PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony A9 - ojj, będzie się działo !



Strony : [1] 2

mareq78
19-04-2017, 18:03
https://www.dpreview.com/news/1308959313/sony-announces-a9-24mp-20fps-high-end-full-frame-sports-camera

sv
19-04-2017, 18:09
I oni naprawdę myślą, że ktoś będzie tą zabawką sport fotografował?

Xavier80
19-04-2017, 18:26
I oni naprawdę myślą, że ktoś będzie tą zabawką sport fotografował?

Póki co to przy tej zabawce D5 wygląda trochę jak stary telewizor rubin. Owszem, masywniejszy i pancerniejszy.....

Cichy
19-04-2017, 18:27
Tak tak, rozmawiamy o nim w równoległym wątku.

mareq78
19-04-2017, 18:37
Tak tak, rozmawiamy o nim w równoległym wątku.

no to trzeba dodac a9 do tematu watku :)

OjTam
19-04-2017, 18:39
20fps i 1/32000s wygląda ciekawie.
Ale że tak zapytam.
O co z tym:

World’s First full-frame stacked CMOS sensor, 24.2 MP resolution
chodzi?

mareq78
19-04-2017, 18:45
Sensor pomiedzy pixelami a plytka drukowana ma wbudowana pamiec co pozwala na ultra szybki zapis. Podobna technologie zastosowali w najnowszych sensorach do komorek. Pozwalaja na nagranie video w 960fps.

OjTam
19-04-2017, 18:48
Pomysłowe. Dzięki za rozjaśnienie.

mareq78
19-04-2017, 18:49
tutaj technikalia: https://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/201702/17-013E/

Nawet bardzo pomyslowe. Mam nadzieje ze Nikon tez cos takiego wymysli jako ze Sony juz oznajmilo ze nowych sensorow konkurencji nie da.

epicure
19-04-2017, 18:50
O co z tym:

chodzi?

Chodzi o rozwinięcie technologii BSI, gdzie ścieżki zostały przeniesione na warstwę znajdującą się pod fotodiodami. W smartfonach stosowane już od dawna.

[edit]
To, co podlinkował mereq78, to jeszcze co innego. Matryca w A9 nie ma DRAM.

OjTam
19-04-2017, 18:54
Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, efekt shutter lag też powinien być wyeliminowany/zmniejszony?

epicure
19-04-2017, 18:55
Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, efekt shutter lag też powinien być wyeliminowany/zmniejszony?

Nie, to nie ma z tym nic wspólnego.

OjTam
19-04-2017, 18:56
Nie, to nie ma z tym nic wspólnego.

Akurat teraz miałem na myśli te matryce z DRAM. Skoro jest szybszy odczyt...

ksh
19-04-2017, 18:59
Ciekawe ilu znajdzie się klientów na A9, sprzedaż A7 mają wysoką dzięki rynkowi usa gdzie to nie jest jakoś specjalnie drogie.

2marekm
19-04-2017, 19:00
Dało się zrobić migawkę elektroniczną do 1/32000s...dało. To dlaczego qr...a tego nie dali w A6300 i A6500 ????
BoSZe jak mnie to wqr...a.

epicure
19-04-2017, 19:02
Akurat teraz miałem na myśli te matryce z DRAM. Skoro jest szybszy odczyt...

A to tak, po to właśnie ten DRAM jest, żeby przez chwilę "przetrzymać w pamięci" ładunek z fotodiod i sczytać go w tym samym czasie ze wszystkich linii pikseli.

mareq78
19-04-2017, 19:03
epicure: masz racje, nie ma tam DRAM. Myslalem ze poszli na calosc :D

OjTam
19-04-2017, 19:06
A to tak, po to właśnie ten DRAM jest, żeby przez chwilę "przetrzymać w pamięci" ładunek z fotodiod i sczytać go w tym samym czasie ze wszystkich linii pikseli.

Czyli dobrze myślałem, dzięki.


epicure: masz racje, nie ma tam DRAM. Myslalem ze poszli na calosc :D

No cóż, pewnie sobie zostawią to na a9s albo do tych nowych 100 i 150 mpix matryc MF. ;)

epicure
19-04-2017, 19:07
DRAM najpierw się pojawi w smartfonach. Po kilku latach może wejdzie do aparatów.

Cichy
19-04-2017, 19:08
Jest cena w Euro, wychodzi po przeliczeniu 22 k PLN. Kurtyna.

ksh
19-04-2017, 19:39
Armia ambasadorów będzie miała dużo roboty w udowadnianiu zajefajności tego aparatu ale sony jest na dobrej pozycji obecnie i może zaszaleć z takim sprzętem, zmonopolizowanie rynku sensorów daje efekty, a nie da się ukryć że pomysłów mają sporo ciekawych na sprzęt foto.

MstrG
19-04-2017, 19:55
Podoba mi się :)
Skoro cena podana jest $4500/ÂŁ4500, to może też będzie 4500zł? ;)

cz4rnuch
19-04-2017, 20:23
Jest cena w Euro, wychodzi po przeliczeniu 22 k PLN. Kurtyna. A po ile teraz chodzą topowe Nikosie i Canuny?

puch24
19-04-2017, 21:14
Szkoda tylko, że do tych fajnych aparatów jest ciągle trochę mało obiektywów i reszty systemu.
Swego czasu (początek lat 80-tych) Nikon i Canon mieli po 60 obiektywów w ofercie, i do tego ogromny zestaw akcesoriów, i tym bili konkurencję.

Borat1979
19-04-2017, 21:20
Jest cena w Euro, wychodzi po przeliczeniu 22 k PLN. Kurtyna.
Nikon D5 kosztuje 25 koła.

Z resztą patrzymy przez pryzmat cebulandii ale dla Niemca to te 5000 euro kosmosem żadnym nie są.


Armia ambasadorów będzie miała dużo roboty w udowadnianiu zajefajności tego aparatu ale sony jest na dobrej pozycji obecnie i może zaszaleć z takim sprzętem, zmonopolizowanie rynku sensorów daje efekty, a nie da się ukryć że pomysłów mają sporo ciekawych na sprzęt foto.

Jak sprzęt daje duże możliwosci to nie trzeba armii ambasadorów. A możliwości tej zabawki robią wrażenie.

AREGOD7jf2s



Szkoda tylko, że do tych fajnych aparatów jest ciągle trochę mało obiektywów i reszty systemu.
Obiektywów jest już ponad 30.

ksh
19-04-2017, 21:23
Oj nie tak działa rynek, armia "ambasadorów", świetnych testów na yt, blogerów wpadających w zachwyt plus dobra kasa w dystrybucji, oczywiście trzeba mieć towar też świetny żeby wygrać z konkurentem.

Patrzmy na rynek w usa bo tam sony rządzi, europa to malutki rynek mimo wszystko.

Borat1979
19-04-2017, 21:28
Oj nie tak działa rynek, armia "ambasadorów", świetnych testów na yt, blogerów wpadających w zachwyt plus dobra kasa w dystrybucji, oczywiście trzeba mieć towar też świetny żeby wygrać z konkurentem.

Tylko to Sony jest w tej chwili konkurencją dla Canona i Nikona bo obaj wielcy zaspali w tym temacie nie bardzo mają się czym pochwalić. Bo co ma taki Nikon w odpowiedzi na belusterkowce? Żałosną serię 1, z której próbuje wyjść udając, że to jeszcze nie koniec :)

ksh
19-04-2017, 21:39
Pod warunkiem że uważasz bezlustra jako postęp w fotografii i następce lustrzanek, a tak nie jest.

nikoniarz
19-04-2017, 21:41
Bo co ma taki Nikon w odpowiedzi na belusterkowce? Żałosną serię 1

Ma D5 w odpowiedzi na alternatywę cenową. Wydając ponad 20k na korpus nie będę przecież się zastanawiać, czy A9, czy Nikon 1... :mrgreen:

ksh
19-04-2017, 21:43
Zresztą Sony A3000 słabo wypada w porównaniu z D750 ;)

epicure
19-04-2017, 21:47
Pod warunkiem że uważasz bezlustra jako postęp w fotografii i następce lustrzanek, a tak nie jest.

Podobno rogaliki 7Days są następcą drożdżówki.

mareq78
19-04-2017, 21:50
Pod warunkiem że uważasz bezlustra jako postęp w fotografii i następce lustrzanek, a tak nie jest.
Z lustrem czy bez, bez znaczenia. Liczą się możliwości puszki a te w a9 na papierze wyglądają bardzo obiecująco. C i N prędzej czy później będą musieli jakoś na to odpowiedzieć a mają łatwiej bo mogą zaadaptować istniejące obiektywy.

Sent from my D5803 using Tapatalk

Cichy
19-04-2017, 22:13
A po ile teraz chodzą topowe Nikosie i Canuny?

Ale chyba nie porównujemy topowych lustrzanek, wołów roboczych reporterskich z tą powiększoną A7-ką naszpikowaną elektroniką?

Ligo
19-04-2017, 22:17
Na moje kaprawe oko, Sony paradoksalnie weszło na drogę Minolty.

puch24
19-04-2017, 22:42
Obiektywów jest już ponad 30.

30 w pełni funkcjonalnych (z AF) obiektywów produkcji SONY?!?

- - - - kolejny post - - - - - -


Na moje kaprawe oko, Sony paradoksalnie weszło na drogę Minolty.

No, to nie jest nic dziwnego, w końcu od prawie 10 lat Sony foto to Minolta...

Źle to wróży firmie Sony... ;-)
Wszystkie próby Minolty, by stać się aparatami profesjonalnymi, zawiodły na całej linii. Większość zawodowców, którzy naprawdę dawali wycisk aparatom w trudnych warunkach (mam na myśli głównie reporterkę) nawet nie chciało spojrzeć na Minoltę. Nie udała im się próba z XM, nie udała się próba z XE, nie udało się z CL, nie udała się próba z XD, nie udała się próba z 9000 AF, nie udała się próba z 9xi. Tyle w temacie.

Ligo
19-04-2017, 22:57
No właśnie, nową A9 widzę dokładnie, jak 9xi - kosmiczna puszka dla nikogo. Nawet numerek się zgadza. :-)

puch24
19-04-2017, 23:07
Zauważ, że Sony stosuje tu tradycyjną dla Minolty numerację. Od końca lat 70-tych, modele z cyfrą 7 były modelami klasy "wyższej średniej", z cyfra 5 - "średniej", z cyfrą 3 - podstawowej, a 9 - najlepszej, którą Minolta nazywała "pro", choć na wyrost. Później pojawiły się też 8 i 6, ale ich było niewiele.
Przy czym ta siódemka naprawdę była dla Minolty szczęśliwa: XD-7, X-700, 7000, 7000i, 7xi, były wszystkie obsypane rozmaitymi nagrodami i dość cenione, choć na rynku amatorskim.
Na rynku USA wstawili "szczęśliwą siódemkę" nawet do X-500 (X570) i X-300 (X-370). ;-)

Borat1979
19-04-2017, 23:21
Pod warunkiem że uważasz bezlustra jako postęp w fotografii i następce lustrzanek, a tak nie jest.
A niby z jakiego powodu?

W dobie rozwoju nowoczesnych wizjerów elektronicznych, matryc z pokrytych kilkuset punktami AF lustro staje staje się całkowicie zbędne.

hostman22
19-04-2017, 23:44
mnie tylko dziwi ze w sumie obudowa to wciąż linia a7..., reszta imponująca :-o

kiemlo
19-04-2017, 23:48
Ale chyba nie porównujemy topowych lustrzanek, wołów roboczych reporterskich z tą powiększoną A7-ką naszpikowaną elektroniką?
„Elektroniki” jest pewnie z grubsza tyle samo, za to „mechaniki” jest mniej. Myślę, że jednak Sony lepiej wypada, jeśli chodzi o oprogramowanie tego później. Czego brakuje A9, żeby być podstawowym narzędziem reportera?


30 w pełni funkcjonalnych (z AF) obiektywów produkcji SONY?!?
Ponad 30 obiektywów E i FE, drugie tyle z systemową przejściówką z bagnetu A.

puch24
20-04-2017, 00:06
Dobra, wiem.

Ale mówię o obiektywach Sony przeznaczonych konkretnie do systemu FE.
Nie liczę obiektywów innych firm (np. Zeiss), nie liczę Sony E (no to bo nie ten format), i nie liczę wszelkich rozwiązań z przejściówkami, które są protezami.
Chodzi mi o w pełni funkcjonalne, przeznaczone do tego aparatu i formatu, obiektywy produkcji Sony.
I nagle robi się ich mało.

Borat1979
20-04-2017, 01:47
A co to Zeiss nie nadaje się do użytku?

Ligo
20-04-2017, 01:54
Mówimy o tym, na ile poważnie firma traktuje swoich klientów.

Franek_
20-04-2017, 04:00
Bylo nie bylo, Minolta swego czasu zrobila bardzo fajna CLE. W cenie 1/3 owczesnych alternatyw I takie cus by mogli wypuscic, prostsze to I w ogole, zamiast tego kosmicznego a9.

cz4rnuch
20-04-2017, 05:57
Ale chyba nie porównujemy topowych lustrzanek, wołów roboczych reporterskich z tą powiększoną A7-ką naszpikowaną elektroniką?
No tak. A9 jest mniejszy więc powinien mniej kosztować. A na ile Ty byś wycenił tę naszpikowaną elektroniką A7kę?

Xavier80
20-04-2017, 07:13
A kto powiedział, że mniejszy musi być tańszy? (i tak jest). Ruski Taurus to też był wół roboczy, a do tego grzał jak piec :) Pierwsze telefony komórkowe to także były woły robocze.... Czy ktoś wyobrażał sobie wtedy, że przyszłość będzie wyglądała tak jak wygląda? A pamiętacie firmę Nokia? A firmę Kodak? Obie prezentowały taką filozofię jak niektórzy w tym wątku. Czas pokaże jak będzie, ale ja bym na początku nie skreślał. Jedni są motorem postępu a inni postęp widzą w pakowaniu swoich dotychczasowych produktów w walizeczki na 100 lecie firmy :)

wywar
20-04-2017, 07:14
Obraz zawodowca z wielką puchą przechodzi do lamusa. Czy tego chcemy czy nie to na naszych oczach powoli następuję "śmierć" luster. Niestety technologia nie postępuje w tak galopującym tempie jak 10-15 lat temu ale dzięki takim firmom jak Sony coś idze do przodu. Flagowy okręt Nikona D5 nie ma nawet wbudowanego Wi-Fi czy bluetooth gdzie obecnie nawet pralka i lodówka ma to w standardzie :) W kwestii video Sony odjechało N i C, a teraz będzie odjeżdżać w kwestii foto :) rozwijanie technologii bezluster to jest przyszłość. Kto to przegapi to zdechnie jak Nokia po pojawieniu się iPhone. Pamiętam komentarze w tamtym czasie, że telefon jest do dzwonienia - a teraz wszyscy są podlaczeni do smartfonów jak do respiratora. Nikon nie ma swojego bezlusterkowca, a Sony wprowadza kolejny profesjonalny model :) jeszcze niedawno większość weselnych operatorów video latalo z canonem 5d. Obecnie prawie każdy videoweselnik ma w plecaku a7s i drona :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

nikoniarz
20-04-2017, 07:39
Brak łączności bezprzewodowej w D5 dyskwalifikuje ten sprzęt jako profesjonalny? Lustrzanki umierają? Jakś nie widać tego wśród przyrodników, "lotników" czy "sportowców"...

esperal
20-04-2017, 07:50
Uszczelnione toto?

Xavier80
20-04-2017, 07:50
Brak łączności bezprzewodowej w D5 dyskwalifikuje ten sprzęt jako profesjonalny? Lustrzanki umierają? Jakś nie widać tego wśród przyrodników, "lotników" czy "sportowców"...

Dokładnie to samo twierdzili inżynierowie Kodaka u zarania ery fotografii cyfrowej.

dannywrocek
20-04-2017, 07:55
I zaczyna się dyskusja o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą :) Fajnie, że Sony chce wypuścić coś takiego :) Ja raczej nie kupię tego aparatu, podobnie jak wielu z tu obecnych. Ale na pewno znajdą się tacy, co kupią. A myślę, że w niedługim czasie technologie tam użyte trafią do bardziej masowych body. Sony zawsze miało "niestandardową" politykę cenową, a tu widać, że chcą bardzo wysoko pozycjonować A9. Jeśli chodzi o to, co na papierze, to prezentuje się bardzo dobrze. A że małe? Moim zdaniem to zaleta. Upakowane "ficzerami"? Też dobrze. Lepiej mieć i nie skorzystać, niż nie mieć i potrzebować.

Cichy
20-04-2017, 08:08
No tak. A9 jest mniejszy więc powinien mniej kosztować. A na ile Ty byś wycenił tę naszpikowaną elektroniką A7kę?

Ja czekałem na A7III z większą baterią i może odrobinę większym korpusem. I ceną poniżej 10k PLN. Nic więcej. To Sony chyba nawet nie jest uszczelnione, przynajmniej nigdzie nie widziałem takiej informacji, a przecież jest naszpikowane po zęby elektroniką. Nawet sprzedałem A7II, żeby kupić to cudo i teraz nie wiem, co robić. Czekać na coś jeszcze czy odkupić nową A7 ?

wywar
20-04-2017, 08:45
Brak łączności bezprzewodowej w D5 dyskwalifikuje ten sprzęt jako profesjonalny? Lustrzanki umierają? Jakś nie widać tego wśród przyrodników, "lotników" czy "sportowców"...

Nie dyskwalifikuje. Wkurza mnie tylko moment w którym chce w terenie szybko zgrać fote i wysłać mailem. Wtedy muszę motać się z czytnikiem albo kablem gdzie w Sony robi się to przez NFC lub Wi-Fi. Mechanizm lustra skończy się siłą rzeczy jak tylko EVF i AF w BZ wejdą na wyższy level.


Ja czekałem na A7III z większą baterią i może odrobinę większym korpusem. I ceną poniżej 10k PLN. Nic więcej.

Poczekaj na wersję "s" - dopiero cena wystrzeli wszystkich z kapci :)

Pawel92
20-04-2017, 10:10
Co by nie powiedzieć, to "na papierze" puszka prezentuje się naprawdę dobrze. Jeżeli przy 20fps nie ma rzeczywiście zaciemnienia wizjera, to nawet "lotnicy" nie będą kręcić nosem . Inna sprawa, to gabaryty i ergonomia puszek Sony. Jedni lubią, inni (w tym ja) nie. O jakość wideo nie trzeba się raczej obawiać, chyba że, jak w innych modelach (RX100IV), korpus zacznie się grzać i nagrywanie samo wyłączać. Cena jak cena: aparat nie będzie miał w tym momencie konkurencji, więc trzeba płacić.

puch24
20-04-2017, 10:32
A ja będę powtarzał jak zacięta płyta moją mantrę, że Canon i Nikon wygrały na rynku pro (przynajmniej tym reporterskim) nie tylko solidnymi i bezawaryjnymi, ale i bardzo sensownymi korpusami, ale przede wszystkim także rozbudowanymi systemami obiektywów i akcesoriów. Najpiękniejsze korpusy konkurencji, choćby nie wiem jak atrakcyjne, przepadły, bo nie miały dość atrakcyjnego systemu.
Howgh, powiedziałem.

Umbra
20-04-2017, 10:50
Brak łączności bezprzewodowej w D5 dyskwalifikuje ten sprzęt jako profesjonalny? Lustrzanki umierają? Jakś nie widać tego wśród przyrodników, "lotników" czy "sportowców"...

Jakie jest krycie kadru punktami AF w D5, a jakie w a9? Do tego EVF i od razu widzisz, co otrzymujesz... Sorry, ale lustra to przeżytek. Tylko kwestia czasu, aż AF w bezlustrach będzie wystarczająco dobry (w sumie chyba już jest - w takim a7r II np.) i lustra się skończą.
http://www.agatomaszek.com/sony-a7rii-vs-wedding-photography/

Do ślubu to i pierwsza a7 wystarcza...
http://www.pawelslowik.eu/blog/8982/sony-a7-w-rekach-fotografa-slubnego/

ksh
20-04-2017, 10:55
Sony szarpnie się na kolejne mistrzostwa w piłce i armia fotoreporterów z soniakami będzie zasłaniać kamery to wtedy więcej ludzi uwierzy że to koniec lustrzanek ;)

nikoniarz
20-04-2017, 11:00
Jakie jest krycie kadru punktami AF w D5, a jakie w a9? Do tego EVF i od razu widzisz, co otrzymujesz... Sorry, ale lustra to przeżytek. Tylko kwestia czasu, aż AF w bezlustrach będzie wystarczająco dobry (w sumie chyba już jest - w takim a7r II np.) i lustra się skończą.
http://www.agatomaszek.com/sony-a7rii-vs-wedding-photography/

Do ślubu to i pierwsza a7 wystarcza...
http://www.pawelslowik.eu/blog/8982/sony-a7-w-rekach-fotografa-slubnego/

Co ma samo krycie do rzeczy? Co mają same fpsy'y? Wszystko zależy jak to będzie się sprawdzać w praktyce i ile tych fps'ów będzie celnych. Póki co pro sprzęt C i N nie ma zagrożenia w pewnych dziedzinach, i nie zanosi się by cokolwiek się zmieniło.

dannywrocek
20-04-2017, 11:18
Co ma samo krycie do rzeczy? Co mają same fpsy'y? Wszystko zależy jak to będzie się sprawdzać w praktyce i ile tych fps'ów będzie celnych. Póki co pro sprzęt C i N nie ma zagrożenia w pewnych dziedzinach, i nie zanosi się by cokolwiek się zmieniło.

Co nie zmienia faktu, że dobrze, że taka puszka sie pojawiła :) Tylko konkurencja wymusza postęp :) A skoro bezlusterkowce zaczynają oferować coraz więcej, lustrzanki też będą musiały być rozwijane szybciej (kwestią otwarta pozostaje, co i jak będzie rozwijane; jak widać na przykładzie dyskusji w niejednym wątku dot. nowych aparatów / obiektywów, potrzeby każdego z nas są inne :) ).

esperal
20-04-2017, 11:26
AF w bezlustrach już niejednokrotnie dogonił/przegonił ten z luster, na papierze. Przecież ktoś zrobił reportaż ślubny Sony A7 a wiadomo że ślub to najgorsze warunki jakie mogą spotkać fotografa:mrgreen:

dannywrocek
20-04-2017, 11:30
Co prawda nie mam A7, tylko A6000, ale na AF nie narzekam :) Czy lepszy od tego w lustrzankach? Pewnie zależy od której. Dział marketingu musi na siebie zarobić :) Skoro megapiksele już na nikim nie robią wrażenia, trzeba ludziom wmawiać, że od teraz potrzebują czegoś innego, oczywiście rewolucyjnego, killera itd. :)

Owain
20-04-2017, 11:32
Sony puszki robi świetne ale szkła mam wrażenie, że znacznie od puszek odstają. A najbardziej sssie Zeiss. Bardzo dobre FE 55 1.8, FE 35/2.8 w miarę, ale trochę ciemnica. FE 35 1.4 ma raczej kiepskie osiągi na pełnej dziurze, zoom 24-70/4 niewiele lepszy od kita a droższy znacznie, podobnie jak w apsc PZ vs. 16-70.

dannywrocek
20-04-2017, 11:47
Nie wydaje mi się, abym juz to w tym wątku widział, więc wklejam:
klik (http://fotoblogia.pl/10572,czy-sony-a9-jest-prawdziwa-alternatywa-dla-profesjonalnych-flagowych-lustrzanek-pierwsze-wrazenia-po-premierze)


I drugi klik (http://www.fotopolis.pl/testy/aparaty/28530-sony-a9-pierwsze-wrazenia), gdzie piszą już o uszczelnieniu :)

Cichy
20-04-2017, 12:59
Piszą tyle tylko, że niby jest, a dziwne, bo w żadnych ofecjalnych materiałach nie znalazłem info o uszczelnieniach. USB 2.0 i brak GPS - niby pierdoły, ale w kompaktach jest już to zaimplementowane, więc w takim topowcu co najmniej dziwne.

Ketosz
20-04-2017, 13:00
Ciekaw jestem ile jeszcze czasu Canon z Nikonem będą zaklinać rzeczywistość i wmawiać, że nic się nie zmienia i dalej mogą realizować swoje przeterminowane plany marketingowe.
Sony takim aparatem pokazuje im jak już w tej chwili nawet w segmencie profesjonalnym odstają z kierunkami rozwoju.
Dzisiaj mogą jeszcze liczyć, że nie odstają jakością obrazu i mogą się opierać na przyzwyczajeniach profesjonalistów do użytkowania lustrzanek, ale nie potrwa długo jak i oni się oswoją z innym rodzajem pracy sprzętem, a wtedy mogą już być niestety mocno w tyle za konkurencją.

Jeśli A9 ma taki AF jak się zapowiada i nie będzie przegrzewania, to samą bezgłośną pracą i ciągłym podglądem w wizjerze już wygrywa z lustrzankami w wielu zastosowaniach.

ksh
20-04-2017, 13:15
Ale co oni mogą zrobić, poprosić sony żeby im dali matryce jaką wpakowali do A9 czy poczekać jeszcze rok i im sony da te z nowych modeli A7 ?
Canon z matrycami jest lekko za peletonem od zawsze, Nikon opiera się na Sony już w 100%, nie wiem czy mają w planach jakieś swoje matryce jak już teraz wszystkie nowe modele ich bazują na sony ?

Ketosz
20-04-2017, 13:36
Tu nie chodzi akurat o same matryce, jak o całą filozofię rozwoju - lustra już bardziej nie rozwiną.

ksh
20-04-2017, 13:48
Ja nie potrafię wykorzystać możliwości D750, a co dopiero topowych lustrzanek, więc to co oferuje A9 dla mnie i zapewne dla wielu też czystymi cyferkami w książce obsługi, które nic nie wnoszą.
Nie żeby bronić się przed postępem i rozwojem technologicznym ale co tak naprawdę wniesie przejście np z nikona D5 na sony A9 ?

Cichy
20-04-2017, 14:02
Czy on nie miał być przypadkiem większy od A7 ?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/a9-2.jpg
źródło (http://www.negatyw.org/kosz/a9.jpg)

Pawel Pawlak
20-04-2017, 14:06
na papierze wygląda łanie :) Przeraża tylko trochę konieczność noszenia kompletu baterii "na smyczy" żeby cieszyć się tą serią 20fps -no bo na jednym aku, po 24s koniec zabawy...
Sądzę że wielu zawodowcom może to bardziej przeszkadzać niż konieczność dopinania zewnętrznego wifi

nikoniarz
20-04-2017, 14:45
Profesjonalny sprzęt Nikona to bardzo pewne i mało awaryjne narzędze. Spójrzcie z perspektywy kogoś posiadającego reporterski zestaw 14-24, 24-70, 70-200, 400 i do tego dwa jednocyfrowe korpusy. To jest masa kasy. Mało kto zaryzykuje wymianę właśnie ze względu na możliwości takiego sprzętu. Ja wiem, że takie A9 znajdzie klientów, znajdzie też zadowolonych klientów. Ale przewidywanie, że wyprze/zastąpi profesjonale lustrzanki to dość mocne wróżenie z fusów. Szczególnie, że i lustrzanki będą udoskonalane.

Cichy
20-04-2017, 14:53
na papierze wygląda łanie :) Przeraża tylko trochę konieczność noszenia kompletu baterii "na smyczy" żeby cieszyć się tą serią 20fps -no bo na jednym aku, po 24s koniec zabawy...
Sądzę że wielu zawodowcom może to bardziej przeszkadzać niż konieczność dopinania zewnętrznego wifi

Nie czytał uważnie, w serii to zdjęć można zrobić i ponad 1500 podobno. Te 480 to jest liczba "normalnych zdjęć".

Ketosz
20-04-2017, 14:57
Sama możliwość cichego fotografowania z elektroniczną migawką da przewagę w wielu reporterskich sytuacjach, sportach, przyrodzie, ślubach czy innych noworodkach i już ta fundamentalna różnica pokazuje, że lustrzanki stoją w sumie na straconej pozycji bo ich rozwój z założenia jest przez to bardzo ograniczony.

basket
20-04-2017, 15:16
Sama możliwość cichego fotografowania z elektroniczną migawką da przewagę w wielu reporterskich sytuacjach, sportach, przyrodzie, ślubach czy innych noworodkach i już ta fundamentalna różnica pokazuje, że lustrzanki stoją w sumie na straconej pozycji bo ich rozwój z założenia jest przez to bardzo ograniczony.
Już widzę tą przewagę. Szczególnie w sztucznym oświetleniu :-P

Pawel Pawlak
20-04-2017, 15:16
Nie czytał uważnie, w serii to zdjęć można zrobić i ponad 1500 podobno. Te 480 to jest liczba "normalnych zdjęć".
fakt - niezbyt uważnie;) No to nie jest jakoś tragicznie.
Żeby w takim razie więcej powiedzieć trzeba by pofocić przez jakiś czas tym sprzętem i wtedy można by coś więcej powiedzieć.

Cichy
20-04-2017, 15:30
To wyskakuj z 22 tysi i pofoć sobie :) Ja postoję, a tak poważnie, to chyba powrócę do 7mk2, tym razem z gripem.

Umbra
20-04-2017, 15:42
Co ma samo krycie do rzeczy? Co mają same fpsy'y? Wszystko zależy jak to będzie się sprawdzać w praktyce i ile tych fps'ów będzie celnych. Póki co pro sprzęt C i N nie ma zagrożenia w pewnych dziedzinach, i nie zanosi się by cokolwiek się zmieniło.

A ma bardzo dużo. Krycie kadru punktami AF i EVF były głównymi powodami, dla których przeszedłem na bezlustro.

nikoniarz
20-04-2017, 15:52
A ma bardzo dużo. Krycie kadru punktami AF i EVF były głównymi powodami, dla których przeszedłem na bezlustro.

No to widać masa reporterów używających jednocyfrowców ma mniejsze wymagania :)

Ketosz
20-04-2017, 16:07
Wchodził AF było narzekanie, wchodziła cyfra było że nie dorówna jakością, wizjer elektroniczny bez sensu, a wyeliminowanie lustra też źle - niestety to już chyba ten moment, że taki aparat wcale nie musi być gorszy od 1Dx czy D5 i czas żeby się oswoić ze zmianami zamiast ślepo bronić starego, bo za chwile to ci z jednocyfrowymi korpusami będą wyglądać jak wyciągnięci z muzeum.

zoom2
20-04-2017, 16:08
fakt - niezbyt uważnie;) No to nie jest jakoś tragicznie.
Żeby w takim razie więcej powiedzieć trzeba by pofocić przez jakiś czas tym sprzętem i wtedy można by coś więcej powiedzieć.

Bezlusterkowiec do robienia zdjęć zżera baterie podobnie jak SLR. Żre za to ogromnie wiecej z powodu celowania. Im mniej oglądasz świat przez mirrorlessa tym więcej zdjęć zrobisz.

p.s.
To kiedy stypa po NIKONIE?

nikoniarz
20-04-2017, 16:10
Wchodził AF było narzekanie, wchodziła cyfra było że nie dorówna jakością, wizjer elektroniczny bez sensu, a wyeliminowanie lustra też źle - niestety to już chyba ten moment, że taki aparat wcale nie musi być gorszy od 1Dx czy D5 i czas żeby się oswoić ze zmianami zamiast ślepo bronić starego, bo za chwile to ci z jednocyfrowymi korpusami będą wyglądać jak wyciągnięci z muzeum.

Nie narzekam bo nie mam na co :) Ja mam takie pytanie- co masz do zaoferowania z bagnetem Sony w kwestii szkieł 300/2.8 czy 400/2.8?

Pawel Pawlak
20-04-2017, 16:11
To wyskakuj z 22 tysi i pofoć sobie :) Ja postoję, a tak poważnie, to chyba powrócę do 7mk2, tym razem z gripem.
bez przesady... ja lubię samemu potestować sprzęt zanim wyrobię sobie opinię (a nie chwalić albo ganić na podstawie specyfikacji czy komentów w necie) ale nie koniecznie musi to oznaczać że chcę zmieniać system. Z zestawu który używam, jestem więcej niż zadowolony.

edit:
nich mi sony da go do testów, razem z 500tką i może 80-400 albo tym nowym 100-400 to coś więcej będę mógł powiedzieć ;)

cz4rnuch
20-04-2017, 16:12
Ja czekałem na A7III z większą baterią i może odrobinę większym korpusem. I ceną poniżej 10k PLN. Nic więcej... Rozumiem, że takiego sprzętu oczekiwałeś i pewnie A9 nie jest dla Ciebie, ale co to ma wspólnego z tym, że został źle wyceniony? Dlatego zadałem teoretyczne pytanie, na ile byś wycenił sprzęt o takich możliwościach gdybyś miał zarabiać na jego sprzedaży jako producent wiedząc co i za ile oferuje konkurencja.


To Sony chyba nawet nie jest uszczelnione, przynajmniej nigdzie nie widziałem takiej informacji, a przecież jest naszpikowane po zęby elektroniką. Nawet sprzedałem A7II, żeby kupić to cudo i teraz nie wiem, co robić. Czekać na coś jeszcze czy odkupić nową A7 ? W kilku miejscach (np na dpreview, fstoppers czy w specyfikacji takich sklepów jak B&H) podają, że aparat jest uszczelniony, w pełni uszczelniony lub z uszczelnieniami na poziomie lustrzanek typu D5. Nie wiem na ile to prawda, ale o to że aparat jest w jakimś stopniu uszczelniony jestem dziwnie spokojny.

kiemlo
20-04-2017, 16:15
Sony nie wiedzieć czemu nie napisało nic o uszczelnieniach w informacjach prasowych, ale w specyfikacji na sony.com (http://www.sony.com/electronics/interchangeable-lens-cameras/ilce-9/specifications) jest o odporności na kurz i wilgoć.

dannywrocek
20-04-2017, 16:36
Nie narzekam bo nie mam na co :) Ja mam takie pytanie- co masz do zaoferowania z bagnetem Sony w kwestii szkieł 300/2.8 czy 400/2.8?

Niewiele będąc szczerym. Ale co to zmienia de facto? Trochę jałowa ta dyskusja. Ja tam się cieszę,że Sony wypuściło ten model,tak jak cieszyła mnie premiera D5. Wiem,że ani A9 ani D5 raczej miał nie będę,ale mam także nadzieję (myślę,że uzasadnioną),że to co tam "wpakowali" trafi też niedługo "pod strzechy". Dobrze,że jest wybór i każdy,kto wogóle myśli o tego rodzaju body,podejmie decyzję świadomie. Moim zdaniem Sony wypuściło ten model raczej "dla prestiżu" niż licząc,że zawojuje rynek i zaraz wszyscy przerzucą się na ich produkt. Zresztą nie wydaje mi się,że D5 czy jego odpowiednik w Canonie to hity sprzedażowe :-) To raczej pokazanie możliwości :-)

nikoniarz
20-04-2017, 16:41
Niewiele będąc szczerym. Ale co to zmienia de facto? Trochę jałowa ta dyskusja.

Czemu jałowa? Padło hasło, że lustrzanka to będzie niedługo przeżytek, że taki A9 być może ją godnie zastąpi... Jest promowany jako profesjonalny sprzęt reporterski...Dlatego zapytałem, co profesjonalny reporter sportowy używający szkieł 300 czy 400 mm zapnie?

Edit:
W sumie nie tylko sportowy- co z przyrodnikami, co "lotnikami", co z każdym, kto potrzebuje tego typu szkieł? I właśnie dlatego uważam, że N i C w tego typu profesjonalnej fotografii będzie wiódł prym jeszcze bardzo długo. Bo ludzie zainwestowali niemały pieniądz w system, i niechętnie zmienią, szczególnie, że są zadowoleni...

prz3mo
20-04-2017, 16:42
W dobie rozwoju nowoczesnych wizjerów elektronicznych, matryc z pokrytych kilkuset punktami AF lustro staje staje się całkowicie zbędne.

Też jestem tego zdania i dam se łeb uciąć, że kwestią czasu jest kiedy lustra znikną z puszek N i C.

puch24
20-04-2017, 17:34
No tak wróżą ten zanik lustra już od kilku lat, i ciągle jakoś nie chce znikać...

Myślę, że jeszcze trochę trzeba na to poczekać. Nawet najlepsze wizjery elektroniczne nie wszystkim odpowiadają, a zużywają ogromnie dużo prądu, i to też nie wszystkim odpowiada.

Poza tym, Sony nie zaproponowało razem z aparatem odpowiednio rozbudowanego systemu obiektywów i akcesoriów. Być może Sony A9 przemówi do wszelkich zawodowców, gdy pojawią się obiektywy klasy 4/600 i jakieś szerokokątne Tilt & Shift, plus liczne inne akcesoria, np. pełny system błyskowy, itd., które zaspokoją najbardziej wymyślne potrzeby rozmaitych profesjonałów.

ksh
20-04-2017, 17:41
Canon ma większe możliwości z bezlustrami i jakoś nie szaleje z planami z pełną klatką, a dla nikona każde wejście w bezlustro i zignorowanie obecnej szklarni to błąd z kolejnym gwoździem do trumny, zarabia się na amatorskim sprzecie i na modzie, a modne obecnie jest bezlustro z kitem wsparte dużym marketingiem.

A9 powoduje opad szczeny ale trzeba poczekać na testy solidne, jedyne co może być wielkim minusem to zasilanie tego potwora.

nikoniarz
20-04-2017, 17:44
zarabia się na amatorskim sprzecie i na modzie.

Mnie jako klienta najmniej interesuje na czym zarabiają. Dla mnie ważne jest co oferują pod kątem cena/możliwości.

tilt
20-04-2017, 17:47
Nikon opiera się na Sony już w 100%, nie wiem czy mają w planach jakieś swoje matryce jak już teraz wszystkie nowe modele ich bazują na sony ?
Wydaje mi sie, ze nowe wypusty Nikona (D500, D7500) nie maja matryc od Sony tylko wlasnorecznie opracowane. Jesli sie myle, niech mnie ktos poprawi.

mareq78
20-04-2017, 17:53
Wydaje mi sie, ze nowe wypusty Nikona (D500, D7500) nie maja matryc od Sony tylko wlasnorecznie opracowane. Jesli sie myle, niech mnie ktos poprawi.

tez tak gdzies wyczytalem, Sony juz nie chce sie dzielic technologia, przynajmniej na razie. A po wypuszczeniu a9 juz widac dlaczego. Nie dadza przeciez konkurencji takiej broni !

ksh
20-04-2017, 17:59
Nie wiem jak z D7500 ale D500 i D5 to sony https://nikonrumors.com/2017/03/31/the-nikon-d5-and-d500-sensors-are-both-made-by-sony.aspx/
Wcześniejsze modele jest tu lista z czego pamiętajcie że Toshiba to też Sony https://nikonrumors.com/2015/12/16/list-of-all-nikon-dslr-cameras-and-their-sensor-manufacturerdesigner.aspx/

tilt
20-04-2017, 18:07
Wydaje mi sie, ze Northrup na swoim kanale na youtube informowal, ze zarowno D500 jak i D7500 maja juz nikonowskie sensory, probowalem teraz odnalezc gdzie dokladnie o tym mowil, ale nie udalo mi sie :/

ksh
20-04-2017, 18:08
W D500 jest Sony IMX321.

cz4rnuch
20-04-2017, 18:10
Wydaje mi sie, ze nowe wypusty Nikona (D500, D7500) nie maja matryc od Sony tylko wlasnorecznie opracowane. Jesli sie myle, niech mnie ktos poprawi.

<<klik>> (https://nikonrumors.com/2017/03/31/the-nikon-d5-and-d500-sensors-are-both-made-by-sony.aspx/) CEO od matryc u Sonego, kiedyś wspominał, że koniec ze sprzedażą najlepszych matryc konkurencji. Może Nikon od przyszłego roku będzie dostawał tylko jakieś czerstwe bułeczki drugiego sortu :)

nikoniarz
20-04-2017, 18:12
Panowie, ale co zmienia sama matryca? Niewiele. Produkt jest całością. Wystarczy porównać D500 i D7500. Dla jednych różnice marginalne, dla drugich kosmiczne...

cz4rnuch
20-04-2017, 18:17
D500 i D7500 prawdopodobnie mają tę samą matrycę więc różnice sprowadzają się do do ergonomii, szybkostrzelności itd. Co innego w przypadku, gdy Sony postanowi na serio wejść w segment profesjonalny i przykręci kurek z najlepszymi matrycami takim firmom jak Nikon. Wtedy może się okazać, że samym obrazkiem góruje nad konkurencją, a taki lepsiejszy obrazek to przecież koronny argument w wojence między fanbojami Nikona i Canona.

nikoniarz
20-04-2017, 18:19
Co innego w przypadku, gdy Sony postanowi na serio wejść w segment profesjonalny i przykręci kurek z matrycami takim firmom jak Nikon. Wtedy może się okazać, że samym obrazkiem góruje nad konkurencją, a taki lepsiejszy obrazek to przecież koronny argument w wojence między fanbojami Nikona i Canona.

Obrazek obrazkiem... Jest jeszcze kwestia uzyskania danego obrazka... :) Szczególnie jeśli rozmawiamy o sprzęcie stricte reporterskim na poziomie pro...

Pawel92
20-04-2017, 18:32
Dla ludzi fotografujących samoloty czy sport (nie mowie o szachach) bardziej ważna od pokrycia kadru jest skuteczność AF-C. Jeżeli ta ostatnia okaże się dobra (porównywalna do D5 czy 1DxII), to kolejny argument profesjonalnych lustrzanek padnie. Pozostaną ergonomia, żywotność baterii i długie tele. O uszczelnieniach, wykonaniu i trwałości nie pisze, bo puszki nikt nie widział ani nie testował.

cz4rnuch
20-04-2017, 18:37
No, ale ja o samym obrazku. Pro Canony nie mają chyba problemu z uzyskaniem obrazka a mimo to Nikoniarze właśnie jakości obrazka używają jako koronnego argumentu we wszelkiej maści wojenkach. Jeśli Sony ma plan pozbawić konkurencję najlepszych swoich matryc to szybko się to rozniesie i marketingowo może się to okazać dużym ciosem dla Nikona. Nie ma też co udawać, że bezlustra się do robienia zdjęć nie nadają. Tak było może na początku, ale tu z każdym rokiem jest duży progres w szybkości i precyzji(nie wiem w sumie czemu miałby nie być skoro bezlustra często są wyposażone w układy fazowe, hybrydowe). Nie wiadomo czy A9 osiągnęło już poziom najlepszych lustrzanek czy nie ale jeśli chodzi o użyte technologie to nie ma powodu wątpić, że teraz lub w jakiejś nieodległej przyszłości tak właśnie się stanie. Udawanie, że pokrycie kadru punktami AFu w 93% nie robi wrażenia podczas, gdy nikoniarze nawet na tym forum modlą się o to by choć pojedyncze punkty zbliżyły się do brzegu kadru lub że 20 fpsów jest niepotrzebne to chyba jednak trochę robienie dobrej miny do złej gry. N i C od dłuższego czasu nie potrafią nas już niczym zaskoczyć (dodadzą 1fps i ze 2Mpx) a tu Sony od telewizorów wyskakuje z czymś takim. To pokaz siły. Oczywiście nie wszyscy na to pójdą, bo w systemie jest ciągle wiele dziur (np wspomniane braki w tele, tiltach itd) i jest generalnie bardzo drogo ale przecież nie od razu Rzym zbudowano.

nikoniarz
20-04-2017, 18:40
Dla ludzi fotografujących samoloty czy sport (nie mowie o szachach) bardziej ważna od pokrycia kadru jest skuteczność AF-C. Jeżeli ta ostatnia okaże się dobra (porównywalna do D5 czy 1DxII), to kolejny argument profesjonalnych lustrzanek padnie
Dokładnie. Niemniej jednak ta skuteczność to nie tylko korpus, ale i obiektyw. A póki co słabo ze szkłami 200 czy 400/2.8 na bagnet Sony E

Jeżeli ta ostatnia okaże się dobra (porównywalna do D5 czy 1DxII), to kolejny argument profesjonalnych lustrzanek padnie. Pozostaną ergonomia, żywotność baterii i długie tele. O uszczelnieniach, wykonaniu i trwałości nie pisze, bo puszki nikt nie widział ani nie testował.
Również sporo racji. Ale ciągle bardzo dużym argumentem będzie posiadanie sprawdzonego systemu. Pro sprzęt Nikona ma się bardzo dobrze w kwestii optyki, jak i korpusów.

dannywrocek
20-04-2017, 18:42
Czemu jałowa? Padło hasło, że lustrzanka to będzie niedługo przeżytek, że taki A9 być może ją godnie zastąpi... Jest promowany jako profesjonalny sprzęt reporterski...Dlatego zapytałem, co profesjonalny reporter sportowy używający szkieł 300 czy 400 mm zapnie?

Edit:
W sumie nie tylko sportowy- co z przyrodnikami, co "lotnikami", co z każdym, kto potrzebuje tego typu szkieł? I właśnie dlatego uważam, że N i C w tego typu profesjonalnej fotografii będzie wiódł prym jeszcze bardzo długo. Bo ludzie zainwestowali niemały pieniądz w system, i niechętnie zmienią, szczególnie, że są zadowoleni...

Dział marketingu musi na siebie zarobić. Przecież każdy produkt mysu być "rewolucyjny","wiodący na rynku",czy w "swojej klasie". Czas i testy zweryfikują zapowuedzi Sony. Na pewno N i C to zdecydiwanie bardziej dojrzałe systemy i barsziej przewidywalne. Ale nowu gracze na rynku też muszą kiedyś zacząć budować swój system. Sony radzi sobie z tym całkiem dobrze,biorąc pod uwagę,że na rynku foto jest jednak krócej niż N i C. Dla nas jako konsumentów nowości od jak największej ilości graczy (zwłaszcza w czasach,kiedy ten rynek się kurczy) to tylko lepiej :-)

nikoniarz
20-04-2017, 18:44
No, ale ja o samym obrazku. Pro Canony nie mają chyba problemu z uzyskaniem obrazka a mimo to Nikoniarze właśnie jakości obrazka używają jako koronnego argumentu we wszelkiej maści wojenkach. Jeśli Sony ma plan pozbawić konkurencję najlepszych swoich matryc to szybko się to rozniesie i marketingowo może się to okazać dużym ciosem dla Nikona. Nie ma też co udawać, że bezlustra się do robienia zdjęć nie nadają. Tak było może na początku, ale tu z każdym rokiem jest duży progres w szybkości i precyzji(nie wiem w sumie czemu miałby nie być skoro bezlustra często są wyposażone w układy fazowe, hybrydowe). Nie wiadomo czy A9 osiągnęło już poziom najlepszych lustrzanek czy nie ale jeśli chodzi o użyte technologie to nie ma powodu wątpić, że teraz lub w jakiejś nieodległej przyszłości tak właśnie się stanie. Udawanie, że pokrycie kadru punktami AFu w 93% nie robi wrażenia podczas, gdy nikoniarze nawet na tym forum modlą się o to by choć pojedyncze punkty zbliżyły się do brzegu kadru lub że 20 fpsów jest niepotrzebne to chyba jednak trochę robienie dobrej miny do złej gry. N i C od dłuższego czasu nie potrafią nas już niczym zaskoczyć (dodadzą 1fps i ze 2Mpx) a tu Sony od telewizorów wyskakuje z czymś takim. To pokaz siły. Oczywiście nie wszyscy na to pójdą, bo w systemie jest ciągle wiele dziur (np wspomniane braki w tele, tiltach itd) i jest generalnie bardzo drogo ale przecież nie od razu Rzym zbudowano.

Masz sporo racji. Można prowadzić debaty czy A9 będzie lepsze/gorsze od D5. Obie strony będą mieć argumenty. Ale ciągle to wróżenie z fusów (oczywiście z obu stron). Faktem jest BRAK pewnej optyki na bagnet Sony E. Optyki, która w C i N jest sprawdzona, wydajna i niezawodna... Niejednokrotnie przytaczane tutaj są przykłady, że korpusy się zmieniają, a dobra optyka pozostaje... Ja dołożę, że dobre korpusy też pozostają...

Ligo
20-04-2017, 18:45
Miło poczytać mądrości forumowe...
No dobra, to teraz konkrety: kto kupuje pierwszy?

morzon
20-04-2017, 18:53
Sporo piszecie o braku tiltów, ale to akurat chyba najmniejszy problem. Nawet jak jakiś pro już posiada takowe to nawet go nie musi sprzedawać - wystarczy przejściówka, a brak AF to akurat nie jest żaden argument, bo i tak te szkła nie mają AF. W sumie to z tego co kojarzę to PCE 24 w nikonach haczył o lampe/pryzmat, więc na sony mógłby się lepiej spisywać...

cz4rnuch
20-04-2017, 18:54
...No dobra, to teraz konkrety: kto kupuje pierwszy?
Ty, Liguś. Obdżetkiwy już przecież masz.

Ligo
20-04-2017, 19:01
Ja nie, bo mnie ergonomia wkurza. A obiektywy to mam, ale od Canona.:-P

stachmuszel
20-04-2017, 19:03
Ligo! A A3000 jeszcze masz?

Ligo
20-04-2017, 19:06
No baa... To jest aparat nie-do-za-je... ;-)

Fatman
20-04-2017, 19:35
Brak łączności bezprzewodowej w D5 dyskwalifikuje ten sprzęt jako profesjonalny? Lustrzanki umierają? Jakś nie widać tego wśród przyrodników, "lotników" czy "sportowców"...

Cierpliwości;)

nikoniarz
20-04-2017, 19:38
Cierpliwości;)

Nie wykluczam tego co będzie za 10-15 lat... Po prostu nie wróżę z fusów.

Borat1979
20-04-2017, 21:15
Czemu jałowa? Padło hasło, że lustrzanka to będzie niedługo przeżytek...
Bo będzie, postępu technologicznego nie da się zatrzymać i ten aparat pokazuje, że to tylko kwestia kilku lat. Cała ta mechanika lustra staje się po woli jedynie kulą u nogi w rozwoju sprzętu fotograficznego. Bardzo dobrze widać to w rozwoju apartów średniego formatu, które stają się poręcznym narzędziem a nie wielkim ważącym kilka kilogramów klocem.

A tak na marginesie jak czytam te komentarze tu i na optycznych to mam wrażenie, że gdyby wszyscy mieli takie podejście do rozwoju technologii to do dzisiaj jeździlibyśmy konno i mieszkali w szałasach.

Dziwi mnie też że tak wiele osób jedzie na firmę Sony, która jest tak naprawdę powiem świeżości i motorem napędowym rozwoju skostniałego rynku foto gdzie Canon z Nikonem sprzedawaliby latami ten sam apart z po nową nazwą.

Owain
20-04-2017, 21:19
Unia Europejska zabroni używania bezlusterkowców, bo jako zużywające znacząco więcej energii niż lustrzanki, przyczyniają się do zmian klimatycznych i wzrostu zanieczyszczeń. :mrgreen: I się problem rozwiąże.

nikoniarz
20-04-2017, 21:21
Bo będzie

Niestety wróżenie z fusów... Może ja mam rację, może Ty- tylko tak to można podsumować. Ciągle brak pewnych szkieł. Wiem, wg. Ciebie pojawią się i będą "lepsze"...


gdyby wszyscy mieli takie podejście do rozwoju technologii to do dzisiaj jeździlibyśmy konno i mieszkali w szałasach.

Tylko fakty są takie, że póki co bezlusterkowce co najwyżej liżą stopy lustrzanką w pewnych kwestiach :mrgreen:
I nie piszę tego jako fan lustrzanek, a jako realista- gdyby był sens pchania się w tym co robię w bezlustra, to bym to zrobił...

cz4rnuch
20-04-2017, 21:24
Niestety wróżenie z fusów... Nie do końca. Wystarczy trochę wyobraźni zwanej też zdrowym rozsądkiem :)

Borat1979
20-04-2017, 21:25
Niestety wróżenie z fusów... Może ja mam rację, może Ty- tylko tak to można podsumować. Ciągle brak pewnych szkieł. Wiem, wg. Ciebie pojawią się i będą "lepsze"...

Cięgle słyszę to bredzenie brak szkieł mimo, że nowe szkła pojawiają się co kilka miesięcy a system ma raptem 4 lata. Każdy kolejny apart Sony to coś nowego a nie jak w przypadku Canona, który potrafił sprzedawać 550D przez 7 lat zmieniając tylko numer na obudowie.

nikoniarz
20-04-2017, 21:27
Nie do końca. Wystarczy trochę wyobraźni zwanej też zdrowym rozsądkiem :)

Okej, zaproponuj coś na co można obecnie przejść w kwestii reporterki sportowej? Mam na myśli jakieś bezlustro które zastąpi mi obraz, pewność i fpsy z D3s...

- - - - kolejny post - - - - - -


Cięgle słyszę to bredzenie brak szkieł mimo, że nowe szkła pojawiają się co kilka miesięcy a system ma raptem 4 lata.
4 lata i ciągle bieda powyżej 200/2.8 :D Postęp niesamowity...

Borat1979
20-04-2017, 21:30
Okej, zaproponuj coś na co można obecnie przejść w kwestii reporterki sportowej? Mam na myśli jakieś bezlustro które zastąpi mi obraz, pewność i fpsy z D3s...

4 lata i ciągle bieda powyżej 200/2.8 :D Postęp niesamowity...

A ile lat zajęło canonowi i nikonowi zbudowanie systemu? W 4 lata nagle mieli już wszystko? Taki nikon dopiero w tym roku np. zaprezentował szerokokątnego Tilt-shifta a system nikona ma nie 4 a kilkadziesiąt lat.

puch24
20-04-2017, 21:33
A tak na marginesie jak czytam te komentarze tu i na optycznych to mam wrażenie, że gdyby wszyscy mieli takie podejście do rozwoju technologii to do dzisiaj jeździlibyśmy konno i mieszkali w szałasach.



Nie zgodzę się.
Trzeba po prostu mieć spojrzenie realistyczne a nie magiczno-entuzjastyczno-bezkrytyczne, i chwalić wszystko tylko dlatego, że jest nowe, mimo różnych wad i niedostatków, wbrew faktom.
To tak, jakbyśmy na siłę i wbrew faktom próbowali lansować samochody elektryczne jako auta dla wszystkich, nadające się do wszelkich zastosowań, mimo ich niezaprzeczalnej wady, jaką jest mały zasięg.

qbic
20-04-2017, 21:34
Kopie dupe ta puszka i tyle.

Niestety nie dla mnie, bo to po prostu karabin a ja jestem powolny pstrykacz ale nie wykluczam ze wizjer spowoduje zmiane emocjonalną i kupno w afekcie :D

darekw1967r
20-04-2017, 21:34
Też jestem tego zdania i dam se łeb uciąć, że kwestią czasu jest kiedy lustra znikną z puszek N i C.
Spore ryzyko ponosisz ;)
Nie kazdy musi miec wypasione puszki a wlasnie prostota rozwiazan w zupelnosci starczy wielu fotografom aby osiagac dobre rezultaty.
Zauwazylem, ze wiele dobrych cyfrowych lustrzanek sa tansze od wielu dobrych bezluster.

nikoniarz
20-04-2017, 21:34
A ile lat zajęło canonowi i nikonowi zbudowanie systemu? W 4 lata nagle mieli już wszystko? Taki nikon dopiero w tym roku np. zaprezentował szerokokątnego Tilt-shifta a system nikona ma nie 4 a kilkadziesiąt lat.

Racja... Tylko fakty są takie, że N i C już mają profesjonalny system z ogromnym potencjałem w kwestii reporterki, a Sony może kiedyś będzie mieć... Nie twierdzę, że nie, ale póki co daleka droga, i posiadacze luster nie mają co myśleć o zmianie bo nie ma na co.

Borat1979
20-04-2017, 21:41
Nie zgodzę się.
Trzeba po prostu mieć spojrzenie realistyczne a nie magiczno-entuzjastyczno-bezkrytyczne, i chwalić wszystko tylko dlatego, że jest nowe, mimo różnych wad i niedostatków, wbrew faktom.
To tak, jakbyśmy na siłę i wbrew faktom próbowali lansować samochody elektryczne jako auta dla wszystkich, nadające się do wszelkich zastosowań, mimo ich niezaprzeczalnej wady, jaką jest mały zasięg.

W czasach Nokii 3310 nikt sobie nie wyobrażał, że telefon będzie częściej wykorzystywany do korzystanie z internetu niż dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS. A jak by ktoś wspomniał, że telefon będzie trzeba ładować co 2 dni i obsługiwać marząc placem po ekranie to wszyscy by padali ze śmiechu i powiedzieli, że nikt takiego gówna nikt nie kupi :mrgreen:

Pamiętacie to gdy premierę miał pierwszy iPhone :-D

eywi0h_Y5_U

To tak apropos ceny A9 :)

cz4rnuch
20-04-2017, 21:49
Okej, zaproponuj coś na co można obecnie przejść w kwestii reporterki sportowej? Mam na myśli jakieś bezlustro które zastąpi mi obraz, pewność i fpsy z D3sy... Nikoniarz, nie dobijaj. Przecież rozmawiamy o przyszłości. I ja nie piszę o reporterce sportowej tylko ogólnie o przyszłości fotografii. Rozmawiamy też o produkcie, którego jeszcze nie ma w sklepach więc niby jak Ci go mogę polecić. Po prostu widzę jak ten system się rozwija i ile czasu zajęło mu przejście od kwitowanego szyderczym uśmieszkiem brzydkiego kaczątka do sprzętu, który ludzie zaczynają porównywać z topowymi produktami N i C. Zdaję sobie też sprawę, że system to również szkła i jest tu dużo do zrobienia, ale o ile dobrze pamiętam to w ciągu tych trzech lat powstało około 20 szkieł pod bagnet FE od Sony oraz kilka szkieł od Cajsika, Ciamcianka, Tokiny, Mitakona, Meike, Venusa i Vojtka. W sumie będzie ok 40 szkieł plus to co ma do zaoferowania bagnet A przez dedykowaną przejściówkę. Do tego oczywiście jeszcze przelotki od Sigmy z AFem i reszta ferajny. Wcale nie tak mało. A co do fpsów to z litości pominę tę kwestię :)

nikoniarz
20-04-2017, 21:51
Borat1979, może zamiast żyć marzeniami o przyszłości i podpieraniu się wybranymi argumentami (pomijając skutecznie przykłady które jednak się nie przyjęły, i którego nie można wykluczyć i w tym przypadku), warto być większym realistą... Ja wiem, że zmieniłeś system i teraz będziesz zachwalał jak niegdyś poprzedni system, ale zrozum, że Sony może i ma zaplecze elektroniczne, ale zaplecze optyczne kuleje niesamowicie... Nikon budował wszystko przez kilkadziesiąt lat jeśli chodzi o optykę. Póki co jest "do przodu" ze wszystkim...

cz4rnuch
20-04-2017, 21:53
... Sony może i ma zaplecze elektroniczne, ale zaplecze optyczne kuleje niesamowicie...Teraz to Ty mijasz się z prawdą, bo o ile prawdą jest, że obiektywów jest oczywiście mniej niż u Canona i Nikona to te które są prezentują bardzo wysoki poziom.

dannywrocek
20-04-2017, 21:55
Racja... Tylko fakty są takie, że N i C już mają profesjonalny system z ogromnym potencjałem w kwestii reporterki, a Sony może kiedyś będzie mieć... Nie twierdzę, że nie, ale póki co daleka droga, i posiadacze luster nie mają co myśleć o zmianie bo nie ma na co.
A to zależy już od potrzeb konkretnego posiadacza lustra. Być może w reporterce nie ma na chwilę obecną lepszego systemu od N lub C, ale myślę, że bezlusterkowce poczynają sobie już coraz śmielej w świecie fotografii, czy nam sie to podoba czy nie. Biorąc pod uwage tempo, w jakim pojawiają się kolejne nowości, które wnoszą prawdziwy postęp, można się tylko cieszyć i z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że w niedługim czasie systemu bezlusterkowe staną się dojrzałymi systemami.

qbic
20-04-2017, 21:55
I feel strong wyparcie in many pipol.

nikoniarz
20-04-2017, 21:57
Nikoniarz, nie dobijaj. Przecież rozmawiamy o przyszłości. :)

O przyszłości która wcale nie odstaje od przeszłości :D Widzisz, Ty nie piszesz o reporterce a ja piszę... I w sumie nie tylko o nie- o tym gdzie stosunkowo szybkie i pewne fpsy' mają sens, o tym gdzie praca zaczyna się na ISO-4500, o tym gdzie szkło 400/2.8 to główne narzędzie... Jak mam myśleć przyszłościowo skoro nawet obecnie jest problem z osiągnięciem tych wymogów? Jak wiem, ja i inne osoby mające takie potrzeby nie jesteśmy wyrocznią. Ale to samo dotyczy się reszty osób.

- - - - kolejny post - - - - - -


Teraz to Ty mijasz się z prawdą, bo o ile prawdą jest, że obiektywów jest oczywiście mniej niż u Canona i Nikona to te które są prezentują bardzo wysoki poziom.

Tak, szczególnie te których nie ma...

cz4rnuch
20-04-2017, 22:02
...Tak, szczególnie te których nie ma... Bardzo dojrzała odzywka, po tym gdy napisałem to co zacytowałeś. Trudno, argument nietrafiony to zawsze można spróbować podśmiechujek:

<<klik>> (https://www.dxomark.com/Lenses/Ratings)


O przyszłości która wcale nie odstaje od przeszłości :D Widzisz, Ty nie piszesz o reporterce a ja piszę... Nie wiem co masz na myśli, a co do reporterki to napisałem jedynie, że nie piszę o reporterce sportowej (bo to tu brakuje szkieł) a nie o reporterce ogólnie. Tu akurat Sony ma bardzo dobre 24-70 i 70-200.

nikoniarz
20-04-2017, 22:04
Bardzo dojrzała odzywka, po tym gdy napisałem to co zacytowałeś. Trudno, argument nietrafiony to zawsze można spróbować podśmiechujek:

<<klik>> (https://www.dxomark.com/Lenses/Ratings)

Miałem na myśli szkła które nie istnieją. Zdaję sobie sprawę z tego co prezentuje Sony w kwestii szkieł które istnieją.

cz4rnuch
20-04-2017, 22:08
Napisałem, że Sony ma braki, ale szkła które ma prezentują bardzo wysoki poziom (co chyba nietrudno udowodnić testami w necie) na co ty napisałeś prześmiewczo, że tak szczególnie te których nie ma więc chyba nie zrozumiałeś tego co napisałem albo się pośpieszyłeś z odpowiedzią.

nikoniarz
20-04-2017, 22:13
Napisałem, że Sony ma braki, ale szkła które ma prezentują bardzo wysoki poziom (co chyba nietrudno udowodnić testami w necie) na co ty napisałeś prześmiewczo, że tak szczególnie te których nie ma więc chyba nie zrozumiałeś tego co napisałem albo się pośpieszyłeś z odpowiedzią.

No to źle zinterpretowałeś moją odpowiedź. Albo dwuznacznie zabrzmiała. Ale tak jak już wspomniałem wcześniej- nie twierdzę, że Sony to zły system, bo zapewne w pewnych kwestiach znajdzie masę zadowolonych klientów. Niestety w innych kwestiach nie ma póki co nic do zaoferowania. A co będzie w przyszłości 5-letniej to jednak wróżenie z fusów.

Borat1979
20-04-2017, 22:16
Borat1979, może zamiast żyć marzeniami o przyszłości i podpieraniu się wybranymi argumentami (pomijając skutecznie przykłady które jednak się nie przyjęły, i którego nie można wykluczyć i w tym przypadku), warto być większym realistą... Ja wiem, że zmieniłeś system i teraz będziesz zachwalał jak niegdyś poprzedni system, ale zrozum, że Sony może i ma zaplecze elektroniczne, ale zaplecze optyczne kuleje niesamowicie... Nikon budował wszystko przez kilkadziesiąt lat jeśli chodzi o optykę. Póki co jest "do przodu" ze wszystkim...

Ale to nie chodzi o zachwalanie czegokolwiek tylko wyraźnie widać, że Nikon i Canon stoją w miejscu. Wiele firm budowało linie swoich produktów latami po czym zatrzymali się w rozwoju i wyprzedziła ich konkurencja. Kiedyś liderem swoje branży był Kodak gdzie jest wszyscy wiemy. Podobnie w było z Nokią, która dzieliła i rządziła na rynku telefonów ale przespała kilka lat ekspansji smartfonów i przestała się liczyć. Wiele firm zgubiła wysoka pozycja rynkowa ignorowanie trendów rynkowych i tego co robi konkurencja.

Dzisiaj w aparat standardem są funkcje filmowe bo sprzęt staje się wielofunkcyjny i zobacz co oferuje w tym temacie Nikon i Canon w swoich najnowszych puszkach? Aparaty klasy D750, D810 ma jedynie FullHD. 5Dmk4 ma 4K z cropem prawie 2x podczas gdy w belusterkowcach m4/3, fuji czy sony 4K jest już standardem.

Fatman
20-04-2017, 22:17
W systemie Sony E pojawił się też obiektyw, którego próżno szukać w systemie Nikon F -nie ma odpowiednika, a szkło jest bardzo zacne. Tak jak pisałem wcześniej. Cierpliwości.

vid3
20-04-2017, 22:18
Cała ta dyskusja przypomina mi ... sytuację polityczną w pewnym kraju, w pewnej partii rządzącej i roztrząsanie co to będzie, oj co to będzie gdy ON się pojawi.

esperal
20-04-2017, 22:20
Spytam o wielkość:-D
Jako że A9 już jest porównywany z topowymi lustrami to chciałbym wspomnieć że gro użytkowników flagowców N i C używa ich z długimi tele.
Kiedy już Sony zrobi jasne teleobiektywy klasy 200f2, 300f2.8, 400f2.8, 500f4, 600f4 to powiedzcie mi proszę jakiej będą one wielkości przy matrycy FX i tym bagnecie? Praw fizyki/optyki chyba nie da sie tak bardzo nagiąć żeby były dużo mniejsze, chyba że się mylę? Jeśli te teleobiektywy będą takiej samej wielkości jak N/C to czy już tutaj nie kończy się sens używania tak małego aparatu?
Nie rozumiem też uszczęśliwiania innych na siłę i wmawiania że małe zawsze jest lepsze i jeśli ktoś jednak woli większe body to pewnie jest debilem. Osobiście nie wyobrażam sobie szybkiej pracy z aparatem wielkości A7, próbowałem.

nikoniarz
20-04-2017, 22:20
Ale to nie chodzi o zachwalanie czegokolwiek tylko wyraźnie widać, że Nikon i Canon stoją w miejscu. Wiele firm budowało linie swoich produktów latami po czym zatrzymali się w rozwoju i wyprzedziła ich konkurencja. Kiedyś liderem swoje branży był Kodak gdzie jest wszyscy wiemy. Podobnie w było z Nokią, która dzieliła i rządziła na rynku telefonów ale przespała kilka lat ekspansji smartfonów i przestała się liczyć. Wiele firm zgubiła wysoka pozycja rynkowa ignorowanie trendów rynkowych i tego co robi konkurencja.

Dzisiaj w aparat standardem są funkcje filmowe bo sprzęt staje się wielofunkcyjny i zobacz co oferuje w tym temacie Nikon i Canon w swoich najnowszych puszkach? Aparaty klasy D750, D810 ma jedynie FullHD. 5Dmk4 ma 4K z cropem prawie 2x podczas gdy w belusterkowcach m4/3, fuji czy sony 4K jest już standardem.

Masz rację, ale mimo wszystko wiele firm się trzyma tylko trafia w inny target. W kwestii filmowania też nie jest tak jednoznacznie- są osoby dla których się to nie liczy. Nie wiem na ile rynkowo takie osoby mają znaczenie, ale istnieją, i są w stanie kupować topowy sprzęt tylko dla fotografowania. Ty patrzysz przez pryzmat własnej osoby czy środowiska, a jak przez własny. Mówisz o sprzęcie wielofunkcyjnym- a co powiesz o zdaniu, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Mamy czasy specjalizacji, a sprzęt wyspecjalizowany zawszę będzie lepszy od wszystkomającego...

sosnowy
20-04-2017, 22:27
Borat1979 Sony może i ma zaplecze elektroniczne, ale zaplecze optyczne kuleje niesamowicie... Nikon budował wszystko przez kilkadziesiąt lat jeśli chodzi o optykę. Póki co jest "do przodu" ze wszystkim...

To i ja popuszczę wodze fantazji... Może więc sony będzie robiło matryce dla nikona, a nikon w zamian optykę dla sony :) Tak jak to było kiedyś kiedyś, gdy canon startował z optyką nikona właśnie.



I feel strong wyparcie in many pipol.

Are you sure it is a wyparcie? Coz to me it looks more like a romanticism.... Enyłej, this is even more fun to read than reviewing D7500 in another thread :)

Ligo
20-04-2017, 22:27
Jeśli te teleobiektywy będą takiej samej wielkości jak N/C to czy już tutaj nie kończy się sens używania tak małego aparatu
Tak, dokładnie.

cz4rnuch
20-04-2017, 22:28
...Nie rozumiem też uszczęśliwiania innych na siłę i wmawiania że małe zawsze jest lepsze...A czy w tym temacie padły takie słowa? Oczywiście nie zawsze małe jest lepsze. Wiele osób chciało i spodziewało się tego, że A9 będzie większym aparatem i tu jest pewnie pewien zawód, ale już tak bardziej filozoficznie to nie ma żadnych przeszkód (może poza księgowymi od Sony) by zbudować większego i bardziej ergonomicznego bezlusterkowca czego dowodem jest już świętej pamięci Samsung NX1 (w drugą stronę, czyli mała lustrzankę jest o wiele trudniej zmajstrować). Zalety bezlustra to nie tylko rozmiar co widać choćby po specyfikacji A9ki, której za Chiny ludowe jeszcze przez długi czas nie uda się powtórzyć lustrzankowym gigantom spod znaku C i N.

dannywrocek
20-04-2017, 22:37
Cała długa dyskusja o wyższości jednego systemu nad drugim, czy trzecim. A gdzie zwykła radość, że pojawia się nowa (co prawda droga) "zabawka" dla dużych chłopców i dużych dziewczynek? Nikt nikogo na siłę nie namawia do zakupu, N i C z rynku nie znikają, a Sony jeszcze trochę na swoją pozycje musi popracować. Jednego Sony na pewno odmówic nie można: pokazuje konkurencji, że można, jeśli się naprawdę chce. Może to zmusi ich to zwiększenia wysiłków i następca D7500 będzie już taki, jak sobie wymarzyli wszyscy w sąsiednim wątku :) A D6 to już odleci :)

cz4rnuch
20-04-2017, 22:38
...A gdzie zwykła radość, że pojawia się nowa (co prawda droga) "zabawka" dla dużych chłopców i dużych dziewczynek?... Fatman się szczerzy jak szczerbaty do suchara :)

Fatman
20-04-2017, 22:49
Fatman się szczerzy jak szczerbaty do suchara :)

Dokładnie :) System ładnie się rozwija, tylko kasy brak na takie nowości, ale nie można mieć wszystkiego ;) Ja się cieszę tak czy inaczej.

mareq78
20-04-2017, 23:03
Wy tylko o tych wielkich armata! A czy jest tylko jeden rodzaj reportażu? Takie 35 i 85 już się nie liczy? Ja tam się cieszę że Sony pokazuje że można. Jeden z ceo Sony powiedział że ich celem jest nie przejęcie rynku ale go powiększenie. I to jest dobry kierunek. Jest masa ludzi których stać na topowy sprzęt ale odstraszają ich rozmiary ( mnie też) jednocyfrowek i tutaj takie a9 idealnie się wpisuje. IMHO.

Sent from my D5803 using Tapatalk

Borat1979
20-04-2017, 23:12
Mówisz o sprzęcie wielofunkcyjnym- a co powiesz o zdaniu, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Mamy czasy specjalizacji, a sprzęt wyspecjalizowany zawszę będzie lepszy od wszystkomającego...
Ale sprzęt wyspecjalizowany to jest margines i kupuje go wąska grupa fachowców tak jak tele klasy 400 czy 500 mm czy obiektywy TS.

Przeciętny konsument jak już wybiera zaawansowany aparat to chce tam nie tylko zdjęć ale i wideo w 4K, odchylany ekran najlepiej dotykowy czy szybkiego przesyłania pliku na smartfona. Pokaż mi dzisiaj aparat Nikona, który oferuje szybkie przesłanie pliku np. na telefon czy zdalne sterowanie aparatem. Może pro fotografowi, który siedzi nad obróbką rawów to nie potrzebne ale amator hobbysta, który już wydaje kupę kasy na sprzęt chce mieć te funkcja za taką kasę.

Mnie na przekład potwornie irytował brak wi-fi i możliwości zdalnego sterowania apartem z podglądem. Kiedyś z kumplem robiliśmy zdjęcia z kilkumetrowego masztu i to była masakra. Za każdym razem po zrobieniu zdjęcia trzeba było ścigać apart sprawdzać, poprawiać ustawienia (bo głupia zmiana iso nie była możliwa nie mówiąc o reszcie), znowu wysuwać maszt i tak po kilka razy. Używaliśmy 5dmk2 i mk3 oraz jakiegoś taniego pilota bo moduł wi-fi kosztował ze 2 koła i nie było sensu go kupować bo nie było dobrego oprogramowania. Teraz chociaż canon 6D ma wi-fi ale już 5D, który kosztuje 2 razy tyle nie ma takiej bzdury za kilka dolców, którą ma smartfon za 300zł. W Nikonie dokładnie taka sama prehistoria i nie wiem ile lat trzeba żeby coś takiego było standardem w sprzęcie za kilka czy kilkanaście tysięcy.

ksh
21-04-2017, 00:22
Podejrzewam że wifi wykończyłoby bateryjke w tym potworze, ja ubolewam że właśnie tak banalnej rzeczy jak normalne wifi, które mam w samsungu nx, nie jest obecne w nikonie.

meliszipak
21-04-2017, 00:48
Tak, dokładnie.

Do dużych szkieł zakładasz gripa i tyle.

Dosypali mocno do pieca.

Ligo
21-04-2017, 00:55
No, niby tak, ale powiadają że tam mocowanie bagnetu takie mizerne, plasticzane i oberwać to łatwo.
Znaczy w A7, bo w A9 to kto wie, może i tytan jaki...

meliszipak
21-04-2017, 01:39
W a7II już jest wzmocnione.

- - - - kolejny post - - - - - -

Ciekawe, czy zacznie spadać cena A7rII.
Niby tam więcej pikseli jest.

Władca Pixeli
21-04-2017, 05:29
A tymczasem... :mrgreen:
https://nikonrumors.com/2017/04/14/sony-pushed-nikon-from-the-2-spot-in-u-s-full-frame-interchangeable-lens-camera-market.aspx/
"Sony pushed Nikon from the #2 spot in U.S. full-frame interchangeable lens camera market, according to Sony"

Pawel92
21-04-2017, 06:35
...Teraz chociaż canon 6D ma wi-fi ale już 5D, który kosztuje 2 razy tyle nie ma takiej bzdury za kilka dolców, którą ma smartfon za 300zł...
W 5DIV jest WiFI.

P.R.P.
21-04-2017, 06:38
Od 3:35 porównanie AF z jedynką canona. https://youtu.be/gcIpuo_mJl8

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Pawel92
21-04-2017, 06:54
No, na tym przykładzie to wyglada to dobrze, a nawet bardzo dobrze :-D

cz4rnuch
21-04-2017, 07:15
Fejk. Na 100% :) A admin z nikonrumorsów już zaczyna klepsydry rozwieszać <<klik>> (https://nikonrumors.com/2017/04/19/the-day-the-sony-a9-was-announced.aspx/)

Pawel92
21-04-2017, 08:43
Fejk. Na 100% :) ...
Szkoda, bo wyglądało to dobrze i może mogło by zmobilizować konkurencje do bardziej wyrazistych ruchów.

cz4rnuch
21-04-2017, 09:02
Chyba za mało emotów daję :(

Pawel92
21-04-2017, 09:07
Chyba za mało emotów daję :(

Nie, jest OK. To ja powinienem był dorzucić co najmniej jednego smileya :-D

cz4rnuch
21-04-2017, 09:28
Łyżka dziegciu od fotoblogii. Kilka z wymienionych tam niedociągnięć faktycznie zastanawiających. Pewnie za dwa miechy wyjdzie A9s <<klik>> (http://fotoblogia.pl/10572,czy-sony-a9-jest-prawdziwa-alternatywa-dla-profesjonalnych-flagowych-lustrzanek-pierwsze-wrazenia-po-premierze)

maxwawa
21-04-2017, 10:09
"Aparat w teorii oferuje prędkość wykonywania zdjęć seryjnych do 20 kl./s. Bezlusterkowiec rzeczywiście jest w stanie uzyskać taką prędkość, ale tylko przy migawce elektronicznej. Korzystając z migawki mechanicznej, daje tylko 5 kl./s"
Może mało istotne ale trzeba pamiętać że zdjęcia z migawki elektronicznej (szczególnie przy wyciąganiu z cieni) w obróbce wyglądają mniej więcej TAK (https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=sony_a6300&attr144_1=sony_a6300&attr144_2=sony_a6300&attr144_3=sony_a6300&attr146_0=100_5&attr146_1=100_5&attr146_2=100_4&attr146_3=100_4&attr177_0=off&attr177_1=on&attr177_2=off&attr177_3=on&normalization=full&widget=337&x=0.17758549201080087&y=0.5076542852860567)

PiKa
21-04-2017, 12:08
A to ciekawe. Dlaczego tak?

vid3
21-04-2017, 12:53
"Aparat w teorii oferuje prędkość wykonywania zdjęć seryjnych do 20 kl./s. Bezlusterkowiec rzeczywiście jest w stanie uzyskać taką prędkość, ale tylko przy migawce elektronicznej. Korzystając z migawki mechanicznej, daje tylko 5 kl./s"
Może mało istotne ale trzeba pamiętać że zdjęcia z migawki elektronicznej (szczególnie przy wyciąganiu z cieni) w obróbce wyglądają mniej więcej TAK (https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=sony_a6300&attr144_1=sony_a6300&attr144_2=sony_a6300&attr144_3=sony_a6300&attr146_0=100_5&attr146_1=100_5&attr146_2=100_4&attr146_3=100_4&attr177_0=off&attr177_1=on&attr177_2=off&attr177_3=on&normalization=full&widget=337&x=0.17758549201080087&y=0.5076542852860567)

A tak zapytam ... na ile klapnięć przewidziana jest żywotność migawki w A9 ?

nikoniarz
21-04-2017, 12:57
500.000 ponoć.

puch24
21-04-2017, 13:06
Czyli zdjęć połowa, bo przecież w bezlusterkowcach migawka przy celowaniu jest otwarta, zamyka się przed zdjęciem, otwiera, robi zdjęcie, zamyka, otwiera do celowania. Pracuje dwa razy intensywniej, niż w lustrzankach czy dalmierzowcach, bo robi dwa cykle na jedno zdjęcie. No, chyba, że korzysta się z elektronicznej pierwszej kurtyny (wtedy pracuje tak intensywnie, jak w lustrzance, jeden cykl na zdjęcie) albo w ogóle z elektronicznej migawki.

Merde
21-04-2017, 14:10
"Aparat w teorii oferuje prędkość wykonywania zdjęć seryjnych do 20 kl./s. Bezlusterkowiec rzeczywiście jest w stanie uzyskać taką prędkość, ale tylko przy migawce elektronicznej. Korzystając z migawki mechanicznej, daje tylko 5 kl./s"
Może mało istotne ale trzeba pamiętać że zdjęcia z migawki elektronicznej (szczególnie przy wyciąganiu z cieni) w obróbce wyglądają mniej więcej TAK (https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=sony_a6300&attr144_1=sony_a6300&attr144_2=sony_a6300&attr144_3=sony_a6300&attr146_0=100_5&attr146_1=100_5&attr146_2=100_4&attr146_3=100_4&attr177_0=off&attr177_1=on&attr177_2=off&attr177_3=on&normalization=full&widget=337&x=0.17758549201080087&y=0.5076542852860567)
A to ciekawe, to jest przypadłość matryc w Sony, czy wszystkie bezlustra tak mają? Muszę w wolnej chwili sprawdzić na swoim X-T1...

cz4rnuch
21-04-2017, 14:21
A w X-T1 nie siedzy przypadkiem matryca od Sonego?

ksh
21-04-2017, 14:27
Sony im robi wszystkie matryce, oni sobie tylko wymyślili filtry X-Trans do tego.

Merde
21-04-2017, 14:38
A w X-T1 nie siedzy przypadkiem matryca od Sonego?


Sony im robi wszystkie matryce, oni sobie tylko wymyślili filtry X-Trans do tego.

No tak, ale sama matryca to to tylko połowa sukcesu, równie duże (jeśli nie większe) znaczenie mają m.in. filtry i elektronika tej matrycy towarzysząca.
Z ciekawości sprawdzę na Fujiku, bo elektronicznej migawki użyłem może dwa razy i różnic nie widziałem. Ale też nie ciągnąłem z cieni o 5 EV...

prz3mo
21-04-2017, 17:26
No tak wróżą ten zanik lustra już od kilku lat, i ciągle jakoś nie chce znikać...

A owszem znika. System Fuji, Panas, Sony, Olek.... Jeszcze coś by się znalazło. Do tego pierwszego ucieka coraz więcej ślubniaków, Panas świetnie sobie radzi działce video, Sony również...
To, że N i C są "odporne" na ten trend pewnie ma wiele powodów. Oby kiedyś nie było za późno... ;)

maxwawa
21-04-2017, 17:28
Zdjęcia z Fuji X Pro 2 z migawki elektronicznej w obróbce wyglądają mniej więcej TAK (z migawki elektronicznej (szczególnie przy wyciąganiu z cieni) w obróbce wyglądają mniej więcej TAK)
W aparatach przy wykorzystaniu elektronicznej migawki trzeba również pamiętać o shutter lag także na zdjęciach. Z "marketingu" Sony wynika że w A9 nie będzie z tym problemu KLIK (https://youtu.be/y9Ui4Z7RAqc?t=171) ale trzeba poczekać na konkretne testy.

Jurek Ż
21-04-2017, 17:51
Sony A9 ciąg dalszy. Bardzo ciekawy opis i spostrzeżenia zamieszczone przez kolegę Rafała. Doświadczenie, praktyka, oczekiwania. http://rafalglebowski.pl/blog/sony-a9-pelnoklatkowy-bezlusterkowiec-do-zadan-specjalnych/

Fatman
21-04-2017, 20:36
"Aparat w teorii oferuje prędkość wykonywania zdjęć seryjnych do 20 kl./s. Bezlusterkowiec rzeczywiście jest w stanie uzyskać taką prędkość, ale tylko przy migawce elektronicznej. Korzystając z migawki mechanicznej, daje tylko 5 kl./s"
Może mało istotne ale trzeba pamiętać że zdjęcia z migawki elektronicznej (szczególnie przy wyciąganiu z cieni) w obróbce wyglądają mniej więcej TAK (https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=sony_a6300&attr144_1=sony_a6300&attr144_2=sony_a6300&attr144_3=sony_a6300&attr146_0=100_5&attr146_1=100_5&attr146_2=100_4&attr146_3=100_4&attr177_0=off&attr177_1=on&attr177_2=off&attr177_3=on&normalization=full&widget=337&x=0.17758549201080087&y=0.5076542852860567)

A masz pewność, że w przypadku A9 (która ma nową, nigdzie wcześniej nie użytą matrycę) jest tak samo?

qbic
21-04-2017, 21:27
Problemem był (prawdopodobnie) brak CDS przy trybie elektronicznej migawki i 12 bitowy odczyt. Nie jest powiedziane że jest tak samo. Kalibracja może występować raz na kilkadziesiąt cykli odczytu (tak jak mapowanie hotpixeli) a odczyt równie dobrze może być 14 bitowy. Dopiero pierwsze sample z obydwu trybów pracy pokażą jakie i czy są istotne róznice.

jo44
23-04-2017, 18:25
Jest odpowiedz Nikona:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/04/getpubthumbcodeXZEwAAZ6XpxeDWbaObotj2Xmp-2.jpg
źródło (https://api.pcloud.com/getpubthumb?code=XZEwAAZ6XpxeDWbaObotj2Xmp3EIL017j bX&linkpassword=undefined&size=800x600&crop=0&type=auto)
:)

Pawel92
25-04-2017, 15:42
https://www.dpreview.com/opinion/1937765842/sony-a9-why-being-better-might-not-be-enough

nikoniarz
25-04-2017, 17:08
https://www.dpreview.com/opinion/1937765842/sony-a9-why-being-better-might-not-be-enough

I o tym właśnie pisałem parę dni temu :mrgreen: W pewnych dziedzinach A9 nie zastąpi D5 czy 1D... Zmiana profesjonalnego, bardzo dobrego systemu nie jest taka prosta jak niektórym się wydaje...

tomfoot
25-04-2017, 17:17
Jest odpowiedz Nikona:

https://api.pcloud.com/getpubthumb?code=XZEwAAZ6XpxeDWbaObotj2Xmp3EIL017j bX&linkpassword=undefined&size=800x600&crop=0&type=auto
źródło (https://api.pcloud.com/getpubthumb?code=XZEwAAZ6XpxeDWbaObotj2Xmp3EIL017j bX&linkpassword=undefined&size=800x600&crop=0&type=auto)
:)

Nie żartuj sobie. Nikon działa - dziś puścił nowe firmware do 1 jot 5 !!!

Pawel Pawlak
26-04-2017, 13:48
intensywność wpisów maleje, więc emocje trochę opadają ;) to dobrze - jestem ciekaw tych wyważonych i pragmatycznych informacji o tym aparacie, bo zapowiada się naprawdę fajnie :)

puch24
26-04-2017, 14:15
Mnie bardzo do przekonania trafia ten artykuł z dpreview, wzmiankowany powyżej. Ze wszystkich tam wymienionych powodów firmie Sony bardzo trudno będzie przebić się np. do grupy fotoreporterów sportowych czy wojennych.

PiKa
26-04-2017, 14:52
Jakby najpierw wypuścili obiektywy byłoby narzekanie, że nie ma do czego podpiąć

meliszipak
26-04-2017, 16:21
intensywność wpisów maleje, więc emocje trochę opadają ;) to dobrze - jestem ciekaw tych wyważonych i pragmatycznych informacji o tym aparacie, bo zapowiada się naprawdę fajnie :)
Dopracowali to co już działa naprawdę nieżle. Do tego genialny wizjer, brak zaciemnienia, migawka elektroniczna bez rolling shutter, super af z całym dobrodziejstwem punktów, wykrywaniem oka. Joystock, dodatkowe kółko, macany monitor, no wypas jest.
Poprawili baterię, ale to nadal problem jest dla grupy którą wymienia Maciek, choć już z 500 zdjęcimi na jednej baterii jest troche łatwiej. Ale to i tak dupa przy pryzmatach.
Ptasiarze też raczej nie kupią, bo oni patrzą wiele godzin przez wizjer na zasiadkach.
Ale kotleciarze już mogą szaleć.

PiKa
26-04-2017, 16:24
Ludzie przyzwyczaili się do baterii przy smartfonach, przyzwyczają się i przy bezlustrach

meliszipak
26-04-2017, 16:38
Ja mam teraz hammera co ma 5000 mAh i to już w miarę jest. Działa też w trybie banku energii jakby co.

nikoniarz
27-04-2017, 21:49
Trochę przykładowych pstryczków http://www.optyczne.pl/10983-news-Sony_A9_-_zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html

cz4rnuch
27-04-2017, 22:03
Na dpreview też są sampielki z nieco bardziej przekrojowym ISO i z RAWkami do pobrania. Są też wnioski na temat AFu i ogólnie pracy z tą aparatką <<klik>> (https://www.dpreview.com/reviews/sony-a9-shooting-experience)

nikoniarz
27-04-2017, 22:13
Na dpreview też są sampielki z nieco bardziej przekrojowym ISO i z RAWkami do pobrania. Są też wnioski na temat AFu i ogólnie pracy z tą aparatką <<klik>> (https://www.dpreview.com/reviews/sony-a9-shooting-experience)

Dzięki... Dla mnie istotne jest wszystko powyżej ISO-3200...

puch24
27-04-2017, 22:41
A co, fotografujesz skoki czarnego kota w piwnicy z węglem?

nikoniarz
27-04-2017, 22:42
A co, fotografujesz skoki czarnego kota w piwnicy z węglem?

Wodę w studni...

esperal
27-04-2017, 22:53
Dziwne te zdjęcia na optycznych. Obiektywy ze światłem 2.8 a wszystko robione na 5.6. ISO 25600 przy 1/4000 s ???? Chciałbym zobaczyć to ISO przy 2.8 albo jasniejszym szkle i czasie przykładowo 1/640 kiedy faktycznie warunki oświetleniowe są nieciekawe.

meliszipak
28-04-2017, 01:01
Niech dadzą baterię, joystick i nowy af do a7 III. Brak 20 fps przeżyje. Byle cena lepsza.

epicure
28-04-2017, 10:39
Matryca w A9 nie ma DRAM.

Korekta: ta matryca jednak ma DRAM :)

PiKa
28-04-2017, 11:47
Źródło ?

epicure
28-04-2017, 12:05
Źródło ?

https://www.youtube.com/watch?v=u8swlslWVvo

2:26-2:27

qbic
28-04-2017, 13:25
http://www.sony.com/electronics/interchangeable-lens-cameras/ilce-9#product_details_default

"24.2-megapixel3 35mm full-frame stacked CMOS sensor with integral memory"

OjTam
28-04-2017, 21:59
https://photorumors.com/2017/04/28/sony-a9-review-and-comparisons-to-the-sony-a7r-ii-canon-1dx-ii-nikon-d5-and-nikon-d500-cameras/

Pawel Pawlak
07-05-2017, 15:33
pojawiły się sample z RAWów wołanych ACRem:
https://www.dpreview.com/samples/0056447255/updated-with-raw-support-sony-a9-samples

- - - - kolejny post - - - - - -

pojawiły się sample z RAWów wołanych ACRem:
https://www.dpreview.com/samples/0056447255/updated-with-raw-support-sony-a9-samples

Fatman
24-05-2017, 22:37
ISO 25600 w 4K: https://www.youtube.com/watch?v=4WM7Wvwvs3o
100fps w 1080p: https://www.youtube.com/watch?v=1igUoQ3Pgls

W opisach filmów na YT, link do plików prosto z puszki.

megasnajper
15-06-2017, 12:02
Jest już pełna recenzja dpreview
https://www.dpreview.com/reviews/sony-a9-full-review

maxwawa
19-06-2017, 10:58
Jest już pełna recenzja dpreview
https://www.dpreview.com/reviews/sony-a9-full-review
przejrzałem ten test i pod względem zdjęć to A9 odstaję od starego już bo z 2012 roku (pięć lat w elektronice to jednak szmat czasu) Nikona D600 szczególnie w DR (do ISO 800) i wyciąganiu z cieni.

Pawel Pawlak
19-06-2017, 12:05
Wyciąganie z ceni na niskich iso, to nie jedyny parametr obrazu. Jak do tej pory, żaden szybkostrzelny aparat, dedykowany do pracy także w słabym świetle (a w tych kategoriach mieści się a9) nie jest ta dobry jak sprzęt optymalizowany do spokojnej pracy w studyjnych warunkach. Jak trudno to połączyć najlepiej widać na przykładzie D5 - który jest w praktyce mistrzem w pracy w słabym świetle, ale na niskich iso jest słabszy niż poprzednicy - D4 czy d4s. A9 jest na niskich czułościach podobnie jak D4/D4s czy 1dXmk2 "wystarczający" do normalnej pracy, nawet w warunkach dużego kontrastu, mimo że jest słabszy niż D600 czy d810

edit:
systematycznie fotografuję D4 i D500 które mają wyciąganie z cieni gorsze niż d800 i w zasadzie nigdy mi to nie przeszkadza. Częściej natomiast doceniam elastyczność ich matryc w słabym świetle na wysokim iso, gdzie oba rozkładają D800 na łopatki.

Jurek Ż
20-06-2017, 12:10
przejrzałem ten test i pod względem zdjęć to A9 odstaję od starego już bo z 2012 roku (pięć lat w elektronice to jednak szmat czasu) Nikona D600 szczególnie w DR (do ISO 800) i wyciąganiu z cieni.

https://www.dxomark.com/Reviews/Sony-a9-sensor-review-Game-changer

darekw1967r
20-06-2017, 13:56
Wyciąganie z ceni na niskich iso, to nie jedyny parametr obrazu. Jak do tej pory, żaden szybkostrzelny aparat, dedykowany do pracy także w słabym świetle (a w tych kategoriach mieści się a9) nie jest ta dobry jak sprzęt optymalizowany do spokojnej pracy w studyjnych warunkach. Jak trudno to połączyć najlepiej widać na przykładzie D5 - który jest w praktyce mistrzem w pracy w słabym świetle, ale na niskich iso jest słabszy niż poprzednicy - D4 czy d4s. A9 jest na niskich czułościach podobnie jak D4/D4s czy 1dXmk2 "wystarczający" do normalnej pracy, nawet w warunkach dużego kontrastu, mimo że jest słabszy niż D600 czy d810

edit:
systematycznie fotografuję D4 i D500 które mają wyciąganie z cieni gorsze niż d800 i w zasadzie nigdy mi to nie przeszkadza. Częściej natomiast doceniam elastyczność ich matryc w słabym świetle na wysokim iso, gdzie oba rozkładają D800 na łopatki.

Aktualne cyfrowe aparaty maja juz tak duze mozliwosci, ze dobry fotograf swietnie poradzi sobie znacznie tanszym sprzetem.
Cala machina reklamowa mawia ludziom, ze potrzeba im A9 jak i innych nowych konstrukcji, ktore musza miec aby robic swietne zdjecia ;)

Jak dla mnie wysokie ceny korpusow sa mocno przereklamowane ;)

dinus
20-06-2017, 16:29
Aktualne cyfrowe aparaty maja juz tak duze mozliwosci, ze dobry fotograf swietnie poradzi sobie znacznie tanszym sprzetem.
Cala machina reklamowa mawia ludziom, ze potrzeba im A9 jak i innych nowych konstrukcji, ktore musza miec aby robic swietne zdjecia ;)

Jak dla mnie wysokie ceny korpusow sa mocno przereklamowane ;)

Święte słowa

pawel
20-06-2017, 16:47
Aktualne cyfrowe aparaty maja juz tak duze mozliwosci, ze dobry fotograf swietnie poradzi sobie znacznie tanszym sprzetem.
Cala machina reklamowa mawia ludziom, ze potrzeba im A9 jak i innych nowych konstrukcji, ktore musza miec aby robic swietne zdjecia ;) (...)
Zawsze można tak powiedzieć, jednak im większe możliwości sprzętu, tym większe możliwości fotografowania. Owszem, mało komu potrzebne te możliwości (zwykłe zdjęcia można robić czymkolwiek jak zawsze), ale dziś można też robić zdjęcia, których 15 lat temu dosłownie nie dało się zrobić. I za 15 lat będzie można zrobić zdjęcia, które teraz są niewykonalne - nie do wszystkiego wystarczą umiejętności i dobre chęci.

vid3
20-06-2017, 20:23
A9 ma jeszcze jedną zaletę - przy jego cenie ceny A7-emek już nie wyglądają tak strasznie.

Dobry fotograf i kartoflem zrobi dobre zdjęcie.
Nie potrzebuje aparatu.
... może to chodziło o Chucka Norisa ?

tmk_t
22-06-2017, 22:43
http://www.agatomaszek.com/sony-a9-vs-wedding-photography/

mareq78
30-06-2017, 00:46
Aga robi to swietnie ! niewazne jakiego sprzetu uzywa !

meliszipak
24-07-2017, 23:52
test na optycznych jest.

puch24
25-07-2017, 01:27
Kupujesz?

Pawel Pawlak
25-07-2017, 11:27
tak przy okazji - jeśli wierzyć optyczne.pl, to Nikonowi udało się zrobić AF doskonały - w D5 100% celności niezależnie od rodzaju światła ;)

meliszipak
25-07-2017, 14:08
Kupujesz?

Natychmiast, jak spadnie do 5000 za rozpieszczoną, lekko używaną dziewicę :mrgreen: :)

madebyzosiek
25-07-2017, 15:58
Natychmiast, jak spadnie do 5000 za rozpieszczoną, lekko używaną dziewicę :mrgreen: :)Oooo, to ja wtedy kupię A7 II za 1500 :)

cz4rnuch
25-07-2017, 16:07
Wtedy ja chętnie wymienię A7 za worek cebuli. Może się skusisz?

puch24
25-07-2017, 16:35
Wtedy to A7 nie będzie warte nawet pustego worka po cebuli... :-D

Dzisiaj gdzieś wyczytałem, że "wiekowy" (czy jakoś tak) D810 ma zostać zastąpiony przez D850.
Kurczę blade, Nikona F robili przez 10 lat. Nikona F2 robili przez 10 lat. Nikona F3 robili chyba przez 15 lat. A teraz dwuletni aparat jest wiekowy i przestarzały... :-(

hostman22
25-07-2017, 17:12
Wtedy to A7 nie będzie warte nawet pustego worka po cebuli... :-D

Dzisiaj gdzieś wyczytałem, że "wiekowy" (czy jakoś tak) D810 ma zostać zastąpiony przez D850.
Kurczę blade, Nikona F robili przez 10 lat. Nikona F2 robili przez 10 lat. Nikona F3 robili chyba przez 15 lat. A teraz dwuletni aparat jest wiekowy i przestarzały... :-(

spoko to samo zrobili z konsolami co im na dobre nie wyszło ;)..., a pierwsze oznaki tego w N już mamy :lol::lol:

meliszipak
25-07-2017, 18:02
Nikon wypuszcza killera z krzywą matrycą i wszyscy sprzedają Sony na potęgę.
Serii A7 nikt kijem nie rusza, a9 po 2000 euro i druga gratis, Canon do 6DII dokłada jasną elkę do wyboru.
:lol:

Borat1979
25-07-2017, 18:31
Nikon wypuszcza killera z krzywą matrycą i wszyscy sprzedają Sony na potęgę.
Serii A7 nikt kijem nie rusza, a9 po 2000 euro i druga gratis, Canon do 6DII dokłada jasną elkę do wyboru.
:lol:

Aha.

Na stulecie firmy jedyne co zaprezentowali kilka jubileuszowych dekielków i pogadanki (http://www.optyczne.pl/11290-news-100_lat_firmy_Nikon__-_jubileuszowa_witryna__porady_fotograf%C3%B3w.html ) a ty tu marzysz o zakrzywionych matrycach :mrgreen:

nikoniarz
25-07-2017, 18:35
Aha.

Na stulecie firmy jedyne co zaprezentowali kilka jubileuszowych dekielków i pogadanki (http://www.optyczne.pl/11290-news-100_lat_firmy_Nikon__-_jubileuszowa_witryna__porady_fotograf%C3%B3w.html ) a ty tu marzysz o zakrzywionych matrycach :mrgreen:

Pominąłeś "liftingową" serię obiektywów oraz korpusów celowo czy przez niedoinformowanie?

Borat1979
25-07-2017, 18:43
Pominąłeś "liftingową" serię obiektywów oraz korpusów celowo czy przez niedoinformowanie?

Wybacz, że pominąłem tak wiekopomne wydarzenie jakim jest pomalowanie obudowy.

nikoniarz
25-07-2017, 18:48
Wybacz, że pominąłem tak wiekopomne wydarzenie jakim jest pomalowanie obudowy.

Najważniejsze, że dekielków nie pominąłeś ;)

Reglas
25-07-2017, 18:53
Amatorów czy normalnych zjadaczy chleba nie stać na taki aparat. Myślicie że PRO zaczną masowo sprzedawać swoje aparaty/obiektywy Nikona/Canona ? :mrgreen: Bo pojawił się naszpikowany elektroniką Sony ?
Gdzie są obiektywy dla sportu/przyrody ? Jakie mają ceny ? Jak z dostępnością na rynku wtórnym ? Dużo osób strzela bez statywu/monopodu Jak będzie wyglądała sytuacja z wyważeniem zestawu ?

nikoniarz
25-07-2017, 18:56
Myślicie że PRO zaczną masowo sprzedawać swoje aparaty/obiektywy Nikona/Canona ? :mrgreen: Bo pojawił się naszpikowany elektroniką Sony ?
Gdzie są obiektywy dla sportu/przyrody ?

Poruszałem ten temat. Fanatycy marki twierdzą, że się pojawią :mrgreen:

fafniak
25-07-2017, 19:43
Cóż.... przez wiele lat fanatycy nikosia i pentaliby udowadniali że pełnej klatki nie potrzeba....

hostman22
25-07-2017, 20:44
Najważniejsze, że dekielków nie pominąłeś ;)


ale ja za taka cenę to jednak chciałbym taki z elektroniką w środku LINK (https://store.nikon.pl/nikon-merchandise/nikon-100th-anniversary-crystal-creation-nikon-model-i/VJY00901/details) ;)

Borat1979
25-07-2017, 20:45
Amatorów czy normalnych zjadaczy chleba nie stać na taki aparat. Myślicie że PRO zaczną masowo sprzedawać swoje aparaty/obiektywy Nikona/Canona ? :mrgreen: Bo pojawił się naszpikowany elektroniką Sony ?
Gdzie są obiektywy dla sportu/przyrody ? Jakie mają ceny ? Jak z dostępnością na rynku wtórnym ? Dużo osób strzela bez statywu/monopodu Jak będzie wyglądała sytuacja z wyważeniem zestawu ?

Zapomniałeś dodać w Polsce bo w takiej Norwegii, Niemczech czy USA ta cena tego aparatu nikogo nie szokuje.

cz4rnuch
25-07-2017, 20:51
Świętowanie przez Nikosia 100-lecia to jakaś kpina. Kilka pieczątek na dekielkach, przycisk do papieru w kształcie aparatki i super news, że pracują nad D850. W tej firmie ewidentnie coś szwankuje.

puch24
25-07-2017, 21:35
Something is rotten in the state of Den... znaczy, Nikon.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o piniendze. Których pewnie Nikon ma trochę mało ostatnio, i stąd próba świętowania w taki sposób, by przypadkiem nie wydać na to za dużo kasy. Wyraźnie widać, że Nikon robi to oszczędnościowo i bez zadęcia.
Poza tym, jeden konkretny ruch Nikona wydaje mi się zdradzać, że Nikon zaczął się trochę rozpaczliwie miotać, i sam chyba nie bardzo wie, w jakim kierunku.
Chodzi mi o nowe obiektywy z serii AF-P, które są kompatybilne tylko z nielicznymi najnowszymi korpusami, a z niewielką liczbą trochę starszych być może będą kompatybilne (być może tylko częściowo) po aktualizacji firmware'u aparatu. Wszystkie aparaty starsze niż dwa, może trzy lata są out. To chyba świadczy o tym, że ta zmiana nie była planowana od dawna i została wprowadzona dość pospiesznie i bez wielkiego przygotowania.
W przeciwieństwie do wcześniejszych takich zmian. Np. Nikon F4 mógł obsługiwać obiektywy AF-I i AF-S na cztery lata zanim zostały one wypuszczone. Obiektywy typu G (bez pierścienia przysłon) zaczęto produkować, gdy już od kilku lat wszystkie aparaty obsługiwały sterowanie przysłoną z korpusu. Obiektywy AF E (z przysłoną sterowaną elektronicznie) są obsługiwane przez aparaty chyba na dobre pięć lat wstecz albo i lepiej. A teraz? Wygląda to na jakiś pospieszny manewr ratunkowy, próbę dogonienia czasu i konkurencji? Ale może to też być ruch w kierunku bezlusterkowców.

nikoniarz
25-07-2017, 21:38
Ponowię pytanie z innego wątku- jakie firmy foto świętowały swoje "rocznice" w jakiś wyjątkowy sposób w porównaniu do Nikona?

cz4rnuch
25-07-2017, 21:44
Z tymi dwoma latami to trochę przesadziłeś. D7100 ma latek ponad cztery i AF-P z nimi działają (nie da się jedynie wyłączyć VR). Może po updacie nawet i to naprawią choć mocno w to wątpię. A zmiana ta moim zdaniem nie została wprowadzona pośpiesznie. Odnoszę wrażenie, że Nikon od dawna wiedział, że jest taka potrzeba, ale po prostu przeciągnęli to ile się tylko dało. Wiadomo, że przy tej okazji nie da się wprowadzić wstecznej kompatybilności na wszystkie aparatki. Canon zadziałał podobnie i też się nie oglądał na stałych klientów, po prostu wiedział, że takiej zmiany nie da się wprowadzić bezboleśnie.

Ponowię pytanie z innego wątku- jakie firmy foto świętowały swoje "rocznice" w jakiś wyjątkowy sposób w porównaniu do Nikona?A kto z obecnych na rynku dobił już setki? To chyba nie jest zwykła rocznica? A Nikon po prostu dziaduje i tyle.

nikoniarz
25-07-2017, 22:08
A kto z obecnych na rynku dobił już setki? To chyba nie jest zwykła rocznica? A Nikon po prostu dziaduje i tyle.

Canon miał "pięćdziesiątkę"... I co zrobił?

cz4rnuch
25-07-2017, 22:23
50 to dwa razy mniej niż 100 ;) Przyznasz, że to duża różnica. I nawet bym się nie czepiał Nikona, bo wiem, że chłopy mają problemy finansowe, ale było kilka wywiadów w których sugerowali, że będzie co świętować a wyszła z tego żenua i kryształowe gówno za 10 tysi (albo mniej, ale to akurat mało pocieszające) i info, że pracują nad D850 (to akurat już mnie rozwaliło). Edit: a sorki, jeszcze stronkę jubileuszową zrobili.

nikoniarz
25-07-2017, 22:27
50 to dwa razy mniej niż 100 ;)

Rocznica jak rocznica, jakakolwiek by nie była. Dlatego zasugerowałem by przypomnieć sobie "ucztowanie" innych rocznic w branży foto. W sumie nie tylko foto. Oczywiście nie wiem co ludzie sobie wyobrażali, czego oczekiwali... Ale mimo wszystko chyba lepiej niech Nikon wprowadzić na rynek cokolwiek jeśli będzie na to gotowy, a nie pod presją klientów. Bo później będzie płacz, że niedopracowane, że z usterkami itp... Nie chcę tu dalej zaśmiecać wątku który dotyczy czegoś innego. Ale może warto pomyśleć o czymś więcej niż tylko "ja bym chciał..."...

cz4rnuch
25-07-2017, 22:41
No chyba się nie zrozumieliśmy. To Nikon podsycał atmosferę to raz, a dwa to podejrzewam, że od kilkudziesięciu lat wiedzieli kiedy wypada ich setunia więc był czas się przygotować. A tu na setunię rzucili info, że pracują nad następcą D810. Śmiechu warte, bo oczywiście ta informacja to był grom z jasnego nieba i nikt się tego nie spodziewał :) I nie uważam, że setka to taka sama rocznica jak każda inna. Ale to ja.

nikoniarz
25-07-2017, 22:44
I nie uważam, że setka to taka sama rocznica jak każda inna. Ale to ja.

Ok, więc na co osobiście liczyłeś?

cz4rnuch
25-07-2017, 22:46
Jeśli chodzi o Nikona to już od dawna na nic nie liczę (tzn jeszcze po cichu liczę na to wyświstowane bezlustro, ale rozum mi podpowiada chorą cenę więc i na to nie liczę :)). Po prostu śmieszą mnie te pozorowane ruchy. Komedia.

Ligo
26-07-2017, 03:39
Zapomniałeś dodać w Polsce bo w takiej Norwegii, Niemczech czy USA ta cena tego aparatu nikogo nie szokuje.
Szokować nie szokuje, ale też mało kto ma ochotę wydawać tyle kasy na gadżet.
Powiem Ci, jak to wygląda z punktu widzenia Stanozjednoczończyków, których akurat mentalność trochę znam. Otóż przeciętna pensja tygodniowa wynosi około 700-800 dolarów i jest ona tutaj pewnego rodzaju barierą psychologiczną.

Producenci różnego rodzaju elektroniki tak ustalają ceny detaliczne na rynku, by nie przekraczały one takiej właśnie kwoty za wyrób w miarę dobrej klasy. I tak przyzwoity komputer kosztuje około tygodniówkę, dobry aparat tyle samo, a dobry telefon nawet mniej. Wydać na zabawkę dwie tygodnówki to już dużo, a wydać cztery, albo sześć to ekstrawagancja, bo za tyle można mieć niezły samochód.
Oczywiście wiem, że u nas jest inaczej i Polacy są już przyzwyczajeni do wydawania wielokrotności swoich miesięcznych pensji na różne bajery, ale to chyba nie jest normalna sytuacja.

Pawel Pawlak
26-07-2017, 08:15
Przestańcie się maazać... chłopaki nie płaczą!

qbic
26-07-2017, 10:07
To nie jest zabawka wiec cena może byc wysoka.

puch24
26-07-2017, 10:11
Nie jest? Tzn., wszyscy wybitni zawodowcy porzucili swoje Canokony i rzucili się kupować A9? Jakoś nie słyszałem... :-P

meliszipak
26-07-2017, 11:45
Startowała chyba od 24000.
Już można za 15600 kupić
http://www.ebay.pl/itm/SALE-Sony-Alpha-a9-Mirrorless-Digital-Camera-Body-Only-/263009428466?hash=item3d3c9563f2:g:bIIAAOSw-K9ZNiXC

Reglas
26-07-2017, 13:07
A kupował ktoś z forum z linka powyżej ? Bardzo niskie ceny mają porównując do naszych.
Ciekawe jak z gwarancją.

qbic
26-07-2017, 21:10
Nie jest? Tzn., wszyscy wybitni zawodowcy porzucili swoje Canokony i rzucili się kupować A9? Jakoś nie słyszałem... :-P

Nie widze związku pomiędzy moim a powyższym stwierdzeniem.

hostman22
26-07-2017, 22:46
Sony tak trochę teraz okrakiem stoi, fajnie że a9 nawiązuje do reszty rodziny, ale jakby nabrało masy tak bliżej do a99 chyba mogłoby mieć większe wzięcie... . Tylko tak by Sony definitywnie uśmiercili bagnet A.

Ligo
27-07-2017, 04:04
Prawda. Nie rozumiem za bardzo, dlaczego firma utrzymuje dwa bagnety, zamiast skupić się na jednym, ale konkretnie. Minolty nie ma i se ne vrati, było miło, ale się skończyło.
Natomiast A9, jej parametry i osiągi są już bardzo dobre, jednak to puszka na bazie A7, może odrobinę powiększona, ale nadal nie spełnia warunków ergonomii i komfortu pracy, by profi zainteresowali się nią na poważnie. Nie mówiąc o zasilaniu, które choć poprawione, to i tak znacznie odstaje od konkurencji. Dla prosumer jednak cena nie ta. I co z tym fantem zrobić?

puch24
27-07-2017, 06:58
Nie widze związku pomiędzy moim a powyższym stwierdzeniem.

Ja widzę, ale to ja... ;-)

Pawel Pawlak
27-07-2017, 10:31
Prawda. Nie rozumiem za bardzo, dlaczego firma utrzymuje dwa bagnety, zamiast skupić się na jednym, ale konkretnie. Minolty nie ma i se ne vrati, było miło, ale się skończyło.
Natomiast A9, jej parametry i osiągi są już bardzo dobre, jednak to puszka na bazie A7, może odrobinę powiększona, ale nadal nie spełnia warunków ergonomii i komfortu pracy, by profi zainteresowali się nią na poważnie. Nie mówiąc o zasilaniu, które choć poprawione, to i tak znacznie odstaje od konkurencji. Dla prosumer jednak cena nie ta. I co z tym fantem zrobić?

zasilanie podobno przy strzelaniu seriami jest "wystarczające" więc zawodowcy nie powinni mieć z tym problemu. Większy problem to niepełna i droga oferta obiektywów - zwłaszcza tele.

meliszipak
27-07-2017, 12:28
Prawda. Nie rozumiem za bardzo, dlaczego firma utrzymuje dwa bagnety, zamiast skupić się na jednym, ale konkretnie. Minolty nie ma i se ne vrati, było miło, ale się skończyło.
Natomiast A9, jej parametry i osiągi są już bardzo dobre, jednak to puszka na bazie A7, może odrobinę powiększona, ale nadal nie spełnia warunków ergonomii i komfortu pracy, by profi zainteresowali się nią na poważnie. Nie mówiąc o zasilaniu, które choć poprawione, to i tak znacznie odstaje od konkurencji. Dla prosumer jednak cena nie ta. I co z tym fantem zrobić?

Zgadzam się. Profi mają konkretne potrzeby, dla zaawansowanych drogo.
Tu jest seria A7. Jeżeli A7III będzie miała af z 9 to będzie bardzo poważnym aparatem i solą w oku konkurencji.

- - - - kolejny post - - - - - -

Może też dołożą powiększoną baterię.

Ligo
29-07-2017, 07:10
zasilanie podobno przy strzelaniu seriami jest "wystarczające" więc zawodowcy nie powinni mieć z tym problemu..
Podobno. Na szczęście nie jestem profi i nie muszę sprawdzać. Problem szkieł, o którym wspominasz, to faktycznie jest problem, przynajmniej na dziś.
Ale chciałem zwrócić uwagę na coś innego. Puszka A7II/A9 jest mała i ciężka, po prostu niewygodna w użytkowaniu. Gdzieś tu już pisałem o tym, ale jeśli chcesz mogę rozwinąć jeszcze raz.

Reglas
29-07-2017, 08:54
Ja jestem ciekaw jak ta elektronika zachowa się zimą w czatowni :p :mrgreen:

Szkoda że ten "przyszłościowy" bezlusterkowiec Sony A9 nie obsługuje "standardu" USB 3.0 :D