mam większych wymagań - chcę jedynie coś, co nie jest kompletnym shitem, a czym mogę robić ładne zdjęcia w górach.

a te stare minolty, polecicie jakąś ? :) moim ideałem byłby obiektyw do 300 zł.

ksh
12-05-2017, 20:01
Z tego co pamiętam świetne szkło to było Minolta 28-105, tracisz dolny zakres ale ostrością to szkło szalało, była też fajna Minolta 70-200 ale nie pamiętam już dokładnie, musiałbyś wbić na forum klubkm.pl i daruj sobie te sigmy/tamrony za 300-500zł, szkoda nerwów i kasy.

FelTom
12-05-2017, 22:00
Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, co chcesz kupić?
http://www.optyczne.pl/65.4-Test_obiektywu-Tamron_AF_18-200_mm_f_3.5-6.3_XR_Di_II_LD_Aspherical_(IF)_Rozdzielczość_ob razu.html

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/05/9ef0dc339d061780df115f2347f8282f-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170512/9ef0dc339d061780df115f2347f8282f.jpg)
Patrząc na powyższe fragmenty - nie chciałbym go nawet za darmo. A już wyrzucać 400zł z tego powodu...

Za kwoty o jakich myślisz, tylko w systemie NX można kiedyś było dobre obiektywy kupić.
Z mocowaniem Sony musisz szukać czegoś produkcji Minolty jak napisał koesh.

qbic
12-05-2017, 22:05
Jeżeli brakuje zbliżenia to polecam dokupić obiektyw Sigma 70-300 APO, jest tani i fajny. Kit pozostawić jako uzupełnienie zakresu. Taki zestaw da lepszą jakość niż 2w1 czy też wash&go.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/05/174d93d4102f09324aa62c45b501e098f366dc66-1.jpg
źródło (http://e5.pudelek.pl/174d93d4102f09324aa62c45b501e098f366dc66)

Wszystko tańsze lub 3w1 lub też 999in1 to kasa w błoto.

tomfoot
12-05-2017, 22:37
Z innej beczki:
czytałem ostatnio, że nie Janusz internetu, a Sebastian to najgorszy obciach! (Sebik internetu - syn Janusza i Grażyny)

A minolta 70-200 dobre szkło. Jak większość minolt zresztą.

Kaiketsu
13-05-2017, 10:28
koledzy, dziękuję za sugestie :) te zdjęcia na 200mm wyglądają fatalnie... rzeczywiście. Pytanie zatem, może powinienem zainteresować się raczej obiektywem typu 14-100? skoro superzoom i tak (jeśli dobrze zrozumiałem) zwykle będzie wyglądał kiepskawo? noszenie wielu obiektywów odpada, chcę wyjąć aparat, zrobić zdjęcie i schować, a nie mocować się obiektywami, koniecznie chcę jeden uniwersalny (ale być może ten zoom warto odpuścić?)

czy coś 14-100 (bądź 18-100?) jest warte zainteresowania wg was? do 300 PLN najlepiej? ;)

Bushi
13-05-2017, 11:29
Tak na wszelki wypadek info dla Kaiketsu - mam kilka obiektywów Minolty z lat 90-tych, w tym 50-200 itp., w znakomitym stanie. Nie używam, bo nie mam do czego...

Kaiketsu
13-05-2017, 13:43
A masz coś takiego typowo uniwersalnego, czy można sobie poradzić w każdej sytuacji? ;)

Ja obecnie mam dodawany do aparatu 14-50 tylko.

merkator
13-05-2017, 18:50
SLT-A58 to całkiem nowa i przyzwoita puszka. Za te pieniądze jakie trzeba na niego wydać nie można liczyć, że kitowy obiektyw (18-55 SAM II - dodawany w komplecie) będzie rewelacją.
Trochę lepszy od kita jest sony dt 19-70 we wtórnym obiegu ma rozsądną cenę , przykład: http://allegro.pl/obiektyw-sony-dt-18-70mm-f-3-5-5-6-wawa-i6815680842.html

Potrzebujesz coś dłuższego ? Nawet stara Minolta 100-200 da radę http://allegro.pl/minolta-100-200-1-4-5-sony-alfa-i6819306051.html#thumb/1

Wolisz oryginał ? No to Sony DT 55-200 http://allegro.pl/sony-dt-55-200-mm-f-4-5-6-i6811185610.html#thumb/1

Ale nie oczekuj, że znajdziemy Ci jeden uniwersalny obiektyw do wszystkiego, na dodatek dobry i za 300 zł. Takie rzeczy tylko w reklamie. Jeśli nie chcesz go odkręcać to jesteś skazany na tzw. superzoom'y a te kosztują, mniej więcej tyle co zapłaciłeś za aparat. Dobre musi kosztować, przynajmniej kilka stów więcej.

Jednak wybierając sony alfa jesteś szczęściarzem, w żadnym innym systemie nie kupisz tak tanio natywnego szkła o takim zasięgu ogniskowych ;)
http://allegro.pl/sony-alpha-18-250mm-oryginal-f-3-5-6-3-a77-a68-i6805754645.html

ksh
13-05-2017, 18:59
Jakbym miał sony to pierwsze co kupiłbym minolte 28-105 jak wspomniałem wcześniej bo pamiętam że to szkło było świetne, co prawda na starych Sony A100/200/300 ale obecnie ludzie chwalą z nowymi matrycami, więc powinno być ok, sigma 100-200mm f/4.5 pamiętam też była warta zakupu, powinieneś się cieszyć że możesz do swojej puchy to podpinać bo jest tanio i dobrze, nowe produkty sony robione pod te puchy były słabsze.

Kaiketsu
13-05-2017, 19:09
Dziękuję za pomocne posty :)

ten obiektyw Sony kusi, ale wiecie, dla osoby okazjonalnie robiącej zdjęcia 600zł to już spory wydatek na obiektyw, stąd jęczę tutaj, że chcę do 300zł :)

powiedzcie mi koledzy jeszcze dwie rzeczy:

1. jak właściwie nazywa się ten obiektyw Minolty 28-105, bo już któryś raz się przewija :)
2. czy w codziennym użytkowaniu "dolna granica" 28mm ogniskowej nie będzie nieco przeszkadzać, np. przy zdjęciu krajobrazu w górach? (nie miałem nigdy innego apratu z innym obiektywem, więc nie mam porównania).

ksh
13-05-2017, 19:15
Dokładnie to jest TEN (http://www.optyczne.pl/index.html?producent=38&obiektyw=250&typ=0&moc=0&sort=) i tak, będzie brakowało szerokości ponieważ 28mm na aps-c to jednak wąsko ale masz lepszą jakość i zakres do 105mm, a to może docenisz bardziej niż brak dolnego zakresu, który nadal możesz zastąpić swoim obiektywem sony, który do krajobrazu będzie ok.

Kaiketsu
13-05-2017, 19:24
dziękuję :)

nawiązując jeszcze do tego:

http://allegro.pl/obiektyw-sony-dt-18-70mm-f-3-5-5-6-wawa-i6815680842.html

wypada lepiej od mojego kitowego, tak? wiem, że to trochę niezupełnie to, o co pierwotnie pytałem (18-200...), ale uświadomiliście mi, że i tak nie znajdę czegoś naprawdę dobrego i uniwersalnego w interesującej mnie cenie, więc teraz myślę już bardziej o drobnej poprawie jakości i może przy okazji minimalnie lepszego zakresu ogniskowych.

ksh
13-05-2017, 19:41
Miałem 18-70 i 18-55 sony, oba szału nie robiły ale ten 18-70 był tragiczny, dlatego posiłkowałem się minoltami wtedy bo były tanie, do tego świetna minolta 1.7/50mm ale ty szukasz raczej czegoś bardziej uniwersalnego.

merkator
13-05-2017, 19:50
dziękuję :)

nawiązując jeszcze do tego:

http://allegro.pl/obiektyw-sony-dt-18-70mm-f-3-5-5-6-wawa-i6815680842.html

wypada lepiej od mojego kitowego, tak? wiem, że to trochę niezupełnie to, o co pierwotnie pytałem (18-200...), ale uświadomiliście mi, że i tak nie znajdę czegoś naprawdę dobrego i uniwersalnego w interesującej mnie cenie, więc teraz myślę już bardziej o drobnej poprawie jakości i może przy okazji minimalnie lepszego zakresu ogniskowych.

Bardzo minimalnie lepiej. Moim zdaniem różnica nie jest na tyle znacząca by wydawać na niego pieniądze, zwłaszcza jeśli masz ciasny budżet . Lepiej dozbierać kasy i kupić za około 1000 zł nowego Tamrona 18-200 lub Sigmę z podobnym zakresem. Używane są w okolicach 500-600 zł. http://allegro.pl/tamron-af-18-200-mm-f-3-5-6-3-xr-di-ii-ld-aspheric-i6809207604.html Wśród użytkowników systemu alfa panuje opinia, że są one znacznie lepsze optycznie niż markowe szkła sony.

Kaiketsu
15-05-2017, 13:00
koledzy,

zdecydowałem poszukać obiektywu 24-105mm od Minolty, wydaje się rozsądnym kompromisem.

Jest kilka na allegro ale w słabym stanie, z uszkodzeniami (po 200 w tej chwili) lub jeden sprawny ale o wiele za drogi moim zdaniem (500) więc jeśli macie ten obiektyw (sprawny, bez rys na szkłach i wad) to dajcie znać, chętnie kupię.

Za ile waszym zdaniem warto wystawic kitowy 18-55 (dołączany do SLT-A58) w stanie idealnym?