Zobacz pełną wersję : Jaki aparat (nikon lub nie) dla amatorów
Hej,
Znajomi prosili o pomoc w wyborze aparatu:
- do 3000 zł (plus minus kilka stówek) za całość
- dobra jakość, nieporuszone zdjęcia
- na kilka lat (ale też jadą na wakacje w marcu i chcą zabrać aparat)
Kryteria od nich. Dotąd nie mieli żadnego aparatu.
Myślę, że dobre wideo też jest ważne
Ostatnio rozważali B700 i P900, czyli mega zoomy, ale myślę, że to słaby pomysł.
Ja bym się skłaniał w stronę:
- kompaktu premium typu Sony RX100 m3, Canon g7x
- jakiś bezlusterkowiec typu fuji, sony lub Olympus/panasonic
Co do bezlusterkowcow to nie jestem na bieżąco z cenami, nie wiem czy warto za 3000 zł, raczej obiektywów by nie zmieniali, nie wiem jaka jakość.
Myślałem o amatorskiej lustrzance nikona, ale tam jest problem z AF (brak) przy filmowaniu.
Na lustrzankach Canona się nie znam.
No i lustrzanki są potencjalnie większe i mniej poręczne.
Proszę o propozycje.
Dziękuję.
Lumix G7 z kitem 14-140 - lekko ponad budżet, ale jeśli wideo też się liczy to chyba najlepsza opcja dla początkujących - duży zakres ogniskowych, zestaw lekki, ale ergonomiczny, jeśli będą chcieli mogą rozbudować ilość obiektywów (jasna stałka, tele ?), a jeśli nie to ten zestaw też wystarczy do większości zastosowań. Wyszły już nowsze modele tej generacji lumixów więc ten jest w niezłej cenie - sam obiektyw cennikowo to 2500 zł.
spiritus
28-02-2017, 18:18
olek om-d e-m10 mk II czy jakoś tak
Canona g7x w wersji 1 chyba nie da się już dostać...
W wersji 2 kosztuje
Panasonic LX100?
Mnie się nie podoba...
Lumix G7 z kitem 14-140 - lekko ponad budżet, ale jeśli wideo też się liczy to chyba najlepsza opcja dla początkujących - duży zakres ogniskowych, zestaw lekki, ale ergonomiczny, jeśli będą chcieli mogą rozbudować ilość obiektywów (jasna stałka, tele ?), a jeśli nie to ten zestaw też wystarczy do większości zastosowań. Wyszły już nowsze modele tej generacji lumixów więc ten jest w niezłej cenie - sam obiektyw cennikowo to 2500 zł.
3600 zł (a trzeba dokupić kartę pamięci albo dwie, pewnie też baterie?) - wyjdzie z 3800, nie wiem czy nie będzie dla nich za dużo.
olek om-d e-m10 mk II czy jakoś tak
Dwa powyższe to 4/3. A bezlusterkowce apsc?
- - - - kolejny post - - - - - -
I jaki obiektyw do tego olka?
a6000 z kitem 16-50mm. Mega mały. Używki poniżej 2000 zł.
Używki to raczej nie... ale nowe są za 2500 zł, więc w budżecie.
A ten olympus to pewnie z 14-42 ?
Fuji odpadają?
Tu musisz raczej oglądnąć obiektywy, ich wielkość, zakres i cenę.
Znajomi jak się doradzali co kupić małego to wybrali Olympus PEN E-PL6 + 14-42mm Pancake, są bardzo zadowoleni, słabość matrycy m4/3 wychodzi tylko na zdjęciach z wysokim ISO, według mnie to poziom nikona D90/300 pod tym względem ale w 90% wypadków mają ładniejsze zdjęcia niż lustrzanki na automacie.
Jeżeli znajomi nie lubią bawić się programami graficznymi, to niech przed zakupem obejrzą sobie jpegi z upatrzonego modelu.
Producenci mają różne podejście do jpegów - np Olympus ma... hm... "neutralne" podejście do kolorów i spotkałem się z opiniami, że kolory wydają się mało nasycone.
badtorro
01-03-2017, 11:33
Sam stoję przed podobnym wyborem - wkrótce będę kupował aparat dla żony, która stawia pierwsze kroki w fotografii (d700 jest zbyt duży i zbyt ciężki na jej drobne rączki)
My kupujemy Olympusa OM-D E-M10 Mark2 + Leica 15mm f1/.7.
Lekki mały bezlusterkowiec, robi świetne zdjęcia I filmy, stabilizacja w body (wszystkie obiektywy są ustabilizowane), kąt widzenia jak w aparacie w iPhone.
Aparat na amazonie kosztuje 500 euro, obiektyw na ebay ok 300.
Tu musisz raczej oglądnąć obiektywy, ich wielkość, zakres i cenę.
Znajomi jak się doradzali co kupić małego to wybrali Olympus PEN E-PL6 + 14-42mm Pancake, są bardzo zadowoleni, słabość matrycy m4/3 wychodzi tylko na zdjęciach z wysokim ISO, według mnie to poziom nikona D90/300 pod tym względem ale w 90% wypadków mają ładniejsze zdjęcia niż lustrzanki na automacie.
Jeśli chodzi o rozmiar, to daję im kilka aparatów do wyboru, o różnych rozmiarach, i już też im powiedziałem, żeby sprawdzili sobie jak im leżą w rękach.
Jeżeli znajomi nie lubią bawić się programami graficznymi, to niech przed zakupem obejrzą sobie jpegi z upatrzonego modelu.
Producenci mają różne podejście do jpegów - np Olympus ma... hm... "neutralne" podejście do kolorów i spotkałem się z opiniami, że kolory wydają się mało nasycone.
Na 99% tylko jpg.
Ładne jpgi są zdaje się w fuji, ale on ma chyba wysokie ceny i kiepskie wideo.
Sam stoję przed podobnym wyborem - wkrótce będę kupował aparat dla żony, która stawia pierwsze kroki w fotografii (d700 jest zbyt duży i zbyt ciężki na jej drobne rączki)
My kupujemy Olympusa OM-D E-M10 Mark2 + Leica 15mm f1/.7.
Lekki mały bezlusterkowiec, robi świetne zdjęcia I filmy, stabilizacja w body (wszystkie obiektywy są ustabilizowane), kąt widzenia jak w aparacie w iPhone.
Aparat na amazonie kosztuje 500 euro, obiektyw na ebay ok 300.
Oni spieszą się z zakupem przed wyjazdem, wiec tylko zakupy stacjonarne. Do tego raczej przemy jest zoom ...
badtorro
01-03-2017, 14:26
Problem z zoomem w systemie u4/3 jest taki, że albo są ciemne I kiepskie optycznie jak kit 14-42, albo przyzwoite optycznie 12-40/2.8 -drogie, a do tego wielkie i ciężkie bydle -sprawia że te małe aparaciki zaczynają przypominać lustrzankę.
Ten obiektyw 12-40/2.8 sam, nowy, kosztuje 1000euro na amazonie. W sklepie stacjonarnym pewnie będzie droższy.
kto co woli.
My stawiamy na stałkę - tańsza w zakupie i lżejsza niż zoom, co pomoże wydobyć siłę małego aparatu.
Jeśli są amatorami, nie patrzą na RAW, pewnie długo nie będą analizować pikseli w powiększeniu 100 %.
Myślę, że ważniejszy będzie dla nich dobór obiektywu niż aparatu. Jeśli (jak napisałeś) rozważali megazoomy "oferujące" do "1500 mm kąta widzenia na pełnej klatce" ( wprawdzie bezużyteczne, ale jest) to trzeba się zastanowić czy obiektyw o zakresie 30 - 90 mm wystarczy - chociaż zestaw jest wtedy rzeczywiście niewielki. Raczej do aparatu dobierałbym coś o zakresie ogniskowych od 20/30 do 200/300 mm - na wakacje potrzebne jest coś uniwersalnego, nawet kosztem teoretycznie gorszej jakości obrazka ( której i tak nie będzie widać na odbitce 10x15 lub monitorze laptopa)
Myślę, że rozważali taki mega zoomy, bo przecież "więcej znaczy lepiej" - tak to sobie wyjaśniam... Ja takie aparaty traktuję jako ciekawostkę/zabawkę, albo coś do specjalistycznych zastosowań typu przyroda. Moim zdaniem, ekwiwalent 70 mm powinien wystarczyć w większości przypadków. Skoro dotąd robili zdjęcia komórkami, to tam nie mieli nawet tyle.
A jeśli chodzi o lustrzanki nikona, to dalej brak af przy filmowaniu?
A jeśli chodzi o lustrzanki nikona, to dalej brak af przy filmowaniu?
To w d7100 nie masz af przy filmowaniu? Wiem, szarpie, podobno ze szkłami AF-P jest lepiej.
To w d7100 nie masz af przy filmowaniu? Wiem, szarpie, podobno ze szkłami AF-P jest lepiej.
Nie ma. A dokładniej brak afc
W d7200 jest coś takiego jak AF-F. Filmowanie to dla mnie margines, ale może w najbliższym czasie będę miał trochę okazji to przetestuję w praktyce.
Domyślam się, że nie jest to tak sprawne jak w zaawansowanych kompaktach/bezlustrach, no ale jest.
Hmmm a w amatorskich puszkach d5xxx ?
Od D5300 jest współpraca z AF-P, tak samo D3300/D3400.
Dzięki.
W sumie znajomi właśnie kupili - Panasonica g7 z 14-140
Będą zadowoleni. W tym roku z podobnego zestawu drukowałem w fotojokerze zdjęcia z nart w formacie 15 x 20 cm - wyszły bez zarzutu, nawet przy ISO rzędu 1600. Rodzina zachwycona ;)
a co myślicie na temat Nikona D3400? :)
a co myślicie na temat Nikona D3400? :)
Tu masz temat o tym modelu klik (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=274809).
a co myślicie na temat Nikona D3400? :)
Uboższa wersja D3300 (ze słabszą lampą i bez czyszczenia matrycy), z wbudowanym Bluetooth.
slayerq1
20-03-2017, 21:44
Cześć.
Zastanawiam się nad przejściem z Lumixa LX5 na pierwszą lustrzankę. Będzie, to moja pierwsze lustro i jeśli chodzi o fotografię, to coś tam wiem, ale cały czas się uczę, więc zależy mi na aparacie, który będzie jednocześnie na tyle łatwy, aby robić progres i na tyle "profesjonalny", aby móc myśleć na poważnie jeśli chodzi o fotografowanie i ewentualną rozbudowę szkieł.
1.
Myślę nad:
- Nikonem 3300
- Canonem EOS 1300D
- Canonem EOS 100D
Czy warte są powyższe pozycje? W większości rankingów właśnie te 3 puchy są polecane. Niby Nikon ciut lepszy jest i tez ma wewnętrzny tutorial. Z drugiej strony chyba więcej jest zwolenników Canona?
2.
Teraz pytanie co do szkła.
Głównie fotografuję krajobrazy oraz sytuacje uliczne/spontaniczne (budynki, ludzie, czasem jakiś portret)
Wszystkie wymienione 3 są z kitowym 18-55mm. Canon 100D jest jeszcze w opcji z 75-300mm, a Nikon 70-300mm.
Teraz pytanie co byście mi polecili? Szczerze, to nie orientuję się w szkłach za bardzo i nawet nie wiem w jakich szkłach powinienem operować pod powyższe rodzaje fotografii. Pod krajobraz pewnie coś szerokiego, więc zakładam że kit na początek wystarczy. Nie wiem co z fotkami na mieście, kusi mnie jakaś jasna stałka?
Chętnie poznam wszelakie opinie.
Zdecydowanie Nikon D3300, te canony odstają strasznie jakością mimo podobnej ceny, nawet sam obiektyw z zestawu w nikonie jest lepszy, obiektywy dawane w zestawie ~70-300 odpuść bo szkoda pieniędzy.
slayerq1
20-03-2017, 22:04
Zdecydowanie Nikon D3300, te canony odstają strasznie jakością mimo podobnej ceny, nawet sam obiektyw z zestawu w nikonie jest lepszy, obiektywy dawane w zestawie ~70-300 odpuść bo szkoda pieniędzy.
Ok. Dzięki.
Jest jeszcze coś innego w podobnej cenie jak D3300?
A jak oceniasz te kitowe szkło 18-55? Daje radę na początek? Pod te rzeczy co wymieniłem w sensie do czego używam aparatu, co byś polecił za szkło?
madebyzosiek
20-03-2017, 22:13
A jak oceniasz te kitowe szkło 18-55? Daje radę na początek? Pod te rzeczy co wymieniłem w sensie do czego używam aparatu, co byś polecił za szkło?
D3300 będzie ok na początek, choć ja wolałbym D5100, ale tego nowego nie kupisz już.
Co do szkła, jeżeli możesz dołożyć kilka słów, to bierz 18-105. Jest troszkę lepszy optycznie i znacznie bardziej uniwersalny na początku :)
slayerq1
21-03-2017, 15:55
Cholera nie pomagacie :)
Dopiszę kilka swoich uwag i może coś się uda w końcu wybrać.
1. Napisałem również na forum Canona i tam z kolei mi polecają praktycznie oba Canony. Najlepiej z 18-55. Generalnie mam wrażenie, że właśnie dużo więcej ludzi na podobnym etapie ma Nikona właśnie D3300 niż Canona, ale to tylko subiektywne odczucie. Z takich większych uwag, to Nikony mają ponoć lepsze matryce w sensie te same matryce są w wyższych/lepszych modelach, ale nie wiem czy to ma aż takie znaczenie?
2. Szukam aparatu, który pozwoli mi się nauczyć robić dobrze technicznie zdjęcia i pozwoli mi się stać bardziej profesjonalnym. Myślę, że posłuży mi dosyć długo (planowo) 3-4 lata. W najlepszej opcji byłoby wymiana na lepszą/nowszą puszkę z zostawieniem zebranych szkieł.
3. Nie ukrywam, że chciałbym wydać jak najmniej dostając jak najwięcej, chociaż w tym hobby to raczej nie idzie w parze :-)
4. Nie wiem jak to wygląda z obiektywami? Nie oszukujmy się, ale nie będę inwestować tysięcy w szkła. Raczej niższa/średnia półka. Z tego co widzę, to szkła Canona są tańsze niż Nikona, z drugiej strony do Nikona pasuje Sigma, nie wiem jak to jest z Canonami.
5. W całokształcie Canon mi wychodzi taniej niż Nikon, nie aż tak dużo aby od razu go odrzucać, gdyż zależy mi też na jak największej jakości jaką mogę uzyskać w mojej sytuacji.
6. Nie oszukujmy się, ale mam problem co do szkła bez względu na model aparatu. Kusi mnie stałka, ale do końca nie wiem czy ona pozwoli mi uzyskać to na czym mi zależy. Sprecyzuję jeszcze raz gdzie najwięcej robię fotek:
- typowe widoki, krajobrazy - tu wiem, że musi być szeroko.
- lubię czasem iść na miasto np. w Londynie i sobie strzelić fotkę albo architektury, samochodu, jakiegoś ogrodu itd. Lubię podejść bliżej, bo strasznie podoba mi się mała głębia ostrości.
Na pewno 18-55mm wystarczy na początek co do krajobrazów. Chciałbym mieć szkło też względnie uniwersalne, chociaż wiem, że takich nie ma. Więc chyba 18-105 byłoby lepsze w tej sytuacji?
Co do drugiego punktu tj. mała głębia. Canon ma dosyć tanią 50mm 1.8 co by mnie najbardziej odpowiadała, bo nie jest aż tak szeroka jak 24 czy 22.
Czyli wchodząc w Canona miałbym:
1300D + 18-55 + 50 1.8 = 405£
100D + 18-55 + 50 1.8 = 444£
Nikon:
D3300 + 18-55 + 50 1.8 = 528£
Canonowcy zazdroszczą nikkora 18-105mm, a oba w/w canony odpuść w porównaniu z D3300, inna sprawa że wszystkim zrobisz zdjęcia, wielu nadal wybiera stare D80 za 300zł bo nadal można zrobić świetne zdjęcia.
Obiektywy 50mm są fajne ale mocno ograniczają na matrycach aps-c, dlatego często poleca się w nikonie 1.8/35mm lub na miejsce kit obiektywu i jasnej stałki poleca się sigme 2.8/17-55mm.
Canonowcy zazdroszczą nikkora 18-105mm
Jaja sobie robisz chyba mamy chyba 4 generacje 18-135 w tym z stm.
I każdy jest gorszy od 18-105 i droższy o 50%.
dannywrocek
21-03-2017, 20:36
Cholera nie pomagacie :)
Nikon:
D3300 + 18-55 + 50 1.8 = 528£
Zamiast 18-55 kup, jak radza powyżej koledzy, N18-105 i do tego N35 DX f/1.8. Ja generalnie nie lubie zoomów, zwłaszcza ciemnych, ale miałem okazje fotografować N18-105 i jest wart swojej ceny, a da Ci na początek sporo możliwości. Do tego dokup naprawdę tani N35 DX f/1.8 (proponuję nawet używkę, wyjdzie jeszcze ciut taniej) i będziesz miał fajny zestaw na długo :) Sam używałem bardzo długo N35 i, obok N85, było to moje ulubione szkiełko :) Ewentualnie, jak proponuje madebyzosiek, kup Sigme 17-50 f/2.8. Będzie trochę mnie uniwersalnie, ale podobnie budżetowo i nie będziesz musiał żąglować obiektywami.
slayerq1
22-03-2017, 17:29
Ok. Jestem coraz blizej decyzji. Generlanie mialem zamiar pojsc w Canona 1300D, ale czytalem opinie i testy i szalu nie ma, to samo sie tyczy 100D. Ale zaczyna sie kolo zamkniete, bo Ci co odradzaja te dwa i polecaja np. Nikona D3200 lub D3300, to czytajac kolejne testy i komentarze okazuje sie, ze najlepiej isc w D5100. Znow kolejne testy itd. i sie okazuje, ze najlepiej w D7xxx.
Ja rozumiem, ze im wiecej wydam tym wiecej otrzymam, ale jednak musze sie liczyc z wydatkami. Czytam, ze lustrzanki entry-level sa bez sensu i lepiej isc w bezlusterkowce. Podsumowujac im wiecej czytam tym mniej wiem i jestem w coraz wiekszej rozpaczy... Najchetniej bym wolal kupic cos nowego, bo jakos nie mam zaufania do uzywanych sprzetow, a ostatnio tez mialem pecha co do innych technologii i jakos jestem zrazony. Czyli zostaje D3300. Ewentualnie probowac D5100, ale w tej samej cenie juz znajdowalem D90. Czy to sa az tak duze roznice w tych aparatach?
I tak jestem w kropce, bo ciezko kupic jakikolwiek z tych powyzszych aparatow z 18-105, cos tam widzialem, ale jest mega ciezko, nie wiem dlaczego wiekszosc ma kit 18-55. D3300 najlatwiej mi kupic z 18-105, latwiej niz D5100 czy D90, ale jesli jest bardzo duza roznica, to postaram sie w taki zestaw wyszukac.
Ale jednak jestem zmotywowany na 18-105, bo wole miec troche wiekszy zakres niz 55, bo szczerze to nie jestem pewien co potrzebuje. Jak juz pisalem robie fotki w terenie tj. krajobrazy + miasto/architektura/zabawa GO.
Zdaje sobie sprawe, ze kazdy ma inna opinie o danym aparacie, wiekszosc pewnie nawet pisze nie trzymajac go w ogole w rece wiec az tak nie biore wszystkiego do siebie. Najbardziej mi zalezy na aparacie, ktory pozwoli mi sie rozwinac i nie bede musial go zmieniac za rok czy dwa, a juz w ogole jesli moglbym robic nim fotki 'na poziomie', ale to chyba najwiecej zalezy od umiejetnosci i szkla niz od body?
Za dużo czytasz ale to oczywiste jak się szuka.
W nikonie masz ten plus że aparaty jak D3300, D3400, D5300, D5500, D5600, D7200 mają bardzo podobne matryce i podobna jakość, canon przegrywa w testach ale tez przecież robi ładne zdjęcia :)
Tak patrzę na ofertę obecną i tu (http://abfoto.pl/nikon-d3300+18-105-wyce-swoj-zestaw+kupon-na-2-ab-fotoksiazki-o-acznej-wart.-178-z-dyst.pl-o_2547.html) jest dobra cena plus masz do wykorzystania fotoksiążki co moim zdaniem przydaje się bo zdjęcia na papierze mają szansę przetrwac w porównaniu do tych na nośnikach cyfrowych :)
I każdy jest gorszy od 18-105 i droższy o 50%.
Masz gdzies porownanie?
darekw1967r
13-05-2017, 10:35
Za dużo czytasz ale to oczywiste jak się szuka.
W nikonie masz ten plus że aparaty jak D3300, D3400, D5300, D5500, D5600, D7200 mają bardzo podobne matryce i podobna jakość, canon przegrywa w testach ale tez przecież robi ładne zdjęcia :)
Tak patrzę na ofertę obecną i tu (http://abfoto.pl/nikon-d3300+18-105-wyce-swoj-zestaw+kupon-na-2-ab-fotoksiazki-o-acznej-wart.-178-z-dyst.pl-o_2547.html) jest dobra cena plus masz do wykorzystania fotoksiążki co moim zdaniem przydaje się bo zdjęcia na papierze mają szansę przetrwac w porównaniu do tych na nośnikach cyfrowych :)
Jak mowa o fotoksiazkach to wystarczy w zupelnosci kompakt z matryca 1" ;)
Zamiast 18-55 kup, jak radza powyżej koledzy, N18-105 i do tego N35 DX f/1.8.
O właśnie, nie kupuj 50 1.8 jako pierwszej, tylko 35/1.8 DX - w aparatach z niepełną klatką (oznaczanych DX, APS-c lub potocznie crop) jest to odpowiednik normalnego kąta (50 mm). Szkło jest na prawdę dobre i tanie. Jak się spodobają obiektywy stałoogniskowe to do portretów polecam dodatkowo kupić 85/1.8 lub macro 60/2.8 (ten mniej portretowy ale za to można bawić się w fotografię makro). Ogniskowej 50 mm na DX (czyli odpowiednik 75 mm) osobiście nie lubię, bo to ni pies ni wydra. Zazwyczaj okazuje się za wąska (za mało się da objąć), a do portretu trochę za krótka.
Ja wolę 50 na aps-c, niż 35.
Podobnie 50mm na aps-c ma to coś, a 35mm to tylko kwestia potrzeb w tej szerokości ale jest to dla mnie nijakie.
Canon ma tańsze szkła, a teraz te stm są bardzo dobre dla amatora.
Canon 100d mała, fajna pucha.
Lepszy wizjer i lepszy af, niż seria 3xxx,
a fotki też zrobi np.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/05/32253017925_a7cc63a4e1_b_d-1.jpg
źródło (https://farm1.staticflickr.com/413/32253017925_a7cc63a4e1_b_d.jpg)
Witam na forum, to mój pierwszy post. Mam problem przy wyborze aparatu.
Chce kupić aparat, który będzie służył jako aparat użycia ogólnego, tzn. jakaś impreza rodzinna, ale i przede wszystkim będzie to aparat zabierany w góry, czyli fotki krajobrazu, ludzi. Jestem początkującym amatorem.
Wiem, że to dwa różne aparaty, Nikon P900 oraz Canon Eos 750d z kitowym obiektywem 18-55IS STM (wiem, że bez zakupu dodatkowych obiektywów się nie obędzie). Jest jeszcze Nikon D3400 +18-105VR i D5300 18-55VR.
Nikon przezarąbisty zoom, gdzie w górach kręcąc krótki film można złapać ludzi na oddalonych wierzchołkach, sfotografować zwierzę w oddali i tylko w sumie tutaj to robi największe wow.
Canon,Nikon tania lustrzanka, dla kogoś kto zaczyna przygodę z fotografią czyli dla mnie. Będę chciał podszkolić się w fotografii, pochłonąć trochę wiedzy, może jakiś kurs.
Wiem, że i jeden i drugi będzie trochę problematyczny w zabraniu go w góry, bo to duże aparaty, ale to kwestia poboczna. Posiadam mały, wszystko odporny Nikon AW130, ale chciałbym wyciągnąć z fotografii coś więcej.
Jedni mi odradzają Nikona P900 bo nie lustro, drudzy Canona, Nikona bo lustro...
Proszę o podpowiedzi.
Kwota do 2500zł. Na tego Canona jest jakaś promocja w MM ze statywem, dodatkową baterią, ale kompletnie nie wiem co wybrać. Z jednej strony kusi ten mega zoom, z drugiej (może nie kusi tak bardzo) chęć poznania szkieł, technik, jeżeli chodzi o zapoczątkowanie znajomości z lustrem.
P900 to taka sama matryca jak AW130, nie wiem, czy odpowiada Ci taka jakość zdjęć. Użyteczność takiego super-zooma jest taka sobie, zwierzę owszem sfotografujesz z oddali, ale jakość NatGeo to nie będzie ;) Co wynika z fotografii ludzi na wierzchołku góry? Może lornetka wystarczy, bo zdjęcia i tak nie będą za bardzo do pokazania komukolwiek.
Jeśli masz zamiar jakoś rozwijać to zacne hobby to Nikon i możliwości matrycy, obróbki, będą na pewno na plus. Jeśli pozostaniesz przy jpegach z aparatu to w sumie wszystko jedno.
Na początek raczej obiektyw 18-105, większość początkujących fotografów jest zafascynowana zoomem, będzie więcej zabawy. Aparat, na jaki wystarczy kasy, d3300, d3400, d5300 będą dość podobne pod względem otrzymanego obrazka.
Niestety, ale takie "gratisy" typu statyw dokładane do tanich aparatów są niewiele warte i potem nie wiadomo, co z tym zrobić.
Ps. To nie są duże aparaty :)
Ja jak dziecko we mgle, póki co...
Czyli skutecznie wystarczyło Twoje pierwsze zdanie, abym P900 odrzucił na starcie. Taka sama matryca jak w moim Aw130... Zdjęcia w niedostatecznym oświetleniu lepszej jakości robi już mój Galaxy S7.
Wiem, że to nietakt pytać o Canona na forum Nikon, ale po lekturze optyczne.pl właśnie 750D otrzymał wyższą notę od d3400 i d5300, dlatego się tym zasugerowałem.
Przy kwocie jaką dysponuję, z obiektywem 18-105 musiałbym kupić d3400, a wolałbym d5300... No ale coś już zaczynam wiedzieć.
Czy na sam początek 18-55 nie wystarczyłby? Czy brakowałoby mi czegoś?
Canon 750D porównuj do Nikon D5300, a i tak nikon tradycyjnie ma lepszą matryce, dr i iso wyższe, może to być nieistotne w wielu przypadkach ale takie są fakty.
D3400 to fajny aparat jeśli ktoś pstryka same jpg, ładne kolory to wypluwa, ergonomia i funkcjonalność w D5300 wyższa.
Co do obiektywu, jak kupisz 18-55 to nie masz zakresu 55-105, który daje większe możliwości i często ludzie zostają z kitem 18-105 bo jest wystarczający, jeśli masz plany związane z dużym zoom to bierz 18-55 i dokupisz kiedyś np 55-300/70-300.
To odejmij z tego testu pozycje typu obudowa, gniazda, przyciski, menu, jako niewiele wnoszące do obrazka. Popatrz na testy matryc
https://www.dxomark.com/cameras/brand-canon-nikon/launched-between-2010-and-2017/launch_price-from-0-to-45200-usd/resolution-from-1-to-100-mpix/sensor_format-sensor_apsc#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=rankDxo
Ale ja nie jestem obiektywny, do entry level Canona jestem jakoś zrażony, może nowsze produkty są trochę lepsze. Za podobna kwotę jest do kupienia Sony a6000, mały, przyzwoita matryca. Minus (jak dla mnie) to dostępność obiektywów, zwłaszcza tele, konkretnie wybór-cena-jakość-rynek używanych.
Kurde, czyli wg dxomark Nikon d3400 jest na 2 miejscu jak dobrze rozkminiam.
Czyli D3400 + 18-105 wyszłoby 2599zł i jeszcze cashback 215zł i miałbym na początek fajny aparacik :D Jak dobrze podpytać ludzi na forum, nie Pana w sklepie.
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D3400-versus-Canon-EOS-750D-versus-Nikon-D5300___1105_1010_919 Porównałem sobie jeszcze to w ten sposób. Gdzieś czytałem że zarzucają d3400, że nie ma bracketingu, ale czy mi wogóle ta opcja byłaby przydatna?
Sony a6000 odrzuciłem na początku,gdyż czytałem po mniejszej dostępności tele, a chyba (CHYBA!) szedłbym z czasem w tę stronę.
Teraz w dobrej cenie jest zestaw D5300 + AF-P 18-55 VR co w przypadku dokupienia tele wydaje się lepszym pomysłem zwłaszcza że nowe AF-P kity są bardzo dobre.
W tej chwili Nikon ma bardzo ciekawe i niedrogie 70-300 AF-P VR oraz szeroki 10-20 AF-P. Małe, lekkie i przyzwoite optycznie. Można rozbudować zestaw w miarę potrzeb dość niedużym kosztem.
To są testy "gołych" matryc, pewne rzeczy widać dopiero w obróbce lub w specyficznych warunkach. Ponadto wyższe modele mają sporo ułatwień, lub niższe są okrojone, zależy jak na to patrzeć. Zawsze warto obejrzeć w sklepie aparat przed zakupem.
Ja np. nie używam bracketingu, sprawdzenie zdjęcia, ewentualna zmiana parametrów, tu akurat nie potrzebuję automatyki. Plus elastyczna matryca, z której można sporo wyciągnąć. Ale to kwestia indywidualna, dla kogoś innego może to być znaczny brak.
Jeśli ciągnie Cię w stronę przyrody, rozważ zestaw d3400 z N70-300 AF-P VR (plus 18-55 AF-P). Inne obiektywy 70-300 sprzedawane w takich zestawach raczej nie są warte uwagi. Ale trudno doradzić, co u Ciebie lepiej się sprawdzi, taki zestaw czy po prostu 18-105.
No tak body wyraźnie D5300z przewagą.
Ale czy dla mnie, na górskie przede wszystkim, zapotrzebowanie obiektyw 18-105 nie będzie bardziej o ile nie najbardziej uniwersalnym jeżeli chodzi o początkowe, amatorskie podejście do tematu niż 18-55?
W sumie i tak o dokupieniu kolejnego obiektywu nie myślałbym wcześniej niż za pół roku, rok jak w miarę się obędę w temacie i mnie to pociągnie w dobrą stronę. Są jeszcze kwestie czysto materialne, szklarnia to nie jest tani sport.
Witam też się rozglądam za aparatem i co mogę ci pomóc to po rozeznaniu rynku internetowego ta opcja jest pewna i najtańsza
1. 3400 -zwrot 215zł http://www.fotosoft.pl/nikon-d3400-body-af-s-dx-nikkor-18-105-mm-f3-5-5-6g-ed-vr-zwrot-215-zl-od-nikon-cashback-p-561.html
2. 5300 http://www.fotosoft.pl/nikon-d5300-body-af-s-dx-nikkor-18-105-mm-f3-5-5-6g-ed-vr-p-42.html
3. 5600- zwrot 430zł http://www.fotosoft.pl/nikon-d5600-body-af-s-dx-nikkor-18-105-mm-f3-5-5-6g-ed-vr-zwrot-430-zl-od-nikon-cashback-p-536.html
Kwestia kwoty jaką możesz poświęcić.
Wziąłem D5300 + 18-105. Teraz zgłębiam temat, a jest co czytać.
Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
wydaje mi się ze warto wejsc do dobrego punktu, gdzie na miejscu możesz każdy aparat dotchnac , spojrzeć przez obiektyw, przyciski, osobiście uważam ze każdy detal w aparacie jest wazny
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.