Zobacz pełną wersję : Jak zarobić kabel sieciowy ethernet, wtyczkę RJ45?
Czy ułożenie kolorów ma znaczenie?
W sieci znalazłem takie ułożenie
1 – Pomarańczowo - biały
2 – Pomarańczowy
3 – Zielono - biały
4 – Niebieski
5 – Niebiesko - biały
6 – Zielony
7 – Brązowo - biały
8 – Brązowy
Ja natomiast ułożyłem tak BZ Z BP N BN P BB B. Pytam dlatego iż w ścianie mam zamontowane gniazdko
http://ospel.pl/pl/produkt/gpk-2a-f-00.html Które też ma dwa rodzaje odnośnie ułożenia kolorów.
układ kolorów ma znaczenie - http://www.pcstudio.com.pl/naprawa-komputerow-tarchomin/jak-podlaczyc-wykonac-kabel-rj-45
normo
Ale rozumiem ze wg tego pierwszego obrazka bo potem poniżej zaś jest inaczej ustawiony kabel z kolorami.
Układ kolorów dla 100Mbps nie ma specjalnego znaczenia, byle by w obu wtyczkach były jednakowo.
Przy połączeniu 1Gbps i dłuższych kablach (50+m) układ może mieć wpływ, bo pary kabli mają różny skręt.
Jest jeszcze kabel "odwrotka" , ale to raczej nie ma zastosowania, bo już chyba wszystkie urządzenia same odwracają sobie pary jak jest taka potrzeba.
Poza tym używany jest tylko do połączenia 2 kart sieciowych bezpośrednio.
No mi własnie zależy na 1Gbps bo w necie mam prędkość 300 Mbit.
drzewiec
13-03-2017, 10:48
Ale rozumiem ze wg tego pierwszego obrazka bo potem poniżej zaś jest inaczej ustawiony kabel z kolorami.
Siema, zarób sobie kabel jak z linku który wkleił normo, najprawdopodobniej nie potrzebujesz crossa więc chodzi o pierwszy obrazek "Ethernet Patch Cable"
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/rj45prostyskretka-1.jpg
źródło (http://www.pcstudio.com.pl/images/stories/rj45-prosty-skretka.jpg)
Chodzi o to, aby "środkowa" para była pomiędzy inną, czyli coś w stylu 2-2-3-1-1-3-4-4, a kolor określa standard A lub B
Kup dobrej jakości kabel, dobrze ekranowany i trzymaj się tego co jest na pierwszym zdjęciu, przy takich prędkościach jest to ważne.
le"
Chodzi o to, aby "środkowa" para była pomiędzy inną, czyli coś w stylu 2-2-3-1-1-3-4-4, a kolor określa standard A lub B
No to teraz rozumiem. Nie ważne jakie kolory ale własnie takie ustawienie 2-2-3-1-1-3-4-4. Ja własnie zarabiałem wtyczki wg standardu A. I chyba dlatego miałem problemy z netem.
drzewiec
13-03-2017, 11:20
Kup dobrej jakości kabel, dobrze ekranowany i trzymaj się tego co jest na pierwszym zdjęciu, przy takich prędkościach jest to ważne.
koesh bardzo dobrze pisze, do podłączenia końcówki czyli komputera itp. najlepiej kupić fabrycznie zarobionego patchcorda, jest to po prostu pewniejsze, druty w zarabianej skrętce potrafią się czasami "poluzować" przez to, że wtyczka puści, ale mi się jeszcze to nie przytrafiło :) poza tym kabel jest twardszy, chyba, że zarabiasz linke
Końcówki są różnie wykonane i jak ostatnio zarabiałem to kupiłem za grosze chiński zestaw końcówek z gratis zaciskarka chyba była :)
Wszystko ok do momentu jak mi końcówka została w laptopie, wyciągnąłem starą zdezelowaną zaciskarkę polskiej produkcji i poprawiałem, jest ok do dzisiaj :)
Kup dobrej jakości kabel, dobrze ekranowany i trzymaj się tego co jest na pierwszym zdjęciu, przy takich prędkościach jest to ważne.
Dobrze ekranowany ? Jakich prędkościach niby? 10Gbps na cat 5e leci bez żadnego ekranowania. Nawet mizernie ( ale poprawnie ) zarobiony kabel cat 5e w mieszkaniu ( czyli zakładam <50m ) nie powinien powodować problemów. Chyba, że ktoś puścił go przez mikrofalówkę i obok rezonansu magnetycznego.
Układ kolorów dla 100Mbps nie ma specjalnego znaczenia, byle by w obu wtyczkach były jednakowo.
Przy połączeniu 1Gbps i dłuższych kablach (50+m) układ może mieć wpływ, bo pary kabli mają różny skręt.
Ma znaczenie. Zarabialem kabel 10 metrów i jak zarobilem na pałe (tzn zeby kolory sie zgaadzaly po obu stronach), to osiągałem max 10mbps. Pol dnia sie glowilem co jest nie tak. W koncu zarobilem jak pan Bóg przykazal, tzn wg instrukcji z internetu i 100mbps poszlo od razu.
Tu nie chodzi o 100 tylko o 600Mbit
A umiesz czytać ze zrozumieniem? Zrób wedlug tego obrazka, albo kup kabel. Zarobienie w sposob ze dbasz tylko zeby kolor sie zgadzal po obu stronach wtyczek jest bledne.
Mogę potwierdzić. Sam sobie ułożyłem kable wzdłuż ścian w mieszkaniu. Odcinki jakieś 15-20m. Zarobiłem końcówki (zgodnie ze schematem) własnoręcznie najtańszą zaciskarką i 1Gb hula aż miło. A kabelek tylko kat. 5e nieekranowany.
Ma znaczenie. Zarabialem kabel 10 metrów i jak zarobilem na pałe (tzn zeby kolory sie zgaadzaly po obu stronach), to osiągałem max 10mbps. Pol dnia sie glowilem co jest nie tak. W koncu zarobilem jak pan Bóg przykazal, tzn wg instrukcji z internetu i 100mbps poszlo od razu.
Pamiętam, że kiedyś specyfikacja kategorii zakazywała też zaginania skrętki pod określonymi kątami pod ryzykiem utraty parametrów - np. promień zgięcia nie mógł być mniejszy niż (chyba) pięć średnic.
- - - - kolejny post - - - - - -
kabel jest twardszy, chyba, że zarabiasz linke
Do linki powinny być inne wtyczki, niż do drutu - chyba nie było do tej pory unifikacji.
Do Gonzo: Kolory mają znaczenie! Po to są standardy.
Do Manfreda: Ja zarabiam przeważnie w T-568B - od około 20 lat. Trzeba pamiętać, że przy połączeniu prostym obie końcówki muszą być zarobione tak samo. Tu masz wersję dla opornych:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/112515090218629331-1.jpg
źródło (http://static.frazpc.pl/board/2005/08/112515090218629331.jpg)
Obie wtyczki muszą być jak górny przykład (T-568B) lub jak dolny (T-568A)
Robisz krzyżowo przy połączeniu router - klient i działa ?
Nie robię z przeplotem - Ten obrazek znalazłem w necie. Wiem, że przedstawia on przewód z przeplotem.Przy zwykłej skrętce albo T-568B albo t-568A.
ahh :)
Z kablami teoretycznie jest wszystko ok ale kupiłem raz na allegro gotowy kabel 20m z fajnymi wtyczkami, jednak trzeba było jedną i tak odciąć i okazało się że w środku są stalowe druciki, a to już chyba nie jest 5e mimo nadruku na kablu, chińczyk potrafi.
A umiesz czytać ze zrozumieniem? Zrób wedlug tego obrazka, albo kup kabel. Zarobienie w sposob ze dbasz tylko zeby kolor sie zgadzal po obu stronach wtyczek jest bledne.
Umiem czytać ze zrozumieniem. Ale czemu na obrazku jest dbanie o kolory a Ty piszesz że to błąd?
Nie zrozumielismy sie. Albo trollujesz. Przeciez Ci napisalem zebys zrobil wedlug obrazka a nie wlasnego widzimisie.
spiritus
13-03-2017, 22:34
Umiem czytać ze zrozumieniem. Ale czemu na obrazku jest dbanie o kolory a Ty piszesz że to błąd?
Manfred... zrób jak Ci piszą, serio :)
Jest ustalony schemat i jego się należy trzymać.
Jak odpalasz auto "na kablach" to też podłączasz plus do plusa i minus do minusa :)
Zrobiłem tak jak na pierwszym obrazku. Tester pokazuje poprawność zarobienia wtyczek a prędkość i tak jest tylko 94 Mbit. O co kaman ?
spiritus
13-03-2017, 22:51
Zrobiłem tak jak na pierwszym obrazku. Tester pokazuje poprawność zarobienia wtyczek a prędkość i tak jest tylko 94 Mbit. O co kaman ?
O to, że ethernet oferuje prędkość DO 100 Mbit/s
O to, że ethernet oferuje prędkość DO 100 Mbit/s
To kompletna bzdura. 1 Gbps jest już dawno standardem eth.
spiritus
13-03-2017, 23:02
To kompletna bzdura. 1 Gbps jest już dawno standardem eth.
Aa to pardon. Myślałem, że w temacie eth się nic nie zmieniło od 8 lat... trzeba będzie się podszkolić. Serio :D
Aa to pardon. Myślałem, że w temacie eth się nic nie zmieniło od 8 lat... trzeba będzie się podszkolić. Serio :D
8? Raczej bliżej 18...
Zrobiłem tak jak na pierwszym obrazku. Tester pokazuje poprawność zarobienia wtyczek a prędkość i tak jest tylko 94 Mbit. O co kaman ?
A jaką prędkość połączenia wykrywa Twoja karta sieciowa?
Jak sprawdzasz prędkość, że otrzymujesz 94Mbps ?
Robisz krzyżowo przy połączeniu router - klient i działa ?
Auto MDI-X. Na sprzęcie z obecnej epoki powinno działać.
[QUOTE] A jaką prędkość połączenia wykrywa Twoja karta sieciowa?
Jak sprawdzasz prędkość, że otrzymujesz 94Mbps ?
[QUOTE]
Moja karta na kablu zakupionym w sklepie wykrywa 300Mbit. Gdy wypnę kabel i zamienię za swój od razu spada prędkość do 94Mbit. Choć zauważyłem że na testerze nie zapalają się diody nr 8 czyli pewnie znowu źle zarobiłem kabel. Chyba chińskie wtyczki zamienię na metalowe bo strasznie mi wychodzi ta produkcja chalupnicza.
Rafał_Sz
14-03-2017, 15:46
Wez sobie kogoś (jakiś technik od netu z łapanki) to Ci to migiem za pół litra obrobi. U siebie w firmie tak zrobiłem, było z 40 wtyków do zarobienia, gość miał ze sobą tester i mnóstwo cierpliwości której mi w takich przypadkach brakuje. ;)
Wez sobie kogoś (jakiś technik od netu z łapanki) to Ci to migiem za pół litra obrobi. U siebie w firmie tak zrobiłem, było z 40 wtyków do zarobienia, gość miał ze sobą tester i mnóstwo cierpliwości której mi w takich przypadkach brakuje. ;)
Do tego trzeba mieć odrobinę wprawy.
I pilnuj kolorów wg pierwszego obrazka.
Jak się nie pilnuje, to czasem chodzi, czasem nie, albo dzieją się masakryczne cuda.
Wiem co mówię, bo w mojej firmie sporo kabelków mieliśmy tak zrobione wg widzimisie pewnej osoby.
madebyzosiek
15-03-2017, 10:40
Choć zauważyłem że na testerze nie zapalają się diody nr 8 czyli pewnie znowu źle zarobiłem kabel. Chyba chińskie wtyczki zamienię na metalowe bo strasznie mi wychodzi ta produkcja chalupnicza.
No to nie ma prawa chodzić Ci prędkość większa niż 100 mb. Masz źle zarobiony kabel... Pewnie chińska zaciskarka nie dała rady. Postaw flaszkę komuś, kto to kuma i zrobi Ci to w 15 minut ;)
Tak prawda chińska zaciskarka i chińskie plastikowe rjotki. Oczywiście był u mnie spec i zrobił wszystko w godzinę. Temat jednak zapodałem gdyż ciekawiło mnie gdzie popełniam błąd. I choć kable na stówę układam dobrze i kilkakrotnie sprawdzam czuje ze wina leży po stronie zaciskarki. Ale droższej nie kupuje bo temat ogarnięty.
Wspominałem o tych zaciskarkach, kupiłem jakiś czas temu paczkę końcówek i do tego za free dali zaciskarkę, trzeba było wszystko poprawiać stara polską bo nie śmigało jak trzeba.
madebyzosiek
15-03-2017, 11:18
Zaciskarka musi być porządna, bo musi porządnie zacisnąć RJtkę na kablu. Końcówka jest mniej ważna. Ja zaciskarkę kupowałem wiele lat temu, za kasę na poziomie 150 zł (już nie pamiętam, ale jakoś tak) i nie zdarzyło mi się zrobić złego kabla, nawet na najtańszych końcówkach :)
Zaciskarka musi być porządna, bo musi porządnie zacisnąć RJtkę na kablu.
Są rozwiązania wtyczek RJ beznarzędziowych i to nie jest jakieś specjalnie drogie czy dostępne tylko i wyłącznie do zastosować pro
Najprościej kupić kabel nieekranowany. I trzeba kupić dobry kabel. Polecam Madex. 5e wystarcza na razie bez problemu na normalne odległości na 1GB. W miarę możliwości można od razu dać kategorię szóstą. Będzie z głowy.
Zarabianie jest proste. Można znaleźć masę przewodników np. na Youtube. Narzędzi skomplikowanych nie trzeba. I zaciskarka nie jest droga. Nie musi być porządna. Oczywiście może :). Byle nie barachło.
wydaje mi się, iż manfred już rozwiązał problem, tak że...
Chyba tak :-) jedno wiem tania zaciskarka to jest... tania i nie ma nad czym się telepać. :-)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.