PDA

Zobacz pełną wersję : Plecak dla turysty fotografa



lopuch
23-04-2017, 19:35
Witam, szukam podpowiedzi jakich dobrych plecaków używacie i możecie polecić. Jestem posiadaczem Pentaxa K70 na razie z dwoma obiektywami:
-Pentax 18-135
-Sigma 50-500
Planuje również dokupić jakiś obiektyw typowo do krajobrazów ale to w przyszłości ale dobrze żeby coś jeszcze dało się zmieścić oprócz tego co obecnie posiadam.
Jestem turystą pieszym i górskim (dziennie robię od 20-50km podczas wyjazdów) więc zależy mi na wygodzie plecaka. Dodatkowo podobają mi się plecaki z szybkim dostępem do aparatu przez boczną "kieszeń" (nie wiem jak to nazwać). Musi mieć zabezpieczenie przed przemoczeniem (bo zdarzają się ulewy podczas wycieczek). Dobrze by było żeby było też miejsce na trochę jedzenia, wodę, kurtkę przeciwdeszczową itp. I jakieś mocowanie na statyw też by się zdało :mrgreen: .

Bushi
23-04-2017, 20:18
Witaj,

Ja używam plecaka Lowepro Slingshot Edge 250 AW. Jest to dwukomorowy, bardzo lekki i wygodny plecak foto, dla mnie idealny - jest komora na sprzęt z łatwym dostępem (po przekręceniu plecaka bez jego zdejmowania z pleców). Sprzęt ma własną komorę z oddzielnym otwieraniem. Druga komora - na drobiazgi osobiste. Cena to ok. 270 zł. Firma zacna, profesjonalna, bardzo lubię używać ich wyrobów. Uprzęż nie jest taka, jak w normalnych plecakach, tylko typu "sling", "przez pierś" (nie wiem, co o takim systemie myślisz, ale dla mnie jest o.k., dobrze się nosi, chociaż na tak dalekie trasy jak Ty nie chodziłem). Jest mały, ale pakowny, ja zabieram lustrzankę, 2-3 szkiełka, w tym dłuższy tele zoom, drobiazgi foto, własne rzeczy, tablet. Da się też upchnąć lampę. Można przypiąć statyw. Ma regulowane przegrody na sprzęt, możesz dowolnie ukształtować. Oczywiście posiada wyciągany specjalny pokrowiec na cały plecak, zabezpieczający przed deszczem, piaskiem i kurzem. Ja go sprawdziłem w łażeniu po Tatrach, Sudetach, i na kilkudniowych wycieczkach w różnych miejscach. Ale nie jestem wyczynowcem, jak Ty, więc sam oceń. Na typowo turystyczne, a nie wyczynowe wypady jest idealny - sprawdziłem. Tu masz link, popatrz:
http://www.torbylowepro.pl/plecak-lowepro-slingshot-edge-250-aw.html
Plecak jest w wielu sklepach ze sprzętem, np. na cyfrowe.pl. Polecam Ci firmę Lowepro - mam też ich torby od dłuższego czasu, funkcjonalne, świetnie się sprawdzają.

lopuch
23-04-2017, 20:52
Nie używałem plecaków z taką uprzężą więc trudno mi powiedzieć. Ale na długich trasach może być problem bo jednak główny ciężar jest w jednym miejscu nie ma żadnych odciążeń. Dodatkowo w moim odczuciu jest za mały nie zmieści mi się body z zamocowanym pentaxem 18-135 a obok Sigma która z tulipanem ma średnice 130mm a długość 230mm. Dodatkowo chciałbym mieć możliwość (czasem jak wybieram się polować na zwierzynę :mrgreen:) mieć możliwość szybkiego wyciągania body z zamontowaną Sigmą, a taki zestaw to już 300-310mm.

Bushi
23-04-2017, 21:36
O.K., rozumiem. Mój tele 70-300 złożony ma ok. 13 cm + puszka, jest jeszcze trochę luzu w długości, dla mnie wystarczy, dla Ciebie może być mało.
Natomiast zwróć uwagę na firmę Lowepro - ma bogaty asortyment, w tym większe i bardziej klasyczne plecaki z komorami foto. Firmę naprawdę szczerze polecam, jakość wykonania, dobre, trwałe materiały, przemyślane rozwiązania pod foto - raz kupiłem i się zakochałem :)

Piechu
23-04-2017, 22:55
Od kilku miesięcy używam Lowepro Whistler 450 AW. Przy wyborze plecaka kierowałem się dwoma rzeczami - po pierwsze miał pomieścić D500 + Sigmę 150-600 Sport plus parę innych klamotów. Po drugie miał jednocześnie pomieścić jakąś lekką kurtkę, prowiant i ewentualnie bukłak i wszystkie te wymagania spełnia (choć mocowanie bukłaka nie było chyba zamysłem projektantów - można to jednak obejść).
Niestety w Twoim przypadku brak w tym plecaku - jak to nazwałeś - bocznej kieszeni szybkiego dostępu. Do aparatu możemy się dostać tylko poprzez klapkę od strony pleców - to także było moim priorytetem przy wyborze plecaka.

Wujot
24-04-2017, 00:49
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=273476&p=3713013&viewfull=1#post3713013

I kolejne posty

Temat się powtarza...

Pozdro
Wiesiek

lopuch
24-04-2017, 11:30
Dzięki za link, przeszukując forum nie znalazłem ale nic dziwnego bo tytuł dość obszerny. Hm ale i tak do końca nie jestem przekonany czy jakiś z tych tam polecanych pomieści body z zamontowaną sigmą z możliwością wyciągania jej z boku :(

Piechu
24-04-2017, 11:37
Takiego plecaka raczej nie znajdziesz. Wyobraź sobie jak szeroki ów plecak musiałby być aby dał taką możliwość. A jeśli uda Ci się znaleźć to nie zapomnij się pochwalić ;)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Wujot
24-04-2017, 13:22
Dzięki za link, przeszukując forum nie znalazłem ale nic dziwnego bo tytuł dość obszerny. Hm ale i tak do końca nie jestem przekonany czy jakiś z tych tam polecanych pomieści body z zamontowaną sigmą z możliwością wyciągania jej z boku :(


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/2257-1.jpg
źródło (https://www.slrlounge.com/wp-content/uploads/2014/02/2257.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://14761-presscdn-0-15.pagely.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2014/11/f-stop-kenti-photography-biking-pack-24-780x520.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/DSC_5322-1.jpg
źródło (http://www.carryology.com/wp-content/uploads/2014/02/DSC_5322.jpg)


Wspominałem już o f-stop. Nie jestem tylko pewien czy ten plecak (model Kenti) jest dalej produkowany. Ale system nośny wygląda tu dużo gorzej jak ten z Manfrotto Hiker. Z tym plecakiem to można chodzić...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/ManfrottoOffRoadHiker30L-1.jpg
źródło (https://keyassets.timeincuk.net/inspirewp/live/wp-content/uploads/sites/12/2015/12/Manfrotto-Off-Road-Hiker-30L.jpg)



Pozdro
Wiesiek

morzon
24-04-2017, 14:57
Również mam od niedawno Lowepro Whistler, z tym, że model 350. Bardzo polecam, wchodzi masa sprzęt i troche dodatkowych rzeczy (ciuchy, jakieś kanapki, termos etc). Dobrze się nosi, świetnie wykonany, jestem bardzo zadowolony. Niestety trochę kosztuje (ok 1k zł), ale w sumie ciężko coś w mniejszej kasie znaleźć (o ile oczywiście chcesz tam troche sprzętu napchać - takich na body z kitem turystycznych jest cała masa...) o przyzwoitej jakości. F-stop też obczajałem, ale jeszcze droższe no i nie pomacasz raczej nigdzie w kraju.

Wujot
24-04-2017, 15:38
Również mam od niedawno Lowepro Whistler, z tym, że model 350. Bardzo polecam, wchodzi masa sprzęt i troche dodatkowych rzeczy (ciuchy, jakieś kanapki, termos etc). Dobrze się nosi, świetnie wykonany, jestem bardzo zadowolony.

Patrząc na ten plecak nie mogę uwierzyć, że to się dobrze nosi. Tzn jak ktoś nie pokonywał wielu kilometrów z prawdziwym, dobrym plecakiem to być może nie zna tej różnicy. Płaskie plecy, brak regulacji uprzęży, brak przewietrzania. Dla mnie to torba z doczepionymi szelkami. No tyle, że pas biodrowy wygląda w miarę OK (choć ze względu na szerokość plecaka i tak nie będzie dobrze pełnił swojej funkcji).



Jestem turystą pieszym i górskim (dziennie robię od 20-50km podczas wyjazdów) więc zależy mi na wygodzie plecaka.

Jeśli mówimy o turystyce a nie o targaniu stada sprzętu to wybrałbym plecak a nie torbę z szelkami. Nie z przypadku plecaki robi się wąskie i wysokie. Chodzi o podniesienie środka ciężkości przy zbliżeniu go do kręgosłupa. Ten pseudoplecak z góry wszystko ma na odwyrtkę - z punktu widzenia oczywiście mechaniki chodzenia. Bo sprzęt tam się pięknie mieści.

Podstawowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie czy chodzi o plecak co oszczędzi kręgosłup i umożliwi eksplorację gór czy może prostopadłościenną torbę dla zmyłki nazywaną plecakiem. Jak odpowiesz sobie na to pytanie to zakup stanie się oczywisty.

Pozdro
Wiesiek

morzon
24-04-2017, 16:05
Patrząc na ten plecak nie mogę uwierzyć, że to się dobrze nosi. Tzn jak ktoś nie pokonywał wielu kilometrów z prawdziwym, dobrym plecakiem to być może nie zna tej różnicy. Płaskie plecy, brak regulacji uprzęży, brak przewietrzania. Dla mnie to torba z doczepionymi szelkami. No tyle, że pas biodrowy wygląda w miarę OK (choć ze względu na szerokość plecaka i tak nie będzie dobrze pełnił swojej funkcji).

Nie no, jasne, trochę jest tak jak piszesz ze tym, że jednak chcąc zabrać więcej sprzętu na jakąś jednodniową wyprawo-sesje to średnio jest w czym wybierać i niezbyt widzę na rynku alternatywę :( Plecak póki co na jedno dniowych wypadach w góry testowany, ew na latatniu ze sprzętem cały dzień po różnych miejscówkach.
Hiker fajny, ale malutki tak w gruncie rzeczy - na turystyke foto w górach może okej, ale latać gdzieś z większą ilością gratów to niestety lipa. Przy szukaniu tego plecaka i tak doszedłem do wniosku (coraz częsciej niestety do takiego samego), że trzeba mieć ze 3 plecaki na różne okazje, w zależności od zabieranego sprzętu. Tylko zawsze niestety wszystko się rozbija o $...

Wujot
24-04-2017, 16:31
Przy szukaniu tego plecaka i tak doszedłem do wniosku (coraz częsciej niestety do takiego samego), że trzeba mieć ze 3 plecaki na różne okazje, w zależności od zabieranego sprzętu. Tylko zawsze niestety wszystko się rozbija o $...


Może uznasz mnie za maniaka ale plecaków mam pewnie kilkanaście. Fotograficznych 5, narciarskich 4, i parę trekkingowych. Coś z tego można byłoby zredukować ale niewiele. :)


Pozdro
Wiesiek

nikoniarz
24-04-2017, 17:18
Ja mam 7 i chyba jest w sam raz :)

lopuch
24-04-2017, 23:21
Takiego plecaka raczej nie znajdziesz. Wyobraź sobie jak szeroki ów plecak musiałby być aby dał taką możliwość. A jeśli uda Ci się znaleźć to nie zapomnij się pochwalić ;)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Znalazłem takie dwa niby są szansę że się zmieści na bank w tym pierwszym (ale nie wiem czy to dobre wybory) http://www.benro-statywy.pl/plecaki . Pierwszy to Quicken 500N (340x180x290) drugi Beyond B400N (300x190x280).

Badol
24-04-2017, 23:46
A ja od lat mam jeden, który spełnia moje potrzeby i nie kosztował 1k+ PLN :)
Lowepro Primus :mrgreen:

- - - - kolejny post - - - - - -


Znalazłem takie dwa niby są szansę że się zmieści na bank w tym pierwszym (ale nie wiem czy to dobre wybory) http://www.benro-statywy.pl/plecaki . Pierwszy to Quicken 500N (340x180x290) drugi Beyond B400N (300x190x280).

Pytanie czy nosisz statyw? Jeśli tak, to mocowanie z boku jest słabym rozwiązaniem.
Dodatkowo mało tu miejsca na inne graty (nie foto).

lopuch
25-04-2017, 09:59
Wspominałem już o f-stop. Nie jestem tylko pewien czy ten plecak (model Kenti) jest dalej produkowany. Ale system nośny wygląda tu dużo gorzej jak ten z Manfrotto Hiker. Z tym plecakiem to można chodzić...



No ten f-stop wygląda super. Jest obecnie nie do dostania (bynajmniej ja nie znalazłem). A obecnie produkowane plecaki przez f-stop nie mają bocznego dostępu. Manfroto Hiker raczej nie pomieści zamontowanego obiektywu Sigmy na body tak żeby można było go wyjąć z bocznej kieszeni (ale to postaram się sprawdzić jak znajdę gdzieś w łodzi sklep z tymi plecakami.

Radzilla
27-04-2017, 01:44
Również dziękuję za informację o firmie F-stop. Mój ukochany Dakine nie robi fotograficzno/górsko/snowboardowch większych niż chyba 33L a tu F-stop aż do 80L! :D
Nie znałem tej firmy a widzę, że robią fajne i przemyślane plecaczki :D Dostęp od góry i od pleców jest, aluminiowa rama i porządny system nośny jest, system mocowania nart/deski oraz czekana jest, kieszeń na lawinowe ABC jest.. Gdyby jeszcze tylko dodali kompatybilność z systemem poduszek powietrznych to byłby plecak idealny! Coś czuję że F-stop to będzie mój kolejny zakup. :D

lopuch
01-05-2017, 20:14
Dziękuję wszystkim za pomoc a szczególnie koledze wujot. Zakupiłem Manfrotto Off Road Hikker 30l, wygrała wygoda noszenia i dodatkowo okazało się że mieści się sigma zamontowana na korpus. Na następny dzień po zakupie przeszedłem z nim 38 kilometrów. Zero uczucia zmęczenia barków (jakbym nic nie nosił a plecak nie był taki lekki). Dodatkowo prosty patent na przytrzymanie aparatu spowodował że miałem go cały czas na wierzchu i kark mnie nie bolał. Polecam dla tych którym wystarczy plecak na korpus i 3 obiektywy.

Wujot
01-05-2017, 22:20
Cieszę się, że Ci się spodobał - jaki kolor wybrałeś?

Pozdro
Wiesiek

lopuch
03-05-2017, 18:47
W sklepie były tylko 2 czerwony i niebieski. Wziąłem ten pierwszy choć patrząc na internetowe to chyba zielony był najładniejszy. Wybrałem czerwony bo jest bardziej widoczny a czasem po drogach się chodzi.

tomek293
11-02-2020, 12:38
Lowepro Sport 200 AW - mam i polecam