Zobacz pełną wersję : telekowerter 1,4 lub 1,7 do Nikkor 200-500
serek1981
24-01-2017, 13:58
Hej.
Powoli rozpoczynam swoją przygodę fotograficzną. Do Nikkora 200-500 chciałbym dołożyć telekonwerter 1,4 lub 1,7 (ale chyba może być zbyt ciemne na ptaki).
Możecie coś mi doradzić?
Btw. dlaczego 1,4 od nikona jest droższy od 2,0, a 1,7 jest najtańszy? Takie trochę dziwne zachowanie ceny. Chyba że to popularność rzutuje. Ale to taki off-topic z ciekawości dodany :)
zeberek1
24-01-2017, 16:41
Tak wogole dokladanie TC to ma sens głownie w przypadku dobrych jasnych stalek typu 2.8/300-400 lub 4/500-600mm. Z jakimkolwiek zoomem nawet 200-400 juz nie ma tak kolorowo. A z innej beczki. Jesli 200-500 jest za malo czy to na FX czy tym bardziej na DX tzn ze jestes poprostu za daleko od obiektu...
Dokładnie tak jak wyżej, zainwestuj pieniądze w ukrycia(czatownia)
zeberek1
24-01-2017, 19:18
Otóż to. Jak chcesz mieć naprawde dobre foty ptaków to i tak musisz je mieć w granicach 10m a do tego nawet 400mm na FX jest ok. Dlugo trenowalem sam rozne inne podchody maskowania itd i guzik to dawalo. Dobra buda i masz ptaka nawet na 5m. I wtedy sie okazuje ze Nikkor 200-500 jest the best. Oczywiscie nie da to takiego pola do manewru jak np 2.8/400 ale to juz inna bajka.
Schwefel
24-01-2017, 20:35
Btw. dlaczego 1,4 od nikona jest droższy od 2,0, a 1,7 jest najtańszy?
TC 1.7x jest najstarszy z tych trzech, a do TC 2.0x trzeba mieć naprawdę jasne szkło jak 300/2.8 czy 200/2. Do tego dochodzi bardzo dobra opinia TC 1.4x III.
Do jakiego body chcesz podpiąć ten TC?
serek1981
25-01-2017, 11:39
Do Nikona D5300. Na pełną klatkę jeszcze przyjdzie czas.
Patrzyłem na ceny namiotów czatowni, to jakaś masakra. Ale przez chińskie allegro kupiłem namiot "toaletę wojskową" + siatkę maskującą i za mniej niż połowę ceny mam zestaw :)
Jeszcze go w praktyce nie wypróbowałem, ale fajnie wygląda :)
zeberek1
25-01-2017, 11:52
Wiec nie kombinuj nic z żadnymi TC tylko najpierw poczatuj troche. Ten zestaw co masz daje Ci nsprawde duze mozliwosci w zasiegu do ptaka. Ja mam max 600mm i to ma FX i jest wystarczająco. A Twoje 500 daje na DX jesxcze wieksze zblizenie.
Czołem.
Poprzednicy dobrze radzą, odpuść jakikolwiek TC.
Działają one bardzo dobrze jedynie ze stałkami typu 600, 500, 400, 300, 200.
Z TC 1.4, a nawet 1.7 autofokus działać będzie ( z 1.7 tylko w dobrych warunkach oświetleniowych), ale jakość optyczna spadnie znacząco (zwłaszcza z 1.7)
Jeśli już to tylko TC 1.4.
Z TC 1.7 uzyskasz co prawda 850mm, ale ze światłem około F9.5 - będzie naprawdę ciężko to ustabilizować i ustrzelić coś w dynamice.
Piszę to w oparciu o doświadczenia z fotografii lotniczej, nie przyrodniczej, ale myślę, że chłopaki-przyrodnicy mieliby podobne spostrzeżenia.
Schwefel
26-01-2017, 04:32
Do Nikona D5300. Na pełną klatkę jeszcze przyjdzie czas.
Patrzyłem na ceny namiotów czatowni, to jakaś masakra. Ale przez chińskie allegro kupiłem namiot "toaletę wojskową" + siatkę maskującą i za mniej niż połowę ceny mam zestaw :)
Jeszcze go w praktyce nie wypróbowałem, ale fajnie wygląda :)
Masakra to będzie po podpięciu jakiegokolwiek TC do tego body. D5300 ma Multi-CAM 4800DX, który działa do -1EV, czyli krótko mówiąc może AF złapie coś w centralnym punkcie ale o pełnym wykorzystaniu chociażby punktów zgrupowanych w centrum kadru to zapomnij. Advanced Multi-CAM 3500DX w D7100 dalej radę do -2EV i też bym nie podpiął do tego TC+200-500. Może D7200 dałby radę, ale nie miałem go na testach.
serek1981
29-01-2017, 15:46
Dzięki za radę. Daruję sobie na ten moment TC.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.