PDA

Zobacz pełną wersję : Szeroki kąt - jaki aparat + obiektyw ?



amator_foto
30-01-2017, 04:02
Witajcie forumowicze,

Właśnie wróciłem z tygodniowego urlopu i miałem okazję pobawić się Sony A3000 z kitowym obiektywem. Zdjęcia jak na amatorskie oko całkiem całkiem, przyznam szczerze, że miałem dużo frajdy z obcowania z tym sprzętem mimo bardzo słabego ekranu i wizjera. Jako dzieciak trochę fotografią się interesowałem więc możliwe, że coś się przebudziło we mnie. Mam mega skromny budżet bo wypad mnie spłukał a dwie następne wypłaty już praktycznie wydane więc co byście mogli poradzić do max 900 zł. Interesuje mnie/interesować będzie głównie fotografia uliczna, ludzie na eventach, pomieszczenia. Potrzebuję do tego obiektywu szerokokątnego. Znalazłem do 400zł obiektyw Samyang 8mm f/3.5 - na zdjęciach podglądowych prezentował się super, co o nim myślicie ? I do tego jakieś taniuśkie body np. martwego już samsunga nx 1100 czy panasonic lumix g3 też do dorwania w granicy 400 złotych. Wiadomo do tego adapter. Nie wiem w jaki system warto pójść przy szerokim kącie. Jeśli załapię bakcyla to prawdopodobnie wymienię/zainwestuję w sprzęt ale na dzień dzisiejszy chciałbym się pobawić i popróbować, zamykając się w tym moim skromnym budżecie. Za opinie i dobre rady serdecznie Wam dziękuję !

ksh
30-01-2017, 10:43
Mi bardzo podobał się samsungowy 16mm f/2.4 i do tego miałem NX3000, wtedy ceny były śmieszne bo obiektyw 300zł, a aparat 400zł, teraz wątpię żeby udało się kupić w takiej cenie, no i 16mm jest fajne ale bardzo szeroko nie jest.
Czy faktycznie potrzebujesz aż tak szeroko czyli 8mm.

Można by też szukać fuji X-M1.

GonzoG
30-01-2017, 10:51
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale Samyang 8mm to rybie oko, czyli krzywo wszystko jak popadnie. Dodatkowo to obiektyw bez AF, czyli tylko ręczne ustawianie ostrości.
Na początek może jest ciekawy, ale bardzo szybko się przejada i w wielu sytuacjach się nie sprawdza.
Podobnie z resztą bardzo szerokie obiektywy. Np. robienie nimi ludzi z bliska mocno deformuje.

stachmuszel
30-01-2017, 10:54
AF w tak szerokich szkłach jest imho zbędny. Ja mając Samyanga 12/2 w krajobrazach ustawiałem f=5,6, odległość między 1m a nieskończoność i cały kadr był ostry.
Jeśli chodzi o korpus to obstawiałbym za A3000. Tani, ale obrazek daje rewelacyjny. W landszaftach 20Mpx bardzo się przydaje.

amator_foto
30-01-2017, 15:48
Jestem przygotowany na ręczne ostrzenie, nie odstrasza mnie to - przynajmniej na teraz. Trochę doczytałem i podobno 8mm z matrycą APS-C rzeczywiście będzie rybik okiem, z micro 4/3 powinienem dostać już bardziej oczekiwany szeroki kąt i właśnie z tego systemu prawdopodobnie oglądałem zdjęcia. Może jakaś alternatywa :-( ?

GonzoG
30-01-2017, 16:51
Nie ma znaczenia jaka to matryca. To jest rybie oko i nigdy nie będzie obiektywem rektalinearnym.
Ogniskowa nie ma tu żadnego znaczenia.

stachmuszel
30-01-2017, 23:00
Nie ma znaczenia jaka to matryca. To jest rybie oko i nigdy nie będzie obiektywem rektalinearnym.
Ogniskowa nie ma tu żadnego znaczenia.

Zenitar 16/2,8 na APSC daje obrazek prawie taki jak tradycyjna 24mm. A to też rybka.

GonzoG
31-01-2017, 00:10
To "prawie" jest bardzo dalekie od rektalineranej 24-ki, no chyba, że takiej z gigantyczną beczką.

silver surfer
31-01-2017, 01:34
Ja bym poszukał na Twoim miejscu samyang 12mm do Sony e będziesz zadowolony do 900 zł spokojnie znajdziesz używany w bdb stanie.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

stachmuszel
31-01-2017, 08:14
Ja bym poszukał na Twoim miejscu samyang 12mm do Sony e będziesz zadowolony do 900 zł spokojnie znajdziesz używany w bdb stanie.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Też jestem tego samego zdania.