PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z ostrością i światłem w trudnym oświetleniu.



tamtasiamta
13-02-2017, 19:07
Witam serdecznie :)
Od bardzo krótkiego czasu jestem posiadaczką Nikona D7100 i obiektywu Sigma 18-35mm f/1,8. Zdjęcia robię hobbystycznie od paru lat, do tej pory bardzo amatorską lustrzanką innej marki. Postanowiłam, że zostanę trochę mniejszą amatorką, więc żeby móc bez przeszkód ćwiczyć zakupiłam w/w sprzęt.
Ostatnio miałam okazję robić zdjęcia na występie tanecznym, na którym panowały trudne warunki oświetleniowe.
Ponieważ Nikona się dopiero uczę to nie do końca jestem zadowolona z efektów. Tylko nie wiem, czy moją winą jest właśnie nie idealna znajomość sprzętu (trochę na pewno) czy nie odpowiedni do tego sprzęt. I tu proszę o pomoc Was drodzy Nikoniarze :)
Zdjęcia, z których jestem zadowolona (Wasza ocena bardzo cenna):
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/01d7e3cea8f7.jpg.html)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/7406222c5599.jpg.html)
3.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/be77f6598ded.jpg.html)

I zdjęcia, z których zadowolona nie jestem a mogłabym gdybym wiedziała co zrobiłam nie tak:
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/c767d29f8018.jpg.html)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/931f702215a1.jpg.html)
3.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/ecdd9689d7b2.jpg.html)

Oczywiście wiem, że przy takich warunkach ciężko jest yuzyskać 100% idealnych zdjęć, mimo wszystko jestem sobą rozczarowana.
Było mi bardzo trudno złapać ostrość czy to ręcznie, czy zdając się na automatykę. Próbowałam z różnymi ustawieniami AF i z niczego nie byłam zadowolona (tutaj pewnie wychodzi przesiadka na Nikona i nie znajomość obsługi, więc bardzo proszę mna pokierować).
Dodatkowo te rozmazane postaci. Tragedia. A wiem, że się dało zrobić dobre, ostre zdjęcia całego planu, ponieważ widziałam zdjęcia innych osób. I tu mam pytanie JAK? Nie widziałam, żeby ktoś z nich używał lampy, zresztą to teatr, więc nawet nie wolno, a mimo to ich zdjęcia są ostre w całym kadrze, co przy fotografowaniu grupy ma jednak bardzo duże znaczenie.

Bardzo Was proszę o pomoc i wyrozumiałość, ponieważ tak jak pisałam fotografem nie jestem, a chciałabym zrozumieć.

ksh
13-02-2017, 19:14
Umieść gdzieś zdjęcie w formacie raw żeby był podgląd do exif bo inaczej to wróżenie i zgadywanie.

Obiektyw i aparat pozwala na zdjęcia w takich warunkach jeśli dobrze ustawisz wszystko.

tamtasiamta
13-02-2017, 19:39
Wrzuciłam :) https://www.dropbox.com/sh/exqdbnimilvdywk/AADKO9sqt5GJ9eXUQ-cAfOkLa?dl=0

tamtasiamta
16-02-2017, 16:28
Pomoże ktoś?

Merde
16-02-2017, 16:59
Dodatkowo te rozmazane postaci. Tragedia.
A jakie chciałaś mieć przy czasie 1/40 sekundy, hmm?

tamtasiamta
16-02-2017, 17:10
A jakie chciałaś mieć przy czasie 1/40 sekundy, hmm?

Próbowałam z różnymi czasami. Tutaj wsyawilam te które wyszły najgorzej.
Czas nie jest aż tak wielkim problemem dla mnie, jak ta ostrość, której nie mógłam złapać w całym kadrze.
Czy jakaś podpowiedź co do tego problemu?

GonzoG
16-02-2017, 17:50
Kłaniają się podstawy fotografii:
1. czas migawki i jaki ma wpływ na ruch na zdjęciu
2. przesłona i jaki ma wpływ na ostrość na zdjęciu

Merde
17-02-2017, 09:56
Próbowałam z różnymi czasami. Tutaj wsyawilam te które wyszły najgorzej.
Czas nie jest aż tak wielkim problemem dla mnie, jak ta ostrość, której nie mógłam złapać w całym kadrze.
Wszystkie 6 przykładów, które nieumiejętnie linkowałaś wyżej było zrobione na 1/40 sekundy, przysłony i czułości różne.
Wniosek: aparat ustawiony w trybie preselekcji czasu (w Nicponiu to bodajże tryb "S") z włączonym autoiso.
Przy 1/40 sekundy jakikolwiek ruch osoby fotografowanej = rozmycie. Dodatkowo istnieje spore ryzyko rozmycia wprowadzonego przez poruszenie aparatem.


Czy jakaś podpowiedź co do tego problemu?
Niestety, również link do dropboksa wstawiłaś niepoprawnie, a obrazki powyżej to w większości "znaczki pocztowe".
Ciężko ocenić na ile nieostrości spowodowane są poruszeniem, a na ile nietrafioną ostrością.
To też jest możliwe, ta Sigma nie ma zbyt dobrych opinii jeśli chodzi o pracę AF.

ksh
17-02-2017, 10:31
Zrób sobie taki test, ustaw auto ISO i w trybie S czas ustaw na 1/200s, ta sigma po kalibracji ma dać rewelacyjnie ostre zdjęcie.

tamtasiamta
17-02-2017, 11:29
Nigdy nie musiałam z tego korzystać, stąd niepoprawnie wstawione linki. Jeśli mi wytlumaczysz jak to zrobić dobrze, to z pewnością to zrobię.

- - - - kolejny post - - - - - -


Zrób sobie taki test, ustaw auto ISO i w trybie S czas ustaw na 1/200s, ta sigma po kalibracji ma dać rewelacyjnie ostre zdjęcie.

Będę próbowac na ten weekend, natomiast sugerujesz, że jednak powinnam oddać ją do kalibracji? Czytałam że tak może się okazać, ale były też informacje ze nie zawsze jest to konieczne.
W każdym razie już rozumiem, że nadal nie czaję zależności między czasem, a przysłona. Niestety mój umysł jest zbyt humanistyczny i takie rzeczy potrzebuje krok po kroku łopatologicznie.

ksh
17-02-2017, 12:07
Nie słuchaj opowieści, jak kupisz używany to masz już często skalibrowany i będzie działał dobrze jeśli aparat trzymał się wzorca, nowe sztuki trzeba kalibrować albo darmowo w sigmie albo kupując na kilka dni usb dock i samemu to zrobić ale dla świętego spokoju wysłałbym do sigmy.
Ja skalibrowałem na D3400 i działa poprawnie ze wszystkimi aparatami jakie mam.

tamtasiamta
17-02-2017, 14:00
Nie słuchaj opowieści, jak kupisz używany to masz już często skalibrowany i będzie działał dobrze jeśli aparat trzymał się wzorca, nowe sztuki trzeba kalibrować albo darmowo w sigmie albo kupując na kilka dni usb dock i samemu to zrobić ale dla świętego spokoju wysłałbym do sigmy.
Ja skalibrowałem na D3400 i działa poprawnie ze wszystkimi aparatami jakie mam.

Sama lepiej takich rzeczy robić nie.będę, więc wyślę go do sigmy. Tylko pewnie najpierw powinnam zdzwonić, tak? I wysyłać razem z body?

ksh
17-02-2017, 14:13
http://www.sigma-foto.pl/obsluga-serwisowa,s.html

jalk
17-02-2017, 15:29
Szanowna autorko. Najpierw proponuję ogarnąć zależności, przysłona, czas, iso i co na co ma wpływ, a dopiero w następnym kroku pobawić się w kalibrację.

tamtasiamta
17-02-2017, 20:50
Szanowna autorko. Najpierw proponuję ogarnąć zależności, przysłona, czas, iso i co na co ma wpływ, a dopiero w następnym kroku pobawić się w kalibrację.
Jest to dla mnie oczywiste, tym bardziej po Waszych komentarzach. Precyztalam już dużo na ten temat. Książki, internet. I nadal nie do końca wszystko łapie, dlatego pytam na forum z nadzieją, że ktoś kto będzie chciał mi pomóc w końcu do mnie dotrze.
Natomiast po Twoim poście rozumiem, że wysłanie obiektywu do kalibracji wyklucza równorzędne uczenie się? Bo nie bardzo rozumiem ten komentarz?

ksh
17-02-2017, 20:59
Zrób sobie taki test, ustaw auto ISO i w trybie S czas ustaw na 1/200s, daj ogniskową 35mm i zrób zdjęcie tekstu w książce pod kątem ~45 stopni tak z odległości pół metra, potem pokarz efekt nawet jpg.

jalk
18-02-2017, 13:04
Czytanie to jedno, a praktyka to drugie. Zwyczajnie jedno musi iść w parze z drugim. Jak masz drugi aparat, ślij na kalibrację, jak nie, moim zdaniem kalibracja może poczekać, o ile bedzie konieczna. Może wystarczy korekta w korpusie. Najlepsza nauka moim zdaniem, to troche poczytać i za chwilę sprawdzić w praktyce. Wskazówki masz w poście wyżej.

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

notdot
18-02-2017, 15:43
Nie słuchaj opowieści, jak kupisz używany to masz już często skalibrowany i będzie działał dobrze jeśli aparat trzymał się wzorca

czasami niestety aparat nie trzyma się wzorca, jest rozregulowanym, itp, itd i kalibrując obiektyw do takiego body masz źle skalibrowany obiektyw, bo później przekładając taki obiektyw do innego aparatu masz duże problemy
wiem z doświadczenia
rada: skalibrować szkło do swojego body, nie kosztuje to wcale (na gwarancji) albo niewiele (jeśli szkło po gwarancji) ewentualnie pożyczyć usb docka
a jeszcze wcześniej skalibrować aparat do wzorca