PDA

Zobacz pełną wersję : przestrzeń barwna i rozdzielczość zdjęć do druku i do sieci



kachna
02-03-2017, 14:21
Witam,
Obrabiam zdjęcia do sieci, a teraz też przymierzam się do druku. W PS wykonuję lwią część obróbki, chodzi o to żeby wykonywać ją raz, a mam mały problem gdzie (czy w PS czy w LR czy w obu??) i jak ustawić przestrzeń barwną, nie jestem też pewna rozdzielczości.

Moja kolejność:
1. Najpierw podstawowa obróbka w LR.
Ustawienia w LR:
- edycja -> edycja zewnętrzna -> ustawiam: tiff, 16 bit, Adobe RGB, rozdzielczość 300, kompresja brak
- eksport po podstawowej obróbce ustawiam: tiff, 16-bit, Adobe RGB, jakość 100%, nie skaluję, nie wyostrzam
2. Po podstawowej obróbce w LR otwieram TIFF w PS.
Ustawienia w PS:
- edycja -> ustawienia kolorów -> przestrzeń robocza Adobe RGB
- przerabiam zdjęcie w PS i potem:
* do druku (zmniejszam jeśli trzeba, wyostrzam po zmniejszeniu) - zapisuję w jpg: rozdzielczość 300, jakość 100%, nie zaznaczam konwertuj na sRGB (wtedy zapisuje się ta, na której pracowałam czyli Adobe RGB??)
* do sieci (CZY lepiej zmienić rozdzielczość na 72??, zmniejszam do pożądanej wielkości, wyostrzam po zmniejszeniu) - zapisuję dla sieci, jakość zaznaczam prawie zawsze 100% bo zależy mi na dobrej jakości, zaznaczam osadź profil kolorów ??, konwertuj na sRGB

Tam gdzie są znaki zapytania mam wątpliwości (jak można się domyślić), tam gdzie ich nie ma a robię coś nieprawidłowo też można mnie poprawić. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam
Kachna

R
02-03-2017, 14:33
* do druku (zmniejszam jeśli trzeba, wyostrzam po zmniejszeniu) - zapisuję w jpg: rozdzielczość 300, jakość 100%, nie zaznaczam konwertuj na sRGB (wtedy zapisuje się ta, na której pracowałam czyli Adobe RGB??)
Kachna

tak_____

GonzoG
02-03-2017, 19:35
Nie do końca tak.
Wszystko zależy od tego jaki masz monitor. Jak nie ma on pokrycia Adobe RGB, to wszystko zapisujesz finalnie w sRGB, bo inaczej prosisz się o problemy z kolorem. Nie mając możliwość zobaczenia kolorów z szerszej przestrzeni, nie wiesz jak tak naprawdę zdjęcie wygląda.

Mając monitor z pokryciem AdobeRGB, to cała obróbkę robi się w AdobeRGB, a do sieci konwertuje do sRGB.
Oczywiście obróbka w minimum 16 bitach.


I jeszcze jedna sprawa - w Lr nie ustawia się przestrzeni barwnej. W LR obróbka jest w ProPhoto (moduł develop), a wyświetlanie w pozostałych modułach jest w AdobeRGB.
Wszystko z uwzględnieniem profilu monitora, aby poprawnie były wyświetlane kolory.

_------------
Edit:
Do obróbki najlepiej używać największej dostępnej przestrzeni. Dlatego z LR dobrze eksportować do PS w ProPhoto.
Zmniejszy to ilość strat w kolorze w wyniku obróbki na granicy mniejszych przestrzeni.

jalk
02-03-2017, 21:00
A w czym Cię ogranicza moduł ACR, że używasz i LR i PS-a ? Może prościej tylko w jednym programie ?

kachna
03-03-2017, 10:28
GonzoG - w Lr chodziło mi o edycja-> preferencje ->edycja zewnętrzna i tam mogę sobie ustawić profil kolorów. Poza tym dzieki za radę.
jalk - nie ogranicza mnie, po prostu go nie znam, przyzwyczaiłam się do LR + PS

yahooo8
26-03-2017, 14:05
Więc tak, do sieci sRGB obowiązkowo ale wtedy ostro Ci pojedzie z kolorami jeśli pracowałaś na Adobe RGB.
Do druku obowiązkowo zmieniasz na CMYK i tam pracujesz, chyba, że druk do LABA to wtedy może być też sRGB.
Zatem, jeśli ma być do sieci i do laba tylko to od razu pracuj na sRGB bo konwertując z Adobe RGB (o ile Twój monitor wyświetla tą przestrzeń) stracisz sporo i cała edycja i dopasowanie kolorystyczne się rozsypie.

GonzoG
26-03-2017, 14:26
Więc tak, do sieci sRGB obowiązkowo ale wtedy ostro Ci pojedzie z kolorami jeśli pracowałaś na Adobe RGB.
Do druku obowiązkowo zmieniasz na CMYK i tam pracujesz, chyba, że druk do LABA to wtedy może być też sRGB.
Zatem, jeśli ma być do sieci i do laba tylko to od razu pracuj na sRGB bo konwertując z Adobe RGB (o ile Twój monitor wyświetla tą przestrzeń) stracisz sporo i cała edycja i dopasowanie kolorystyczne się rozsypie.
To jest najgorsza rada jaka może być.

yahooo8
30-03-2017, 09:13
To jest najgorsza rada jaka może być.

Czyli jesteś za obróbką w Adobe RGB a potem konwersji do sRGB, która wytnie i wypierze wszystkie kolory ? Oczywiście bardzo świadomy grafik czy składacz obrobi tak zdjęcie w Adobe RGB aby zawierało się w przestrzeni sRGB i przy konwersji nie straci się informacji ale jest to rzadkość i nie wiem czy przy zwykłej obróbce do neta czy laba jest sens w takie zabawy.

GonzoG
30-03-2017, 10:55
Czyli jesteś za obróbką w Adobe RGB a potem konwersji do sRGB, która wytnie i wypierze wszystkie kolory ? Oczywiście bardzo świadomy grafik czy składacz obrobi tak zdjęcie w Adobe RGB aby zawierało się w przestrzeni sRGB i przy konwersji nie straci się informacji ale jest to rzadkość i nie wiem czy przy zwykłej obróbce do neta czy laba jest sens w takie zabawy.
Widać, że nie wiesz o czym piszesz.
Konwersja z Adobe RGB do sRGB nic nie wypiera, nic nie wycina. Konwersja z Adobe RGB do sRGB obcina barwy niedostępne w sRGB i na tym koniec.
A jeśli uważasz, że wypiera zdjęcia z kolorów, to wyobraź sobie co by musiało się dziać ze zdjęciami, gdy LR konwertuje je z ProPhoto (w takiej przestrzeni pracuje LR) do sRGB...
A bardzo świadomy grafik będzie obrabiał wszystko w 16b ProPhoto i tak z resztą powinien robić każdy.
Adobe w stosunku do sRGB nie ma prawie żadnych zalet jeśli chodzi o obróbkę, bo przestrzeń jest większa jedynie w kierunku zielonego. W niebieskim i czerwonym jest to samo, więc przy obróbce kolorystycznej i tak będą straty w tych barwach.


Adobe RGB i sRGB to przestrzenie końcowe, w których zapisuje się gotowy plik, a nie przestrzenie do obróbki. Polecanie ich do obróbki zdjęć jest równoznaczne niemal równoznaczne z polecaniem robienia zdjęć pod obróbkę w JPEG.



W tym stwierdzeniu:


Mając monitor z pokryciem AdobeRGB, to cała obróbkę robi się w AdobeRGB, a do sieci konwertuje do sRGB.
Oczywiście obróbka w minimum 16 bitach.

chodzi o ustawioną przestrzeń wyświetlania w programie, nie przestrzeń w pliku.

yahooo8
30-03-2017, 21:43
http://3tnq86uwda2y7lus1h40j32uu-wpengine.netdna-ssl.com/files/2012/04/GreenWing_Blog_Adobe_sRGB.jpg
Oto co się dzieje w momencie przejścia z AdobeRGB do sRGB
Oczywiście pracując w wywoływarce mam AdobeRgb ale już wywołując Raw-a ustawiam na konwersję do sRGB z czym bardzo dobrze sobie wywoływarki radzą, ale potem właściwą obróbkę w Photoshopie w przypadku źródła jakim ma być internet zawsze robię w sRGB. Przegląradki internetowe (większość) czy też przeglądarki zdjęć, lub monitory w większości przypadków wyświetlają jedynie sRGB dlatego wolę mieć kontrolę nad tym co się ostatecznie wyświetli komuś innemu na ekranie. Co z tego, że mój ekran i programy korzystają z profilu AdobeRGB, jeżeli taki plik potem zostanie u innych wyświetlony fatalnie. W photoshopie wolę sam zobaczyć efekt i przygotować plik odpowiednio z osadzonym profilem sRGB.

Merde
30-03-2017, 22:19
http://3tnq86uwda2y7lus1h40j32uu-wpengine.netdna-ssl.com/files/2012/04/GreenWing_Blog_Adobe_sRGB.jpg
Oto co się dzieje w momencie przejścia z AdobeRGB do sRGB

Bajeczki jakieś. Takie cuda to mogą być w przypadku wyświetlania zdjęcia zapisanego w AdobeRGB w programie który nie obsługuje CM, albo jeśli zapiszesz plik bez profilu. Względnie spaprany CM w systemie operacyjnym.

GonzoG
31-03-2017, 00:08
j.w. Tak się dzieje, jak zapiszesz plik w AdobeRGB z profilem sRGB (to nie jest konwersja, a poważny błąd użytkownika) albo plik w AdobeRGB otworzysz w programie, który nie obsługuje profili (brak CM).

yahooo8
31-03-2017, 11:23
Bajeczki jakieś. Takie cuda to mogą być w przypadku wyświetlania zdjęcia zapisanego w AdobeRGB w programie który nie obsługuje CM, albo jeśli zapiszesz plik bez profilu. Względnie spaprany CM w systemie operacyjnym.

Właśnie w tym poście akurat o tym pisałem, że przeglądarki lub programy do przeglądania tak intepretują AdobeRGB, dlatego bezpieczniej dla amatorów pracować na sRGB i się nie martwić. Jak ktoś nie wie można sporo popsuć osadzając plik bez konwersji wcześniejszej itp. Dlatego uważam, że dla znakomitej większości ludzi praca na sRGB od początku wystarczy. Oczywiście jeśli ktoś ogarnia ten temat jak najbardziej można a nawet powinien świadomie obrabiać w AdobeRGB i kontrolować kolory a potem konwertować do potrzebnej przestrzeni. Wesoło się robi dopiero jak wskakujemy na cmyka.

Merde
31-03-2017, 11:57
Właśnie w tym poście akurat o tym pisałem, że przeglądarki lub programy do przeglądania tak intepretują AdobeRGB
Zatem napisałeś to w mało zrozumiały sposób. I miałeś na myśli dziadowskie/stare przeglądarki i programy, ale to się da w dosyć prosty sposób rozwiązać.

GonzoG
31-03-2017, 12:18
Właśnie, że napisałeś dokładnie co innego:

Więc tak, do sieci sRGB obowiązkowo ale wtedy ostro Ci pojedzie z kolorami jeśli pracowałaś na Adobe RGB.
Do druku obowiązkowo zmieniasz na CMYK i tam pracujesz, chyba, że druk do LABA to wtedy może być też sRGB.
Zatem, jeśli ma być do sieci i do laba tylko to od razu pracuj na sRGB bo konwertując z Adobe RGB (o ile Twój monitor wyświetla tą przestrzeń) stracisz sporo i cała edycja i dopasowanie kolorystyczne się rozsypie.
Nie ma tu słowa o złej interpretacji kolorów, a jedynie o tym, że konwertując z Adobe wszystko się rozsypie.
No i kolejna sprawa - gdzie żeś wyczytał te bzdury o konwersji na CMYK ?? To kompletny idiotyzm. Nigdy nie konwertuje się obrazów na z RGB na CMYK. Od tego jest soft do ripowania. Nie wspominając już o tym, że większość drukarek przyjmuje materiał tylko w RGB.

yahooo8
31-03-2017, 15:26
Właśnie, że napisałeś dokładnie co innego:

Nie ma tu słowa o złej interpretacji kolorów, a jedynie o tym, że konwertując z Adobe wszystko się rozsypie.
No i kolejna sprawa - gdzie żeś wyczytał te bzdury o konwersji na CMYK ?? To kompletny idiotyzm. Nigdy nie konwertuje się obrazów na z RGB na CMYK. Od tego jest soft do ripowania. Nie wspominając już o tym, że większość drukarek przyjmuje materiał tylko w RGB.

Uwierz mi to nie bzdury. Od wielu lat pracuje w DTP-ie i wszystkie materiały są przygotowywane w CMYK. Robię opakowania na offset, flexo itp i tam RGB nie istnieje nie mówiąc o wielu pantonach, które są używane w projektach i nie wyobrażam sobie mieszania pantonów z RGB bo niby jak mam podbijać zielony na zdjęciu kanałem z RGB ?. Zdjęcia często są obrabiane w samym RGB ale i tak finalnie lądują w CMYK-owej przestrzeni.

ksh
31-03-2017, 15:34
Poligrafia oparta na offsecie to CMYK, a cyfrowa na RGB, tyle wiem i do tego się dostosowuję, oczywiście jakieś profile i inne wymagania ale ogólnie taka zasada została mi wytłumaczona, jest to tez ważne bo w obu technologiach są różne ceny przy różnej ilości.

Co do AdobeRGB czy sRGB to mam pytanie, standardowo zawsze robię zdjęcia w sRGB, monitor mam sRGB, zapisuję w sRGB, nie wiem co by uzasadniało stosowanie gdzieś w tym procesie AdobeRGB ?

yahooo8
31-03-2017, 15:42
Co do AdobeRGB czy sRGB to mam pytanie, standardowo zawsze robię zdjęcia w sRGB, monitor mam sRGB, zapisuję w sRGB, nie wiem co by uzasadniało stosowanie gdzieś w tym procesie AdobeRGB ?
Nic nie uzasadnia :) większość zwykłych monitorów nawet całej sRGB nie wyświetli :)

ksh
31-03-2017, 15:48
Ale chodzi o to że ja chcę mieć finalnie poprawny materiał mimo że nie posiadam monitora AdobeRGB, na oko to chłop w szpitalu... dlatego opieram się na kalibracji monitora, póki co nikt nigdy na nic nie narzekał i nie przywalił się do błędów z kolorem ale wiem że o półkę wyżej w tym biznesie może być problem.

yahooo8
31-03-2017, 21:49
Ale chodzi o to że ja chcę mieć finalnie poprawny materiał mimo że nie posiadam monitora AdobeRGB, na oko to chłop w szpitalu... dlatego opieram się na kalibracji monitora, póki co nikt nigdy na nic nie narzekał i nie przywalił się do błędów z kolorem ale wiem że o półkę wyżej w tym biznesie może być problem.
A do czego potrzebujesz tych materiałów, do druku czy do portfolio do pokazania w internecie ?

sruba
01-04-2017, 10:13
Poligrafia oparta na offsecie to CMYK, a cyfrowa na RGB, tyle wiem i do tego się dostosowuję, oczywiście jakieś profile i inne wymagania ale ogólnie taka zasada została mi wytłumaczona, jest to tez ważne bo w obu technologiach są różne ceny przy różnej ilości.

Co do AdobeRGB czy sRGB to mam pytanie, standardowo zawsze robię zdjęcia w sRGB, monitor mam sRGB, zapisuję w sRGB, nie wiem co by uzasadniało stosowanie gdzieś w tym procesie AdobeRGB ?

Ale chodzi o to że ja chcę mieć finalnie poprawny materiał mimo że nie posiadam monitora AdobeRGB, na oko to chłop w szpitalu... dlatego opieram się na kalibracji monitora, póki co nikt nigdy na nic nie narzekał i nie przywalił się do błędów z kolorem ale wiem że o półkę wyżej w tym biznesie może być problem.

W tym momencie nic nie uzasadnia, ponieważ nie masz możliwości zobaczenia Adobe RGB, czyli najwyżej nasyconych zieleni i trochę czerwieni. Monitor sRGB ich po prostu nie wyświetli, więc nie możesz ich obrabiać, bo ich nie widzisz. W takiej konfiguracji masz możliwość prawidłowej (jeżeli monitor kryje ci 100% sRGB) obróbki do zdjęć publikowanych w internecie. I jeżeli to jest twój cel, to wszystko jest ok, zwłaszcza, jeżeli masz skalibrowany monitor. Problem pojawi się, jeżeli będziesz któreś ze swoich zdjęć chciał wydrukować, ponieważ dobre drukarki pigmentowe pracują w AdobeRGB i w ten sposób skazujesz się na wydruk nieco gorszej jakości, nie wykorzystujący wszystkich możliwości odwzorowania barw aparatu i drukarki (czyli nie będzie np. najwyższych i najbardziej nasyconych zieleni).

Merde
01-04-2017, 10:34
Monitor sRGB ich po prostu nie wyświetli, więc nie możesz ich obrabiać, bo ich nie widzisz.
Czy na czarno-białym monitorze można obrabiać zdjęcia kolorowe?

yahooo8
01-04-2017, 14:46
Heh no prawda kiedyś tak się robiło :) osoby co pamiętają te czasu mają teraz super kontrolę nad kolorem zazdroszczę im.