PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowanie i wydruk zdjęć w fotolabie



Jarotl
15-01-2017, 15:45
Witam,
mam do Was pytanie i prośbę. Mam aparat i tak sobie pstrykam zdjęcia, aż nadszedł czas, że chce je wydrukować w jakimś fotolabie. Powiedzmy, że do "obróbki" zdjęć używam lightrooma ale tak naprawdę to się dopiero uczę. Stąd też moje pytanie, możecie mi napisać jak krok po kroku przygotować i wywołać zdjęcie do JPG tak żebym mógł je wysłać do jakiegoś fotolabu. Tak żeby wymiarami pasowało do wydruku i żeby czasem nie było wypadku, że głowę ucielo ☺
Wiem, że pytanie jest banalne ale nigdy tego nie robiłem.
Zdjęcia myślałem żeby wywołać w vertis.pl, ceny mają średnie ale dla mnie liczy się jakość. Chyba, że możecie polecić jakieś inne miejsce ☺

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Krzychoo_
15-01-2017, 16:54
Skalibruj monitor, to podstawa. Ja wysyłam jpg'i w pełnej rozdzielczości, nic nie przeskalowuję. Przy wywoływaniu zdjęcia wybierz format papieru o proporcjach 2/3 to nic nie utnie, dodatkowo wybierz wywołanie z opcją "Wypełnienie", ja ostatnio dorzucam białą ramkę, ale to moje widzimisię.
Tak wygląda skalibrowana Iiyama i zdjęcie od nich:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/Iiyama_zpssceqfvg1-1.jpg
źródło (http://i1289.photobucket.com/albums/b510/Krzychoo_7/Iiyama_zpssceqfvg1.jpg)
Jak na moje amatorskie potrzeby nie mam pytań.

Jarotl
15-01-2017, 18:15
Jak kalibrujesz monitor? Druga sprawa, samo wywołanie zdjęcia w lightroom. Wykonuje zdjęcie moim aparatem w formacie RAW, obrabiam je sobie i eksportuje w formacie JPG? Rozumiem, że nie zmieniasz rozmiaru zdjęcia? W opcjach eksportu coś zaznaczasz?
Czyli jak tak wyeksportuje zdjęcie a na stronie internetowej fotolab zaznaczę na przykład papier 10*15 i zaznaczę opcje wypełnienie to wszystko będzie dobrze?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Krzychoo_
15-01-2017, 18:19
Monitor skalibrowałem kalibratorem Spyder 4 Express.
To co zobaczę w Lightroomie daje mi mniej więcej pojęcie co zobaczę na papierze z rozbieżnością jak powyżej. Wywołuję do jpg z kompresją 90%, nic nie skaluję ani nie dodaję wyostrzania.

Jarotl
15-01-2017, 18:33
Właśnie o to mi chodziło, no to już wiem coś więcej. Zdjęcia wywolujesz też w vertis?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Krzychoo_
15-01-2017, 18:50
Tak, od kilku lat, jestem zadowolony. To właśnie zdjęcie od nich z labu. Fotki wywołane u nich przed 5 laty nie pogorszyły się, nie wyblakły.

Bemko
15-01-2017, 19:02
Polecam wysyłać do labu zdjęcia w docelowej rozdzielczości dopasowanej dokładnie do rozmiaru odbitki jaką chce się zrobić. Dzięki temu lab nie musi ich już dodatkowo przetwarzać i masz pełną kontrolę nad przeskalowaniem i wyostrzaniem zdjęć.

Proporcje odbitek to też nie zawsze idealnie 2/3, dlatego pomaga to również odpowiednio przyciąć zdjęcia. Należy jednak pamiętać, żeby nie przycinać zdjęć "na styk" tylko doliczyć ten 1-2mm zapasu na spad.

W Profilab Express dostałem też kiedyś taką tabelkę z wymiarami. Wydaje mi się, że to są standardowe parametry dla minilabów pod 300dpi:


9 x 13
89 x 127 mm
1051 x 1500
1.58 Mpix


10 x 15
102 x 152 mm
1205 x 1795
2.16 Mpix


13 x 18
127 x 178 mm
1500 x 2102
3.15 Mpix


15 x 21
152 x 216 mm
1795 x 2551
4.58 Mpix


18 x 24
180 x 240 mm
2126 x 2835
6.03 Mpix


20 x 30
203 x 305 mm
2398 x 3602
8.64 Mpix


25 x 38
254 x 381 mm
3000 x 4500
13.5 Mpix



Jeżeli obrabiasz swoje zdjęcia, tzn. korygujesz poziom naświetlania i kontrast, to warto też zaznaczyć opcję "bez korekty" albo funkcję o podobnej nazwie. Lab nie będzie wtedy stosował automatycznej korekty zdjęć, która może w niektórych przypadkach spowodować różnice między odbitką a tym co widzisz nawet na dobrze skalibrowanym ekranie.

Jarotl
15-01-2017, 19:08
Czyli widzicie jedni docinaja zdjęcia na wymiar odbitki a inni nie i też idzie wydrukować zdjęcie. Rozumiem, że kolega Bemko skaluje zdjęcie podczas eksportu?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Bemko
15-01-2017, 19:36
Obiema metodami da się przygotować zdjęcie do druku, kwestia tego czy efekt będzie dokładnie taki jak zamierzaliśmy czy nie do końca.

Eksport z Lightrooma robię w pełnej rozdzielczości, zdjęcia zazwyczaj skaluję i przycinam za pomocą FastStone Image Viewer.

Jarotl
15-01-2017, 19:41
Dobra, a możecie mi napisać jakim programem oprócz tego spyder mógłbym skalibrowac ekran? Tak w powiedzmy najprostszych sposób?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Jarotl
15-01-2017, 22:08
Nie mogę edytować więc piszę, że już wiem, że monitora nie skalibruje bo nie mam takiego sprzętu. Poza tym korzystam z laptopa, co prawda o matowym ekranie ale to ciągle laptop.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka