PDA

Zobacz pełną wersję : Jak powstaja "takie" zdjecia???



bbtylko
19-02-2017, 21:20
witam, czy ktos jest w stanie konkretnie opisac procedure powstawania takich zdjec, tu przyklady:

1. https://www.flickr.com/photos/ryan_engstrom/14472209409/in/photolist-e5xJ39-o3RRDT-oDzkJ5-RCgX2L-nGaxAj-e24P8R-oMG1T9-rmCMXK-pd91kE-gKRqtD-dWDQM2-nTCdaB-remPRo-tGCoZy-hTnrCS-na5ZG2-rkbFgf-k6fDBP-nde7hw-qiSM3G-q2QMBd-f7ZDyh-uB5vvn-e5yaSm-pvneCU-ebWLd2-exQPjC-exhdYN-qRLRmJ-oqBFBL-mV1b9x-n7JZKg-phAEBU-rjzywm-nU7n4b-qm6DsG-obsc14-nKPVWV-SfoaXH-7TyA9t-RYEddV-RWDWrB-pdPuVR-of3ZxL-pN7wvP-ssqxGK-nuD1u7-gr71mz-bjphRM-r9mQhm

2. https://www.flickr.com/photos/67654596@N04/15618037801/in/photolist-pN7wvP-ssqxGK-nuD1u7-gr71mz-bjphRM-r9mQhm-aQAHY4-r3YtjS-mzxA4B-pq2JYK-njDZaj-nqo3Ls-qhtrwi-r5nVzw-qNCfwd-dzhsit-qycBfb-FRjd8q-oUubX6-RRrsV8-Fmhipk-dJXaWE-ec4Yze-q5rCyF-o97vax-ptQzLx-e7MYZc-ehkYQW-H5z2n6-qZKqMa-e5b7xa-e1G2Xf-phNNBy-az5rVm-FY6gXJ-RAYAZH-cEZqMC-oNiF6j-u1hpor-tQe5wm-p41Kju-oBo3wz-nDMLMf-qvMDff-qkeqsr-dbD8rv-H1Ls29-mT7EWc-qhmuQf-qBk52y

3. https://www.flickr.com/photos/benperrin/16503515828/in/photolist-r9mQhm-aQAHY4-r3YtjS-mzxA4B-pq2JYK-njDZaj-nqo3Ls-qhtrwi-r5nVzw-qNCfwd-dzhsit-qycBfb-FRjd8q-oUubX6-RRrsV8-Fmhipk-dJXaWE-ec4Yze-q5rCyF-o97vax-ptQzLx-e7MYZc-ehkYQW-H5z2n6-qZKqMa-e5b7xa-e1G2Xf-phNNBy-az5rVm-FY6gXJ-RAYAZH-cEZqMC-oNiF6j-u1hpor-tQe5wm-p41Kju-oBo3wz-nDMLMf-qvMDff-qkeqsr-dbD8rv-H1Ls29-mT7EWc-qhmuQf-qBk52y-dvYWHo-qM6hqW-Jt6EHz-e2GRxi-pAJNAz

4. https://www.flickr.com/photos/128199683@N02/27873635451/in/photolist-Jt6EHz-e2GRxi-pAJNAz-nvRCRT-bvdQu6-fPcySS-mwkTvm-s9nZfn-eKTyvd-bDckNV-C1LYyZ-pjH97T-duZdrb-Sa7JBx-qspYx6-8Ee5Ke-phzvih-qFunnH-bYFccq-GzzNey-ds1tZG-EuaFpV-RSk2Lw-pTpqnp-oBCont-qmEB2o-oHd75e-orUJjt-nubrfV-a5vEcG-ntaVZ6-9bCyUi-96DdmF-f8Ygsc-pH91iy-e1nMbx-pCYWXG-pxCyxf-nygT8b-oYvBkd-nQH7t1-pSfr47-oK5b1W-ourJR9-o5gprw-rFE8bp-dN2ZTX-qe7tDM-FQnRwB-hycz3s


chodzi mi o to jakie techniki, jaki potrzebny sprzet i jaki typ obrobek w programach graficznych. jak uzystac taka glebie ostrosci w calym kadrze?? czy mozliwe jest uzyskanie takich efektow bez focus stacking?? czy wystarczy hipertokalna i wyostrzanie?? prosze o odpowiedz...

Umbra
19-02-2017, 21:34
Aparat na statyw i długi czas naświetlania. Czasami, aby uzyskać długi czas naświetlania, nakręca się filtr ND na obiektyw.

esperal
19-02-2017, 21:49
Wszystkie te zdjęcia powstały przy pomocy focus stacking i bez tej techniki nie osiągniesz aż takich efektów. Może z telefonu uzyskasz tak dużą GO;)

QubaKpl
19-02-2017, 21:56
Wszystkie te zdjęcia powstały przy pomocy focus stacking i bez tej techniki nie osiągniesz aż takich efektów. Może z telefonu uzyskasz tak dużą GO;)

Uzyskasz, wystarczy wyostrzyć na hiperfokalną :)

Zdebik
19-02-2017, 22:24
Dlugi czas + focus stacking.

smogg9
19-02-2017, 22:54
Hm... nie wiem za bardzo o co pytasz, nic niesamowitego w tych zdjęciach nie ma.
Potrzebny jest aparat, obiektyw szerokokątny, filtr polaryzacyjny i statyw, choć zdjęcie nr 4 to 1/50s więc spokojnie z ręki można.
Żadnego focus-stackingu... po co? Ostrzenie na hiperfokalną, f11 albo więcej i już.

maniak666
19-02-2017, 22:56
Bez histerii Panowie z tym stackingiem.

pawl_s
19-02-2017, 22:56
Wydaje mi się, że i bez focus stacking dałoby się taką głębię uzyskać. Szeroki kąt i duża wartość przesłony powinna wystarczyć.

Borat1979
19-02-2017, 23:09
Wszystkie te zdjęcia powstały przy pomocy focus stacking i bez tej techniki nie osiągniesz aż takich efektów. Może z telefonu uzyskasz tak dużą GO;)

A do, którego z tych zdjęć konieczny jest focus stacking i po co skoro każde z nich to ogniskowa 16 mm i przysłona f/8 lub f/11?

bbtylko
19-02-2017, 23:23
dzieki panowie za szybka reakcje. konkretnie chodzi mi o bardzo duza GO i szczegolowosc fotek przy pelnej rozdzielczosci (po powiekszeniu). Jesli chodzi o rozmycie wody czy chmur to domyslalm sie ze
potrzebny jest filtr i dlugi czas naswietlania. ale te zdjecia dla mnie to lustro, niestety nie uzyskuje takich rezultatow.. u mnie za duzo szumow.

Xavier80
19-02-2017, 23:26
A do, którego z tych zdjęć konieczny jest focus stacking i po co skoro każde z nich to ogniskowa 16 mm i przysłona f/8 lub f/11?

Chociażby do ostatniego. Zwróć uwagę jak skomponowane jest ujęcie, pierwszy plan masz praktycznie pod nosem. Jak wyobrażasz sobie ostrość od pierwszego planu po horyzont? focus stacking stosuje się po to aby mieć perfekcyjną ostrość od pierwszego planu po horyzont, samo zmieszczenie się w GO nigdy nie da takich rezultatów

carabella4wrc
19-02-2017, 23:30
Potrzebujesz UWA, najlepiej coś w przedziale 10-20mm, wydrukowanie tabelki i zrozumienie hiperfokalnej jeśli chcesz mieć od stóp po horyzont ostry kadr (Nigdy nie będzie tak ostry jak przy focus stacking)
Druga sprawa, jeśli chcesz mieć ładnie rozmazaną wodę, potrzebujesz statywu aby ustawić długi czas naświetlenia. Ewentualnie możesz posłużyć się filtrami ND.

maniak666
19-02-2017, 23:30
Chociażby do ostatniego. Zwróć uwagę jak skomponowane jest ujęcie, pierwszy plan masz praktycznie pod nosem. Jak wyobrażasz sobie ostrość od pierwszego planu po horyzont? focus stacking stosuje się po to aby mieć perfekcyjną ostrość od pierwszego planu po horyzont, samo zmieszczenie się w GO nigdy nie da takich rezultatów
A o cropowaniu słyszał kolega? Kadrujesz z zapasem i voila.
A resztka to po prostu umiejętna obróbka. Rafał "Biegły" cosik tam w tutorialach umieszcza

Xavier80
20-02-2017, 00:13
A o cropowaniu słyszał kolega? Kadrujesz z zapasem i voila.
A resztka to po prostu umiejętna obróbka. Rafał "Biegły" cosik tam w tutorialach umieszcza

Słyszał, słyszał :) Sęk w tym, że ma się to nijak w tym przypadku. Zwróć uwagę na perspektywę i pierwszy plan. Przy cropowaniu kompresja perspektywy wyglądałaby zupełnie inaczej, to przecież jasne

Stary Chory
20-02-2017, 00:45
Zanim krew się poleje, czy to stack, crop, P-CE, czy inna magia, proponuję rzucić okiem na techniczne informacje zamieszczone przez autorów zdjęć.

smogg9
20-02-2017, 09:46
Dobra, odpaliłem kalkulator hiperfokalnej, popatrzyłem dokładniej na zdjęcia i te pionowe rzeczywiście to składanka z kilku :)
Zresztą... to jest napisane w opisie zdjęcia :D

1.
Nikon D800
NIkon 14-24
ISO - 200
18mm
f-11
.4 sec
5 image focus stack

4.
I used a focus-stacking technique to ensure the rocks in the foreground and midground, as well and the hills in the background, were in focus.

Mimo wszystko można coś podobnego osiągnąć na jednej klatce (może to wymagać lekkiej zmiany kadrowania). Przy FF, 16mm i f16 ostrzymy na hiperfokalną na 55cm i mamy wszystko ostre od 28cm do ∞ :)

bbtylko
20-02-2017, 10:43
Panowie, a jak to wyglada w przypadku kompaktu? nigdzie nie moge znalesc hiperfokalnej dla dmc-fz1000? obiektyw Leica DC Vario-Elmarit. czy kompakt da rade zrobic takie zdjecia jak w przykladach na poczatku posta? matryca mos 1".

smogg9
20-02-2017, 10:57
Panowie, a jak to wyglada w przypadku kompaktu? nigdzie nie moge znalesc hiperfokalnej dla dmc-fz1000? obiektyw Leica DC Vario-Elmarit. czy kompakt da rade zrobic takie zdjecia jak w przykladach na poczatku posta? matryca mos 1".

http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Ustaw Sony RX100 (ta sama wielkość matrycy), ogniskowa 9mm lub 9.2mm (naprawdę to 9.1mm, ale nie ma takiej wartości w tym kalkulatorze), w FZ1000 f8 to jest minimalna przysłona. FZ1000 na szerokim kącie to odpowiednik 25mm w FF.

bbtylko
20-02-2017, 11:36
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Ustaw Sony RX100 (ta sama wielkość matrycy), ogniskowa 9mm lub 9.2mm (naprawdę to 9.1mm, ale nie ma takiej wartości w tym kalkulatorze), w FZ1000 f8 to jest minimalna przysłona. FZ1000 na szerokim kącie to odpowiednik 25mm w FF.

dzieki wielkie smogg9, bede probowal na takich ustawieniach.

gdariusz
08-03-2017, 15:13
Po prostu mega dlugi czas z filtrem ND.

Czas dopasowany do warunkow swiatla zastanego, filtru ND, przyslony takze bo zeby uzyskac duza glebie ostrosci dasz wysoki numer przyslony.