Zobacz pełną wersję : Praktica/Zenit- czy działa TTL?
spiritus
09-01-2017, 00:27
Witajcie
Powoli uczę się robić zdjęcia analogiem (akurat prakticą). Bez błyskania, na spokojnie... krzaczki, dróżki itp itd. Jak co niektórzy wiedzą miałem dwa takie aparaty (jeden był do wygrania w RAWkach). Dzisiaj sobie chciałem sprawdzić czy lampy jakich używam w nikonie będą działać z tymi właśnie analogami. Podpinam do jednej praktici youngnuo, nakręcam, zwalniam spust... błysnęło. Sobie myślę... o fajnie. Dobra lampa przy takim aparacie...najs ;) Nie myśląc krótko podpiąłem sb-600, powtórzenie czynności...błyska. Nie chcę tracić filmu na testy i czekać nie wiem ile czy TTL śmiga czy nie śmiga stąd pytanie do Was... czy jak ustawię sobie parametry na aparacie i na lampie ustawię ttl to można temu zaufać czy nie?
madebyzosiek
09-01-2017, 00:48
Nie... A przynajmniej nie w Praktice ;) SB600 będzie działała w TTLu z nowszymi analogami Nikona (na przykład mi działa SB800 z F90x, F100, a wcześniej z F80). Na Praktice nie błyskam, ale mógłby ustawić lampę na A, wbić ISO i przysłonę i błyskać... Ale do błysków mam Nikony, a SB600 i tak nie ma automatyki własnej (A)...
TTL będzie działać tylko gdy lampa dedykowana do danego aparatu.
Chyba nie wierzysz w to, żeby Nikon robił lampy do Zenitów czy Praktici ??
Poza tym, jak to doskonale widać, to w Zenicie nie znajdziesz żadnych styków do komunikacji lampy z aparatem. A jedyną Prakticą z TTL lampy jest BX20/BX20s.
spiritus
09-01-2017, 01:28
Dzięki chłopaki za odpowiedź. To mi wystarczy :)
Czyli jak będę chciał sobie z analogiem pobłyskać to pierwsze przyjdę z cyfrą, poustawiam, posprawdzam i dopiero wtedy coś niecoś analogiem błysnę ;)
Chyba nie wierzysz w to, żeby Nikon robił lampy do Zenitów czy Praktici ??
Nie wierzę aaale zapytać można :D
Zawsze to może mieć akurat jakieś inne ukryte ale istotne użycie....coś jak plak i diesle :D
DaroD300S
09-01-2017, 07:58
Witajcie
Powoli uczę się robić zdjęcia analogiem (akurat prakticą). Bez błyskania, na spokojnie... krzaczki, dróżki itp itd. Jak co niektórzy wiedzą miałem dwa takie aparaty (jeden był do wygrania w RAWkach). Dzisiaj sobie chciałem sprawdzić czy lampy jakich używam w nikonie będą działać z tymi właśnie analogami. Podpinam do jednej praktici youngnuo, nakręcam, zwalniam spust... błysnęło. Sobie myślę... o fajnie. Dobra lampa przy takim aparacie...najs ;) Nie myśląc krótko podpiąłem sb-600, powtórzenie czynności...błyska. Nie chcę tracić filmu na testy i czekać nie wiem ile czy TTL śmiga czy nie śmiga stąd pytanie do Was... czy jak ustawię sobie parametry na aparacie i na lampie ustawię ttl to można temu zaufać czy nie?
Trybu TTL oczywiście w takim zestawie nie ma, ale.... spokojnie możesz korzystać z automatyki wbudowanej w lampę. Tylko trzeba wszystkie parametry ustawić ręcznie zarówno w lampie jak i w aparacie. No i dokładnie poczytać instrukcje lampy. Nie wiem jak w SB-600 ale 800 900 ma sporo możliwości w tym zakresie.
Do analogów bez TTL polecam lampy z automatyka własną.
Chyba wszystkie SB-2x ja mają.
Możesz też kupić za grosze stare lampy z automatem. Ja mam Nissina 26T kosztował mnie 10zl (kilkanaście lat temu) i sprawdza się do dziś.
spiritus
09-01-2017, 11:43
Trybu TTL oczywiście w takim zestawie nie ma, ale.... spokojnie możesz korzystać z automatyki wbudowanej w lampę. Tylko trzeba wszystkie parametry ustawić ręcznie zarówno w lampie jak i w aparacie. No i dokładnie poczytać instrukcje lampy. Nie wiem jak w SB-600 ale 800 900 ma sporo możliwości w tym zakresie.
No tak jak zosiek pisał, sb-600 nie ma automatyki własnej. Sb-800 ją ma.
GonzoG
Ooo właśnie. Może faktycznie się w taką zaopatrzę.. tylko tą lampą chyba nie mogę sobie odbijać od sufitu... czy można?
Rozmawiałem z jednym gościem też i mówił, że ma nissina...tylko nie poleca używać z cyfrakami bo napięcie podobno może aparat rozwalić :D
madebyzosiek
09-01-2017, 12:28
Widzisz, ja nie tak dawno opędziłem SB28 za 150 czy 200 zł, ona miała automatykę własną... Szukaj, widywałem SB24 za 80 zł nawet. To są doskonałe lampy. Albo kup sobie SB800 zamiast SB600, jest lepsza, do tego jak sobie ubzdurasz analogowego Nikona, to będziesz miał TTL ;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.