Zobacz pełną wersję : sposob na ostre zdjecia?
Witam! Od niedawna jestem posiadaczem tamrona 70-300 f/4-5.6 di ld macro 1:2. Jak wiadomo jest to obiektyw bez stabilizacji mechanicznej. Tutaj moje pytanie może trochę banalne lecz szukałem na necie i wszystko było odpowiedzią VR. Czy ktoś zna jakiś "styl" sposób by łatwiej robić albo ułatwić by zdjęcie wychodzimy częściej ostre. Używam body d3100 nikon. Chyba ze jest cos takiego jak przejściówka ktora ma wbudowany stabilizator - o ile takie cos istnieje xd
spiritus
23-02-2017, 16:15
Statyw, podniesienie lustra przed zrobieniem zdjęcia i voila ;)
A tak ogólniej to co masz na myśli pisząc "ostre"? Jeżeli zdjęcia nie są faktycznie ostre to masz bf/ff (lub domknij przysłonę bardziej)... jeżeli są jednak PORUSZONE no to statyw lub robienie zdjęć z czasami 1/ogniskowa obiektywu. Czyli dla maksymalnej ogniskowej czasy powinieneś mieć nie dłuższe niż 1/300.
Przez ostre chodzi mi o to by trzymając aparat zrobic zdjecie "nie rozmazane" oczywiscie przy 300 badz macro jest to bez statywu bardzo ciezkie - przynajmniej dla mnie. Ogolnie uzywam automata gdyz jestem apatorem. A zdjecia chce robic w zamknietym pomieszczeniu
Pokarz te nieostre zdjęcia najlepiej raw żeby sprawdzić, stabilizacja pomaga ale nie jest konieczna do robienia ostrych zdjęć.
Zdjęcia w pomieszczeniu z tak ciemnym obiektywem i to jeszcze makro wymagają dużo światła albo statywu i wtedy długie czasy, nie da się inaczej.
spiritus
23-02-2017, 17:50
Dodatkowo ten obiektyw jest chyba bardzo słaby optycznie... dokup sobie coś jasnego. Jak do makro to polecam 60/2.8 D. Tylko jeden problem będzie... nie będzie Ci działał AF
Wydaje mi sie ze jak na amatora to ten obiektyw jest az nadto ;] On mi bardziej sluzy okazjonalnie anizeli chodzic i robic zdjęcia. A co do ostrosci to nie chodzi mi ze aparat jej nie lapie chodzi mi raczej o "techniki" jal latwiej jest ja zlapac na zdjecia pokaze ze na jednym jest a na drugim juz nie do konca ;]
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://s2.ifotos.pl/mini/DSC0057jp_awsahqw.jpg]źródło (
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://s5.ifotos.pl/mini/DSC0056jp_awsarhx.jpg]źródło ([url=http://ifotos.pl/z/awsarhx/)
Poruszone, mała głębia, duże ISO, czyli norma jak na tryb automatyczny.
Tym obiektywem mimo że jest tragiczny spokojnie możesz zrobić takie zdjęcia, potrzebujesz statyw, światło i nauka jak ustawić całość.
Jak mowilem to jest full automat. Na weekend jade na IEM (kto wie co to to mnei cieszy) no i tak nie bardzo jest czas na nauke dlatego pytam czy sa jakies takie mozliwosci zeby to zredukowac ;] jakas technika zeby lapa mnie drzala czy cus takiego ;]
EXIF mówi wszystko - NIKON D3100, 185mm, F4.5, 1/20s, ISO3200 :D
Ogólna zasada, tak jak napisał spiritus - minimalny czas do uzyskania ostrego zdjęcia to jest 1/tutaj wstaw czas odpowiadający ogniskowej, w przypadku pokazanego zdjęcia to 185. Oczywiście to jest ogólna zasada, jak ktoś ma super stabilne ręce i dobrą technikę to można robić na dłuższym czasie, jak jest stabilizacja to też inaczej. Przy zdjęciu, które pokazałeś jedynie statyw uratuje sytuacje, bo już masz ISO3200, a czas tylko 1/20s - czyli mało światła. Na statywie możesz dać f8, ISO200 i wtedy dla uzyskania takiej samej ekspozycji czas musi być 2.5 sekundy - będzie ostre i nie zaszumione.
spiritus
23-02-2017, 21:13
EXIF mówi wszystko - NIKON D3100, 185mm, F4.5, 1/20s, ISO3200 :D
Ogólna zasada, tak jak napisał spiritus - minimalny czas do uzyskania ostrego zdjęcia to jest 1/tutaj wstaw czas odpowiadający ogniskowej, w przypadku pokazanego zdjęcia to 185. Oczywiście to jest ogólna zasada, jak ktoś ma super stabilne ręce i dobrą technikę to można robić na dłuższym czasie, jak jest stabilizacja to też inaczej. Przy zdjęciu, które pokazałeś jedynie statyw uratuje sytuacje, bo już masz ISO3200, a czas tylko 1/20s - czyli mało światła. Na statywie możesz dać f8, ISO200 i wtedy dla uzyskania takiej samej ekspozycji czas musi być 2.5 sekundy - będzie ostre i nie zaszumione.
Dokładnie.
Zrób test.
Połóż aparat na stole (chyba, że masz statyw to na statyw). Pod obiektyw wsuń jakąś książkę aby było równo. Skieruj obiektyw na coś (jakiś wiszący kwietnik, półkę z książkami, leniu****ącego kota co się nie ruszy przez kilka sekund :D). Ustaw ISO 200, wartość przysłony najmniejsza możliwa dla danej ogniskowej, tryb A, ustaw ostrość i rób zdjęcie. Nie dotykaj aparatu :)
Jak już zrobisz to domknij przysłonę do wartości 8 i znów zrób zdjęcie.
Oba zdjęcia wstaw na forum... W DOZWOLONYM ROZMIARZE!
Widzę, że próbujesz wstawić coś ale one są okropnie duże... takich nie wrzucaj :)
Nie dotykaj aparatu :)
A najlepiej ustaw samowyzwalacz, wtedy wyeliminujemy ewentualne poruszenie przez zły dotyk :D Nie opieraj się też o stół, statyw, krzesło - cokolwiek na czym będzie aparat. Przy długim czasie naświetlania najmniejszy ruch może spowodować poruszenie na zdjęciu.
spiritus
23-02-2017, 22:17
A najlepiej ustaw samowyzwalacz, wtedy wyeliminujemy ewentualne poruszenie przez zły dotyk :D Nie opieraj się też o stół, statyw, krzesło - cokolwiek na czym będzie aparat. Przy długim czasie naświetlania najmniejszy ruch może spowodować poruszenie na zdjęciu.
Dodatkowo potęguje to ogniskowa...
Nie wiem czy dobrze odczytałem to co trzeba zrobić ( z góry przeprzaszam) ale zdjecia zrobilem na 1/20 f4 iso 200 i drugie to samo z roznica ze f8 w warunkach domowego oswietlenia o godzinie o ktorej to pisze;] https://iv.pl/images/07378263756204820957.jpg
https://iv.pl/images/30863837415658750179.jpg
spiritus
24-02-2017, 00:13
Na jakim trybie robiłeś? Na A?
Jak takie ciemne na A wyszło to daj na M. Iso ok, przysłona ok tylko czas daj powiedzmy na 2s (2")
https://iv.pl/images/00876418392232345880.jpg
https://iv.pl/images/97751557236176605820.jpg
spiritus
24-02-2017, 16:10
I czy nie lepiej?
Statyw, podniesienie lustra przed zrobieniem zdjęcia i voila ;)
A tak ogólniej to co masz na myśli pisząc "ostre"? Jeżeli zdjęcia nie są faktycznie ostre to masz bf/ff (lub domknij przysłonę bardziej)... jeżeli są jednak PORUSZONE no to statyw lub robienie zdjęć z czasami 1/ogniskowa obiektywu. Czyli dla maksymalnej ogniskowej czasy powinieneś mieć nie dłuższe niż 1/300.
Nie chce się czepiac, ale przypadkiem nie powinno to być 1/450?
spiritus
28-02-2017, 17:55
Nie chce się czepiac, ale przypadkiem nie powinno to być 1/450?
Możliwe... ja u siebie na DX stosuję 1/ogniskowa. Nie mnożę przez crop i jakoś daje radę... zależy jeszcze jak komu się ręka telepie :)
madebyzosiek
28-02-2017, 18:11
Możliwe... ja u siebie na DX stosuję 1/ogniskowa. Nie mnożę przez crop i jakoś daje radę... zależy jeszcze jak komu się ręka telepie :)
Poczekaj, zmienisz matrycę 12MPX na 24MPX, to już tak kolorowo nie będzie ;) Ja dodaję trochę, niekoniecznie 0.5, ale trochę zawsze. 1/ogniskowa u mnie tylko w analogach i D700 :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.