PDA

Zobacz pełną wersję : RX100, XZ-2 czy G7X? Dobry kompakt w dobrej cenie.



ppawel232629
05-02-2017, 12:34
Witam.
Od kilku lat zajmuję się fotografią, trochę hobbystycznie, troszkę zawodowo. Mam obecnie lustra D700 i D300s i kilka obiektywów, które robią naprawdę świetną robotę ale...
ostatnio stwierdziłem, że bardzo dużo ujęć mi umyka, ponieważ z powodu gabarytów mojego sprzętu po prostu nie chce mi się tego wszędzie ze sobą tachać. Postanowiłem kupić używany kompakt, który będę miał zawsze przy sobie, kiedy nie mam lustra pod ręką.

Nie znam się kompletnie na kompaktach, ale trochę pobadałem temat i wygrzebałem 3 modele: Sony RX100 II, Olympus XZ-2, Canon G7X mk1.
Zależy mi przede wszystkim na dobrej matrycy, dobrej i jasnej optyce i jak najlepszej ergonomii. Rzeczy typu programy tematyczne, 3d, wifi, wykrywacz uśmiechu czy inne pierdoły kompletnie mnie nie obchodzą. Aparat ma robić dobre zdjęcia i pozwalać łatwo sterować kluczowymi parametrami ekspozycji.

Ze względu na cenę nie ukrywam, że najlepszym kandydatem okazuje się być XZ-2. Oglądając recenzję na yt bardzo spodobała mi się również ergonomia tego aparatu, pytanie jak wygląda w tej kwestii konkurencja?
Optyka z kolei najbardziej podoba mi się w Canonie, fajny zakres i światło (najgorzej wypada rx100) . Matryca jest chyba jedynym dużym czynnikiem, który powoduje, że już teraz nie jestem zdecydowany na XZ-2. Canon i Sony mają matryce 1" i Dxo pokazuje tutaj sporą przewagę nad XZ-2, optyczni niekoniecznie (komu wierzyć?). Z kolei rozdzielczość 12mpx w zupełności mi wystarczy, 20 moim zdaniem to aż za dużo jak na moje potrzeby. Rekordowo wysokie używalne ISO też nie jest dla mnie priorytetem, będzie statyw to i czas się znajdzie.

W kompakcie zależy mi też na odchylanym ekranie, ponieważ wiele zdjęć prawdopodobnie będzie wykonywanych z udziałem małego elastycznego statywu blisko ziemi.

Co sądzicie? Może macie jakieś inne propozycje?
Dzieki z góry za pomoc

Shane
05-02-2017, 13:09
Miałem taki sam dylemat szukając małego aparatu dla narzeczonej. Stanęło na G7X przede wszystkim z uwagi na szeroki kąt, zasięg tele i osobne pokrętło korekcji ekspozycji. Do tego robienie zdjęć przy użyciu ekranu dotykowego było zaskakująco przyjemne i wygodne. Natomiast sama jakość zdjęć była niestety nie do zaakceptowania dla przyzwyczajonego do sprzętu wyższej klasy. Co więcej, po zrobieniu ok. 3 tys zdjęć, pomierzyliśmy jaka ogniskowa była najczęściej wykorzystywana i okazało się, że 98,5 % ujęć to najszerszy kąt. Ostatecznie G7X został wymieniony na Fuji X70. I to bym polecał jeżeli w grę wchodzi zwiększenie budżetu.

stachmuszel
05-02-2017, 16:12
Na forum jest wątek o G7x z dużą ilością fotek, dziwi mnie krytyka jakości zdjęć kolegi w powyższym wpisie.

Miałem wszystkie trzy. Jeśli miałbym wybierać ponownie, zdecydowanie, ale to zdecydowanie kupiłbym Canona G7x.
Dla mnie papierowe dane są drugorzędne, choć i tu G7x jest chyba najlepszy. Najważniejsze dla mnie to ostateczny efekt na fotografii i przyjemność fotografowania danym aparatem. A z G7x przyjemność jest ogromna, jakość fotek w jpg rewelacyjna. Zdecydowanie polecam. Miałem pierwszą wersję tego aparatu.

basket
05-02-2017, 16:14
Z aparatów które masz na celowniku znam tylko x-z2. Mam ogromny sentyment do tego kompakcika. Wprawdzie pozbyłem się go, bo nabyłem bezlusterkowaca, ale mam same jak najlepsze wspomnienia z jego używania. Po pierwsze kapitalny jasny ostry obiektyw, po drugie genialne makro-ostrzy z kilku centymetrów. Swego czasu ciężko było go kupić z drugiego obiegu. Jest jeszcze kompakt którego nie wymieniłeś, a moim zdaniem warto zerknąć. Fuji x-10. Też kapitalny z trochę większą matrycą niż olek. Podobne możliwości i piękne kolory :-)
Poniżej kilka pstryków z xz-2


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fmix.pl/zdjecie/5108617/pb060039/rozmiar/4)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fmix.pl/zdjecie/5108618/p4290218/rozmiar/4)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fmix.pl/zdjecie/5108622/p5290042-edit/rozmiar/4)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fmix.pl/zdjecie/5108619/pa240104/rozmiar/4)

mitsuga
05-02-2017, 17:32
O tak xz-2 to fajny aparat.
Jesli nie przeszkadza Ci jego klockowata budowa w porównaniu z rx100 i g7x i będziesz go używał raczej w dobrym świetle (ISO używalne do 400)
to moim zdaniem najrozsądniejszy wybór z tej trójki,ale jest jeszcze Canon g16 ...

ppawel232629
05-02-2017, 18:33
Dzięki za odpowiedzi.
Canon G16 i Fuji X-10 raczej odpadają z powodu braku odchylanego ekranu.

Waszym zdaniem warto dopłacić ~600zł do G7x w stosunku do XZ-2? Była mowa o JPG, a czy w jakości obrazu RAW również będzie duża różnica?

basket
05-02-2017, 18:41
Waszym zdaniem warto dopłacić ~600zł do G7x w stosunku do XZ-2? Była mowa o JPG, a czy w jakości obrazu RAW również będzie duża różnica?
Ja nie odpowiem. Jak pisałem miałem z2 i było super. Myślę, że jak celujesz w te dwa kompakty, to którego byś nie wybrał będzie nieźle :-)

Juriko
05-02-2017, 20:14
Świetne zdjęcia da się zrobić każdym z nich, ale matryca 1/1,7" nie ma startu do jednocalówki w G7x i RX100.

darekw1967r
05-02-2017, 22:49
XZ-2


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/P4010021oo1280ramka-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/vl3qosrlx0uxm5g/P4010021oo1280-ramka.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/P4010024ppm1280ramka-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/c9veusi7dri9yoa/P4010024ppm1280-ramka.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/P4130045o1280ramka-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/i17cy8mdh06yf32/P4130045o1280-ramka.jpg)



SONY RX100 III


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/DSC02618o1280ramka-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/fyf80cunn6nyze3/DSC02618o1280-ramka.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/DSC02627o1280ramka-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/tn4yojfhdicgwou/DSC02627o1280-ramka.jpg)

ppawel232629
07-02-2017, 10:09
Wiem, że był już wymieniany, początkowo nie brałem go pod uwagę ale zaczynam się wahać.

Jak wygląda jakość matrycy/obiektywu i ergonomia X-10 w porównaniu do wymienionych tutaj modelów?
Fuji pod względem cenowym plasuje się na podobnej półce co XZ-2, który z nich byłby lepszym wyborem?

stachmuszel
07-02-2017, 11:18
Teoretycznie X10. Ale musisz sprawdzić, czy kolory z X10 Ci odpowiadają, bo są dość charakterystyczne. Jednym podobają się bardzo, inny nie.

basket
07-02-2017, 11:55
x10 ma trochę większą matryce i to co mnie w nim się bardzo podoba, to manualny zoom. Także bardzo dobry optycznie obiektyw i według mnie ma lepszą ergonomię od xz-2. No i te kolory. Ponoć następcy już takich nie mają(mają dla wielu gorsze) Dla mnie kolory z x10 są super :-) Na minus to, że nie nie ma uchylanego i dotykowego wyświetlacza jaki jest w olku. W przypadku x10 trzeba uważać, bo chyba pierwsze serie miały problem z ORBami. Trzeba by pogooglać w tym temacie i wykluczyć wadliwe serie(chyba, że dany egzemplarz jest już po serwisie i ma to wyeliminowane). Czy sprzedawca okaże się uczciwy? Ja zawsze zakładam najgorsze :-P Zawsze jednak można poprosić o numer seryjny.
Jeśli jeszcze raz miał bym wybierać pomiędzy tymi dwoma aparatami, to wybór padł by na x10. Za lepszą matrycę(kolory, lepsza dynamika, ISO) ergonomię i zajefajny manualny zoom.

stachmuszel
07-02-2017, 12:46
To wszystko de'gustibus. Ja sprzedałem X10 właśnie z powodu manualnego zoomu, którym mało wygodnie się operowało, oraz kolorów. Mnie one w dłuższej perspektywie nie odpowiadały. Dodatkowo RAW jest taki sobie. Włącznik on/off zaszyty w pierścieniu zooma też mi nie odpowiadał.
Generalnie po zakupie tego aparatu byłem wniebowziety, wygląd, materiały etc. Jednak czas zrobił swoje.

ppawel232629
11-02-2017, 23:52
Ze względu na cenę i dobrą ergonomię chyba zdecyduje się na Olka XZ-2. Dzięki za rady!

darekw1967r
12-02-2017, 23:06
Ze względu na cenę i dobrą ergonomię chyba zdecyduje się na Olka XZ-2. Dzięki za rady!

Najlepszy wybor cena/mozliwosci ;)

tomek_jj
13-02-2017, 14:34
a gdzie go kupisz?

stachmuszel
13-02-2017, 21:44
a gdzie go kupisz?

...no właśnie?