PDA

Zobacz pełną wersję : Polar i ND do którego szkła



carabella4wrc
04-02-2017, 21:17
Witam

Planuje kupno Polara i ND z jakiejś lepszej firmy do jednego z moich szkieł ale niestety nie wiem do którego. Z pozoru wydaje się to błacha sprawa jednak nie chce kupować owych filtrów do każdego ze szkieł bo kosztowało by to nie małe pieniądze a zapewne wszystkich bym nie użył...
Potrzebuje filtra Polara do Krajobrazów, ND do jakichś wodospadów, rzek etc. i dylemat polega na tym, że nie wiem czy zoom 24-120/4 czy stałka 35/1.8 bardziej się do tego przyda.
Zoom wiadomo - możliwa korekta ogniskowej i wydaję się lepszym wyborem jednakże jest ciemniejszy niż stałka która znowu wymusza niekiedy zmiane pozycji aby uchwycić to co się chce.
Generalnie nie wiem, który "bardziej" nada się do krajobrazów, jakichś gór czy zachodów słońca na plaży ze statywu.

Jakich drodzy użytkownicy używacie częściej - czy stałki czy zooma, i do którego polecili byście zakup.

OjTam
04-02-2017, 21:18
Kup oba na 24-120 i redukcje na 35. Po co kombinować?

Nbogdan
04-02-2017, 21:41
Na krajobrazy i tak przymykasz do f/8 i więcej , jasność ci niepotrzebna. Stalka 35mm mało praktyczna, lepszy zoom i to jak najszerszy. 24mm szału nie robi, ale zależy kto co lubi, a długie tele też się przydaje. Ja mam 18-105 i dla mnie jest stanowczo za wąski.
Bierz filtry na największą średnicę jaką masz, a do tego redukcje za grosze.
Kolega powyżej dobrze gada:wink:

carabella4wrc
04-02-2017, 21:47
O redukcji pierwszy raz czytam, wybaczcie ale jak na nowicjusza przystało, nie wiedziałem, że takie coś jest :).

Doskonale wiem, że 24 d*py nie urywa ale na ten rok stawiam na konkretne tele a szeroki planuje za rok tak więc będę korzystał z tego co mam :)

Nbogdan
04-02-2017, 21:50
Masz jeszcze 18-55 w rezerwie:wink:

madebyzosiek
04-02-2017, 21:50
A ten 24-120 to ma być do jakiego aparatu?

OjTam
04-02-2017, 21:51
Redukcje filtrowe. (http://www.cyfrowe.pl/szukaj.php?tekst=redukcja+filtrowa&A=0)
Jak widać, nie jest to jakiś spory wydatek. :p

carabella4wrc
04-02-2017, 21:54
Dzięki za odpowiedzi :) madebyzosiek - 5300

madebyzosiek
05-02-2017, 18:18
Dzięki za odpowiedzi :) madebyzosiek - 5300

A masz w perspektywie plan na FXa? Bo inaczej 24-120 jest moim zdaniem bez sensu. D5300 będzie wyglądał z nim jak tylny dekielek ;)

Edyta: Aha, ze stopki wnioskuję,że Ty go już masz, a nie planujesz kupić ;) Zdecydowanie polara do największej średnicy i redukcję, odpowiadając zatem na pytanie ;)